Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Bełchatowskie Legendy do zobaczenia online plus konkurs 

0

Jeśli jesteście fanami legend, Muzeum Regionalne w Bełchatowie ma dla Was coś specjalnego. Na kanale Youtube prowadzonym przez placówkę znajdziecie nagrania pt. „Bełchatowskie Legendy”. Możecie dowiedzieć się z nich np. skąd wzięła się nazwa miasta Bełchatów albo dlaczego na jego herbie widnieją podobizny Adama i Ewy. Dla osób z powiatu bełchatowskiego przygotowano także konkurs plastyczny związany z przeczytanymi opowieściami. 

Bełchatowskie Legendy online

„Bełchatowskie Legendy” online 

Muzeum Regionalne w Bełchatowie publikowało kolejne nagrania z legendami w ciągu pierwszego tygodnia ferii na swoim kanale Youtube i na profilu Facebook. Cały cykl jest dostępny do bezpłatnego odtworzenia dla wszystkich zainteresowanych osób. Jakie legendy zostały wybrane do zaprezentowania internatom?   

W pierwszym odcinku serii możemy wysłuchać historii „O okrutnym staroście Bykowskim, jego pięknej córce Zosi i dzielnym Mikołaju Kowalewskim”, którą czytają Marysia i Emilka. Drugi odcinek poświęcony został opowieści „O cudownym śnie Zofii Bykowskiej i przybyciu Franciszkanów do Bełchatowa”. Legendę czyta Anetta Jedynak-Stępnik, która pracuje w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie jako specjalista archeolog. Trzecia legenda, czytana również przez Anettę Jedynak-Stępnik zatytułowana jest „Złoto szlachcica z Kluk”. Odcinek czwarty cyklu mówi „O Tatarach i pochodzeniu nazwy Bełchatów” – legendę czytają Anetta Nowak-Uss z córeczką Olą. Kolejna opowieść to legenda „O Dębie Cygańskim”, którą przedstawia pracownik Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, historyk sztuki Marcin Uss. Opowieść ta dotyczy wspaniałego, niestety już nieistniejącego pomnika przyrody. Dąb ten rósł ponad 900 lat w okolicy Kluk w powiecie bełchatowskim, jednak został spalony w 2012 r.  (przyczyną było najprawdopodobniej celowe podpalenie). Szósty odcinek legend związanych z Bełchatowem nosi tytuł „O wielkiej miłości Stefana i Nelly Hellwigów” i ma formę kukiełkowej improwizacji, którą przygotowały Maja i Emilka. Natomiast ostatnia legenda opowiada „O herbie Bełchatowa” – czytają ją ponownie Emilka i Maja. To właśnie w tym odcinku znajduje się wyjaśnienie, dlaczego herb Bełchatowa jest tak nietypowy. 

Konkurs plastyczny inspirowany legendami 

„Bełchatowskim Legendom” towarzyszy konkurs plastyczny, ogłoszony również przez Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Mogą wziąć w nim wszystkie osoby z powiatu bełchatowskiego. Żeby wziąć udział w konkursie, trzeba przygotować ilustrację jednej z legend, które zostały przedstawione w cyklu nagrań. Można też przygotować więcej rysunków (uczestnik może przesłać do 5 swoich prac). Technika wykonania pracy jest dowolna, można ją wykonać nawet przy zastosowaniu grafiki komputerowej. Przygotowane ilustracje należy wraz z załącznikami (do pobrania ze strony internetowej Muzeum) przesłać drogą mailową. Termin nadsyłania prac upływa 19 lutego 2021 r.  

22 lutego 2021 r. ogłoszony zostanie werdykt jury w 3 kategoriach wiekowych: klasy 0 – 3, klasy 4 – 8 oraz szkoły ponadpodstawowe i dorośli. W tym dniu do godz. 12.00 wyniki zostaną także opublikowane online (w serwisie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie i na jego Facebooku). Uczestnicy konkursu otrzymają nagrody. Prace konkursowe zostaną włączone do e-publikacji „Bełchatowskie Legendy”, która zostanie opublikowana na stronie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. 

Muzeum Regionalne w Bełchatowie 

Muzeum Regionalne w Bełchatowie powstało w 1994 r. i mieści się w XVIII-wiecznym Dworze Olszewskich. W muzeum można obejrzeć kilka wystaw stałych m.in. „Wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku” czy „Historia Bełchatowa”. Instytucja organizuje także wystawy czasowe, znajduje się tu biblioteka i archiwum, placówka prowadzi także działalność edukacyjną (projekt „Lekcje muzealne”). Aktualnie ze względu na pandemię koronawirusa muzeum jest zamknięte dla odwiedzających do odwołania. Muzeum Regionalne w Bełchatowie prowadzi jednak działania kulturalne na stronie internetowej, fanpage’u na Facebooku oraz kanale na YouTube. Poza „Bełchatowskimi Legendami” znajdziemy tu np. warsztaty wakacyjne online. 

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia