Kultura, sztuka i rozrywkaFilmy i seriale

Najlepsze filmy rosyjskie

0

Filmy rosyjskie, które w XXI wieku zrobiły największą furorę. Top 5 propozycji, które koniecznie musisz zobaczyć!

Rosyjska sztuka filmowa rozwinęła się w czasach Imperium Rosyjskiego. Czas radzieckiej dominacji był bardzo płodny dla twórców, którzy uznawani byli za najbardziej wybitnych. W 1919 roku powstała w Moskwie WGIK (Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii), czyli najstarsza uczelnia filmowa na świecie. Jej inicjatorem był aktor i reżyser Władimir Gardin.

filmy rosyjskieJaki film rosyjski jest uznawany za najlepszy? Bez dwóch zdań jest to „Pancernik Potiomkin” Siergieja Eisensteina. Produkcja powstała w 1925 roku i z założenia miała być filmem propagandowym popierającym rewolucyjny zryw marynarzy. Dzięki zastosowanym nowatorskim metodom montażowym oraz wyjątkowemu wyrazowi artystycznemu, ten film rosyjski uznawany jest za najważniejsze dzieło w historii kina. W 1958 roku podczas wystawy światowej w Brukseli, został on nawet okrzyknięty największym arcydziełem sztuki filmowej wszech czasów.To zaledwie jeden z wielu dowodów na to, że rosyjskie filmy są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.

Po 1991 roku rosyjskie kino zaczęło się zmieniać. Przestała w nim obowiązywać cenzura, a drastyczne cięcia środków płynących od rządu sprawiły, że reżyserzy nie mogli pozwolić sobie na tworzenie wybitnych dzieł, tak przełomowych jak dotychczas. Na szczęście wraz z przyjściem XXI wieku i zażegnaniem kryzysu gospodarczego, filmy rosyjskie odrodziły się. W krótkim czasie reżyserzy stali się ponownie bardzo doceniani, na równi z twórcami z Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Przełomowy okazał się przede wszystkim rok 2007, kiedy najlepsze filmy rosyjskie przynosiły dochody sięgające 565 mln dolarów.

najlepsze filmy rosyjskiePo 2000 roku filmy rosyjskie zaczęły robić furorę na świcie. Warto zapoznać się z kilkoma dziełami, które wyjątkowo zapadły w pamięci widzom i zdecydowanie warto do nich powrócić, jeżeli jeszcze się ich nie widziało.

 

1.„Powrót” Andrieja Zwiagincewa (2003 rok)

Rosyjski film fabularny, który był reżyserskim debiutem Andrieja Zwiagincewa uznanego za najwybitniejszą postać rosyjskiej kinematografii, zrobił bardzo dużą furorę na świecie. Na festiwalu w Wenecji w 2003 roku otrzymał Złotego Lwa.

Ten film rosyjski przedstawia historię dwóch nastoletnich braci, którzy wraz z matką i babcią mieszkają w Rosji. Niespodziewanie po kilkunastu latach nieobecności, do domu powraca ich ojciec. Postanawia zabrać synów na wyprawę na tajemniczą, bezludną wyspę. Starszy syn, Andriej stara się przypodobać ojcu i wykonuje wszystkie jego polecenia. Iwan niestety nie podziela entuzjazmu brata i buntuje się, co w efekcie prowadzi do tragedii.

Film zdobył popularność i zachwyt widzów, dzięki prostocie, wspaniałym zdjęciom, jak i bardzo dobrze dobranej muzyce.

2. „Dwunastu” Nikity Michałkowa (2007 rok)

Czeczeński chłopak zostaje oskarżony o zamordowanie własnego ojca, który był oficerem Specnazu. O jego losie ma zdecydować dwunastu rosyjskich przysięgłych. Tylko jeden z nich ma wątpliwości co do winy chłopca. W toku postępowania wychodzi na jaw, że ktoś próbuje manipulować faktami.

Produkcja w 2007 roku była nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy film zagraniczny.

3. „9 kompania” Fiodora Bondarczuka (2005 rok)

Film opowiada o rekrutach Armii Radzieckiej, którzy walczyli w czasie wojny w Afganistanie. Oparty na faktach film rosyjski przedstawia zmagania mające miejsce podczas operacji „Magistrala”. Była to ostatnia operacja wojsk radzieckich o tak dużym znaczeniu i zasięgu.

Film spotkał się z mieszanymi odczuciami weteranów wojennych, którzy dostrzegli wiele przekłamań w przedstawionych zdarzeniach. Publiczność nie miała jednak żadnych wątpliwości, że jest to film rosyjski, który warto zobaczyć, o czym świadczy ogromna ilość sprzedanych biletów. Film został nagrodzony Złotym Orłem przez Rosyjską Akademię Sztuki Filmowej.

4. „Ładunek 200” Aleksieja Bałabanowa (2007 rok)

Wymieniając najlepsze rosyjskie filmy, nie można zapomnieć o najmocniejszej produkcji ostatnich lat, czyli „Ładunku 200”. Thriller opowiada o młodej dziewczynie, Anżelice, córce sekretarza rosyjskiego komitetu partii, która po jednej z dyskotek znika bez śladu. Sprawę ma wyjaśnić milicjant Żurow. Akcja filmu rozgrywa się w Leninsku, w roku 1984 roku.

W najbrutalniejszy z możliwych sposobów została przez Bałabanowa przedstawiona siła systemu totalitarnego, a także jego wpływ na ludzi.

5. „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa (2017 rok)

Rosyjski film dramatyczny został po raz pierwszy zaprezentowany podczas MFF w Cannes, w trakcie Konkursu Głównego. Otrzymał nagrodę Jury.

Głównymi bohaterami są Borys i Żenia, których poznajemy w momencie rozstania. Nie mają wspólnego języka, a każda rozmowa kończy się kłótnią. Oboje mają już nowych partnerów, z którymi chcą założyć szczęśliwy związek. Przeszkodą w rozpoczęciu wszystkiego od nowa może okazać się ich niechciany syn, 12-letni Alosza. Rodzice nie utrzymują z dzieckiem kontaktu, a w drodze po szczęście są w stanie zapomnieć o nim raz na zawsze.

Film zasługuje na uwagę, ponieważ widoczna jest w nim krytyka rosyjskich służb publicznych. Policja przedstawiona jest jako nieudolna i nieskuteczna, a jedynie wolontariusze mają w sobie altruizm, którego nie widać u innych postaci. Mieszkańcy rosyjskich, współczesnych miast zostają przedstawieni jako żądni konsumpcjonizmu, pozbawieni uczuć i martwienia się o los drugiego człowieka.

W pierwszych dwóch tygodniach „Niemiłość” zarobiła w Rosji 100 mln rubli. Krytycy z całego świata byli zachwyceni nową produkcją Zwiagincewa. W Polsce ten film rosyjski można było oglądać przede wszystkim w kinach studyjnych od 2 lutego 2018 roku.

„Niemiłość” zgarnęła również kilka prestiżowych nominacji w 2018 roku:

  • nominacja do Oscara za Najlepszy film nieanglojęzyczny,
  • nominacja do Złotych Globów za Najlepszy film zagraniczny.

Jakie cechy najtrafniej opisują najlepsze filmy rosyjskie?

  • kino rosyjskieKino na światowym poziomie – filmy rosyjskie nie muszą Ci się podobać, ale nie można odebrać im klasy, tworzenia z rozmachem, jak i wyjątkowych technik montażowych stosowanych przy produkcji.
  • Filmy rosyjskie zapisują się w historii kinematografii – dzięki przedstawianym w nich uniwersalnym historiom, rosyjskie filmy bez trudu zapisują się w historii kina, a wielu z sentymentem do nich powraca.
  • Filmy rosyjskie są wielowymiarowe, a przedstawiane w nich historie ekscytujące, wciągające i zapadające w pamięć.
  • Najlepsze filmy rosyjskie skłaniają do refleksji.

Sięgając po najlepsze filmy rosyjskie, można mieć różne nastawienie. Należy jednak wzbraniać się przed negatywnym i stronniczym. Nie wolno również patrzeć na filmy rosyjskie z perspektywy twardych rządów Putina i konfliktów, jakie współczesna Rosja wywołuje na świecie. Sztuka i twórczość artystyczna powinny być niezależne i dalekie od polityki. Postępując w taki sposób, można będzie zauważyć, że najlepsze filmy rosyjskie mają w sobie to coś, co przyciąga, fascynuje i zachwyca.

Jeżeli jeszcze nie jesteś fanem kinematografii rosyjskiej, przedstawione wyżej filmy rosyjskie prawdopodobnie przekonają Cię, że dużo tracisz.

5/5 - (1 głos)

Brak postów do wyświetlenia