Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Bełchatowskie Legendy do zobaczenia online plus konkurs 

0

Jeśli jesteście fanami legend, Muzeum Regionalne w Bełchatowie ma dla Was coś specjalnego. Na kanale Youtube prowadzonym przez placówkę znajdziecie nagrania pt. „Bełchatowskie Legendy”. Możecie dowiedzieć się z nich np. skąd wzięła się nazwa miasta Bełchatów albo dlaczego na jego herbie widnieją podobizny Adama i Ewy. Dla osób z powiatu bełchatowskiego przygotowano także konkurs plastyczny związany z przeczytanymi opowieściami. 

Bełchatowskie Legendy online

„Bełchatowskie Legendy” online 

Muzeum Regionalne w Bełchatowie publikowało kolejne nagrania z legendami w ciągu pierwszego tygodnia ferii na swoim kanale Youtube i na profilu Facebook. Cały cykl jest dostępny do bezpłatnego odtworzenia dla wszystkich zainteresowanych osób. Jakie legendy zostały wybrane do zaprezentowania internatom?   

W pierwszym odcinku serii możemy wysłuchać historii „O okrutnym staroście Bykowskim, jego pięknej córce Zosi i dzielnym Mikołaju Kowalewskim”, którą czytają Marysia i Emilka. Drugi odcinek poświęcony został opowieści „O cudownym śnie Zofii Bykowskiej i przybyciu Franciszkanów do Bełchatowa”. Legendę czyta Anetta Jedynak-Stępnik, która pracuje w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie jako specjalista archeolog. Trzecia legenda, czytana również przez Anettę Jedynak-Stępnik zatytułowana jest „Złoto szlachcica z Kluk”. Odcinek czwarty cyklu mówi „O Tatarach i pochodzeniu nazwy Bełchatów” – legendę czytają Anetta Nowak-Uss z córeczką Olą. Kolejna opowieść to legenda „O Dębie Cygańskim”, którą przedstawia pracownik Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, historyk sztuki Marcin Uss. Opowieść ta dotyczy wspaniałego, niestety już nieistniejącego pomnika przyrody. Dąb ten rósł ponad 900 lat w okolicy Kluk w powiecie bełchatowskim, jednak został spalony w 2012 r.  (przyczyną było najprawdopodobniej celowe podpalenie). Szósty odcinek legend związanych z Bełchatowem nosi tytuł „O wielkiej miłości Stefana i Nelly Hellwigów” i ma formę kukiełkowej improwizacji, którą przygotowały Maja i Emilka. Natomiast ostatnia legenda opowiada „O herbie Bełchatowa” – czytają ją ponownie Emilka i Maja. To właśnie w tym odcinku znajduje się wyjaśnienie, dlaczego herb Bełchatowa jest tak nietypowy. 

Konkurs plastyczny inspirowany legendami 

„Bełchatowskim Legendom” towarzyszy konkurs plastyczny, ogłoszony również przez Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Mogą wziąć w nim wszystkie osoby z powiatu bełchatowskiego. Żeby wziąć udział w konkursie, trzeba przygotować ilustrację jednej z legend, które zostały przedstawione w cyklu nagrań. Można też przygotować więcej rysunków (uczestnik może przesłać do 5 swoich prac). Technika wykonania pracy jest dowolna, można ją wykonać nawet przy zastosowaniu grafiki komputerowej. Przygotowane ilustracje należy wraz z załącznikami (do pobrania ze strony internetowej Muzeum) przesłać drogą mailową. Termin nadsyłania prac upływa 19 lutego 2021 r.  

22 lutego 2021 r. ogłoszony zostanie werdykt jury w 3 kategoriach wiekowych: klasy 0 – 3, klasy 4 – 8 oraz szkoły ponadpodstawowe i dorośli. W tym dniu do godz. 12.00 wyniki zostaną także opublikowane online (w serwisie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie i na jego Facebooku). Uczestnicy konkursu otrzymają nagrody. Prace konkursowe zostaną włączone do e-publikacji „Bełchatowskie Legendy”, która zostanie opublikowana na stronie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. 

Muzeum Regionalne w Bełchatowie 

Muzeum Regionalne w Bełchatowie powstało w 1994 r. i mieści się w XVIII-wiecznym Dworze Olszewskich. W muzeum można obejrzeć kilka wystaw stałych m.in. „Wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku” czy „Historia Bełchatowa”. Instytucja organizuje także wystawy czasowe, znajduje się tu biblioteka i archiwum, placówka prowadzi także działalność edukacyjną (projekt „Lekcje muzealne”). Aktualnie ze względu na pandemię koronawirusa muzeum jest zamknięte dla odwiedzających do odwołania. Muzeum Regionalne w Bełchatowie prowadzi jednak działania kulturalne na stronie internetowej, fanpage’u na Facebooku oraz kanale na YouTube. Poza „Bełchatowskimi Legendami” znajdziemy tu np. warsztaty wakacyjne online. 

Oceń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz swoje imię