Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

4. Bocheński Festiwal Literacki „oKruch” – relacja

0

Bocheński Festiwal Literacki „oKruch” odbywał się w dniach od 7 do 11 grudnia 2020 r. Tematem przewodnim 4. edycji imprezy była komunikacja społeczna, interpersonalna, dialog i retoryka. W programie festiwalu w Bochni znalazło się spotkanie autorskie z Andrzejem Pacułą oraz 4 wykłady, które transmitowane były online. Nagrania z tegorocznego „oKrucha” dostępne są w internecie. 

Bocheński Festiwal Literacki „oKruch” online

oKruch” 2020 tylko w sieci 

Z powodu pandemii COVID-19 czwarta edycja Bocheńskiego Festiwalu Literackiego „oKruch” nie mogła zostać zrealizowana w tradycyjnej formule. Goście wydarzenia nadawali z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, spotykając się z uczestnikami „oKrucha” za pośrednictwem internetu (poprzez platformy Google Meet i Microsoft Teams). Wykłady przeznaczone były w szczególności dla młodzieży uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych i otwarte dla wszystkich chętnych (z 1 wyjątkiem). Osoby, które chciałyby odsłuchać nagrania z otwartych wykładów lub ze spotkania autorskiego mają taką możliwość – wystarczy wejść na kanał YouTube biblioteki w Bochni. 

Wykłady w ramach festiwalu „oKruch 

„Porozumienie i więź – o komunikacji budującej bliskość” (7.12.2020) 

Wykład o etycznych i kulturotwórczych wymiarach relacji z innymi ludźmi, o bliskości i prawdziwym porozumieniu z drugim człowiekiem. Podczas spotkania przedstawiona została koncepcja Nonviolent Communication Marshalla Rosenberga.  

Prowadząca: Marta Krupska, pracowniczka naukowa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (Instytut Nauk o Wychowaniu) i bibliotekarka w bibliotece w Bochni. 

„O komunikacji interpersonalnej” (8.12.2020) 

Ten panel miał charakter zamknięty. Warsztaty dotyczyły przede wszystkim mechanizmów warunkujących postrzeganie innych, ich wpływu na relacje interpersonalne, a także czynników fałszujących poznanie drugiego człowieka oraz wagi świadomości ich istnienia i autorefleksji. 

Prowadząca: dr Patrycja Curyło-Sikora, psycholożka, psychoterapeutka, wykładowczyni na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. 

„Jak mówić i jak słuchać czyli o dobrej komunikacji” (9.12.2020) 

Tematem wykładu były słynne eksperymenty psychologiczne i ich przełożenie na codzienne życie i komunikację międzyludzką. Prelegentka opowiadała o tym, jak poprawnie formułować komunikaty, jak stać się dobrym słuchaczem i co zrobić, by inni nas słuchali i rozumieli. 

Prowadząca: Anna Pawlik, psycholożka. 

„Jak się dogadać czyli rzecz o retoryce” (10.12.2020) 

Podczas wykładu poruszone zostały zagadnienia dotyczące skutecznej komunikacji, retoryki, poprawności językowej, filozofii języka, a także zagadnień społecznych komunikacji. 

Prowadząca: dr hab. Aneta Załazińska, językoznawczyni, prof. w Katedrze Teorii Komunikacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkini Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej oraz autorka cenionych publikacji.  

Spotkanie z Andrzejem Pacułą 

Ostatni dzień Bocheńskiego Festiwalu Literackiego „oKruch” przeznaczony był na spotkanie z bochnianinem, Andrzejem Pacułą. Bohater spotkania jest poetą, satyrykiem, eseistą, dramaturgiem, scenarzystą, autorem filmów i książek biograficznych. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1981 – 1988 był aktorem i autorem w kabarecie Piwnica pod Baranami w Krakowie, a w latach 1996 – 2002 dyrektorem artystycznym festiwalu Komedii TaliA w Tarnowie. Pomiędzy 1980 r. a 1989 r. działał jako organizator kultury i prasy niezależnej „S” w Bochni i członek Bocheńskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W latach 1980 – 1994 pracował na rzecz organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce (w tym jako asystent posła OKP czy asystent i rzecznik prasowy wojewody tarnowskiego). 

Na spotkaniu autorskim w ramach festiwalu „oKruch”  Andrzej Pacuła podzielił się z uczestnikami własnymi przemyśleniami i uwagami na temat rozmowy z drugim człowiekiem. Podkreślał wartość dialogu i to, jak cenna jest zdolność do słuchania i umiejętność zadawania pytań. Gość specjalny festiwalu w Bochni poświęcił też sporo miejsca na opowiedzenie słuchaczom o tym, jakie były kulisy powstania jego książki pt. „W starym kinie Stanisława Janickiego”. Pacuła przybliżył uczestnikom sylwetkę bohatera biografii, Stanisława Janickiego, czyli dziennikarza, krytyka filmowego, historyka kina, scenarzysty i reżysera filmowego, który szerokiej publiczności dał się poznać jako autor niesamowicie popularnego programu telewizyjnego „W Starym Kinie”. 

Organizatorzy festiwalu „oKruch”: Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni. 

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia