Kultura, sztuka i rozrywkaMuzyka

Klub Katofonia w Katowicach

Emil Kwidziński

Katofonia, Katowice i Szlak Śląskiego Bluesa

Każdy, kto choć trochę interesuje się polskim bluesem wie, że jego kolebką i stolicą jest Śląsk. To tutaj, począwszy od lat 70., powstawały takie doskonale znane fanom zespoły, jak Silesian Blues Band (późniejszy SBB), Dżem, Krzak, Kwadrat, Gang Olsena, J.J. Band, Cree czy kolejne muzyczne projekty Irka Dudka. Na Śląsku pierwsze muzyczne szlify zdobywały najważniejsze polskie postaci tego gatunku, jak Józef Skrzek, wspomniany Irek Dudek, i Rysiek Riedel. Tutaj również od 1981 roku organizowany jest w katowickim Spodku jeden z największych bluesowych festiwali w Europie – Rawa Blues Festival. Co roku Katowice przyciągają najciekawszych wykonawców tej muzyki, również światowego formatu. Innym ciekawym wydarzeniem na mapie Śląska był poświęcony pamięci Ryśka Riedla Festiwal Muzyczny „Ku Przestrodze” odbywający się w latach 1999-2014 i prezentujący młodych wykonawców bluesowych z całego kraju. 

O tym, jak ważną częścią śląskiej tożsamości jest blues, świadczy chociażby ilość dawnych i obecnych klubów muzycznych na Śląsku poświęconych temu gatunkowi muzycznemu. Dziś są one częścią Szlaku Śląskiego Bluesa. Ta wyjątkowa inicjatywa została stworzona przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów w ramach projektu Miasto Muzyki UNESCO. Wśród klubów na Szlaku Śląskiego Bluesa są między te z Chorzowa, Gliwic, Bytomia czy Łazisk Górnych. Na śląskiej mapie bluesa najciekawiej wypadały jednak zawsze Katowice, tu również istnieje obecnie najwięcej muzycznych punktów Szlaku Śląskiego Bluesa. 

Katowice, Katofonia – te miejsca powinien znać każdy miłośnik polskiego bluesa

Wśród katowickich lokali poświęconych bluesowi szczególne miejsce zajmuje znajdujący się obecnie przy ulicy Mielęckiego 6 popularny klub Katofonia. Powstał w roku 2011 i od początku stał się dla fanów bluesowych brzmień miejscem obowiązkowym do odwiedzenia. Głównym atutem klubu Katofonia są odbywające się tu koncerty i muzyka na żywo. Wśród wykonawców goszczących w Katofonii znajdują się zarówno początkujące zespoły, jak i wykonawcy o ugruntowanej już pozycji na rynku muzycznym. 

Przykładem artysty, który w 2015 roku przyciągnął tłumy słuchaczy klubu Katofonia, jest walijski wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów John Porter. Osiadły od wielu lat w Polsce muzyk znany jest ze swej współpracy z grupą Maanam, duetu z Anitą Lipnicką i autorskich projektów rockowych. Porter pokazał się słuchaczom z jak najlepszej strony, prezentując solidne muzyczne show. Klub Katofonia gościł również innego znanego muzyka, wokalistę i kompozytora Kubę Badacha, dwukrotnego laureata nagrody Fryderyka. Poruszający się w stylistyce popowej i jazzowej Badach zaprezentował słuchaczom swoje najlepsze utwory i wypełnił katowicki klub niesamowitymi muzycznymi wibracjami. 

Oba koncerty okazały się dużymi i udanymi wydarzeniami, co pokazuje, że klub Katofonia jest w stanie organizować niezwykle ciekawe występy i zapraszać zróżnicowanych stylistycznie wykonawców, którzy cieszą się bardzo dużą popularnością wśród publiczności. Do klubu Katofonia warto przyjść również dla odbywających się regularnie w jego klimatycznym wnętrzu bluesowych i jazzowych jam sessions. Czym bowiem byłyby te dwa gatunki muzyczne bez improwizacji i żywego kontaktu z publicznością? 

Oprócz tonów rockowych, bluesowych i jazzowych można tu również usłyszeć wykonawców reprezentujących cięższe, metalowe brzmienia. W tę estetykę wpisywały się między innymi koncerty zespołów Rosk i Saule, które prezentują ambitniejszą, progresywną odsłonę tego gatunku.

Losy klubu Katofonia, jak i innych na Szlaku Śląskiego Bluesa, bywały burzliwe. Obecnie, po okresie zamknięcia, lokal znowu jest czynny, przyczyniając się do tego, że Katowice to dziś prawdziwa bluesowa stolica Polski.

Występ Johna Portera w Katofonii 

Oceń post


Brak postów do wyświetlenia