Strona główna Aktualności Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności Bernard Maseli na żywo – koncert wybitnego wibrafonisty online 
Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Bernard Maseli na żywo – koncert wybitnego wibrafonisty online 

0

Wibrafonista światowej sławy, Bernard Maseli, da solowy koncert 4 grudnia w Kędzierzynie-Koźlu. Występ będzie transmitowany na żywo na facebookowym profilu Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. Artysta jest nie tylko znakomitym muzykiem – znany jest też ze świetnego poczucia humoru, niesamowitej energii i daru improwizacji, dlatego każdy jego koncert to wspaniałe przeżycie. 

Bernard Maseli - koncert online

Bernard Maseli – sylwetka i twórczość 

Bernard Maseli kilkadziesiąt razy wygrywał w plebiscycie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum” w kategorii wibrafon, lokował się też wysoko jako kompozytor i aranżer. Jednocześnie Maseli wykłada na Akademii Muzycznej w Katowicach – tu prowadzi pierwszą w Polsce klasę wibrafonu jazzowego (której powstanie zainicjował). Jest profesorem zwyczajnym. 

Bernard Maseli zadebiutował w 1985 r. występując z grupą „Walk Away podczas festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Wtedy to otrzymał główną nagrodę dla solisty, a sam zespół zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii. Z „Walk Away”, notabene kultowym zespołem jazzowym, nagrał 10 albumów. Razem z nim występował wielokrotnie na festiwalu „Jazz Jamboree” w Warszawie, festiwalu „Jak-Jazz” w Indonezji i na wszystkich innych najważniejszych europejskich i polskich festiwalach jazzowych. Zespół z Maselim w składzie odbył też trasy koncertowe z Urszulą Dudziak oraz grał jako support Milesa Davisa w jego tournée po Europie. 

Maseli nagrał też 2 płyty z jazzrockowym „Young Power”, a w 1992 r. założył z pianistą Zbigniewem Jakubkiem Back In”, nagrywając kolejne 2 albumy. W 1995 r. artysta rozpoczął współpracę z basistą Krzysztofem Ścierańskim (obecnie jako duet „Big 2″). Jest też producentem muzycznym, zajmował się m.in. produkcją płyty „Tylko Chopin” Lory Szafran, „Melodies” Anny Serafińskiej, „Colors” kapeli The Colors i wszystkich płyt „The Globetrotters. Ten zespół Maseli powołał do życia w 1999 r. z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem. Fantastyczny „The Globetrotters” szybko stał się popularny i jak dotąd nagrał 4 albumy, zagrał około pół tysiąca koncertów oraz nawiązał współpracę ze światowej sławy indonezyjskim zespołem Nippy Noya. W 2004 r. Maseli rozpoczął współpracę ze znamienitym kompozytorem Zbigniewem Preisnerem, dzięki czemu uczestniczył w nagraniu płyty Silence, Night And Dreams – w towarzystwie gwiazd takich jak np. Teresa Salgueiro, Lars Danielsson czy John Parricelli. Artysta uczestniczył też w międzynarodowej trasie koncertowej promującej płytę. Od 2006 r. Maseli gra w zespole „The Colors. Ciekawym przedsięwzięciem artystycznym był też solowy projektDiary,podczas którego muzyk eksperymentował z potencjałem, jaki niesie współczesna elektronika. 2011 r. to rozpoczęcie współpracy z kwartetem z USA, któremu lideruje gitarzysta Dean Brown (w składzie jest też Marvin „SmittySmith i Hadrien Feraud). Formacja nagrała płytę „Unfinshed Business” i „Rolajafufu” oraz wyruszyła w trasę po Europie i Japonii. Później Maseli z basistą Michałem Barańskim i perkusistą Danielem Soltisem stworzył następny zespół „MaBaSo” i nagrał z nim 2 płyty koncertowe.  

Lista muzycznych gwiazd, z którymi grał Maseli jest długa. Obok wymienionych już nazwisk warto na pewno wspomnieć następujące postacie: Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Bill Bruford, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malac, Bill Evans, Matthew Garrison, Manou Gallo, Paco Sery, Dave Samuels, Victor Mendoz, LInley Marthe, Gary Husband, Ewa Bem, Anna Maria Jopek, Grzegorz Skawiński czy Mieczysław Szcześniak. 

Bernard Maseli jest nie tylko wykonawcą muzyki, ale też autorem dużej liczby kompozycji oraz aranżacji (w tym produkcji radiowych). Artysta nagrał więcej jak 70 płyt. 

Koncert w Kędzierzynie-Koźlu 

Zaplanowany na 4 grudnia koncert Bernarda Maseliego w Kędzierzynie-Koźlu startuje o godz. 20.00. Wibrafonista zagra na instrumencie KAT i będzie to występ solowy bez udziału publiczności. Cały koncert będzie transmitowany w czasie bieżącym przez Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu na Facebooku. Dostęp do wydarzenia jest w pełni darmowy, a organizator zachęca do uczestnictwa wszystkich miłośników dobrej muzyki.

Oceń post