Kultura, sztuka i rozrywkaMuzykaSpołeczeństwoInne

Pol’and’Rock Festival

0

Pol’and’Rock Festival to największy festiwal muzyczny w Polsce. Odbywa się corocznie na przełomie lipca i sierpnia. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z Jurkiem Owsiakiem na czele. Na imprezie bawi się nawet kilkaset tysięcy osób!

Jerzy Owsiak – charyzmatyczny pomysłodawca Pol’and’Rock Festival

Jurek Owsiak jest dyrygentem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i osobą, która organizuje oraz prowadzi festiwal Pol’and’Rock. Zapowiada koncerty, rozmawia z publicznością. Sprawia, że całe to wydarzenie ma wyjątkowy, niepowtarzalny klimat. O zaangażowaniu Jurka świadczy chociażby jego zdarte gardło, które zwykle takie jest w ostatnich dniach imprezy.

Idea festiwalu Pol’and’Rock

Festiwal stanowi formę podziękowania dla wszystkich wolontariuszy, wspierających działania fundacji WOŚP. W ramach wydarzenia odbywają się nie tylko koncerty, ale i szereg imprez towarzyszących: warsztaty, spotkania z ze znanymi przedstawicielami kultury, świata polityki, mediów oraz wiele, wiele innych. Corocznie jest także przyznawana nagroda za najlepszy występ zespołu, tzw. Złoty Bączek. Pol’and’Rock to również szereg wyjątkowych rytuałów jak strażacki prysznic, kąpiele błotne pod „grzybkiem”, pomysłowe obozowiska czy kolorowe transparenty. Wszyscy są zaangażowani w całą imprezę. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy. To właśnie ta obopólna chęć oraz zapał tworzą niesamowity, jedyny w swoim rodzaju klimat wydarzenia.

Historia powstania festiwalu Pol’and’Rock Festival

historia festiwaluHistoria największego festiwalu w Polsce liczy już ponad 20 lat! Pomysł na zorganizowanie imprezy zakiełkował w głowie Jurka Owsiaka w 1994 roku, kiedy to w USA odbył się ponownie, pierwszy raz od 25 lat, kolejny Woodstock. Jurek wraz ze znajomymi brał udział w amerykańskim wydarzeniu. Zachwycony imprezą, jej ideą, klimatem postanowił rok później zorganizować podobny festiwal w naszym kraju. Przez wiele lat całe przedsięwzięcie funkcjonowało pod nazwą Przystanek Woodstock. Pierwsza edycja odbyła się w 1995 roku na terenie miejscowości Czymanowo (województwo pomorskie). Pojawiło się wówczas blisko 3 tys. uczestników (obecnie w imprezie bierze udział nawet pół miliona osób). Na scenie zagrali wówczas m.in.: Urszula, Myslovitz, IRA, Dezerter, Hurt. Założeniem pierwszego polskiego Woodstock’u była przede wszystkim dostępność. Zero opłat, zero barierek oddzielających scenę od publiczności. Jedynie „Miłość. Przyjaźń. Muzyka”. I tak, poza kilkoma zmianami organizacyjnymi trwa to do dziś.

W 2018 roku nazwa Przystanek Woodstock została zmieniona na Pol’And’Rock Festival.

Gdzie odbywał się Pol’and’Rock Festival zanim trafił do Kostrzyna?

II Przystanek Woodstock

W 1996 roku festiwal odbył się w Szczecinie Dąbiu, na terenie lotniska Aeroklubu Szczecińskiego. Po raz pierwszy na imprezie pojawiła się Pokojowa Wioska Kryszny. Dopuszczono także sprzedaż alkoholu (piwa).

III-IX Przystanek Woodstock

W latach 1997-2003 impreza na dobre zadomowiła się w Żarach (wyłączając jedynie rok 2000, kiedy to odbył się tzw. Dziki Przystanek Woodstock w Lęborku). Wydarzenie stricte muzyczne zaczęło wzbogacać się o dodatkowe atrakcje, w tym między innymi: kino polowe, pokaz sztucznych ogni, projekcje filmów. Imprezie zaczęły przyświecać hasła „Stop przemocy” czy „Stop narkotykom”. V edycja była o tyle szczególna, że po raz pierwszy została wyemitowana na żywo, zarówno w telewizji, jak i internecie. Na polu pojawił się także pierwszy bankomat. Podczas VII edycji festiwalu postawiono drugą, małą scenę folkową.

X Przystanek Woodstock – do dziś

Od 2004 roku festiwal odbywa się w mieście Kostrzyn nad Odrą, na terenie byłego poligonu wojskowego, we wschodniej części miasta. Po zakończeniu pierwszej kostrzyńskiej edycji przeprowadzono wśród mieszkańców referendum, w którym aż 95% głosujących opowiedziało się za ponowną organizacją imprezy.

Największe gwiazdy muzyczne festiwalu

W trakcie festiwalu można było usłyszeć wiele światowych gwiazd, w tym między innymi:

  • Within Temptation,
  • Dream Theater,
  • The Prodigy,
  • Guano Apes,
  • Anthrax,
  • Papa Roach.

Na scenach nie zabrakło także wybitnych polskich wykonawców:

  • Dżem,
  • Coma,
  • Hey,
  • Love,
  • Farben Lehre,
  • Pidżama Porno,
  • Lao Che.

Nie samym festiwalem Kostrzyn żyje

Festiwal Pol’and’Rock jest niezaprzeczalnie główną ikoną miasta Kostrzyn nad Odrą. Niemniej, uczestnicy imprezy poza życiem festiwalowym, mogą także skorzystać z szeregu innych atrakcji, jakie oferuje im to urokliwe miasteczko oraz jego najbliższa okolica.

Umarłe Miasto

65-kilometrowy szlak rowerowy, wzdłuż którego można podziwiać między innymi: fortyfikacje twierdzy Kostrzyn, mosty, imponujące mury obronne czy stare zamki. Najwytrwalsi kolarze mogą spróbować swoich sił na trasie rowerowej R1. To szlak wiodący z Francji aż do Sankt Petersburga.

Dworzec Kolejowy

Dworzec kolejowy Kostrzyn nad Odrą
Dworzec kolejowy Kostrzyn nad Odrą.
Zdjęcie: Travelarz / commons.wikimedia.org

XIX-wieczny, dwupoziomowy obiekt, który robi ogromne wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Co ciekawe, jest to jeden z dwóch tego typu budynków w Polsce! Każdy uczestnik festiwalu Pol’and’Rock przybywający do Kostrzyna koleją, powinien zatrzymać się na dłużej w tym miejscu.

Park Narodowy Ujście Warty

Jeden z najmłodszych i najbardziej unikatowych parków narodowych w Polsce. Można zaobserwować tutaj blisko 279 gatunków ptaków, z czego kilkanaście znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Do tego wyjątkowego grona zliczane są między innymi: Cyraneczka zwyczajna, Bączek zwyczajny, Kulik wielki oraz Mewa mała. Siedziba Parku znajduje się w Chyrzynie, nieopodal Twierdzy Kostrzyn.

Twierdza Kostrzyn

Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn

Usytuowana na rogu ul. Sikorskiego oraz Spichrzowej. Historia tego miejsca sięga XVI wieku, kiedy to Jan – margrabia brandenburski, postanowił umocnić swoją posiadłość. Zachowane do dzisiejszego dnia bastiony: Filip oraz Król pochodzą właśnie z tych czasów. W późniejszych latach sukcesywnie rozbudowywano twierdze. Było to spowodowane przede wszystkim tym, że Kostrzyn leżał w strategicznym miejscu, u zbiegu Odry i Warty. W związku ze znacznym postępem technologicznym w XX wieku, wartość bojowa obiektu zaczęła stopniowo maleć i zadecydowano, by rozebrać część budynku. W trakcie drugiej wojny światowej Kostrzyn stał się punktem oporu. Doszło do zniszczenia starówki, która do dziś nie została odbudowana. Gdzieniegdzie można znaleźć pojedyncze schodki czy fragmenty murów. Obecnie na terenie Twierdzy funkcjonuje Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Zabytkowa przepompownia w Warnikach

Imponujący budynek warnickiej pompowni pochodzący z 1911 r. W czasie jego budowy Warniki nie były jeszcze częścią Kostrzyna. Obiekt miał służyć do przepompowywania nadmiaru wody z polderów zalewowych do ograniczonego wałami zbiornika. Sercem instalacji aż do początku lat 60. XX w. były silniki parowe, które w 1963 r. zastąpiono napędem elektrycznym. To prawdziwa perełka zarówno dla fanów architektury, jak i miłośników starych technologii.

Cmentarz jeńców wojennych Stalag III C Stare Drzewice

W latach 1938-45 w Starych Drzewicach, które obecnie stanowią dzielnicę miasta Kostrzyn nad Odrą, funkcjonował obóz jeniecki Stalag III C Alt Drewitz. Był to jeden z ważniejszych ośrodków przeznaczonych dla szeregowych oraz podoficerów. Przebywało w nim ponad 70 tysięcy żołnierzy różnych narodowości. Jeńcami byli między innymi: Polacy, Czesi, Serbowie, Francuzi, Włosi, Anglicy, Belgowie, Holendrzy, Rosjanie oraz Grecy. O tragicznych warunkach panujących w obozie można przeczytać w książce „Los Człowieka” autorstwa Michaiła Szołochowa. To okrutne miejsce pochłonęło ponad 12 tysięcy ludzkich istnień. Ofiary zostały pochowane w sześciu masowych grobach. W centralnym punkcie znajduje się monument z płaskorzeźbą, która przedstawia popiersia trzech żołnierzy. Aby dotrzeć do cmentarza, trzeba minąć ostatnie zabudowania Drzewic i następnie skręcić w las. Po kilku kilometrach dotrzecie do ogrodzonego terenu z dużą tablicą informacyjną.

Festiwal Pol’and’Rock jest bez wątpienia znakiem rozpoznawczym Kostrzyna nad Odrą. Co roku latem, na przełomie lipca i sierpnia do miasta przybywają tłumy ludzi spragnionych muzyki i niezwykłego klimatu. Kostrzyna nad Odrą to jedyne tak wyjątkowe miejsce na mapie Polski!

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia