Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

26. Międzynarodowy Festiwal Bluesonalia w Koninie już wkrótce

0

Wszystkich miłośników polskiego blues-rocka czeka nie lada gratka – już za tydzień będą mogli zobaczyć gwiazdy rodzimej muzyki bluesowej na festiwalu w Koninie. Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Bluesonalia to już 26 edycja imprezy, która potrwa 2 dni. Kogo usłyszymy 6 i 7 listopada na jednej z największych imprez bluesowych w kraju? 

Bluesonalia w Koninie

Dżem – koncert 6 listopada

Dżem to ikona polskiej muzyki blues-rockowej, której debiut nastąpił podczas legendarnego festiwalu w Jarocinie w 1980 r. Pierwsza płyta Dżemu z 1985 r. pt. Cegła” uznawana jest za jeden z najważniejszych krążków w historii polskiej muzyki rockowej. Z legendarnym, charyzmatycznym frontmanem zespołu, Ryszardem Riedlem, grupa nagrała takie niezapomniane przeboje jak m.in.: Whisky, Paw, Wehikuł Czasu, Skazany na bluesa, Naiwne pytania, Jak malowany ptak, Czerwony jak cegła, Sen o Viktorii czy Autsajder. Grupa grała też tymczasowo z Tadeuszem Nalepą, a od 2001 r. na wokalu występuje Maciej Balcer. Aktualnie w skład Dżemu wchodzą też: Adam Otręba (gitara solowa), Benedykt „Beno” Otręba (gitara basowa), Jerzy Styczyński (gitara solowa), Janusz Borzucki (instrumenty klawiszowe, organy Hammonda) i Zbigniew Szczerbiński (perkusja). 

J.J. Band – koncert 7 listopada

J.J. Band wystąpi przed zgromadzoną w Koninie publicznością drugiego dnia Bluesonaliów. Zespół z Jeleniej Góry działa od 2001 r. i jest bardzo dobrze znany bluesowej publiczności w Polsce. Szerzej rozpoznawalny zaczął być w 2002 r., kiedy to zaczął grać na różnych festiwalach muzycznych. Zdobył w tym czasie Grand Prix festiwalu Olsztyńskie Noce Bluesowe, a także Festiwalu Muzycznego im. Ryszarda Riedla odbywającego się w Tychach. J.J. Band występował też na wielu innych najbardziej liczących się w naszym kraju festiwalach bluesowych, w tym na największym festiwalu bluesowym w Polsce – Rawa Blues Festivalu. Pierwsza płyta zespołu z 2003 r. pt. „Good Day For The Blues” przyjęta została przez krytyków i słuchaczy bardzo dobrze, po niej grupa wydała jeszcze 4 krążki. Założycielem zespołu jest Jacek Jaguś (gitara, śpiew) oraz Bartosz Łęczycki (harmonijka ustna). W J.J. Band grają obecnie także: Andrzej Stagraczyński (gitara basowa), Piotr Michalak (instrumenty klawiszowe) oraz Bartosz Niebielecki (perkusja). 

Marek Raduli – gościnnie 7 listopada

W sobotę wraz z J.J. Band wystąpi także Marek Raduli, czyli znany gitarzysta i kompozytor. Raduli grał w zespole Budka Suflera (9 wspólnych płyt), TSA, Bajm i grupie Tadeusza Nalepy oraz w wielu innych zespołach i projektach muzycznych, także jako muzyk sesyjny. W 1997 r. głosami czytelników czasopisma muzycznego „Gitara i Bas” wybrany został gitarzystą roku. Z kolei w 2007 r. zajął trzecie miejsce w plebiscycie Jazz Top 2006 magazynu „Jazz Forum” w kategorii „gitara”. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV oraz nauczyciel gry na gitarze na cieszących się ogromnym powodzeniem warsztatach gitarowych. 

Alicja Janosz – gościnnie 7 listopada

Gościnny występ podczas sobotniego koncertu mieć będzie także Alicja Janosz, zwyciężczyni pierwszej edycji programu „Idol” w Polsce. Piosenkarka ma na koncie współpracę z bluesowo-funkową kapelą HooDoo Band, wydała też 3 solowe płyty. 

26. Bluesonalia w Koninie – informacje praktyczne

Bluesonalia będą w tym roku mieć miejsce w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, w Auli im. Jana A.P. Kaczmarka (ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 4). Koncerty odbędą się 6 i 7 listopada, start o godz. 20.30 (wstęp od godz. 20.00). 

Karnety na imprezę kosztują 120 zł (nie można kupić osobnego biletu tylko na 1 dzień koncertowy). Karnety kupimy w kasie Centrum Kultury i Sztuki w Koninie przy ul. Okólnej 47a lub w serwisie internetowym tej instytucji. 

Za organizację 26 Międzynarodowego Festiwalu Bluesonalia w Koninie odpowiada Stowarzyszenie InArt. Miasto Konin oraz Samorząd Marszałka Województwa Wielkopolskiego współfinansują przedsięwzięcie. 

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia