Wiedza i naukaSzkolnictwo

Kierunki studiów

0

Poznaj najbardziej oblegane, najtrudniejsze i najciekawsze kierunki studiów w Polsce

Ranking popularności kierunków studiów tworzony jest regularnie po rekrutacji na studia lub po zakończeniu danego roku akademickiego. To wskazówka dla przyszłych studentów, jaki kierunek studiów wybrać. Dla wielu jest to bardzo trudna decyzja, szczególnie, jeżeli nie mają sprecyzowanych planów na przyszłość.

Kierunki studiówCzy wszystkie kierunki studiów są równie ważne, perspektywiczne i przynoszą długofalowe korzyści? Zdecydowanie nie. Powinno dać nam do myślenia, dlatego niektóre kierunki studiów przez lata utrzymują się w pierwszej dziesiątce, a inne zawsze są na szarym końcu. Rankingi tworzone są w oparciu o możliwość znalezienia pracy po konkretnych kierunkach, dlatego właśnie pod tym kątem warto wybierać swoją ścieżkę nauki. Im bardziej perspektywiczny kierunek studiów, tym więcej jest na niego chętnych. To zasada, która obowiązuje od wielu lat.

Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce. Sprawdź, jakie kierunki studiów wybierają polscy uczniowie

Najpopularniejsze kierunki studiów to takie, po których jest perspektywa zatrudnienia na bardzo dobrze płatnym stanowisku. Jaki kierunek studiów wybrać, aby właśnie taki cel osiągnąć? Oto najpopularniejsze i najlepsze kierunki studiów, na które już od kilku lat jest popyt, a liczba kandydatów aplikujących na nie ciągle wzrasta. Pragniemy podkreślić, że ułożenia na liście poszczególnych kierunków nie należy traktować chronologicznie. Tworzymy ogólny ranking, który powstał na bazie kilkuletnich obserwacji rankingów popularności kierunków studiów.

 1. Informatyka (także programowanie, grafika komputerowa i kierunki pokrewne)

Informatyka W czasach, gdy wszystko jest skomputeryzowane, popyt na informatyków oraz programistów jest ogromny. Bez nich w zasadzie żadna większa firma nie może funkcjonować. W końcu potrzebna jest osoba, która usunie awarię systemu, zadba o infrastrukturę komputerową w firmie, jak i będzie dbała o bezpieczeństwo cyfrowe przechowywanych w sieci danych. Informatyka to bardzo dobry kierunek studiów, po którym można liczyć na bardzo dobrze płatną pracę, jak i możliwość znalezienia zatrudnienia w niezliczonej ilości firm.

 1. Zarządzanie

Zarządzanie to bardzo ogólna nazwa dla kierunku studiów. Trzeba mieć świadomość, że kryje się pod nią wiele odłamów, specjalizacji i możliwości rozwoju. Można specjalizować się w zarządzaniu instytucjami, zasobami ludzkimi czy też innymi jednostkami. Można także wyspecjalizować się w zarządzaniu w sporcie. Możliwości rozwoju, a tym samym znalezienia pracy są więc ogromne. Jeżeli zastanawiasz się,jaki kierunek studiów wybrać, aby mieć szerokie pole manewru podczas szukania pracy, zdecydowanie warto postawić na zarządzanie.

 1. Psychologia

PsychologiaWymieniając popularne kierunki studiów nie można pominąć psychologii. Jest to jedna z najbardziej rozwojowych dziedzin, posiadająca wiele odłamów oraz dająca ogromne możliwości w zakresie specjalizacji. Osoby kończące psychologię mogą znaleźć zatrudnienie w korporacjach, służbach zdrowia, szkołach oraz prowadzić własną praktykę. Popularność tego kierunku wynika także z pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego ludzi. Wielu potrzebuje wsparcia specjalisty, aby radzić sobie z codziennymi problemami, stresem oraz fobiami.

 1. Ekonomia

Studia ekonomiczne zapewniają szerokie perspektywy znalezienia zatrudnienia. Można pracować w wielu gałęziach gospodarki. Ekonomiści potrzebni są zarówno w spółkach komercyjnych, ale i w rządzie, i innych instytucjach państwowych.

 1. Prawo

Prawo - prestiżowy kierunek studiówZ prawem każdy z nas ma do czynienia na co dzień, czy tego chcemy, czy nie. Dla wielu jest to kierunek studiów nie tylko prestiżowy, ale także perspektywiczny. Poza zawodami prawniczymi, można realizować się również jako komornik, notariusz, sędzia czy notariusz. Tak wysokie wykształcenie jest doceniane w wielu profesjach. Osoby po studiach prawniczych to zwykle tęgie głowy, wyćwiczone w logicznym myśleniu i analizowaniu, a przy tym umiejące się w swobodny sposób wypowiadać. Prawo to nieliczny kierunek studiów, który dostarcza tak praktyczną i użyteczną wiedzę, z której można skorzystać na co dzień.

 1. Logistyka

Jeżeli w Twojej głowie pojawia się pytanie, gdzie na studia, od wielu usłyszysz na pewno, że idealnym wyborem będzie logistyka. Jest to kierunek studiów, który od kilku lat cieszy się nieprzerwaną popularnością. Nie jest to przypadek. Branża logistyczna bardzo prężnie się rozwija, a tym samym potrzebni są w niej specjaliści chętni do nauki.

 1. Filologia angielska

Znajomość języka obcego w dzisiejszych czasach to podstawa. Bez rozwiniętych umiejętności lingwistycznych, nie masz co liczyć na znalezienie dobrze płatnej pracy. W końcu w Polsce otwiera się coraz więcej zagranicznych korporacji. Potrzebują oni ludzi do pracy, którzy biegle posługują się przynajmniej językiem angielskim, a atutem jest znajomość jeszcze dodatkowych dwóch. Różnego rodzaju filologiczne kierunki studiów w Polsce od lat znajdują się w czołówce najchętniej wybieranych.

 1. Budownictwo

W Polsce buduje się na potęgę. Każdy skrawek ziemi wykorzystywany jest pod nowe biurowce czy bloki mieszkalne. Czy jednak kierunki studiów związane z tym fachem to wybór, na który warto stawiać? Zdecydowanie tak! Profesjonalnych kierowników budowy nigdy nie dość. Po takich studiach można nie tylko otworzyć własną firmę, ale także współpracować z deweloperami tworzącymi rozmaite inwestycje. Mając praktyczną i teoretyczną wiedzę, w tej branży zajdzie się naprawdę daleko.

 1. Finanse i rachunkowość

Gdybyśmy mieli wymienić najbardziej opłacalne kierunki studiów to wbrew pozorom postawilibyśmy na finanse i rachunkowość. Choć dla wielu jest to archaiczny kierunek, profesjonalnych księgowych i analityków finansowych jest jak na lekarstwo. Trzeba mieć smykałkę do tego typu zagadnień, aby ciągle siedzieć w zmianach przepisów i analizować je na bieżąco. Tego typu kierunki studiów cieszą się popularnością wśród osób, które chcą wykonywać zawód wartościowy, rozwijający i mają chęć do ciągłej nauki.

 1. Medycyna (ogólnie kierunki lekarskie i związane z zagadnieniami medycznymi)

MedycynaNie można wyobrazić sobie bardziej prestiżowego (obok prawa) kierunku studiów, jak medycyna. Od wielu lat na ten kierunek chce dostać się tysiące kandydatów. Wielu marzy o staniu się lekarzem od dziecka. Jednak kierunki studiów związane z medycyną to duże wyzwanie, na pewno nie dla przeciętych osób chcących iść po najmniejszej linii oporu. Wszystkie kierunki studiów o podłożu medycznym są niezwykle wymagające, a uczyć trzeba się nieustannie, nie tylko na studiach, ale przez całą karierę. Choć zarobki w tej branży są ogromne, aby załapać się na dobre stanowisko trzeba mieć dużo determinacji, umiejętności, jak i po prostu wyczekać swoją szansę.

Czy to wszystkie popularne kierunki studiów, jakie wybierają polscy studenci? Zdecydowanie nie. Wybrane zostały jednak te najpowszechniejsze, które przewijają się w rankingach od wielu lat i nieustannie jest na nie bardzo dużo chętnych.

Najtrudniejsze kierunki studiów, czyli jakie kierunki studiów powinny wybrać ambitne osoby

Najtrudniejsze kierunki studiówNie da się ukryć, że na niektóre kierunki studiów idzie się tylko po przysłowiowy „papierek”. Nie trzeba na nich zbytnio się starać, aby obronić tytuł licencjata, czy też magistra. Zwykle decydują się na nie osoby, które nie wiążą z kierunkiem studiów przyszłości, a po prostu chcą mieć wyższe wykształcenie. Są jednak takie kierunki studiów, na które idą wybrańcy, ambitni i zdeterminowani do tego, aby odnieść w życiu sukces.

Zazwyczaj w gronie kierunków ambitnych wymienia się również przyszłościowe kierunki studiów, które dają perspektywę zatrudnienia, a jednocześnie szansę na stały rozwój.

Gdzie na studia, jeżeli masz duże ambicje, wiedzę oraz ponadprzeciętne umiejętności?

 1. Medycyna

Sama długość studiów dla niektórych jest elementem odstraszającym, czyli 6 lat. Do tego trzeba doliczyć specjalizację po zakończeniu nauki na studiach, a także konieczność ciągłego doskonalenia i zdobywania wiedzy. Nie mówiąc już o presji, z jaką wiąże się zawód lekarza, stomatologa czy farmaceuty.

 1. Budownictwo

Specjalności techniczne są bardzo wymagające. Potrzebna jest ogromna wiedza z zakresu matematyki, fizyki, chemii, mechaniki oraz wielu dziedzin technicznych. Tylko tęgie głowy będą w stanie to wszystko zrozumieć.

 1. Mechatronika

Wybierając się na te studia, musisz mieć świadomość konieczności zmierzenia się z najtrudniejszymi technicznymi dziedzinami, czyli mechaniką, elektroniką, informatyką i automatyką.

 1. Farmacja

FarmacjaPatrząc na listę przedmiotów, z którymi przyszły farmaceuta będzie musiał się zmierzyć, już można się zmęczyć, m.in. anatomia, fizjologia, chemia leków, toksykologia, genetyka, matematyka i wiele innych.

 1. Lotnictwo

Wykonywanie jakiegokolwiek zawodu w lotnictwie jest niezwykle odpowiedzialne, dlatego nie można spodziewać się, że kierunki studiów z nim związane będą proste. Trzeba posiadać wiedzę z zakresu m.in. mechaniki i aerodynamiki, aby właściwie przyswoić wiedzę praktyczną i ją wykorzystać.

 1. Elektrotechnika

Tak, jak rozwijają się sieci elektryczne i zabezpieczenia urządzeń, tak szkolić ciągle musi się elektrotechnik. Idąc na te studia musisz mieć wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, mechaniki oraz innych dziedzin technicznych.

 1. Architektura

ArchitekturaAby dostać się na architekturę trzeba zdać egzamin wstępny składający się z części rysunkowej oraz testowej. Tak, nadal są kierunki studiów, na których liczy się nie tylko zdana matura, ale faktycznie posiadane umiejętności. Tym samym odsiewani są kandydaci bez wiedzy i praktycznych umiejętności. Wymieniając najtrudniejsze kierunki studiów, nie można pominąć tego konkretnego.

 1. Chemia i toksykologia sądowa

Zbieranie dowodów, ich analizowanie, jak i podążanie za tokiem myślenia przestępców to podstawowe zadania każdego toksykologa sądowego. Obcowanie na co dzień z materiałem będącym przedmiotem postępowania sądowego wymaga dużych umiejętności, szczególnie wtedy, gdy do zbadania są maleńkie próbki, a trzeba z nich stworzyć cały materiał dowodowy. Wiedza z zakresu chemii, genetyki, biologii i medycyny jest tu wręcz niezbędna, a do tego dochodzą kwestie psychologiczno-społeczne, które trzeba brać pod uwagę analizując dany materiał dowodowy.

 1. Prawo

Kodeksy karne, cywilne i inne grube tomy książek to codzienność studenta prawa. Powinien on mieć w swojej głowie większość przepisów prawa i sypać nimi, jak z rękawa. W końcu ta wiedza jest niezbędna do obrony klienta w sądzie. Choć prawo wymieniane jest jako popularne, perspektywiczne kierunki studiów, nie wszystkie osoby, które się na nie dostają, pracują później w zawodzie lub w ogóle kończą te studia. Nieprzespane noce spędzone na wkuwaniu zadanego kodeksu nie są dla każdego.

 1. Weterynaria

Weterynaria pod względem trybu, jak i stopnia zaawansowania niewiele różni się od medycyny. Trzeba posiadać wiedzę z zakresu chemii, biologii oraz farmacji. W końcu organizm zwierząt jest bardzo zbliżony do ludzkiego, a tym samym niezwykle skomplikowany.

W tych zawodach jest przyszłość! Najbardziej opłacalne kierunki studiów, po których otrzymasz pracę!

najbardziej opłacalne kierunkiJaki jest rynek pracy, każdy widzi. Wybierając przyszłościowe kierunki studiów masz pewność, że znajdziesz po nich zatrudnienie, i to bardzo dobre. Podstawą jest obserwowanie rynku i wstrzelenie się w odpowiedni moment na szukanie pracy. Im szersze i bardziej rozbudowane umiejętności posiadasz, tym lepiej. Nie da się ukryć, że zawsze znajdzie się praca dla księgowych, prawników, lekarzy, ekonomistów, informatyków czy programistów. Tych zawodów nie może zabraknąć, ponieważ cały system gospodarczy, jak i społeczny po prostu by się rozpadł.

Wybierając kierunki studiów po których jest praca już z założenia, robisz bardzo dobrą inwestycję i zapewniasz sobie znakomity start. Czy wykażesz się w wyuczonym zawodzie i będziesz posiadał umiejętności, które docenią pracodawcy, to już inna kwestia. Zwróć uwagę na listę najpopularniejszych kierunków studiów i wybierz jeden z nich, a na brak pracy nie trzeba będzie nigdy narzekać.

Najdziwniejsze, a jednocześnie bardzo ciekawe kierunki studiów, o których wielu nie miało nawet pojęcia!

Ciągle pojawiają się nowe kierunki studiów, inne znikają ze względu na małe zainteresowanie studentów, jak i brak potrzeb rynkowych na określone profesje. Są jednak takie kierunki studiów, których nazwy mogą Cię zaskoczyć. I nie tylko nazwy! Poznaj najciekawsze kierunki studiów!

 1. Pies w społeczeństwie

Wyszukując najciekawsze kierunki studiów, nie myśleliśmy, że trafimy na taki o nazwie: pies w społeczeństwie. Na tych studiach dowiesz się, jak wychować, hodować oraz utrzymać psy różnych ras.

 1. Studia miejskie

Ich podstawą jest przekazywanie wiedzy z zakresu tego, jak funkcjonują poszczególne jednostki samorządowe, organizacje pozarządowe oraz wszystkie struktury, które wchodzą w skład miast.

 1. Etnofilologia kaszubska

Ciekawe kierunki studiów to na pewno te związane z filologią. Ale czy także z etnofilologią kaszubską? Zdaniem wielu tak, szczególnie, jeżeli jest się miłośnikiem Kaszub.

 1. Fotonika

Jeżeli chcesz projektować urządzenia optoelektroniczne oraz systemy obrazowe to kierunek idealny dla Ciebie. Każdy fan holografii i techniki cyfrowej może być nim zainteresowany.

 1. Zarządzanie parafią

Kierunki studiów mogą być związane z różnymi dziedzinami, także z instytucjami kościelnymi. Jeżeli chcesz zarządzać placówkami podlegającymi Kościołowi, a nawet samą parafią, warto wybrać się właśnie na te studia.

 1. Przyrodoznawstwo

Jeżeli chcesz pod względem naukowym badać przyrodę, a także określić miejsce człowieka w naturze, wybierz przyrodoznawstwo.

 1. Wojskoznawstwo

WojskoznawstwoStudia przygotowują pod kątem praktycznym, jak i teoretycznym do pracy w służbach mundurowych. Poznaje się zagadnienia z zakresu ochrony, struktur administracji państwowej czy bezpieczeństwa.

 1. Lex Sportiva

Studia dla zainteresowanych prawem sportowym, cywilnym oraz administracyjnym. Wybierają go przede wszystkim właściciele klubów sportowych, ale również absolwenci ekonomii i administracji.

 1. Życie wśród kwiatów

Kochasz kwiaty? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Powstają kierunki studiów z nimi związane. Poznając bardzo dokładnie kwiaty, będziesz w stanie wykorzystać je w umiejętny sposób w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej.

 1. Muzyka użytkowa

Każdy, kto chce działać w branży muzycznej powinien zainteresować się tym kierunkiem. Pozwala zdobyć wiedzę z zakresu wykorzystania multimediów w projektach muzycznych, ale także dostarcza wiedzy o działalności na rynku muzycznym.

Gdzie na studia? Wszystkie kierunki studiów (a przynajmniej dostępne na większości uczelni), na które możesz się zapisać

Wszystkie kierunki studiówZastanawiasz się, jakie są kierunki studiów? Liczba, którą zaraz podamy wprawi Cię w osłupienie! Czy wiedzieliście, że w Polsce jest około 327 kierunków studiów!? Nas ta liczna zszokowała! Nie sposób wymienić ich wszystkich, a w dodatku warto mieć świadomość, że każdego roku powstają nowe kierunki studiów. Możemy pokusić się o wypisanie przynajmniej kilkudziesięciu z nich. Będą to jednocześnie najpopularniejsze i najlepsze kierunki studiów, jakie studenci wybierali w roku akademickim 2018/2019. Zapraszamy do lektury!

 1. inżynieria farmaceutyczna
 2. inżynieria i analiza danych
 3. chemia i toksykologia sądowa
 4. technologia chemiczna
 5. realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia
 6. kierunek lekarski
 7. zarządzanie inżynierskie
 8. neofilologia (duży wybór specjalności)
 9. korozja – wiedza z zakresu niszczenia różnych materiałów
 10. komunikacja wizerunkowa
 11. reżyseria
 12. dziennikarstwo i medioznawstwo
 13. filologia (duży wybór specjalności)
 14. logistyka i administrowanie w mediach
 15. zielone technologie i monitoring
 16. inżynieria mechaniczno-medyczna
 17. zarządzanie instytucjami artystycznymi
 18. skandynawistyka
 19. biogospodarka
 20. zarządzanie kulturą i mediami
 21. fotonika
 22. zarządzanie i prawo w biznesie
 23. orientalistyka
 24. inżynieria pojazdów elektrycznych i hybrydowych
 25. pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
 26. Finance
 27. chemia budowlana
 28. kryminologia
 29. energetyka i chemia jądrowa
 30. systemy sterowania inteligentnymi budynkami
 31. inżynieria kosmiczna
 32. finanse, rachunkowość i ubezpieczenia
 33. logistyka międzynarodowa
 34. weterynaria
 35. sztuka i media
 36. matematyka w technice
 37. marketing
 38. logopedia
 39. genetyka i biologia eksperymentalna
 40. inżynieria mechaniczna i materiałowa
 41. informatyka społeczna
 42. nanotechnologia
 43. neurobiologia
 44. nowe media i kultura cyfrowa
 45. inżynieria zarządzania
 46. filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach
 47. inżynieria biochemiczna
 48. żywienie człowieka i dietetyka
 49. reżyseria dźwięku
 50. turystyka
 51. Digital Design
 52. inżynieria mechatroniczna
 53. informatyka w biznesie
 54. analityka gospodarcza
 55. chemia medyczna
 56. psychologia
 57. geoinformatyka
 58. amerykanistyka
 59. informatyka analityczna
 60. anglistyka
 61. komunikacja i psychologia w biznesie
 62. automatyka i robotyka
 63. lotnictwo i kosmonautyka
 64. chemistry
 65. inżynieria bezpieczeństwa pracy
 66. sinologia
 67. iberystyka
 68. finanse i inwestycje
 69. bioinformatyka i biologia systemów
 70. psychokryminalistyka
 71. papiernictwo i poligrafia
 72. business management
 73. biologia sądowa
 74. zarządzanie zasobami ludzkimi
 75. oceanotechnika
 76. marketing i komunikacja rynkowa
 77. biologia stosowana
 78. energetyka
 79. zaawansowane materiały i nanotechnologia
 80. optyka okularowa z elementami optometrii
 81. inżynieria obliczeniowa
 82. kierunek prawno-ekonomiczny
 83. inżynieria nanostruktur
 84. prawo własności intelektualnej i nowych mediów

Wszystkie kierunki studiów, jakie podaliśmy powyżej są dostępne na wielu polskich uczelniach, a jednocześnie są uznawane za najlepsze kierunki studiów, jeżeli chcesz się rozwijać, zdobywać wiedzę i umiejętności w dziedzinach przyszłościowych.

Bo tak naprawdę tylko na przyszłościowe kierunki studiów warto iść. Tylko dzięki nim zdobędziesz dobrą pracę, spełnisz się zawodowo i nie będziesz miał poczucia zmarnowanego czasu. Śledząc powyższe zestawienie, można wyłapać tam zarówno ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych, ale także propozycje bardzo ambitne, z długoletnimi perspektywami.

Wiesz już, jakie są kierunki studiów, dlatego bez trudu możesz zapisać się na wybraną uczelnię i rozpocząć przygodę jako student. Mamy nadzieję, że nasze zestawienia Ci w tym pomogą. Życzymy powodzenia!

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia