Motoryzacja, rowery i lotnictwoSporty motorowe, rowerowe i lotniczeSportRajdy samochodowe

Baja Poland

0

Baja Poland organizowana jest od 2009 roku i cieszy się rosnącą popularnością wśród kibiców. Powodem mogą być dobre występy rodzimych zawodników na międzynarodowych zawodach w rajdach terenowych, ale i sama organizacja wydarzenia która powoduje, że Baja Poland rokrocznie przykuwa uwagę. 

Baja Poland
Baja Poland
Zdjęcie: Asinus / commons.wikimedia.org

Czym jest cykl wyścigów baja? To przykład terenowego rajdu, który odbywa się na określonych zasadach. Przede wszystkim rajdy baja nie są długie – zazwyczaj trwają jeden lub dwa dni. Rywalizacja odbywa się na dystansie do 800 km w przypadku rajdów jednodniowych i do 1200 km w przypadku dwudniowej rywalizacji. Te liczby są jednak szacunkowe i istnieją pewne, niezbyt duże odstąpienia od normy. Przede wszystkim zatem baja różni się od klasycznego rajdu terenowego, takie jak np. Dakar, czasem trwania i przebytym dystansem. 

Już od 2005 w ramach zawodów organizowanych przez FIA odbywał się Międzynarodowy Puchar Rajdów Terenowych Baja, co pokazało odrębność tego rodzaju zmagań od innych rajdów terenowych. W 2011 roku tą imprezę połączono z Pucharem Świata FIA w Rajdach Terenowych. Częścią tych najbardziej prestiżowych cykli zmagań w kategorii rajdów terenowych były już kilkukrotnie zawody Baja Poland.

Baja Poland 2009 – początki z rozmachem

W Polsce dość szybko złapano bakcyla do organizacji niezbyt długiego rajdu terenowego. W roku 2009 Automobilklub Gorzowski postanowił stworzyć właśnie taką imprezę, a jako miejsce idealne do jej organizacji wskazano Szczecin. Przy okazji zmagań Baja Poland 2009 była częścią Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, rundą Mistrzostw Europy Centralnej w Rajdach Cross-Country, a także rundą kandydacką do Międzynarodowego Pucharu Rajdów Terenowych Baja FIA.

Premierowa odsłona rajdu odbywała się w dniach od 25 do 27 września 2009 roku. Na liście startowej były 34 załogi, ale ostatecznie do rywalizacji przystąpiło ich 28 – w tym 2 quadowców. Magnesem na kibiców – i przy okazji wielkim faworytem imprezy – był Krzysztof Hołowczyc, który wówczas przyjeżdżał jako zdobywca piątego miejsca na Dakarze.

Po prologu w Szczecinie rywalizacja przeniosła się na teren gmin Police i Dobra. Tam faworyt zmagań zaliczył poważny defekt, który wyeliminował Hołowczyca z dalszej rywalizacji. Wygrali Węgrzy – Laszlo Bunkoczi i Balazs Szalay. 

Rajd Baja Poland 2009 był wielkim sukcesem organizacyjnym. Miasteczko zawodów, wiele atrakcji sportowych i kulturalnych oraz ciekawa trasa spowodowały, że FIA chętnie wydał rekomendację do kontynuowania projektu w następnych latach. 

Baja Poland 2010 – Hołowczyc wygrywa

Krzysztof Hołowczyc - Baja Poland
Krzysztof Hołowczyc – Baja Poland
Zdjęcie: Asinus / commons.wikimedia.org

Druga edycja rajdu ponownie została przygotowana z dbałością o każdy aspekt widowiska. Ciekawe miasteczko zawodów dla kibiców, poprawienie i usprawnienie trasy zmagań, mocna obsada zawodników z Krzysztofem Hołowczycem na czele. Faworyt zmagań tym razem nie pozostawił złudzeń rywalom i wygrał rajd Baja Poland 2010. Ponownie nie obyło się bez drobnych problemów technicznych, ale nie pokrzyżowały one planów duetowi Hołowczyc – Fortin, który prowadził przez całe zawody.

W rywalizacji tym razem wzięło udział 28 pojazdów terenowych, w tym 5 quadów. Impreza zorganizowana na samym początku września (od 3 do 5) była ponownie częścią Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych i rundą Mistrzostw Europy Centralnej w Rajdach Cross-Country. Przy okazji Baja Poland została także włączona do kalendarza terenowych mistrzostw Czech oraz Litwy.

Trasa rajdu licząca w sumie ponad 430 km znów wiodła przez Szczecin i teren gmin Police oraz Dobra. Automobilklub Gorzowski znów pokazał klasę i wyeliminował pewne niedociągnięcia z trasy pierwszej odsłony. Baja Poland 2010 potwierdziła, że w Polsce organizowane są rajdy terenowe na światowym poziomie.

Baja Poland 2011 – nowe miejsca i gwiazdy

W roku 2011 rajd Baja Poland nadal odbywał się na terenie Szczecinie i gminy Dobra, ale zawitał również w nowe miejsce. Trasa rajdu wiodła również przez poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim. Zmagania zaliczone były do klasyfikacji kilku imprez: Pucharu Europy Centralnej, Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, Rajdowego Pucharu Polski Cross-Country oraz Pucharu Słowacji i Międzynarodowych Mistrzostw Czech w rajdach terenowych. Po raz drugi Baja Poland była również rundą kandydacką do Pucharu Świata FIA.

Na trasie ponownie pojawił się Krzysztof Hołowczyc, a kolejną gwiazdą rajdów terenowych był Stephane Peterhansel. Obaj zawodnicy stoczyli ze sobą walkę o końcowe zwycięstwo. Ostatecznie Peterhansel na ostatnim odcinku wypadł z trasy i stracił pozycję lidera. Jednak warto tu zauważyć, że Hołowczyc ruszył swojemu konkurentowi z pomocą – bez tego Peterhansel mógłby stracić o wiele więcej czasu na mecie lub w ogóle nie ukończyć wyścigu. Dla Hołowczyca był to drugi sukces z rzędu z rajdzie Baja Poland.

Trzecia edycja rajdu, która odbyła się w dniach od 9 do 11 września połączona była z Targami Motoryzacyjnymi Motoshow, a więc na kibiców ponownie czekało sporo atrakcji. 

Baja Poland 2012 – debiut w Pucharze Świata

Czwarta edycja rajdu była przy okazji debiutem w Pucharze Świata w Rajdach Terenowych FIA. Impreza odbywała się od 6 do 9 września i nadal była zaliczana do klasyfikacji Pucharu Europy Centralnej, Mistrzostw Polski i Pucharu Polski oraz Mistrzostw Czech i Pucharu Słowacji w Cross-Country. Rajd odbywał się na terenie Szczecina oraz Drawska Pomorskiego i gminy Dobra. Całkowita długość trasy wyniosła niespełna 800 km.

Khalifa Al-Mutaiwei - Baja Poland
Krzysztof Hołowczyc – Baja Poland
Zdjęcie: Asinus / commons.wikimedia.org

W stawce nie brakowało ciekawych postaci. Tradycyjnie na starcie pojawił się Krzysztof Hołowczyc, który bronił tytułu z dwóch poprzednich edycji. W Baja Poland 2012 starowali również m.in. Khalifa Al-Mutaiwei czy Jean-Louis Schlesser. Zawodnicy zaliczali do grona faworytów nie walczyli jednak o zwycięstwo. Dobre, piąte miejsce w generalnej klasyfikacji zajął Adam Małysz. Trzecią wygraną mógł cieszyć się Hołowczyc, tym razem w parze z Felipe Palmeiro. 

Rajd kolejny raz odniósł sukces organizacyjny i frekwencyjny. W wyznaczonych dla fanów miejscach na trasie pojawiły się tłumy kibiców. Decyzja o włączeniu Baja Poland do zmagań FIA z pewnością były dobrą decyzją.

Baja Poland 2013 – zmiana warty

Kolejne zawody w prestiżowym kalendarzu Pucharu Świata FIA padły łupem duetu Aleksandr Żełudow i Andriej Rudnicki. Chrapkę na potrzymanie zwycięskiej passy miał Krzysztof Hołowczyc, ale tym razem musiał on uznać wyższość rywali. Zmagania odbywały się w dobrze znanej scenerii Szczecina, poligonu w Drawsku Pomorskim i w gminie Dobra gdzie wyścig się zakończył. Organizatorzy postanowili „naszpikować” przede wszystkim drawski poligon wieloma smaczkami, które musieli pokonywać kierowcy.

Piąta edycja Baja Poland składała się z 11-kilometrowego Prologu, 330 km rywalizacji na Poligonie Drawskim oraz finałowych odcinków o długości łącznej 140 km w gminie Dobra. Ostatecznie rajd był jedną z siedmiu rund Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych. W ośmiu pierwotnie planowanych wydarzeń jedno zostało odwołane. W 2013 roku Baja Poland odbyła się na przełomie sierpnia i września.

Baja Poland 2014 – trudne warunki na trasie

Szósta edycja Baja Poland była nie tylko rundą Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych, ale także jedną z eliminacji motocyklowego Pucharu Świata w rajdach Baja, również pod egidą FIA. Zmagania odbyły się w ostatni weekend sierpnia. Do zawodów w sumie zgłoszono ponad 120 pojazdów, które miały rywalizować w dobrze znanej stałym bywalcom okolicy. Miejscem rajdu ponownie był Szczecin, gmina Dobra i Drawsko Pomorskie.

Wśród kierowców znaleźli się m.in. kilkukrotny zwycięzca rajdu – Krzysztof Hołowczyc, Nasser Al-Attiyah – triumfator Rajdu Dakar czy Vladimir Vasiliev – lider Pucharu Świata. W zawodach brał udział również dobrze radzący sobie za kierownica Adam Małysz. 

Sporo problemów było na trasie podczas ostatniego dnia zmagań. Trudne warunki atmosferyczne odcisnęły swoje piętno i spowodowały wiele utrudnień i wypadków na trasie. Ostatecznie organizatorzy odwołali ostatni odcinek specjalny i uznali dotychczasowe wyniki. Czwarty raz w Baja Poland najlepszy okazał się Krzysztof Hołowczyc, u którego boku był pilot Xavier Panseri. Drugi na mecie był duet Małysz – Rafał Marton.

Baja Poland 2015 – wygrana na koniec kariery

Ponad 100 pojazdów pojawiło się na trasie Rajdu LOTTO Baja Poland 2015. Ponownie impreza przypadła na ostatni weekend sierpnia. Siódma odsłona wydarzenia nadal gościła w kalendarzu Pucharu Świata FIA, a to gwarantowało ciekawą obsadę na starcie zawodów. 

Po rozpoczęciu rajdu w pięknej scenerii, na szczecińskich Wałach Chrobrego, rywalizacja przeniosła na poligon w Drawsku Pomorskim i do gminy Dobra. Łącznie kierowcy pokonali ponad 800 km wymagającej i widowiskowej trasy. 

Krzysztof Hołowczyc - Baja Poland
Krzysztof Hołowczyc – Baja Poland
Autor: Fotograf: MCH Photo / commons.wikimedia.org

Po raz drugi z rzędu i piąty w swojej karierze triumfował Krzysztof Hołowczyc. Kierowca po triumfie w Baja Poland 2015 zapowiedział zakończenie profesjonalnej przygody z rajdami terenowymi. Bez wątpienia popularny „Hołek” to prawdziwa legenda polskiego motosportu, a dla rajdu Baja Poland stał się postacią centralną i wielkim ambasadorem całej imprezy.

Baja Poland 2016 – powrót króla i nowy triumfator

Krzysztof Hołowczyc, mimo zapowiedzi zakończenia profesjonalnej kariery, pojawił się na starcie Columna Medica Baja Poland 2016. Organizatorzy przy okazji tej edycji nieco wydłużyli trasę rajdu. Do tradycyjnego startu w Szczecinie i rywalizacji w Drawsku Pomorskim oraz gminie Dobra dołączyły tym razem okolice Lubieszyna. W sumie trasa zmagań liczyła sobie 788 km, z tego 472 km odbywały się podczas odcinków specjalnych.

Najlepszy w całym rajdzie był Nasser Al-Attiyah, który został w 2016 roku zwycięzcą Pucharu Świata FIA. Przyczyniła się do tego m.in. świetna postawa kierowcy z Kataru w imprezie Baja Poland, która kolejny rok z rzędu znajdowała się w kalendarzu prestiżowych zawodów dla samochodów terenowych. Jednak o triumf łatwo nie było, a katarskiemu zawodnikowi cały czas na ogonie siedział Krzysztof Hołowczyc. Ostatecznie powracający do rywalizacji „Hołek” zajął drugiej miejsce.

Odświeżone – przede wszystkim w kwestii trasy rajdu – zawody Baja Poland 2016 nadal były częścią kilku większych cykli rajdów terenowych. Poza Pucharem Świata FIA zawodnicy rywalizowali także o punkty w klasyfikacji Mistrzostw Europy Centralnej czy Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych.

Baja Poland 2017 – po raz drugi

W 2017 roku zawody odbyły się pod nazwą ORLEN Baja Poland 2017. Ponownie wyjątek dla najlepszego polskiego rajdu terenowego zrobił Krzysztof Hołowczyc, który pojawił się na trasie. Tym razem nie zdołał jednak ukończyć rywalizacji z powodu awarii. Drugi raz z rzędu triumfował Nasser Al-Attiyah, a za jego plecami rywalizację ukończył Jakub Przygoński. 

Termin imprezy wypadł na przełom sierpnia i września, a tym razem miasteczko rajdowe utworzono na wyspie Łasztownia w Szczecinie, gdzie odbył się także start rajdu. Następnie zawodnicy przenieśli się na poligon w Drawsku Pomorskim a całe zmagania zakończyły próby w gminie Dobra. Organizatorzy wydarzenia, Fundacja Baja Poland, zdołali zafundować kibicom sporo atrakcji. Poza samymi zmaganiami kierowców w miasteczku rajdowym odbywały się konkursy, a dodatkowa porcja wrażeń czekała m.in. w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Na starcie pojawiło się ponad 130 pojazdów, co było rekordem frekwencyjnym. Był to świetny prognostyk przed jubileuszową edycją, która miała odbyć się w roku 2018.

Baja Poland 2018 – udany jubileusz

Okrągła rocznica imprezy Baja Poland odbyła się w dniach od 31 sierpnia do 2 września. Rajd Columna Medica Baja Poland startował w sercu Szczecina, a następnie udał się do Drawska Pomorskiego. Na starcie pojawiło się ponownie ponad 100 samochodów, motocykli i quadów. 

Jakub Przygoński - Baja Poland
Jakub Przygoński – Baja Poland
Zdjęcie: Piotr Drabik / commons.wikimedia.org

W jubileuszowej edycji imprezy startowali m.in. Jakub Przygoński, Martin Prokop czy wracający na jeden ze swoich ulubionych rajdów Krzysztof Hołowczyc. Podczas rajdu padło kilka rekordów – próby sportowe liczyły ponad 500 km, a jeden z odcinków specjalnych w Drawsku Pomorskim odbył się na dystansie 220 km. Najszybszy na całej trasie był Przygoński, który ostatecznie triumfował również w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata FIA 2018. 

Rajd ponownie liczył się do „generalki” kilku imprez. Poza Pucharem Świata FIA były to Mistrzostwa FIA Europy Centralnej, Mistrzostwa i Puchar Polski, Mistrzostwa Czech oraz Dacia Duster Elf Cup. 

 

Baja Poland 2019 – legenda znów wygrywa

Rok 2019 przyniósł kolejną edycję ORLEN Baja Poland. Organizatorzy po raz kolejny postawili na 220-kilometrowe odcinki w Drawsku Pomorskim, które przyniosły sporo emocji. Próby sportowe wyznaczone na terenie Szczecina, Drawska Pomorskiego i w gminie Dobra – więc w miejscach dobrze znanych fanom i uczestnikom rajdu.

Po prologu w Szczecinie, dwóch odcinkach w Drawsku Pomorskim oraz OS-ach w Krzekowie i Lubieszynie najlepszy okazał się Krzysztof Hołowczyc. „Hołek” znów zdecydował się powrócić na trasę Baja Poland, a o końcowy sukces walczył z Jakubem Przygońskim. Przygoński na mecie stracił do Hołowczyca niespełna 7 minut. Straty kolejnych kierowców sięgały ponad 20 minut.

Triumfator imprezy wygrał 5 z 7 odcinków specjalnych, a w sumie Hołowczyc wygrał po raz szósty cały rajd Baja Poland. W tej edycji wydarzenia w sumie wystartowało 176 zawodników, licząc duety. Reprezentowali oni barwy 15 państw. 

Baja Poland 2020 – spragnieni rywalizacji

W sezonie 2020 wyścig wystartował pod nazwą Wysoka Grzęda Baja Poland. Impreza od 4 do 6 września odbywała się tradycyjnie na terenach Szczecina, Drawska Pomorskiego i gminy Dobra. Zmagania nadal były częścią Pucharu Świata FIA i przy okazji były pierwszymi zawodami po półrocznej przerwie w ramach tego cyklu. Na trasie znów pojawiło się ponad 100 zawodników i zawodniczek, w tym uznane w światowym motosporcie osobistości.

Z wymagającą trasą na poligonie w Drawsku Pomorskim – której trudność spotęgowała pogoda – starali się walczyć m.in. Krzysztof Hołowczyc, Jakub Przygoński czy Nasser Al-Attiyah. Wszyscy jednak mieli problemy techniczne i to mocno pokrzyżowało ich plany. Ostatecznie sukces w Baja Poland 2020 odniósł Stephane Peterhansel, legendarny kilkunastokrotny zwycięzca Rajdu Dakar.

Wysoka Grzęda Baja Poland 2020 choć odbywała się w trudnym okresie, po długiej przerwie bez startów, potrafiła dostarczyć wielu emocji. Podium imprezy uzupełnili – za Peterhanselem – Bernhard ten Brinke oraz Michał Małuszyński. 

Oceń artykuł