Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

18. Krakowski Festiwal Górski – konkurs filmów o górach i nie tylko

0

Miłośnicy górskich wędrówek i wspinaczek w tym roku nie spotkają się w Krakowie. Tym razem Krakowski Festiwal Górski (KFG) przenosi się do sieci, ale jego uczestnicy nie powinni narzekać. W dniach 12 – 13 grudnia czekać na nich będzie mnóstwo filmów o tematyce górskiej (w tym premiery), prelekcji, videocastów, warsztatów oraz transmisji z festiwalowego studia. Ponadto filmy uczestniczące w konkursie dostępne będą niemal przez cały grudzień. 

Krakowski Festiwal Górski

Międzynarodowy i Polski Konkurs Filmowy 

Co roku podczas KFG w Krakowie odbywają się konkursy filmów o górach – konkurs międzynarodowy i polski. Tegoroczna edycja festiwalu jest o tyle ciekawa, że filmy uczestniczące w konkursach będzie można po zakupieniu karnetu oglądać na specjalnej platformie VOD od 5 do 31 grudnia. W tej chwili lista filmów wyselekcjonowanych do międzynarodowego konkursu liczy już 37 pozycji, choć organizatorzy zastrzegają, że może ona zostać jeszcze uzupełniona. Natomiast do polskiego konkursu zakwalifikowało się 12 produkcji. Wśród festiwalowych propozycji szczególną uwagę zwracają takie perełki jak np.: 

  • Everest – The Hard Way, reż. Pavol Barabáš, Słowacja, 
  • Valhalla, Rock Sky, reż. David LópezCampe”, Karel Downsbrough, Esteban Lahoz , Sergi Latorre, Hiszpania, 
  • Godspeed, Los Polacos! (liczba widzów ograniczona), reż. Adam Nawrot, USA, 
  • Fly Spiti, reż. Benoit Delfosse, Belgia, 
  • Fissure, reż. Christophe Margot, Szwajcaria, 
  • LifeLines – The Story of 2 Friends, reż. Frank Kretschmann, Niemcy, 
  • La’escalade Libree, reż. Benoît Regord, Francja, 
  • The infinity seeker, reż. Andrea Azzetti, Federico Massa, Włochy, 
  • Free as can be, reż. Samuel Crossley, USA, 
  • Polyfonatura, reż. Jon Vatne, Norwegia, 
  • Piz Regolith, reż. Yannick Mosimann, Szwajcaria, 
  • Ściana Cieni (liczba widzów ograniczona), reż. Eliza Kubarska, Polska, Niemcy, Szwajcaria, 
  • Opętany, reż. Jakub Brzosko, Polska (premiera). 

W obu konkursach wystartuje razem prawie 50 filmów, których łączny czas wynosi niemal 20 godzin. Jury rozda nagrody w kilku kategoriach, ale swój udział w ich przyznawaniu będą mieć też uczestnicy KFG, którzy zadecydują o tym, do kogo trafi nagroda publiczności. 

Goście festiwalu w Krakowie i warsztaty 

W festiwalowym studio w Krakowie pojawi się też mnóstwo osobistości związanych z górami. Będą więc goście zagraniczni, m.in. Steve Swenson, Barbara Zangerl i Jacopo Larcher, Alexander Megos, Edu Marin, Roger Schaeli, Stephan Siegrist, Frank Kretschmann, Antoine Le Menestrel i Benoît Regord, Sonia Szczęsna, Adam Nawrot czy Piotr Chmieliński. Polscy goście festiwalu w Krakowie to m.in. Łukasz Dudek, Eliza Kubarska, Aleksandra Taistra, Andrzej Bargiel, Grzegorz Folta i Kacper Tekieli, Marcin Kotelnicki oraz Jakub Brzosko. KFG uświetnią swoją obecnością również pisarze m.in.: Bernadette McDonald, Piotr Trybalski, Beata Sabała-Zielińska czy Agnieszka Jurczyńska-Kłosok. 

Jak zawsze uczestnicy Krakowskiego Festiwalu Górskiego będą mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących tematyki górskiej i wspinaczkowej. Poprowadzą je fachowcy – od alpinizmu, wspinaczki oraz skitouringu – m.in. Piotr Sztaba, Waldek Niemiec i Tomek Nodzyński, Maciej Ciesielski, Bogusław Kowalski, Andrzej Mecherzyński-Wiktor, CUBE, Szkoła 5+ oraz Andrzej Maciata TOPR. 

Organizatorzy KFG, czyli Polska Fundacja Górska z Krakowa, Wspinanie.pl oraz TKN Wagabunda, zachęcają do uczestnictwa w wydarzeniu ludzi gór i wszystkie osoby, które są ciekawe świata i uwielbiają przekraczać granice. Jak przekonują: grudzień to czas ludzi gór! 

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia