SportInne

Badminton

0

Popularna gra w „kometkę” to nie tylko przyjemna rekreacja dla osób w każdym wieku. Badminton, bo tak brzmi profesjonalna nazwa tego sportu, to w końcu dyscyplina obecna na Igrzyskach Olimpijskich. Wejście na wysoki poziom w badmintonie wymaga wielu lat treningów i naprawdę sporych umiejętności. Jednak sport ten potrafi wciągnąć bez reszty. Największą popularnością badminton cieszy się w Azji, ale także Europa chętnie odbija lotkę za pomocą rakietek. 

Badminton – historia i ważne imprezy

BadmintonPoczątki badmintona sięgają drugiej połowy XIX wieku. Na Wyspach Brytyjskich uprawiano aktywność fizyczną, która później przerodziła się badminton znany nam obecnie. Oczywiście, podobne gry można znaleźć nawet na o wiele starszych przekazach ze świata. Jednak od tego czasu nastąpiła spora ewolucja w rozgrywce. Badminton za dyscyplinę „profesjonalną” może uchodzić od 1934 roku. Właśnie wtedy założono Międzynarodową Federacją Badmintona. Z początku należało do niej zaledwie 9 federacji krajowych – obecnie organizacje ze 175 państw są zrzeszone w światowym związku.

Od 1977 roku rozgrywane są Mistrzostwa Świata w Badmintonie. Nieco dłużej trzeba było poczekać aż badminton pojawi się na Igrzyskach Olimpijskich. Pierwsze spotkanie dyscypliny z publicznością na IO miało co prawda miejsce już w 1972 w Monachium, a następnie w 1988 roku w Seulu. Jednak wówczas badminton był jedynie dyscypliną pokazową. W Barcelonie – w roku 1992 – został już oficjalnie włączony do programu Igrzysk. Jednak dopiero na kolejnych zawodach można było rywalizować we wszystkich konkurencjach.

Badminton oferuje bowiem taki sam podział konkurencji jak np. tenis. Mamy zatem: grę pojedynczą (mężczyźni i kobiety), grę podwójną (mężczyźni i kobiety) oraz grę mieszaną (tzw. mikst). W sumie jest więc  5 podstawowych kategorii prowadzenia rozgrywki. 

Chińczycy to najbardziej utytułowani zawodnicy badmintonaJeśli chodzi o najbardziej utytułowane nacje, w najważniejszych imprezach prym wiodą zdecydowanie Chiny. Reprezentanci tego kraju zdobyli ponad 180 medali Mistrzostw Świata oraz ponad 40 na IO. Drugie miejsce należy do Indonezji (blisko 80 krążków na MŚ, prawie 20 na IO). Całkiem dobrze radzą sobie również zawodnicy z Korei Południowej i Japonii, a wśród państw europejskich wyróżnia się Dania. Badminton na wysokim poziomie uprawia się również w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Indiach czy Malezji. Coraz większą popularność ten sport zyskuje w USA.

Światowe czy krajowe rozgrywki, to również turnieje i zmagania ligowe. Dzięki tak szerokiej gamie wydarzeń jest naprawdę wiele okazji by na żywo oglądać badminton. Gra ta jest widowiskowa, szybka i przyciąga coraz większe rzesze kibiców na trybuny. Wiele osób uprawia też badmintona amatorsko.

Zasady gry w badmintona

Zasady gry w badmintonaTrzeba przyznać, że zasady badmintona nie są przesadnie skomplikowane a przepisy dość jasno określają przebieg rozgrywki. Na początku warto wspomnieć o miejscu gry. Boisko ma wymiary: 13.40 m długości x 5.18 m szerokości (w przypadku gry podwójnej 6.10 m), przez środek placu gry przechodzi siatka zawieszona na wysokości 1.55 m przy słupkach. Na boisku ponadto można znaleźć: linie długiego serwisu dla gry pojedynczej/podwójnej, linie boczną dla gry pojedynczej/podwójnej, linia krótkiego serwisu, linię środkową oraz prawe i lewe pole serwisowe czy wreszcie linię końcową. Poszczególne pola, które wynikają z podziału liniami, są oczywiście równe po obu stronach boiska. 

Zasady gry w badmintona regulują dokładnie grubość poszczególnych linii (40 mm), sugerują ich kolor (najlepiej biały bądź żółty) oraz określają wygląd siatki (grubość taśmy, rozstaw oczek, kolor siatki). Poza boiskiem i jego wyposażeniem dokładnie określone są również specyfikacje rakiet oraz lotek. Rakiety dzielą się na 4 elementy: głowica, łącznik, trzonek, rączka. Przepisy określają również wymiary ramy (maksymalnie 680 mm długości, 230 mm szerokości) oraz naciągu (maksymalnie 280 mm długości, 220 mm szerokości). Rakiety są sprawdzane pod kątem montowania do nich elementów zmieniających kształt, bądź niwelujących drgania – wszystkie takie modyfikacje są zabronione.

Prawidłowe wykonanie lotkiLotki natomiast powinny być wykonane z tworzyw naturalnych lub syntetycznych. Waga lotki może wahać się między 4.74 a 5.50 g. W kontekście prawidłowego wykonania sprawdza się szybkość lotek – to określa się poprzez uderzenie jej z konkretnego pola i sprawdzenia miejsca jej upadku. 

Kiedy wszystkie elementy boiska i wyposażenia są sprawdzone – zaczyna się prawdziwy badminton. Zasady gry w oficjalnych spotkaniach określają jasno: gramy do dwóch wygranych setów, każdy z nich toczy się do 21 punktów. W przypadku wyniku 20:20 set toczy się do dwupunktowej przewagi, jednak maksymalnie można zdobyć 30 punktów (30 punkt dla zawodnika/drużyny oznacza wygranie danego seta). Istotnym aspektem jest fakt, że gra toczy się bez strat. Błąd jednego z graczy oznacza zatem punkt dla drugiego. W tej kwestii badminton podobny jest więc choćby do siatkówki.

Ciekawostką jest kwestia serwowania. Jak można przeczytać wyżej – pole do gry składa się m.in. z prawego i lewego pola serwisowego. Jeśli zawodnik ma na swoim koncie parzystą liczbę punktów serwuje z pola prawego, przy nieparzystej z lewego. Każdy kolejny set rozpoczyna zawodnik/zespół wygrywający poprzednią partię. Oczywiście przed meczem odbywa się losowanie. Tu do wyboru jest prawo serwu bądź wyboru strony. Strony zmienia się po każdej partii i/lub w trzecim secie po 11 punkcie dla jednego z graczy/drużyn.

Badminton. Zasady gry – najczęstsze błędy

Badminton - najczęstsze błędyW przypadku gry w badmintona błędy można popełnić w kilku kluczowych segmentach. Przede wszystkim podczas serwisu. Mowa tu o serwowaniu poza kolejnością czy serwowaniu z błędnego pola. Co ciekawe, gdy błąd zostanie wykryty zbyt późno wcale nie musi zostać naprawiany. W niektórych przypadkach można też zastosować nowy porządek serwowania (reguła prawego i lewego pola). Jeśli taki błąd wychwycony zostanie przed serwowaniem – akcja zostaje cofnięta.

Kolejne błędy dotyczą gry. W przypadku gdy w grze lotka: upada poza granicami boiska, przechodzi pod lub przez siatkę, dotknie ubioru zawodnika, dotknie ściany, sufitu bądź innego przedmiotu/osoby poza bezpośrednim otoczeniem pola gry. Błędem może być również sytuacja w której lotka została przetrzymana na rakiecie lub odbita przynajmniej dwa razy z rzędu przez jednego zawodnika. Takie błędy (jeśli nie zostało ustalone inaczej) kończą się utratę punktu.

Zasady mogą być w pewnych aspektach modyfikowane, przede wszystkim w sporcie amatorskim. Mowa tu przede wszystkim o długości i liczbie setów. 

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia