Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Szczerbiec / Osenkowski / Madajski – 26 września koncert w Sochaczewie

0

W kwietniu tego roku trio Szczerbiec / Osenkowski / Madajski wydało płytę o wdzięcznym tytule „The Last Scavenger (z ang. ostatni padlinożerca). Pomimo niezbyt przyjemnych skojarzeń, jakie może on budzić, muzyka znajdująca się na płycie tworzy nastrojową, harmonijną opowieść. Każdy, kto ma ochotę sprawdzić, jak ta instrumentalna realizacja wypada na żywo, powinien zainteresować się jednym z najbliższych koncertów tria. 

„The Last Scavenger” – niecodzienna płyta z przesłaniem 

Płyta „The Last Scavenger” to projekt zainicjowany przez Michała Szczerbca – gitarzystę, kompozytora, tekściarza i wokalistę. Album nie jest debiutem muzyka, od 2017 r. zdążył on już wydać 2 inne płyty („Stany Skupienia”, „Chyba Zapomniałem”) i wypracować swój okołobluesowy styl. Zgodnie z początkowym planem ostatnia produkcja miała być zrealizowana wyłącznie przy użyciu gitary akustycznej. Jak można jednak usłyszeć, wzbogacono ją o kilka instrumentów: flet poprzeczny, gitara basowa, saksofon, pianino, perkusja, wiolonczela oraz o chórki. W efekcie powstała bardzo spójna, świetna od strony realizacyjnej i produkcyjnej, a jednocześnie niesamowicie kameralna i refleksyjna twórczość. Taka muzyka idealnie trafiła w czas pandemii i wynikającej z niej izolacji społecznej, choć był to absolutny zbieg okoliczności. Perfekcyjne niemal wykonanie partii instrumentalnych przez Szczerbca, Osenkowskiego i Madajskiego uzupełniają bardzo sprawnie wkomponowane elementy dodatkowe, takie jak sample czy partie klawiszowe. 

Muzyka prezentowana na „The Last Scavenger” to mix różnych gatunków muzycznych, od folku po jazz, odnoszący się do muzyki przestrzennej i filmowej, a nawet sięgający do „muzyki ciszy”. Obok kompozycji czysto instrumentalnych znajdują się tu również utwory z warstwą tekstową, które lawirują od poezji śpiewanej po bluesowe zaśpiewy. 

„The Last Scavenger” to także muzyka z głębokim przekazem, o którym obrazowo opowiada Michał Szczerbiec. Najważniejsze są tu, jak zaznacza, idee zaczerpnięta z filozofii Wschodu, medytacji oraz nurtu wegetarianizmu. Konsumpcyjne i instrumentalne podejście człowieka do otaczającej go rzeczywistości skutkuje cierpieniem zwierząt i samych ludzi oraz niszczeniem zasobów naturalnych, burzeniem naszego własnego domu. Kim jest więc tytułowy „The Last Scavenger”? Wniosek nasuwa się sam – jest nim człowiek, my sami. Najnowsze utwory Szczerbca mają skłonić słuchaczy do zatrzymania się nad tymi problemami, głębszego zastanowienia się, co się wokół nas i przez nas dzieje. Kolejne kompozycje na „The Last Scavenger” przechodzą z jednej w drugą w taki sposób, by wykreować w głowie słuchacza poczucie spokoju i harmonii, które są współcześnie w zaniku i zapewne przypomnieć o tym, jak są bardzo są nam potrzebne. 

Posłuchaj tria live 

Trasa koncertowa promująca najnowszą płytę Szczerbca, Osenkowskiego i Madajskiego trwa w najlepsze – część występów jest już za nami. Koncerty mają formę multimedialną, stanowiąc spektakle o charakterze audio-wizualnym. Publika może spodziewać się efektów dźwiękowych imitujących świat przyrody, wizualizacji, a także wrażeń zapachowych, co łącznie z sugestywną muzyką tria gwarantuje niecodzienną wycieczkę w krainę spokoju i wytchnienia. 

Najbliższy koncert projektu Szczerbiec / Osenkowski /Madajski już w tę sobotę (26 września) o godz. 19:00 w Sochaczewie (Klub „Kontrast”, Sochaczewskie Centrum Kultury). W związku z wdrożonymi zasadami bezpieczeństwa w okresie pandemii koncert zobaczyć będzie można bezpłatnie przez internet (pierwotnie impreza w Sochaczewie miała mieć formę tradycyjnego, biletowanego koncertu). Transmisja na żywo dostępna będzie na Facebooku – na fanpage’u Klubu Kontrast i Sochaczewskiego Centrum Kultury (SCK). 

Z kolei w październiku Michał Szczerbiec wystąpi w Warszawie na XI International Ochota Blues Festival (09.10.2020). Następny koncert promujący płytę odbędzie się 7 listopada w Kazimierzu Dolnym, w klubie „Trzeci Księżyc” o godzinie 20.00. 

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj