Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Festiwal „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2.0” w Stalowej Woli 

0

W tych trudnych dla kultury czasach w Stalowej Woli doszło do reaktywacji festiwalu, który zapisał się w historii polskiej muzyki. W ramach festiwalu „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2.0” 27 i 28 listopada będziemy mogli wysłuchać 3 koncertów, które udostępnione będą przez internet za darmo. Festiwal to także konkurs kompozytorski oraz inne atrakcje kulturalne. 

Festiwal "Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2,0" - Stalowa Wola

Festiwal „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2.0” – koncerty i artyści 

Organizatorzy planowali przeprowadzenie 4 dni festiwalowych, podczas których obok koncertów odbyć się miały również warsztaty edukacyjne, konkurs kompozytorski i inne ciekawe wydarzenia. Jednak aktualne realia pandemiczne wymusiły zmianę tych planów. Pierwsza odsłona festiwalu po 40-letniej przerwie (ostatnia edycja miała miejsce w 1980 r.) musiała więc zostać mocno okrojona. Czekają nas więc tylko 2 dni koncertów, w których publiczność może uczestniczyć wyłącznie online.  

Pierwszego dnia (27 listopada) wystąpi Zygmunt Krauze z koncertem na fortepian „Ostatni Recital”, czyli wyjątkowo utalentowany i płodny kompozytor, wybitny pianista i pedagog. Krauze wykonuje muzykę unistyczną inspirowaną malarstwem Władysława Strzemińskiego, kompozycje przestrzenne (wykonywane we wnętrzach o specjalnie zaprojektowanej konstrukcji), „muzykę o muzyce” z licznymi aluzjami i cytatami oraz subiektywną i ekspresyjną „muzykę powrotu do korzeni”. Kompozytor napisał 7 oper i więcej jak 100 kompozycji orkiestrowych, kameralnych i solowych. Został m.in. odznaczony francuską Legią Honorową (2007) i Orderem Sztuki i Literatury (1984) oraz mnóstwem nagród polskich, w tym nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (1988), nagrodą Ministerstwa Kultury (1989, 2005) i złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.  W 2011 r. Krauze otrzymał honorowe członkostwo Związku Kompozytorów Polskich, a w 2012 r. tytuł Koryfeusza Muzyki Polskiej (Osobowość Roku). 

Tego samego dnia wystąpi sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN z koncertem „Comfort Zone”. Jest to jedyny w naszym kraju zespół wokalny tego typu. Publiczność może usłyszeć podczas ich koncertów pełną paletę barw wokalnych, zaczynającą się od wspaniałych solo, poprzez duety aż po donośne brzmienie szerokiego ensemblu. Specjalnością proMODERN jest interpretacja utworów muzyki współczesnej. Zespół występował na licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach, w niemal wszystkich polskich filharmoniach, zdobył też wiele prestiżowych nagród. 

Drugiego dnia (28 listopada) w „Finale Konkursu kompozytorskiego” Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble pod batutą Ewy Strusińskiej wykona prawykonanie utworów, które zwyciężyły w konkursie organizowanym w ramach festiwalu. Ewa Strusińska jest odnoszącą światowe sukcesy dyrygentką symfoniczno-operową urodzoną w Stalowej Woli. Z kolei Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble to ciekawa grupa artystów, którzy grają szeroko rozumianą kameralistykę, reinterpretując i odkrywając muzykę współczesną na nowo. 

Konkurs kompozytorski 

Konkurs skierowany był do polskich kompozytorów w wieku do 35 r.ż. i brały w nim udział utwory na zespół kameralny (od 4 do 11 wykonawców z możliwością udziału dyrygenta). Spośród 40 nadesłanych partytur jury konkursowe wybrało 5 i to one zostaną wykonane oraz zarejestrowane w formie audio-video podczas finału festiwalu. Ponadto po koncercie nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom. 

Autorzy nagrodzonych kompozycji:  

  • Viacheslav Kyrylov – vis-à-vis (godło: autumnBOY) 
  • Krystian NeściorResonance Weather (godło: luminaria magna) 
  • Jakub Pawlak Hauntings of Isolde (godło: Diego.Hesus55) 
  • Kamil Polak – Muzyka Kameralna nr. 1 (godło: Zawrat2159) 
  • Filip Sporniak – We wnętrzu dłoni (godło: Ste.riot) 

Warsztaty muzyczne i „Pocztówki dźwiękowe ze Stalowej Woli” 

W ramach festiwalu „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2.0” w sierpniu br. odbyły się 3-dniowe edukacyjne warsztaty muzyczne. Uczestnicy warsztatów najpierw odbyli spacer dźwiękowy po Stalowej Woli, czyli nagrywali krajobraz dźwiękowy różnych miejsc. Przy pomocy aparatów, kamer i dyktafonów zebrali materiał, który po wysłuchaniu wykładu o montażu dźwięku, przekształcili w warstwę muzyczną filmu. W ten sposób powstały „Pocztówki dźwiękowe ze Stalowej Woli”, które są ciekawą wizytówką miasta. Można je zobaczyć i odsłuchać na profilu facebookowym wydarzenia.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj