Dom i rodzinaDzieckoMotoryzacja, rowery i lotnictwoRowery

Rowerki biegowe

0

Rowerek biegowy to z pozoru bardzo proste urządzenie, ale jednocześnie bardzo potrzebne. Z wyglądu przypomina zwykły rower, z tą różnicą, że nie ma w nim pedałów. Napędzany jest więc jedynie siłą dziecięcych nóżek. Kontrolę nad rowerkiem sprawuje zarówno rodzic, jak i samo dziecko, bez żadnego dodatkowego wspomagania.

Martwisz się, że rowerek biegowy będzie niebezpiecznym sprzętem dla dziecka? Aby maluch nie zrobił sobie krzywdy, warto dokupić do tego pojazdu kask, a także ochraniacze na łokcie oraz kolana. Zamortyzują one ewentualny upadek. Dziecko w większości przypadków wyratuje się hamując nóżkami i będzie w stanie złapać dzięki nim równowagę. Na pewno więc rowerki biegowe dla dzieci nie są niebezpieczne.

Dlaczego rowerki biegowe dla dzieci są przydatne?

Rowerki biegowePojazdy do sterowania są wyjątkowo atrakcyjne dla każdego dziecka. Tym bardziej rowerek biegowy w tej roli sprawdza się znakomicie, ponieważ nie tylko gwarantuje znakomitą zabawę, ale stanowi również środek lokomocji, którym dziecko może przemieszczać się po alejkach parkowych. Od razu dużo chętniej będzie wychodziło na spacer.

Rowerek biegowy jest bardzo przydatnym urządzeniem przy nauce równowagi, jak i koordynacji. Dziecko ponadto nauczy się panować nad rowerem, co w przyszłości pozwoli mu dużo łatwiej przesiąść się na standardowy model. W końcu będzie znało już zasady działania konstrukcji.

Co ciekawe, rowerek biegowy jest w stanie podwyższyć u dziecka pewność siebie i poczucie własnej wartości. Jak to możliwe? Dziecko będzie z siebie dumne, że samodzielnie lub z niewielką pomocą rodzica może kierować pojazdem i w szybki sposób przemieszczać się po alejkach parkowych.

Co zyska rodzic kupując dziecku rowerek biegowy?

Mówiąc o korzyściach wynikających z posiadania rowerka biegowego przez dziecko, warto również wspomnieć o tym, co rodzice zyskają na zakupie takiego pojazdu. Przede wszystkim, rowerki biegowe dla dzieci mają taką konstrukcję, dzięki której w naturalny sposób nauczą się one utrzymywać równowagę. Odejdzie więc rodzicowi jeden obowiązek – nauka równowagi oraz tłumaczenie, na czym to wszystko polega. Można będzie wszystko pokazać dziecku w praktyce.

Nie można również zapominać o przyjemności wspólnych spacerów z dzieckiem. Nie trzeba będzie siłą wyciągać malucha z domu. Ba. To zazwyczaj dziecko samo będzie prosiło rodzica o wyjście do parku, aby mogło pojeździć na swoim rowerku. Warto również dodać, że dzieci wybierające się na spacer pieszo, bardzo szybko się męczą. Gdy nie zabierze się wózka, konieczne jest noszenie pociechy na rękach, co bywa uciążliwe. Dziecko podróżujące na rowerku biegowym będzie znakomitym towarzyszem podczas każdego spaceru, ale także w trakcie joggingu czy wycieczki rowerowej.

O czym należy pamiętać kupując rowerki biegowe dla dzieci?

Zakup rowerka biegowegoW sprzedaży dostępne są zarówno tanie, jak i drogie rowerki biegowe. Opinie zbierają w większości pozytywne, ale to od sposobu wykonania i zastosowanych materiałów będzie zależało, czy pojazd faktycznie się sprawdzi i będzie znakomitym towarzyszem spacerów.

Podstawą jest, aby rowerek biegowy został solidnie wykonany. Nie może posiadać żadnych wystających elementów ani śrub. Najpopularniejsze są rowerki biegowe dla dzieci wykonane z drewna i metalu, ale dostępne są także propozycje z kompozytu, lekkie i ciekawe pod względem designu. Najbardziej przyjazne środowisku są konstrukcje drewniane, ale nie ma w nich tak dużego zakresu regulacji, jak w przypadku cięższych modeli metalowych.

Do wyboru są dwa rodzaje opon:

  • piankowe – lekkie, odporne na przebicie, ale mają niewielką przyczepność i słabą amortyzację,
  • gumowe –tłumią nierówności, a ich przyczepność jest znacznie wyższa, w porównaniu to opon piankowych. Problematyczna jest jednak ich skłonność do przebijania.

Kierownica przy rowerku biegowym powinna mieć ograniczony kąt skrętu, aby dziecko nie wywróciło się, gdy np. coś je nagle rozproszy i będzie chciało obrócić głowę, a wraz z nią kierownicę. Przy rowerku biegowym znajduje się również oczywiście siodełko. Powinno być wklęsłe i szorstkie, aby dziecko się na nim nie ślizgało. Dużo łatwiej mu będzie wtedy utrzymać równowagę. Może być standardowe trójkątne lub w kształcie litery U. Kupując rowerek biegowy, warto zwrócić uwagę, aby dziecko siedząc dotykało całymi stopami podłogi, przy jednoczesnym lekkim ugięciu kolan. To prawidłowa postawa, jaką dziecko powinno mieć na takim pojeździe.

W modelach dla 3-4-latków znajduje się również ręczny hamulec do tylnego koła. W propozycjach dla najmłodszych producenci zwykle rezygnują z tego udogodnienia.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerku biegowym?

Jak nauczyc dziecko jazdy na rowerkuDziecko bardzo szybko uczy się przemieszczać na rowerku biegowym, ze względu na jego prostą konstrukcję i możliwość cały czas podpierania się nóżkami o podłoże. Nie ma więc tu większych problemów z utrzymaniem równowagi. Nauka jazdy na rowerku biegowym zwykle przebiega bardzo bezpiecznie i stanowi wielką przyjemność zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Rodzic zawsze powinien być w pobliżu, podczas nauki jazdy na rowerku biegowym, aby zamortyzować upadek, czy pomóc dziecku w przypadku jakichkolwiek trudności. Najlepiej, aby dziecko pierwsze kilka jazd odbyło wewnątrz domu, następnie przed budynkiem, a dopiero, gdy faktycznie poczuje się pewnie, można wyruszyć na dłuższą wycieczkę do parku. Od samego początku należy wyrabiać w maluchu nawyk zakładania kasku, gdy wsiada na rowerek. To wszystko dla jego bezpieczeństwa. Zadaniem rodzica jest również kontrolowanie, czy siedzisko znajduje się na odpowiedniej wysokości. Dzieci bardzo szybko rosną, dlatego trzeba będzie regularnie podwyższać jego wysokość. Gdy maluch wyrośnie z rowerka, trzeba kupić większy model, wygodniejszy i bezpieczny, albo zdecydować się już na zakup standardowego roweru.

Jaki rowerek biegowy warto kupić dla rocznego dziecka, a jaki dla 2-latka?

Zastanawiasz się, jaki rowerek biegowy kupić dla swojej pociechy? Podstawą jest, aby wybrać pojazd dostosowany do wieku oraz wzrostu dziecka. Producenci przy konkretnych modelach podają orientacyjne przedziały, którymi należy kierować się przy zakupie. Dzięki temu, że we właściwy sposób dobierzesz rowerek biegowy, nie będzie on stanowił zagrożenia dla dziecka, a przyjemność z jazdy będzie wysoka.

Standardowo przyjęło się, że rowerki biegowe są przeznaczone dla dzieci od 18 miesiąca życia. Niektórzy rodzice decydują się jednak, aby kupić rowerek biegowy dla rocznego dziecka. Czy ma to sens? Tak, jako inwestycja na przyszłość, jak i forma zabawy. Nie należy jednak pozwalać dziecku samodzielnie jeździć. Trzeba kierować pojazdem przy pomocy specjalnego kija. Można będzie dzięki temu zapewnić maluchowi maksymalny poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie sprawi się mu ogromną frajdę.

Tak naprawdę rowerek biegowy dla dwulatka to już prawdziwy standard. Ich niewielka konstrukcja sprawia, że dziecko radzi sobie zarówno z jazdą, jak i prowadzeniem pojazdu. Najlepsze rowerki biegowe dla najmłodszych to zdecydowanie konstrukcje drewniane, które są niezwykle lekkie i mało skomplikowane w obsłudze. Zwykle ważą one maksymalnie do 3 kg, a wysokość siedziska jest ustalana na 35-40 cm.

Pamiętaj, że na rowerku biegowym dziecko może jeździć mniej więcej do 4 roku życia. Po przekroczeniu tej magicznej granicy, warto pomyśleć o zakupie pojazdu już z pedałami, czyli standardowego roweru.

Oceń post