Kultura, sztuka i rozrywkaLiteratura

Endgame

0

Indiana Jones, The Lost Room, Kod da Vinci. Podane tytuły łączą nietypowe zagadki, które do rozwiązania wymagają nieszablonowego myślenia i niestandardowego wykorzystania znalezionych przedmiotów, a wszystko to na podstawie pozornie nieprzydatnych wskazówek. Śledząc losy bohaterów, zapewne nie raz chcieliśmy znaleźć się na ich miejscu i przeżyć przygodę życia albo… chociaż pomóc rozwikłać jedną z tajemnic. Na szczęście James Frey i Nils Johnson-Shelton dali nam taką możliwość w serii książek Endgame. Na ich punkcie oszalał cały świat, a wszystko przez obietnicę wielkiej nagrody, która czeka w sejfie, aż pierwszy śmiałek zdobędzie do niego szyfr.

Endgame – niezwykła przygoda i ukryte zagadki

Seria książek EndgameKsiążka Endgame, a ściślej cała seria, to wielki projekt multimedialny, który został zamknięty w oprawie powieści Sci-Fi. Fabułę oparto o popularne motywy, które na pewno nie raz spotkaliśmy w literaturze młodzieżowej, grach komputerowych i filmach – tylko jedno spośród 12 plemion może przeżyć, a tytułowy Endgame odnosi się do walki w stylu battle royale, która ma rozpocząć się po otrzymaniu znaku z niebios. Każdy szczep posiada swojego reprezentanta, szkolonego od najmłodszych lat. Śmiałków uczono nie tylko rozwiązywania zagadek, ale także pozbywania się konkurencji z zimną krwią. Wygrywa osoba, która zdobędzie trzy klucze, ukryte losowo na Ziemii. Przegrany ginie wraz z całym swoim plemieniem.

Akcja powieści toczy się bardzo szybko. Nie ma zagłębiania się w psychikę bohaterów, barwnych opisów otoczenia, czy ciągnących się dialogów. Ich miejsce zajmują tajemnice, nad którymi z pewnością spędzimy wiele wieczorów. Endgame skonstruowano tak, że czyta się ją błyskawicznie, a akcję można porównać z najlepszymi hitami kinowymi. Sama książka zbiera wysokie noty wśród krytyków. Co więcej, wszystkie poszlaki łączą się w rozwiązanie jednej głównej zagadki, której ukończenie wiąże się z ogromną nagrodą pieniężną przygotowaną przez autorów.

Książka Endgame i prequele – ciekawe dodatki wzbogacające powieść

Fani wartkiej akcji Endgame na pewno nie będą odczuwać niedosytu. Autorzy napisali kilka prequeli, a każdy z nich toczy się na wiele lat przed rozpoczęciem tytułowej gry. W przeciwieństwie do głównej serii tutaj mamy szansę głębiej poznać bohaterów oraz ich motywacje, a także zyskamy wiedzę o tym, jak przebiegało samo szkolenie. O ile pierwsze dodatki dotyczą samych protagonistów, to kolejne przedstawiają działania grup starających się zapobiec Endgame.

Książka zagadka – skąd pomysł na taki projekt?

Książka zagadka

Pierwsza książka zawierająca zagadki została stworzona przez Kita Williamsa. Jego Maskaradę wydano w 1979 roku, czym zapoczątkował modę na tego typu rozrywkę. Malutka powieść zawierała nie tylko treść, ale również szczegółowe rysunki, w których ukryte były podpowiedzi. Złamanie szyfru pozwalało na lokalizację miejsca, gdzie ukryto skarb. Jednak aby nie było za łatwo, należało stawić się tam podczas równonocy – tylko wtedy cień rzucany przez posąg pojawiał się we właściwym punkcie.

James Frey przyznał się, że tworząc Endgame zainspirował się Maskaradą, która towarzyszyła mu od dzieciństwa. Dzięki temu książka stała się światowym hitem, wydanym w aż w 42 językach. W samej Ameryce pierwszy nakład dobił miliona! Każdy chciał spróbować swoich sił podczas rozwiązywania zagadki.

Endgame i inne gry z zagadkami – po co je rozwiązywać?

Rozwiązywanie zagadek pobudza naszą kreatywność i uczy logicznego myślenia. Osoby systematycznie zagłębiające się w szarady, o wiele szybciej stawiają czoła problemom i są w stanie podać więcej wyjść z sytuacji, niż osoba stroniąca od zabaw logicznych. Ponadto uważa się, że systematyczne “łamanie głowy” zapobiega demencji i pomaga zachować sprawność umysłową do późnych lat.

Podobne zagadki przeniesiono również do świata wirtualnego. Najbardziej znana gra tego typu – Notpron, uważana jest za nierozwiązywalną, a autor systematycznie wymyśla kolejne, coraz trudniejsze poziomy. Niektóre z łamigłówek wymagają znajomości obróbki plików graficznych, dźwiękowych lub języka html, a podpowiedzi mogą być ukryte w kodzie strony.

Endgame i społeczność czytelników – wspólne rozwiązywanie zagadek

Książka Endgame jest także świetną okazją do zacieśniania więzi społecznych. W Internecie znajdziemy wiele for poświęconych fabule powieści i zagadkom ukrytym na jej stronach. Czytelnicy próbują wspólnymi siłami wyciągać wnioski z podpowiedzi i łamać szyfry, a nawet organizują gry miejskie, w których jedna osoba ukrywa gdzieś skarb, a reszta społeczności stara się go odnaleźć. Cała zabawa przypomina skomplikowaną wersję podchodów, jednak na większą skalę.

Warto wiedzieć, że autorzy Endgame wcale nie ułatwiają zadania i książki naszpikowane są mylnymi tropami, które tylko pozornie pasują do układanki. Społeczność stara się wspólnie rozgryźć wszystkie możliwości i odsiać fałszywe podpowiedzi od tych prawdziwych.

Książka Endgame i zagadki w niej zawarte to zabawa na wiele wieczorów

Książki Endgame Endgame to powieść, która odwdzięczy się nam na wiele sposobów. Pełną emocji i zwrotów akcji historię czyta się wyśmienicie, a umieszczone w książce zagadki pozwolą pozostać z tytułem na kolejne godziny. Co więcej, ukryte łamigłówki z powodzeniem zachęcą do zabawy całą rodzinę, a wizja wielkiej nagrody podsyci emocje do granic możliwości.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia