Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

40. Warszawskie Spotkania Teatralne ruszają 5 grudnia. Oglądaj online! 

0

Jeden z największych i najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, Warszawskie Spotkania Teatralne, odbędzie się w dniach 5 – 16 grudnia 2020 r. W tym roku formuła imprezy musiała ulec technicznej zmianie: teatry grać będą na deskach macierzystych scen, a organizator wydarzenia będzie je transmitować na żywo. 

40. Warszawskie Spotkania Teatralne

Kobiety objaśniają świat podczas WST 

Dzięki live streamingowi zachowany zostanie charakter uczestniczenia w wydarzeniu na żywo. Tak jak dotychczas w programie festiwalu znajdą się najlepsze spektakle, które nie miały jeszcze swojej premiery w Warszawie. Obok nich zaprezentowane zostaną przedstawienia towarzyszące, czyli spektakle Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy (organizatora imprezy). Podczas jubileuszowej edycji wydarzenia zobaczymy łącznie 12 spektakli, które wybrane zostały przez tegorocznych kuratorów Warszawskich Spotkań Teatralnych: Tadeusza Słobodzianka i Wojciecha Majcherka.  

Motywem przewodnim tegorocznej imprezy teatralnej w Warszawie są tematy dotyczące kwestii płci, praw kobiet, miejsca kobiet w społeczeństwie czy ich punktu widzenia rozmaitych spraw. Także wydarzenia towarzyszące były dobierane pod kątem tej tematyki. Dlatego właśnie motto 40 Warszawskich Spotkań Teatralnych brzmi „kobiety objaśniają świat”. 

Jakie spektakle zobaczymy? 

Warszawskie Spotkania Teatralne otworzy 5 grudnia nagradzana już „Fedra” według Jeana Racine’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku z fenomenalną rolą Katarzyny Figury. Arcydzieło francuskiej literatury oparte na mitologicznych wątkach wystawione zostało we współczesnej, ascetycznej inscenizacji. Temat nieodwzajemnionej miłości i jej tragicznych skutków przedstawiony został w wybitnie sugestywny sposób, a grana przez Figurę Fedra aspiruje do miana jednej z najważniejszych ról kobiecych w historii polskiego teatru. 

Drugiego dnia WSP (6 grudnia) widzowie będą mogli obejrzeć „Kupca weneckiego” według Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Kaczmarek dokonał kolejnego zderzenia Szekspira ze współczesnością, w efekcie czego powstał spektakl wykraczający daleko poza schemat inscenizacji dzieł szekspirowskich. Twórcy otrzymali za przedstawienie wiele nagród, udowadniając przy tym, że dokonania teatru z mniejszej miejscowości mogą zostać docenione i zauważone na arenie krajowej. 

Trzeci dzień festiwalu (7 grudnia) przeznaczony został na przedstawienie Transfugium” Krzysztofa Rekowskiego z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Spektakl stanowi adaptację opowiadania Olgi Tokarczuk rozgrywającego się w przyszłości, w której człowiek przekracza granice natury. Futurystyczna fabuła jest pretekstem do stawiania pytań o współistnienie człowieka i świata przyrody, o to jakie relacje tworzymy z tym, co nas od zawsze otaczało. Jednocześnie reżyser potrafił zbudować konsekwentny, fascynujący i przykuwający uwagę spektakl. 

„Panny z Wilka” czyli adaptację opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zobaczyć będzie można 12 grudnia. Spektakl jest zarazem prostą i poetycką, a zarazem zabawną opowieścią o wspomnieniach i utracie nadziei. Kluczowym zabiegiem adaptacji Glińskiej jest jednak postawienie kobiet w centrum obserwowanej rzeczywistości – tu patrzymy na wydarzenia z punktu widzenia kolejnych bohaterek, a nie, jak to było w książce Iwaszkiewicza, odwiedzającego je po latach dawnego korepetytora. 

15 grudnia w ramach festiwalu transmitowany na żywo będzie „Dług” w reżyserii Jana Klaty z Teatru Nowego Proxima w Krakowie. Reżyser stworzył przedstawienie w oparciu o książkę Davida Graebera „Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat” i sięgając do znanych tekstów kultury, np. „Zbrodni i kary” Dostojewskiego i „Fausta” Goethego. Tematem przewodnim jest dług, jego dzieje i analiza tego, jaki wpływ ma dług na historię i funkcjonowanie naszego gatunku. Mieszają się tu polityka, ekonomia, ekologia i religia, czyli obszary, które dotyczą każdego widza. Spektakl porusza bardzo aktualne tematy, przedstawiając nowatorskie spojrzenie na mechanizmy, które rządzą ludzkim światem. 

Do głównego nurtu festiwalu w Warszawie weszły także: 

  • „Kobiety objaśniają mi świat” Iwony Kempy i Anny Bas, reż. Iwona Kempa, Teatr Nowy Proxima w Krakowie, 9.12.2020, bilet: 20 zł. 
  • „Historia Przemocy” Édourda Louisa, reż. Ewelina Marciniak, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, 10.12.2020, bilet: 20 zł. 
  • „Kurt GerronFührer daje miasto Żydom” Jolanty Janiczak, reż. Wiktor Rubin, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, 16.12.2020, bilet: 20 zł. 

Jako wydarzenia towarzyszące zaprezentowane zostaną spektakle: 

  • „Jezioro” Zuzanny Bojdy, reż. Daria Kopiec, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, 8.12.2020, bilet: 15 zł. 
  • „Pani Dalloway” Virginii Woolf (premiera), reż. Magdalena Miklasz, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, 11.12.2020, bilet: 15 zł. 
  • „Miłość od ostatniego wejrzenia” Vedrany Rudan, reż. Iwona Kempa, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, 13.12.2020, bilet: 15 zł. 
  • „I że cię nie opuszczę” Gérarda Watkinsa, reż. Aldona Figura, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, 14.12.2020, bilet: 15 zł. 

Wszystkie spektakle rozpoczynają się o godz. 19.00. Bilety na spektakle online można nabyć na stronie Warszawskich Spotkań Teatralnych. Organizatorem jest Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. 

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia