Dom i rodzinaDziecko

Wyprawka dla noworodka

Beata Cygan
0

Wyprawka dla noworodka – praktyczny poradnik dla przyszłych rodziców

Skompletowanie wyprawki dla noworodka to duże wyzwanie – zwłaszcza gdy spodziewamy się pierwszego dziecka. Rynek artykułów wyprawkowych jest ogromny – to w końcu zupełnie różne kategorie produktów: ubranka, kosmetyki, artykuły higieniczne, sprzęt, urządzenia, meble. Fali zakupowej łatwo dać się ponieść, bo wszystkie te przedmioty zaskakują funkcjonalnością, designem i wyjątkowym wzornictwem. Wyprawka dla noworodka to duże przedsięwzięcie logistyczne i ekonomiczne, do którego warto się dobrze przygotować. Najważniejszym punktem tych przygotowań powinno być sporządzenie  listy wyprawki dla noworodka i mamy, czyli spisu artykułów, które będą przydatne na porodówce i w domu – po powrocie ze szpitala. 

Wyprawka dla noworodkaPodczas lektury tego poradnika dowiemy się:

  • Jak sporządzić listę wyprawkową?
  • Jakie niezbędne elementy musi zawierać wyprawka dla noworodka?
  • Co przyda się w szpitalu, a co w domu?
  • Na co zwrócić uwagę podczas zakupu poszczególnych artykułów do wyprawki dla niemowlaka?
  • Ile kosztuje wyprawka dla noworodka (w przybliżeniu)?
  • Czy da się kupić tanią wyprawkę dla noworodka?
  • Czym różni się letnia wyprawka dla noworodka od zimowej?
  • Gdzie kupić poszczególne produkty i czy warto zaopatrzyć się w gotową, kompletną wyprawkę dla noworodka?

Klucz do sukcesu misji: wyprawka dla dziecka, czyli dobra organizacja

Nie wszystkie artykuły, w które musimy zaopatrzyć się przed porodem to wyłącznie wyprawka dla noworodka. Lista zakupów musi objąć także produkty konieczne i przydatne przyszłym mamom – zarówno na oddziale porodowym, jak i już w domu. Produkty dla noworodka i mamy do szpitala powinny trafić na jedną listę, którą będzie można wykorzystać podczas pakowania – odhaczając to, co już wrzucamy do walizki, zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu. Powinniśmy sporządzić zatem dwie listy:

  • wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala
  • wyprawka dla noworodka do domu

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to proces stosunkowo długi i skomplikowany. Rozsądne zakupy wymagają nieco czasu i cierpliwości. Trzeba znaleźć rozwiązania optymalne –  najbardziej odpowiadające naszym potrzebom i możliwościom budżetowym.  

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka?

W opinii wielu mam najlepszym czasem na kompletowanie wyprawki dla dziecka jest trzeci trymestr ciąży. Jest wtedy więcej czasu – mamy raczej już nie pracują, kończy się kurs w szkole rodzenia. Kończy się także cierpliwość w oczekiwaniu na poród, więc dobrze znaleźć sobie absorbujące zajęcie. Oczywiście jeśli czujemy się dobrze, mamy czas i ochotę, możemy zająć się tym znacznie wcześniej.

Bagaż wyprawkowyNajważniejsza zasada to nie odkładać wyprawkowych zakupów na ostatnią chwilę. Życie lubi zaskakiwać – bagaże do szpitala najlepiej spakować już dwa tygodnie przed spodziewanym terminem porodu. W tym czasie w domu powinna też już czekać kompletna wyprawka dla noworodka do domu. Pierwsze tygodnie po urodzeniu dziecka również nie są najlepszym czasem na zakupy – wielu artykułów z wyprawki dla niemowlaka będziemy używać już od pierwszych dni życia dziecka. Poza tym pierwsze chwile z maluchem w domu to czas dla nas – na poznanie się, zaaklimatyzowanie w nowej roli, na odpoczynek i regenerację sił po porodzie. 

Jak kompletować wyprawkę dla noworodka?  Lista obowiązkowa!

Nie da się skompletować całej wyprawki dla dziecka podczas jednych zakupów – proces ten trzeba nieco rozłożyć w czasie. Niezbędne artykuły to różne kategorie i zazwyczaj w jednym sklepie nie kupimy całej wyprawki dla noworodka i mamy. Lista zakupów, dobrze podzielona na poszczególne kategorie, jest więc podstawą organizacji. Pod uwagę należy wziąć różne rodzaje artykułów:

  • ubranka dla dziecka 
  • bieliznę dla mamy
  • sprzęt dziecięcy
  • meble
  • kosmetyki i artykuły higieniczne
  • urządzenia elektroniczne

Wyprawka dla noworodka – sklep internetowy czy stacjonarny?

Sklep stacjonarny a internetowyGdzie można kupić artykuły do szpitala i wyprawkę dla noworodka? Sklep internetowy lub stacjonarny – specjalistyczny „wyprawkowy” – to tylko jedna z wielu opcji. Zakupy możemy zaplanować w różnych sklepach. Kupując sprzęt elektroniczny, skorzystajmy
z internetowych porównywarek cenowych – dzięki temu prawdopodobnie nieco zaoszczędzimy. Na pewno trzeba będzie odwiedzić aptekę i drogerię. Niektóre artykuły (meble, wózek, fotelik) dobrze jest kupić w sklepie stacjonarnym – daje to możliwość wypróbowania sprzętu i zasięgnięcia rady specjalistów. 

Wyprawka dla noworodka – koszt produktów a rodzinny budżet

Rozpiętość cenowa poszczególnych artykułów z wyprawki jest ogromna, ale przed zakupami dobrze jest przygotować optymalny dla rodzinnych funduszy budżet. Podczas sporządzania listy, dopiszmy obok poszczególnych elementów średnią, przybliżoną ich cenę (najlepiej troszkę zawyżoną). Po zsumowaniu dowiemy się w przybliżeniu, ile kosztuje wyprawka dla noworodka. Lista powinna też zawierać liczbę sztuk poszczególnych artykułów, które wcześniej przemnożymy przez ceny. W zależności od naszych możliwości budżetowych będziemy wiedzieć, czy podczas zakupów możemy nieco zaszaleć, czy raczej musimy wybierać bardziej ekonomiczne rozwiązania. 

Wyprawka dla noworodka do szpitala

Standardowy czas spędzony w szpitalu na porodówce to dwie doby. Jednak nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, dlatego dobrze być przygotowanym na nieco dłuższy pobyt. Część artykułów z wyprawki dla dziecka, zwłaszcza dodatkowe ciuszki, przygotujmy na taką ewentualność w domu, by tata dziecka czy inna bliska osoba mogła je nam podrzucić w razie potrzeby. 

Pierwsze dni życia dziecka to bardzo ważny czas dla malucha i rodziców. Choć noworodek będzie głównie jadł, spał i tulił się do mamy, musimy zadbać o to, by w szpitalu nie zabrakło nam potrzebnych artykułów do pielęgnacji i opieki nad dzieckiem. 

„Higieniczna” wyprawka dla dziecka do szpitala

W spakowanej kilkanaście dni przed porodem torbie dla dziecka nie może zabraknąć artykułów higienicznych do przewijania i pielęgnacji dziecka. Należy zaopatrzyć się przede wszystkim w:

  • pieluszki tetrowe lub flanelowe (10 szt.) – ok. 3 zł/szt.

Klasyczne, wielorazowe pieluszki z tetry lub flaneli przydają się w wielu sytuacjach. Są tanie i łatwo dostępne – nie może ich zabraknąć w wyprawce dla niemowlaka do szpitala. Dobrze jest taką pieluszką okryć dziecko zaraz po porodzie – materiał poplami się krwią i smółką, więc trzeba będzie go wyrzucić. Białe tetrowe pieluszki znajdują szerokie zastosowanie zwłaszcza w szpitalu. Możemy ich użyć do położenia dziecka na wadze (w szpitalu malucha waży się codziennie), przydają się podczas karmienia, przewijania. Pieluszką tetrową szczelnie otulimy noworodka lub przykryjemy go podczas snu. 

  • pieluchy jednorazowe (paczka) – ok. 30 zł /30 szt.

PampersyWybierzmy najmniejszy rozmiar. Wielu młodych i świadomych rodziców decyduje się na ekologiczne pieluszki wielorazowego użytku. To oczywiście świetny wybór, ale w szpitalu zdecydowanie lepiej sprawdzą się pampersy. Po zużyciu wyrzucimy je do kosza i nie będziemy martwić się o ich przechowywanie do czasu prania. W sprzedaży dostępne są także pieluszki z otworem na kikut pępowinowy. Jest to opcja praktyczna, ale zwykłe pampersy także świetnie zdadzą egzamin – w razie potrzeby taką dziurkę wytniemy nożyczkami. 

  • ręcznik z kapturkiem (2 szt.) – ok. 50 zł/szt.

Podczas zakupów natkniemy się przede wszystkim na dwa rodzaje materiału, z którego uszyte będą takie praktyczne ręczniki dla noworodka. W ocenie mam ręcznik bawełniany lepiej chłonie wodę. Z kolei materiał bambusowy uznaje się za delikatniejszy dla skóry dziecka. Koniecznie pamiętajmy o kapturku, który po kąpieli ochroni główkę noworodka przed wychłodzeniem. Aby taki ręcznik służył nam dłużej, rozważmy zakup większego rozmiaru.  

Wyprawka kosmetyczna dla noworodka do szpitala

Wszystkie kosmetyki dla noworodka trzeba kupować z daleko idącą ostrożnością. Szczególną uwagę zwróćmy na oznaczenia producenta – produkty te muszą być bezpieczne dla dzieci od 1. dnia życia. Ponadto zapoznajmy się etykietą, a zwłaszcza ze składem kupowanego specyfiku – warto unikać konserwantów, parabenów czy SLS, które mogą drażnić delikatną skórę noworodka. 

Produkty do pielęgnacji noworodków i niemowląt to ogromny asortyment, lecz nie ze wszystkich trzeba koniecznie korzystać. Ogólna zasada brzmi – im mniej, tym lepiej.
W szpitalu pewno przydadzą się:

  • mokre chusteczki – ok. 6zł/ paczkę
  • zasypka przeciw odparzeniom (można rozważyć zwykłą mąkę ziemniaczaną –
    w opinii wielu mam działa równie dobrze) – ok. 15 zł
  • krem przeciw odparzeniom – ok. 15 zł
  • delikatne mydełko lub żel do mycia – ok. 10 zł
  • oliwka (lub emolient) do nawilżania i natłuszczania skóry noworodka – ok. 10 zł

Ubranka w wyprawce dla noworodka do szpitala

Bardzo ważną częścią wyprawki do szpitala dla noworodka są ubranka, które należy dobrać w zależności od pory roku (wyczerpujące informacje na ten znajdziemy w dalszej części artykułu). Standardowo zapakować należy:

  • Standardowe ubranka dla noworodkabody rozpinane z przodu (3 szt.) – ok. 20zł/szt.
  • pajacyki rozpinane z przodu (3 szt.) – ok. 30 zł/szt. 
  • rękawiczki „niedrapki” (2 szt.) – ok. 10 zł/szt.
  • skarpetki z luźnym ściągaczem (2 szt.) – ok. 10zł/szt.
  • czapeczki (2 szt. – cieńsza i grubsza) – ok. 15 zł/szt.
  • odzież wierzchnią w zimie (kombinezon) – ok. 100 zł 

Artykuły do otulania i przykrywania dziecka

Ostatnia kategoria artykułów na naszej liście z wyprawką dla noworodka do szpitala to tekstylia, które przydadzą się do noszenia, przytulania i usypiania dziecka. Być może nie są tak konieczne, jednak na pewno przydatne. Warto rozważyć zakup choćby jednego z nich:

  • rożek miękki (1 szt.) – ok. 70 zł

Rożek dla niemowlaka to nic innego, jak klasyczny becik. Dziecko będzie mogło w nim smacznie spać do ukończenia 4. miesiąca życia lub do momentu, gdy zacznie się mocno wiercić. Dobrze, by taki rożek był wyposażony w praktyczne troczki do zawiązywania. Dlaczego miękki? Lepiej otuli dziecko, a nam będzie wygodniej przytulać się do maleństwa. Na rynku dostępne są jeszcze rożki usztywniane, które są bardziej cenione przez tatusiów – zapewniają większe wrażenie stabilności podczas brania noworodka na ręce. 

  • kocyk (1 szt.) – ok. 70 zł

Można kupić go dodatkowo lub zamiast rożka – na pewno się przyda. Zamiast klasycznych, grubych i puchatych kocyków warto rozważyć zakup cieńszego – lepiej sprawdzi się w roli otulacza dla malucha. Podczas zakupów spotkamy się przede wszystkim z  kocykami tkanymi bawełnianymi. Są miłe w dotyku, a przydadzą się także do przykrycia nosidełka z noworodkiem podczas podróży ze szpitala do domu. Alternatywą jest tkany kocyk bambusowy, który ma właściwości termoregulacyjne – w ciepłe dni nieco chłodzi, a w zimne – grzeje. 

  • otulacz (1 szt.) ok. 70 zł

Specjalny otulacz również kupić można dodatkowo lub zamiast rożka czy kocyka. Popularne otulacze szyje się z muślinu lub bambusa. Oba materiały są właściwe – lekkie, zwiewne
i oddychające, a przy tym elastyczne – umożliwiają szczelne otulenie dziecka, a tym samym zapewnienie mu warunków zbliżonych do tych panujących w łonie mamy. W roli otulacza świetnie sprawdzi się też zwykła pieluszka tetrowa. Otulanie noworodka jest ważne
– zapobiega spontanicznym ruchom dziecka, które mogą je obudzić, a jednocześnie sprawia, że noworodki czują się bezpiecznie. 

Wyprawka do szpitala dla mamy (i dziecka!)

Druga torba, którą spakujemy przed porodem, będzie zawierała artykuły niezbędne lub przydatne nam – podczas pobytu w szpitalu, przed porodem, w jego trakcie i po. Dodatkowo pamiętajmy o teczce z dokumentacją medyczną i planem porodu. 

Ubrania i kosmetyki w wyprawce dla mamy

Wydaje się, że dwa dni pobytu w szpitalu szybko zlecą, ale dobrze spakowany bagaż nieraz nas uratuje, zapewni komfort i wygodę w trudnym czasie – na początku połogu. Przydadzą się zwłaszcza odpowiednie ubrania, kosmetyki i artykuły higieniczne.

Oprócz standardowego ubrania na przyjazd do szpitala i powrót do domu zaopatrzmy się w:

  • Wyprawka dla mamykoszule do karmienia – ok. 60 zł/szt.
  • biustonosze do karmienia – ok. 50 zł/szt.
  • szlafrok 
  • wygodne pantofle 
  • klapki pod prysznic 

Zabierzmy także kosmetyczkę z niezbędnymi specyfikami pielęgnacyjnymi. Spakujmy tylko to, co naprawdę potrzebne. Dobrym pomysłem jest zakup kosmetyków w małych, podróżnych opakowaniach lub przelanie specyfików do mniejszych buteleczek. 

Artykuły niezbędne bądź przydatne w połogu – dla zdrowia i komfortu

Nasze ciała po porodzie będą wymagały szczególnej uwagi w dbaniu o higienę i pielęgnację. W tym trudnym czasie komfort zapewnią zwłaszcza artykuły higieniczne skonstruowane specjalnie dla świeżo upieczonych mam. Dobrze kupić je w aptece lub w sklepie medycznym, a przy wyborze poprosić o radę specjalistę. Niezbędne będą:

  • podpaski poporodowe (30 szt.) – ok. 1-2 zł/szt.
  • majtki poporodowe (5 szt.) – ok. 5 zł/szt. 

W sprzedaży dostępne są jednorazowe i wielorazowe. Które z nich wybrać? To kwestia naszych indywidualnych preferencji. Ważne, by nie były flizelinowe – te nie przepuszczają powietrza, a tym samym mogą utrudniać gojenie się rany. Dobrym wyborem są majtki siateczkowe, najlepiej nieco większe, by nie uciskały w żadnym miejscu, ale jednocześnie dobrze trzymały podpaskę czy podkład. 

  • podkłady poporodowe (10 szt.) – ok. 1-2 zł/szt. 

Najprostsze i najtańsze podkłady poporodowe to zwykłe ceratki na pościel (takie dostępne są też na większości oddziałów porodowych). Zawsze lepiej kupić kilka sztuk. Jeśli ich nie wykorzystamy, przydadzą się do przewijania dziecka. Alternatywą są podkłady
o właściwościach chłonących – te będą działały jak duże podpaski. Przydadzą się zwłaszcza na początku połogu, gdy krwawienie jest obfitsze. W tym przypadku zwróćmy uwagę na materiał podkładu – musi nie tylko dobrze chłonąć, ale zapewniać dostęp powietrza, by nie utrudniać gojenia się rany. 

  • wkładki laktacyjne (20 szt.) – ok. 0,50 zł/szt.

To kolejny bardzo ważny artykuł higieniczny, bez którego ciężko się obejść. Na co zwrócić uwagę? Wkładki powinny pasować kształtem do biustonosza, a przy tym być stosunkowo cienkie, by nie były widoczne. Ważna jest duża chłonność i rozmiar – wkładki muszą być stosunkowo duże, by dobrze zabezpieczały bieliznę i odzież przed wyciekającym pokarmem. Kolejną istotną sprawą jest dobra warstwa klejąca, by wkładki nie przesuwały się podczas poruszania. 

  • herbatki laktacyjne – ok. 10 zł

Takie ziołowe preparaty kupić można w aptece. Wspomagają aktywność gruczołów mlekowych, a zatem wydzielanie się mleka. W ich składzie znajdują się naturalne substancje, owoce i zioła, na przykład koper włoski, anyż, rooibos, kminek, melisa, jabłko, dzika róża, pokrzywa, lipa, rutwica lekarska i wiele innych inne. Te mieszanki ziołowe (poza działaniem wspomagającym laktację) uspokajają, koją, pomagają zasnąć i regulują pracę układu pokarmowego. 

  • laktator – ok. 80 – 600 zł 

LaktatorTo urządzenie może być ręczne bądź elektryczne – zasada działania jest ta sama, w grę wchodzi wygoda korzystania. Jest to dość kosztowna inwestycja i może zdarzyć się tak,
że nie będzie nam potrzebny, jednak wiele mam nie wyobraża sobie karmienia piersią bez tego sprzętu. Przydaje się zwłaszcza podczas nawału pokarmu, który lepiej najpierw odciągnąć, a dopiero potem podać dziecku pierś. 

  • maść na brodawki – ok. 20 zł

Dostępne w aptekach preparaty będą nieco się od siebie różnić, choć ich działanie jest zbliżone. Maść złagodzi ból popękanych czy poranionych brodawek i wspomoże regenerację ich naskórka. Bywa niezastąpiona zwłaszcza w pierwszych dniach laktacji. Apteczne maści
i kremy na brodawki w swoim składzie najczęściej mają lanolinę. Preparaty te są zupełnie bezpieczne dla dzieci. Oczywiście warto odczekać, zanim maść czy krem się wchłonie, jednak nic się nie stanie nawet wtedy, gdy jego resztka trafi do przewodu pokarmowego dziecka. 

  • poduszka do karmienia – ok. 50-100 zł. 

W poduszkę do karmienia dobrze jest się zaopatrzyć. Oczywiście przyda się już w szpitalu, ale będziemy z niej korzystać przez cały okres karmienia piersią, który stanie się nowym codziennym rytuałem. Karmienie często nieco się przedłuża, a trzymanie maluszka obciąża kręgosłup, szyję i ramiona. Oczywiście dziecko można położyć na zwykłej poduszce,
ale rożek do karmienia czy poduszka w kształcie rogala są znacznie wygodniejsze. Raz ułożona poduszka do karmienia będzie stabilna i nie trzeba będzie jej poprawiać. 

Wyprawka dla noworodka do domu

Wyprawka dla niemowlaka do domu obejmuje zarówno meble i akcesoria do dziecięcego pokoju, jak i liczne artykuły higieniczne, kosmetyki, przydatne gadżety oraz różne ubranka.
O czym warto pomyśleć? 

Urządzanie dziecięcego pokoju, czyli organizacja przestrzeni

Urządzając dziecięcy pokój, pamiętajmy, że maluch rośnie w szalonym tempie, a wraz z wiekiem zmieniają się jego potrzeby. Aby pokoik służył przez dłuższy czas, warto od razu postawić na nieco większe meble. Zanim się obejrzymy, dziecko zacznie raczkować
i samodzielnie się poruszać – trzeba więc pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. 

Istotną kwestią podczas urządzania dziecięcego pokoju jest podział przestrzeni na poszczególne strefy, przynajmniej dwie: odpoczynku (snu, relaksu) i zabawy (nauki). Przestrzeń dobrze jest wypełnić przedmiotami, które będą oddziaływać na różne zmysły
i wpływać na rozwój dziecka. Przykład? Noworodek nie rozróżnia jeszcze kolorów, a jego wzrok jest słaby i rozmyty. Dobrym pomysłem będą więc kontrastowe dodatki na ściany czy łóżeczko, które będą ćwiczyć jego wzrok. 

Wyprawka dla noworodka – co kupić do domu?

Sam styl aranżacji dziecięcego pokoju jest kwestią osobistych upodobań. Jednak kupując meble i sprzęt do pokoju dziecka na ich wygląd powinniśmy zwrócić uwagę na samym końcu – ważniejsze jest bezpieczeństwo i funkcjonalność. W wyprawce dla niemowlaka musi koniecznie znaleźć się:

  • łóżeczko – ok. 200 – 500 zł

Łóżeczko dla dzieckaŁóżeczko musi być bezpieczne i przystosowane do potrzeb dziecka. Dobrze jeśli jest wyposażone w regulowane dno lub rozkładane boki. Zwróćmy uwagę na jego stabilność oraz materiały – najlepiej jeśli są naturalne i certyfikowane. Jeśli rama łóżeczka jest drewniana, sprawdźmy ewentualne nierówności czy drzazgi, które mogłyby skaleczyć skórkę niemowlaka. Kolejna sprawa to farba, którą pokryta jest rama – nie może się łuszczyć, odchodzić i ścierać. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kilkumiesięcznemu maluchowi zdarzy się ugryźć czy polizać szczebel – warto więc upewnić się, że farba jest naturalna i nie zawiera toksycznych składników. Przemyślmy dobrze ustawienie łóżeczka – powinno znajdować się z dala od okna, kaloryfera czy urządzeń elektrycznych. 

  • materac do łóżeczka – 100 – 300 zł

Kupno tego elementu dobrze jest poprzedzić pogłębionym researchem i zapoznaniem się
z opiniami rodziców na forach czy grupach parentingowych. Tu warto pomyśleć nawet o nieco droższym rozwiązaniu – to inwestycja w zdrowie i prawidłowy rozwój niemowlaka. Właściwy materac dla noworodka musi być hipoalergiczny i antyseptyczny. Dobrym rozwiązaniem są materace piankowe czy lateksowe, które zapewniają cyrkulację powietrza
i zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów. 

  • pościel ok. 100 – 200 zł 

Komplet pościeli dla niemowlaka to poduszka, kołderka, prześcieradło, poszewki
i ochraniacze na materac. Ich rozmiar warunkuje sama wielkość łóżeczka i materaca. Poduszka noworodkowi jeszcze się nie przyda, bo maluch powinien leżakować na płasko, jednak mamy zazwyczaj kupują już gotowe komplety. Ważne, by pościel dało się prać
w pralce bez straty jakości i by była hipoalergiczna. Tkaniny na poszewki powinny być w stu procentach naturalne i pozbawione potencjalnie szkodliwych substancji – świetnie sprawdzi się ekologiczna bawełna z certyfikatem OEKO-TEX. 

  • przewijak – ok. 50 – 100 zł

PrzewijakPrzewijak nie jest niezbędny w wyprawce dla dziecka, ale bardzo przydatny. Ułatwi nam życie – w końcu niemowlaka przewija się nawet kilkanaście razy dziennie. Można wybrać taki zakładany na łóżeczko, czyli rodzaj sztywnej nakładki lub komodę z przewijakiem, czyli praktyczne rozwiązanie przydatne także podczas ubierania dziecka. Oczywiście przewijak z komody można zdemontować, gdy już nie będzie potrzebny. Alternatywą jest mata do przewijania, którą zabierzemy w podróż czy na spacer. 

  • elektroniczna niania – ok. 100 – 400 zł

To także gadżet, który nie jest konieczny w wyprawce dla dziecka, ale z pewnością nie jeden raz się przyda. Dostępnych jest wiele rodzajów tego urządzenia, które różnią się funkcjonalnością i ceną. Niektóre nianie mają tylko funkcję audio – przesyłają wyłącznie dźwięk, inne wyposażone są w kamerkę. Nianie z dwustronną transmisją dźwięku pozwolą rodzicom uspokoić dziecko czy zanucić kołysankę na odległość. Ważny jest też zasięg urządzenia, który należy dobrać w zależności od metrażu mieszkania czy domu. 

Spacery, podróże i kąpiele, czyli must-have w wyprawce dla niemowlaka

Noworodek potrzebuje jeszcze kilku niezbędnych przedmiotów, które umożliwią bądź ułatwią spacery i podróże rodzinne, a także zapewnią komfort czynności higienicznych. Koniecznie trzeba kupić:

  • wózek – ok. 700 – 3000 zł

Wózek dziecięcyPrzed zakupem zorientujmy się dobrze w temacie. Oczywiście wygląd wózka ma znaczenie, jednak powinien mieć najmniejszy wpływ na decyzję zakupową. Dobry wózek dla niemowlaka musi być zwrotny, bezpieczny i wygodny. Dziecko będzie potrzebować różnych rodzajów wózka, w zależności od wieku i poziomu rozwoju. Na rynku dostępne są także wózki wielofunkcyjne – na tym samym zawieszeniu montuje się wymienne siedziska (gondole, spacerówkę, a także nosidło czy fotelik samochodowy), co sprawia, że jest to wygodne rozwiązanie. Wózek najlepiej kupić w sklepie stacjonarnym, by móc go przed zakupem przetestować. Dobrze jeśli jest wyposażony w spory bagażnik i pojemną torbę do zawieszenia na ramie. 

  • nosidełko lub chusta ok. 100 – 500 zł

Nosidełko lub chusta są wygodne dla dziecka – maluch czuje ciepło i zapach ciała rodzica,
a zatem jest spokojniejszy i czuje się bezpiecznie. Takie rozwiązanie uwolni nasze ręce, co jest szczególnie przydatne na zakupach (ponadto odpada przeciskanie się z wózkiem pomiędzy regałami), spacerach czy wycieczkach. Natomiast nosidełko lub chustę powinniśmy kupić dodatkowo – nie zamiast wózka. 

  • fotelik samochodowy ok. 200 – 1000 zł

Niezbędny w podróżach samochodowych z dzieckiem. Fotelik musi być przede wszystkim bezpieczny, a to oznacza dopasowanie go do konkretnego samochodu, poprawny montaż
i właściwe zapięcie dziecka. Alternatywą dla pasów w foteliku jest system Isofix, dzięki któremu fotelik montuje się bezpośrednio w konstrukcji samochodu. Warto też pamiętać, że dziecko w pierwszych dwóch latach życia powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy. Taki maluch ma jeszcze słabe mięśnie szyi, karku i nie trzyma pewnie główki. W razie nagłego hamowania siła wciska malucha w fotelik, a nie wyrzuca go do przodu. 

  • wanienka – ok. 100 – 500 zł

Wanienka dla dzieckaPierwsza wanienka dla malucha powinna być mała – łatwiej będzie wykąpać noworodka,  przytrzymać niestabilną główkę i nie zanurzyć gojącego się kikuta pępowinowego. Część wanienek ma uniwersalny rozmiar – to rozwiązanie ekonomiczne, jednak nieco trudniej będzie nam kąpać kilkudniowe dziecko. Z kolei do większej wanienki kupić można specjalne szelki, siedzisko stabilizujące czy antypoślizgową matę. Niektóre wanienki wyposażono
w dodatkowe udogodnienia, na przykład wbudowany termometr, dyspensery na kosmetyki kąpielowe czy opcję składania. 

  • butelka ze smoczkiem – ok. 20 – 100 zł

Nawet jeśli będziemy karmić dziecko wyłącznie piersią, zawsze dobrze jest mieć w domu butelkę ze smoczkiem. Dzięki butelce i laktatorowi maluch wciąż będzie mógł dostać swój ulubiony i najlepszy dla niego pokarm nawet wtedy, gdy nas nie będzie w domu. Istotą wyboru butelki jest odpowiedni smoczek – zwróćmy uwagę na jego rozmiar, kształt
i materiał. Ciekawym rozwiązaniem są smoczki, które kształtem przypominają pierś mamy. Warto także rozejrzeć się w ofercie butelek antykolkowych.  

  • termometr – ok. 50 – 300 zł. 

Pomiar temperatury ciała dziecka będzie jedną z najbardziej kontrolowanych czynności, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. Dobry, bezdotykowy termometr (np. na podczerwień) na pewno się przyda. Niektóre urządzenia posiadają także funkcję mierzenia temperatury otoczenia, pokarmu dla dziecka czy wody do kąpieli, co jest niezwykle praktyczne.

  • aspirator do noska ok. 20 – 100 zł. 

To urządzenie nowoczesne, które zastępuje gumową gruszkę, jakiej używały nasze mamy czy babcie. Jest niezastąpiony, gdy niemowlę ma katar, a przydaje się także w codziennej pielęgnacji noska dziecka. Dostępne na rynku urządzania różnią się sposobem działania (ustne, elektryczne, podłączane do odkurzacza). 

Wyprawka dla noworodka: kosmetyki i artykuły higieniczne

Kolejną ważną kategorią niezbędników w wyprawce dla niemowlaka do domu są artykuły higieniczne i kosmetyczne. Warto zaopatrzyć się w:

  • Artykuły higieniczne i kosmetycznemiękką szczotkę – ok. 30 zł
  • ręczniki z kapturkiem – ok. 50 zł/szt.
  • obcinacz do paznokci – ok. 25 zł
  • waciki, gaziki (koniecznie sterylne) – ok. 10 zł
  • delikatną myjkę – ok. 15 zł
  • kosmetyki (mydełko/żel, szampon, oliwka, krem ochronny) – ok. 60 zł/komplet
  • sól fizjologiczną 20 szt. (do czyszczenia oczu, uszu, noska) – ok. 1 zł/ampułkę
  • proszek do prania (specjalny dla dzieci) – ok. 30 – 40 zł

Wyprawka dla noworodka: ubranka w zależności od pory roku

Ubranka to jedna z najważniejszych części wyprawki dla noworodka do domu i szpitala. Należy kupić je w zależności od pory roku, w której dziecko przyjdzie na świat. Nie kupujmy ubranek na zapas – na cały rok. Dziecko szybko z nich wyrasta i może się okazać, że nie będą w ogóle używane. Zaopatrzmy się w odzież dziecięcą na najbliższe dwa, trzy miesiące, a resztę garderoby będziemy kompletować na bieżąco. 

Podstawowy komplet ciuszków dla noworodka zawiera:

  • body rozpinane z przodu z długim i krótkim rękawem (5 szt.) – ok. 20zł/szt.

To jednoczęściowy strój zapinany w kroku, na który zimą nałożymy pajacyk. Body można też połączyć ze śpiochami i półśpiochami lub spodenkami, a na to ubrać kaftanik. Zakłada się je bezpośrednio na skórę dziecka, więc szczególnie ważne jest, by było uszyte z naturalnych, oddychających materiałów. 

  • śpioszki (5 szt.) – ok. 15 zł/szt. 

Są to spodenki zakrywające także tułów i stopy, służące głównie do spania. Zazwyczaj ubiera się w nie dziecko po wieczornej kąpieli. W dzień możemy założyć je na body i łączyć
z kaftanikiem. 

  • półśpioszki lub spodenki (5 szt.) – ok. 15 zł/szt. 

Półśpioszki to spodenki zakrywające stópki. Zamiast półśpioszków, dziecko ubrać można
w zwykłe spodenki, a u dziewczynek także w spódniczkę. Zazwyczaj ubiera się je na body. 

  • pajacyki rozpinane z przodu (5 szt.) – ok. 30 zł/szt. 

Pajacyki niemowlęce to ubranko na całe ciało, które zakrywa stopy, a czasem też dłonie. 

  • kaftaniki (5 szt.) – ok. 20 zł/szt. 

To rozpinane bluzy lub sweterki bez kapturka, które zazwyczaj ubiera się razem
z klasycznymi śpiochami. 

  • rękawiczki „niedrapki” (5 szt.) – ok. 10 zł/szt.
  • skarpetki z luźnym ściągaczem (3 szt.) – ok. 10zł/szt.
  • czapeczki (3 szt. – cieńsza i grubsza) – ok. 15 zł/szt.

Następnie w zależności od pory roku musimy zaopatrzyć się w dodatkowe elementy garderoby. 

Odzieżowa wyprawka dla noworodka: wiosna

Wiosną pogoda zmienia się w szalonym tempie. Bywa, że w marcu jest słonecznie i ciepło,
a w kwietniu pada śnieg. Dlatego dobrze zaopatrzyć się w nieco więcej różnych typów ubranka. Kupmy zarówno ciuszki cienkie i zwiewne, jak i grubsze, które zapewnią ciepło nawet w chłodne dni. Wychodząc z noworodkiem na pierwsze spacery, będziemy ubierać dziecko na cebulkę. 

Wiosenna wyprawkaOprócz standardowego kompletu ubranek przyda się:

  • cienki kombinezon – ok. 80 – 150 zł 

Ważne, by był lekki. Dobrze sprawdzą się te uszyte z weluru czy polaru. Najlepiej kupić taki z kapturkiem i wywijanymi rękawiczkami. Kombinezon powinien być zapinany na suwak
(z góry na dół). 

  • grubsza czapeczka – ok. 20 zł
  • grubsze skarpetki (2 szt.) – ok. 10 zł/szt.
  • grubsze kaftaniki (3 szt.) – ok. 20 zł/szt. 

Odzieżowa wyprawka dla noworodka: lato

Noworodki źle znoszą skrajne temperatury, bo nie mają jeszcze w pełni wykształconego ośrodka termoregulacyjnego. Odzieżowa wyprawka dla noworodka do szpitala latem (i do domu) powinna być dobrze przemyślana. Warto wybrać ubranka z cienkich, przewiewnych materiałów, które w upalny dzień zapewnią dostęp powietrza, a jednocześnie osłonią skórę noworodka przed słonecznymi promieniami. Dobrze sprawdzi się bawełna czy len. W lecie także bywają chłodniejsze dni, więc warto mimo wszystko kupić kilka cieplejszych ubranek
z długimi rękawkami i nogawkami. Podczas upałów malucha najlepiej ubrać w samo body. 

Oprócz standardowych ciuszków przydadzą się:

  • rampersy (3szt.) – ok. 25 zł/szt.

Są to jednoczęściowe ubranka z krótkimi rękawkami i nogawkami, które w ciepłe dni zakłada się bezpośrednio na ciało (zamiast body). W sprzedaży dostępne są też modele na ramiączkach. 

  • skarpetki cienkie (3szt.) – ok. 10zł/szt.
  • czapeczki cienkie (2szt.) – ok. 15 zł/szt. 

Czapeczki letnie powinny być w całości wykonane z cienkiej, oddychającej, stuprocentowej bawełny. Dobrym pomysłem jest niewielki daszek, który będzie chronił buzię dziecka przed ostrym słońcem. 

Odzieżowa wyprawka dla noworodka: jesień

Jesienią także trzeba rozważyć różne scenariusze pogodowe i powoli myśleć o zimowych mrozach. Warto kupić kilka sztuk odzieży każdego rodzaju uszytych z materiałów grubszych, które zapewnią dziecku komfort termiczny. Może być to grubsza bawełna, dzianina, tweed czy polar. Wiele mam zastanawia się nad tkaniną hydrofobową, zwłaszcza na odzież wierzchnią. Ta dobrze sprawdza się w przypadku starszych dzieci – wózek
z noworodkiem czy niemowlakiem i tak zakrywamy przeciwdeszczowym ochraniaczem. 

Oprócz standardowego zestawu ciuszków należy zaopatrzyć się w:  

  • rękawiczki grubsze (2 pary) – ok. 15 zł/szt.
  • skarpetki grubsze (2 pary) – ok. 10zł/szt. 
  • czapeczki grubsze (2 szt.) – ok. 15zł/szt. 
  • kombinezon – ok. 100 – 150 zł

Jesienią dobrze sprawdzi się kombinezon pluszowy lub polarowy, jednak już wczesną zimą (przy pierwszych mrozach) może być za cienki. Dobrze jest wybrać model z odpinanym kapturkiem, rękawiczkami i bucikami. Wielu rodziców zastanawia się, czy nie lepiej kupić śpiworek do wózka. Jest to dobre rozwiązanie – w końcu noworodek przez pierwsze miesiące będzie leżał głównie w wózku, jednak po wyjęciu dziecka trzeba będzie je dodatkowo ubrać. 

Odzieżowa wyprawka dla noworodka: zima

W zimie (podobnie jak w lecie) niemowlak będzie źle znosił skrajne temperatury. Jednak niezmiernie ważne jest, by nawet w mroźne dni spacerować z dzieckiem i hartować mały organizm. Dlatego dobrze zaopatrzyć się osobno w ciuszki do domu i na spacery na świeżym powietrzu. Zimowa wyprawka dla noworodka powinna zawierać kilka ciuszków wełnianych, które zapewnią ciepło w najzimniejsze dni: 

  • Zimowa wyprawkapajacyki grubsze (2szt.) – ok. 20 zł/szt. 
  • spodenki grubsze (2szt.) – ok. 20 zł/szt. 
  • sweterki/bluzy grubsze (2 szt.) – ok. 30 zł/szt.
  • skarpetki grubsze (3 pary) – ok. 15 zł/parę
  • rękawiczki grubsze (2 pary) – ok. 15 zł/parę
  • czapeczki grubsze (2 szt.) – ok. 20 zł/szt. 
  • kombinezon z kapturem – ok. 100 – 300 zł. 

Kupując kombinezon do wyprawki zimowej dla noworodka, zwróćmy uwagę na łatwość jego zakładania oraz rozmiar. Ten musi być troszkę większy. Po pierwsze dlatego, że zakłada się go na inne ubrania. Po drugie maluch w ciągu pierwszych kilku miesięcy urośnie. Dla dziecka wygodniejszy będzie kombinezon jednoczęściowy. Praktycznym rozwiązaniem są wywijane rękawki i nogawki, którymi przykryjemy stopy i ręce. Obowiązkowy jest kaptur. Ważne, by zewnętrzna warstwa była nieprzemakalna, a wewnętrzna dobrze ocieplona. 

  • śpiwór do wózka i fotelika – ok. 150 zł.

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

Meble do pokoju, ubranka, kosmetyki, akcesoria, artykuły higieniczne, wózki, fotelik, niezbędny sprzęt – po sporządzeniu listy naszym oczom ukaże się prawdopodobnie kilkadziesiąt pozycji, które będą składać się na całą wyprawkę dla noworodka. Koszt całości jest trudny do oszacowania, gdyż ceny poszczególnych artykułów będą bardzo się różnić w zależności od ich marki, jakości, funkcjonalności, designu. Do tego doliczyć trzeba koszt wyprawki dla mamy, choć ten będzie znacznie mniejszy. 

Większość artykułów – np. kosmetyki czy produkty higieniczne (zarówno dla mamy, jak i dla dziecka) ma stosunkowo niskie ceny. W przypadku ubranek wiele zależy od rodzaju materiału i marki – przykładowo cena śpioszków może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Najdroższe będzie wyposażenie pokoju oraz sprzęt (wózek, fotelik). 

Zliczając średnie ceny wszystkich niezbędnych i przydatnych w wyprawce dla noworodka
i mamy artykułów, otrzymamy orientacyjny koszt wyprawki dla dziecka. Zazwyczaj waha się w granicach 2000 – 4000 zł. Oczywiście da się skompletować wyprawkę nieco taniej oraz sporo drożej – niektórzy rodzice potrafią wydać nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Tania wyprawka dla noworodka

Czy koszt wyprawki dla noworodka i mamy da się nieco obniżyć? Tak, natomiast optymalizację budżetu wyprawkowego trzeba dobrze przemyśleć. Nie warto oszczędzać na zdrowiu, bezpieczeństwie i wygodzie dziecka czy mamy, dlatego w wózek, łóżeczko
i materac, fotelik, smoczki i kosmetyki warto zainwestować. Istnieje kilka rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszt całego przedsięwzięcia. Oto kilka z nich:

  • używane sprzęty, takie jak wózek czy fotelik samochodowy

Ważne, by zwrócić uwagę na ich stan – musi być bardzo dobry. Nic się nie stanie, jeśli materiał wózka czy fotelika będzie gdzieniegdzie wyblakły czy przetarty, jednak sprzęt musi być w pełni funkcjonalny i sprawny. 

  • „niemarkowe” lub używane ciuszki

Nie wszystkie ubranka w wyprawce muszą być nowe. Dawniej ubranka dla dzieci przekazywało się rodzinie i przyjaciołom – warto skorzystać z takiej opcji. Dzieci tak szybko rosną, że zazwyczaj nie są w stanie znosić czy zniszczyć swoich ubranek. Wiele mam przekazuje lub sprzedaje (w symbolicznej cenie) ciuszki swoich dzieci, warto więc poszukać takiej możliwości w internecie. 

  • większe rozmiary

Dotyczy to zwłaszcza mebli, akcesoriów czy tekstyliów (takich jak ręczniki). Oczywiście większa wanienka czy łóżeczko nie będą na początku tak wygodne, jednak nie trzeba będzie ich wymieniać po kilku miesiącach. 

  • artykuły wyprawkowe zamiast zabawek na prezenty

Bliskie osoby pielęgnują zwyczaj kupowania prezentów dla noworodka. Zazwyczaj są to zabawki, z których noworodek raczej nie skorzysta przez najbliższe miesiące. Może warto z nimi porozmawiać i poprosić o bardziej praktyczne prezenty, które przydadzą się do wyprawki?

  • Elektroniczna nianianiektóre akcesoria wyprawkowe – elektroniczna niania, przewijak, poduszka do karmienia nie są niezbędne

Fakt – ułatwiają życie, lecz jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów, możemy z nich zrezygnować lub dokupić je później, jeśli okażą się potrzebne. 

Wyprawka dla noworodka – zestaw gotowy?

Wiele mam zastanawia się nad zakupem gotowej wyprawki dla noworodka. Takie kompletne zestawy dostępne są w wielu wyprawkowych sklepach – internetowych i stacjonarnych. To praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie – często poszczególne elementy takiego zestawu kosztują mniej, niż gdy byłyby kupowane osobno. Minusem tego rozwiązania jest to,
że przyszli rodzice nie mają wpływu na wybór konkretnych produktów – ubranka dla dziecka, kosmetyki i artykuły higieniczne są już dobrane i nie zawsze odpowiadają indywidualnym potrzebom. 

Gotowa wyprawka dla noworodka zawiera zazwyczaj wyłącznie niezbędne artykuły, więc prawdopodobnie na tym nie skończą się nasze zakupy. Warto jednak taką opcję przemyśleć
i rozeznać się w temacie – jeśli z danego kompletu będą nam odpowiadać wszystkie produkty, to oszczędzimy mnóstwo czasu i trochę pieniędzy. 

Niech moc rozsądnych zakupów będzie z Wami – powodzenia!  

Oceń post


Brak postów do wyświetlenia