Kultura, sztuka i rozrywkaLiteraturaRozwój osobisty i zawodowyŻycie prywatneWiedza i naukaInne

Czytanie książek

0

Co daje czytanie książek, jak wpływa na nasze życie, jak zmienia nasze postrzeganie świata?

Każdego roku po ogłoszeniu wyników badań czytelnictwa w Polsce nasuwa się refleksja oraz pytanie: dlaczego czytanie książek jest tak dalekiej od podstawowych potrzeb ludzi? Dlaczego czytanie książek nie jest nawykiem, w którym upatrujemy przyjemność i znakomitą rozrywkę? Dlaczego wielu Polaków wybiera oglądanie filmów zamiast czytanie książek? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Choć czytanie książek zalety ma ogromne, nie wszyscy je dostrzegają. Czy może to wynikać z faktu, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, co daje czytanie książek?

czytanie książekW 2018 roku TYLKO 37% badanych potwierdziło, że przeczytało jedną książkę w ciągu roku. ZALEDWIE 9% pochwaliło się, że przeczytało więcej niż siedem publikacji. Warto również dodać, że czytanie książek jest ulubionym zajęciem przeważnie kobiet, a nie mężczyzn. Sondy przeprowadzone na przestrzeni lat udowadniają, że ludzie nadal nie mają świadomości, dlaczego warto czytać książki. Jest to smutna prawda nie tylko o polskim, ale również światowym społeczeństwie.

Dlaczego warto czytać książki – argumenty, które przekonają Cię do tego, że sięganie po wartościowe publikacje ma sens!

1.Twoje słownictwo będzie bogate, zróżnicowane i ciekawe

Czytanie książek wzbogaca słownictwo. Daje większą swobodę w opisywaniu uczuć, emocji oraz myśli. Ludzie, którzy nie czytają, bardzo często mają problem z „wysławianiem się”. Brakuje im słów, nie mogą znaleźć odpowiednich określeń na daną sytuację. Można jednak nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym pomysłem.

Sięgając po dzieła wybitnych pisarzy, wzbogacisz swoje słownictwo, a budowane przez Ciebie zdania będą wielokrotnie złożone, a jednocześnie zrozumiałe. Mając różnorodne słownictwo, będziesz w stanie w swobodny sposób się komunikować z każdym. Staniesz się duszą towarzystwa, a także osobą, z którą można porozmawiać na wiele tematów.

Warto podkreślić, że wartościowe jest zarówno czytanie książek online, jak i wydań papierowych. Nie ważne gdzie czytasz, ważne, że sięgasz po wartościowe publikacje.

2. Popracujesz nad swoją pamięcią i zniwelujesz ryzyko zachorowania na Alzheimera

czytanie książek poprawia pamiećCo daje czytanie książek? Lepszą pamięć. Pochłaniając kolejne tomy ulubionej powieści, ćwiczysz mózg. W Twojej głowie tworzą się obrazy, wyobrażasz sobie opisywane w książce sytuacje, a jednocześnie łączysz nową wiedzę z już posiadanymi informacjami. Czytanie książek pobudza neurony do wysiłku i nie pozwala im obumierać.

Liczne badania prowadzone przez naukowców wykazały, że ryzyko zachorowania na Alzheimera przez osoby regularnie czytające książki jest 2,5 razy mniejsze. Oczywiście nikt nie twierdzi, że czytanie książek na pewno zapobiegnie wystąpieniu tej przykrej dolegliwości, ale istnieją spore szanse, że regularne czytanie książek ma istotny wpływ na rozwój szarych komórek, co może stać się barierą do rozwoju Alzheimera.

3. Świetny sposób na redukcję stresu, odprężenie i relaks

Czytanie książek przez internet, jak i w wersji papierowej uspokaja, spowalnia bicie serca, pozwala na oderwanie się od codzienności. Badania wykazują, że czytając zaledwie przez 6 minut, możesz zredukować aż 60% stresu. Książki mogą więc okazać się zbawienne dla osób, które ciągle się denerwują, nie mogą się zrelaksować i po prostu odpocząć.

4. Zdobędziesz nową wiedzę

Ludzie, którzy czytają książki posiadają rozległą wiedzę i są po prostu mądrzy. Nie bez powodu utarło się stwierdzenie, że osoby posiadające rozległą wiedzę są oczytane. Znajdująca się w książkach wiedza może wzbogacić nasze osądy, pozwala na wyrobienie sobie zdania na konkretne tematy, jak i pomaga w zrozumieniu rzeczy, na których po prostu się nie znamy. Czytanie książek zalety ma niezaprzeczalne, ponieważ poszerza horyzonty.

5. Rozwiniesz swoją wyobraźnię, kreatywność, a także zaczerpniesz inspiracji

rozwój wyobraźniMając przed oczami tylko słowa, to od naszej wyobraźni zależy, jak wyobrazimy sobie daną sytuację, postać czy rzecz. Możemy kreować fikcyjną rzeczywistość. Czytanie w skuteczny sposób stymuluje prawą półkulę mózgu, która odpowiada za wyobraźnię.

Sięgając po książki i zagłębiając się w świat fikcji, możesz również wiele zaczerpnąć do swojego życia. Postacie, które tam znajdziesz mogą skłonić Cię do zmian w życiu, np. do bardziej aktywnej postawy, czy odwiedzenia miejsc, które tam poznałeś.

6. Staniesz się świadomym członkiem społeczeństwa

W wartościowych książkach poruszanych jest wiele ważnych zagadnień ze społecznego punktu widzenia. Ludzie, którzy czytają, posiadają rozległą wiedzę na temat zjawisk społecznych, a tym samym dokładnie wiedzą, kiedy powinni zareagować. Mają również świadomość, że ich głos ma znaczenie. Ponadto, dzięki wiedzy zdobytej z różnych publikacji, umieją formułować klarowne myśli, ich wypowiedzi są elokwentne i zgodne z faktem rzeczywistym.

7. Rozwiniesz swoje zdolności analityczne

Czy czytając książkę, w pewnym momencie domyślasz się, jakie będzie jej zakończenie? Jeżeli tak, zdobyłeś umiejętność analitycznego myślenia. Im więcej czytasz, tym szybciej jesteś w stanie przewidzieć, co autor zaplanował i jak zamierza potoczyć akcję.

Regularne czytanie książek pozwala na zdobywanie umiejętności sortowania i przetwarzania informacji. Umiesz wybierać te wątki, które są znaczące.

8. Popracujesz nad swoją osobowością

Czytając zbierasz doświadczenie, poznajesz sytuacje, których w codziennym życiu nie masz możliwości przeżyć na własnej skórze. To wszystko kształtuje Twój charakter, jak i zmienia Cię, jako osobę. Stajesz się bardziej empatyczny, otwarty na różne kwestie, a jednocześnie masz swoje zdanie i umiesz je w sensowny sposób wyrazić.

9. Utrwalisz zasady pisowni

zasady pisowniCzytając książki mimochodem zapamiętujesz zasady pisowni. Poznajesz nowe słowa, reguły interpunkcji, jak i szyki zdań. Czytaj dużo, jeżeli masz problem z ortografią czy właściwym stawianiem przecinków.

10. Zyskasz tanią rozrywkę, z której można korzystać w dowolnym miejscu

Dzięki temu, że działają biblioteki, książki możesz pozyskiwać za darmo. Nie musisz kupować ich na własność, jeżeli nie chcesz. Warto jednak gromadzić ulubione pozycje, a jest to dziś bardzo łatwe, ponieważ wiele książek można kupić na wyprzedażach dosłownie za kilka złotych.

Możliwe jest również czytanie książek online. Na wielu stronach internetowych dostępne są pliki PDF prezentujące całe książki. Bez wychodzenia z domu, czy zakładania karty w bibliotece możesz poznawać losy ulubionych bohaterów.

Książkę możesz zabrać ze sobą w dowolne miejsce. To wszystko powoduje, że czytanie książek jest rozrywką powszechnie dostępną.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, dlaczego warto czytać książki, wystarczy tylko spojrzeć uważnie na całą listę korzyści, jakie zdobywasz.

Wiesz już, dlaczego czytanie książek jest ważne. Sprawdź, po jakie publikacje warto sięgać! Przegląd najlepszych gatunków.

co warto czytaćCzytać warto wszystko, z jednym jednak zastrzeżeniem: wybierając wartościowe lektury, najpełniej korzystasz z tego przywileju. Bo czytanie książek należy traktować jako dar i możliwość samodoskonalenia zupełnie za darmo. Jednocześnie, czytanie złych książek również coś nam daje, a mianowicie wiedzę o tym, jakich publikacji warto w przyszłości unikać.

Są gatunki książek, które wyjątkowo pozwalają na rozwój przedstawionych powyżej umiejętności.

Powieści psychologiczne uczą empatii, a także dają różnorodne spojrzenie na wiele ważnych kwestii

W powieści psychologicznej znajdują się bardzo szczegółowe opisy stanów emocjonalnych głównych bohaterów. Widzisz ich w różnych, często trudnych sytuacjach. Możesz skonfrontować je z własnymi doświadczeniami. Tym samym, zdobędziesz umiejętność wczuwania się w różne sytuacje, ich analizowania, jak i właściwego rozwiązywania problemów.

Reportaże rozwiną Twoje horyzonty, wzbogacą wiedzę, jak i pozwolą zdobyć nowe doświadczenia

W reportażach opisywany jest świat, często daleki od naszej codzienności. Za sprawą reporterów, podróżników i dziennikarzy poznajemy dalekie zakątki, do których człowiekowi trudno jest dotrzeć. Dowiadujemy się o zjawiskach, o których kompletnie nie mieliśmy pojęcia lub nie zdawaliśmy sobie z nich sprawy.

Literatura popularnonaukowa zapewnia rozrywkę, jednocześnie ucząc

Po literaturę popularnonaukową warto sięgać, jeżeli chcesz nauczyć się czegoś nowego, a jednocześnie chcesz przyswoić wiedzę w przystępny sposób. Książki tego typu pisane są w zabawny, ciekawy sposób, dzięki czemu nawet najtrudniejsze zagadnienia można w łatwy sposób zrozumieć.

Kryminały uczą logicznego myślenia i analizowania faktów

książki kryminalneDlaczego warto czytać książki kryminalne? Z ich pomocą nauczysz się logicznie myśleć, wyciągać wnioski, dochodzić do prawdy, jak i przewidywać zdarzenia. Dowiesz się, że najważniejsze są szczegóły, i to na nie warto zwracać uwagę.

 

 

Poezja uwrażliwi Cię, jak i sprawi, że Twój język będzie bardziej subtelny i elegancki

Język, jaki w swoich wierszach używają poeci jest wysublimowany, a każde słowo starannie dobierane. Brzmienie zastosowanych wyrazów może okazać się pomocne w ćwiczeniu pamięci, jak i poprawianiu sprawności językowej.

5/5 - (1 głos)