Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Festiwal Nauki i Techniki 2020 w Żorach wydaje publikację Niedzickiego

0

Festiwal Nauki i Techniki w Żorach ograniczył swoje tegoroczne działania do wydania publikacji popularno-naukowej. Jej autorem jest znany popularyzator nauki w Polsce Wiktor Niedzicki, a w jej opracowywaniu udział wzięli też goście specjalni. Publikacja zatytułowana „Jak na dłoni – nauka może być prosta!” dostępna jest do nieodpłatnego pobrania ze strony internetowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach. 

Wiktor Niedzicki
Zdjęcie: Ja Fryta / commons.wikimedia.org

O Festiwalu Nauki i Techniki w Żorach 

Festiwal Nauki i Techniki w Żorach swoją pierwszą edycję miał w 2015 r., a jego pomysłodawcami były osoby należące do Fundacji Teano. Od samego początku współorganizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, a od strony merytorycznej i finansowej wspierane było ono przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Podstawowym celem Festiwalu jest popularyzowanie nauki wśród dzieci i młodzieży z Żor i okolic. Jak jednak podkreślają organizatorzy, chodzi o popularyzację realizowaną w logiczny sposób, gdzie uwzględniona zostaje droga od edukacji do rynku pracy.  

W poprzednich edycjach imprezy jej uczestnicy mogli liczyć na moc naukowych atrakcji, takich jak spektakularne pokazy fizyczno-chemiczne, zapierające dech w piersi prezentacje robotów, fascynujące warsztaty astronomiczne, inspirujące wykłady wybitnych naukowców itp. Dopiero tegoroczna edycja Festiwalu musiała zostać zdecydowanie zmieniona ze względu na utrzymujące się od dłuższego czasu restrykcje w zakresie funkcjonowania szkół i instytucji kultury spowodowane pandemią koronawirusa. 

Festiwal Nauki i Techniki w Żorach 2020 – publikacja 

W ramach Festiwalu Nauki i Techniki w Żorach w 2020 r. opracowana i wydana została publikacja o charakterze popularno-naukowym pod tytułem „Jak na dłoni – nauka może być prosta!”. Za jej przygotowanie odpowiada przede wszystkim Wiktor Niedzicki, czyli znany i lubiany w Polsce popularyzator nauki. Adresatami książki są zarówno uczniowie, jak i ich nauczyciele. Celem stworzenia tej publikacji była kontynuacja w zakresie inspirowania i stymulowania ciekawości świata młodych ludzi, a nawet kierowania ich na ścieżkę edukacji i kariery naukowej.  

Publikacja rozpoczyna się od wywiadu z Wiktorem Niedzickim, który prowadzony został przez Natalię Figiel. Na dalszych stronach książki autor porusza bardzo ciekawe tematy dotyczące technologii kosmicznych, rozmaitych urządzeniach technicznych, ale też ciekawości i pasji poznawania, czyli ogólnie nauki i tego, jak lepiej przekazywać wiedzę. Czytelnicy znajdą tu też odpowiedzi na wiele ważnych pytań, w tym: co aktualnie jest ważne w edukacji, jak można podnieść jakość zdalnego nauczania, jak rozmaite instytucje i samorządy wpływają na poziom i jakość edukacji oraz gdzie w tym wszystkich lokuje się rynek pracy oraz sam kosmos. 

O autorze publikacji 

Wiktor Niedzicki jest dziennikarzem telewizyjnym i radiowym, fizykiem i muzykiem. Znany polskiej publiczności przede wszystkim jako autor ponad 900 cieszących się dużym zainteresowaniem programów TV popularyzujących naukę. Jest jednocześnie wykładowcą na Politechnice Warszawskiej i byłym pracownikiem Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce naukowej w najważniejszych czasopismach w Polsce, a także licznych tekstów dotyczących mediów. Na swoim koncie ma też 2 książki z zakresu geologii: „Ziemia jakiej nie znamy” oraz „Tajemnicza Ziemia”. 

Niedzicki jest również trenerem szkolącym w obszarze sztuki prezentacji i komunikacji. Na ten temat także napisał kilka książek m.in. „Sekrety prezentacji nauki”, „Sztuka prezentacji w nauce, biznesie, polityce”, „Dobrze zaprezentuj swoją pracę”, „Tele-obiektyw. Spojrzenie na naukę”, „Jak sprzedać naukę?”, „Sztuka promocji nauki” (z Natalią Osicą) i książek dla dzieci „Laboratorium Wiktora”, „Nowe laboratorium Wiktora”. 

Do jego popularnych programów telewizyjnych należy „Laboratorium” (nadawane przez 25 lat w TVP1, łącznie ponad 520 wydań), „Kuchnia” (ponad 100 wydań), „Nobel dla Polaka”, „Śledztwo” oraz „Dzień Nauki”. Nagrywał także wiele filmów o polskiej nauce, podróżach oraz na inne tematy, a także setki programów w radio. W całej Polsce przedstawia widowiska popularnonaukowe własnego autorstwa, takie jak np. „Kosmos w naszym domu”, „Światło”, „Fizyka w kuchni i łazience”, „Dobrane małżeństwo, czyli fizyka i muzyka” czy „Historia brudu”.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia