Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Filharmonia Śląska zaprasza na listopadowe koncerty edukacyjne 

0

Filharmonia Śląska przygotowała na listopad sporo wydarzeń muzycznych skierowanych do dzieci i młodzieży. Zabawy z muzyką i koncerty edukacyjne to świetny sposób na wyrabianie muzycznej wrażliwości i poznawanie kanonu klasyki. W tym sezonie Filharmonia Śląska kładzie też szczególny nacisk na kwestię ekologii.

Filharmonia Śląska - koncerty edukacyjne

Filharmonia Śląska dla najmłodszych 

Dla najmłodszych miłośników muzyki Filharmonia Śląska przygotowała „Akademię muzycznego smaku”. W niedzielne przedpołudnie 15 listopada rodzice mogą zabrać swoje pociechy (już od 3 lat) na spotkanie z muzyką ilustracyjną. Maluchy będą miały okazję przekonać się, że malowanie nie jest zarezerwowane tylko dla farb i kredek. Prowadząca spotkanie Barbara Badura udowodni im, że równie dobrze można malować dźwiękami na płótnie wyobraźni. Wybrane do tego celu utwory niejednokrotnie dotyczyć będą natury i środowiska, które nas otacza, realizując cele trwającego w Filharmonii Śląskiej EKO Sezonu. Podczas „Akademii muzycznego smaku” dzieci i rodzice spędzą rodzinnie czas, śpiewając, grając na instrumentach i świetnie się bawiąc. 

Inna listopadowa propozycja Filharmonii Śląskiej dla najmłodszych to „Muzyczne przedszkole”, w którym udział wziąć mogą dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Niecodzienne przedszkole to przede wszystkim zabawa, ale nie byle jaka! Przedszkolaki będą się bawić przy pomocy dźwięków, rytmów, sztuki i ćwiczeń gimnastycznych. Tu również pojawią się tematy związane ze szczególnie istotną w tym sezonie dla instytucji przyrodą i ekologią. Dzieci zobaczą i zapoznają się z różnymi instrumentami muzycznymi, odwiedzą pełen magii świat muzyki i dowiedzą się, jak muzyka wiąże się z naturą. Tytuł listopadowych spotkań w ramach „Muzycznego przedszkola” ma formę intrygującego pytania: Muzyczna zabawa ze starociami, czyli… w podróż balonem czy akordeonem? 

Filharmonia Śląska dla dzieci w wieku szkolnym 

Nieco starsze dzieci (od 6 lat) Filharmonia Śląska zaprasza na „Kameralne spotkania z muzyką”. W ich trakcie Adam Żaak zabierze małych słuchaczy na muzyczną wycieczkę przez kolejne epoki. Dzieci poznają utwory z baroku, romantyzmu, XX-ego wieku aż po kompozycje współczesne – i to nie tylko te zaliczane do muzyki klasycznej. Dla dzieci zagra Zespół Todo Art Trio, a w repertuarze pojawią się m.in. utwory Straussa, Rodgersa, Góreckiego i Kilara. Motywem przewodnim koncertu będą kolory i ponownie ekologia, a dokładnie recykling. Czy kolory segregacji, tj. żółty, zielony, niebieski, brązowy i czarny mają jakieś powiązania z muzyką? Odpowiedź można poznać 17 listopada podczas „Kameralnych spotkań z muzyką”. 

Filharmonia Śląska dla wszystkich ciekawskich 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie zapewne koncert „Światło i dźwięk” Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Jana Stańczyka (wnuka Henryka Mikołaja Góreckiego). W programie przewidziany jest też wykład dr. Jerzego Jarosza, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, który dzięki eksperymentom i wyjaśnieniom objaśni najbardziej podstawowe pojęcia fizyczne dotyczące światła i dźwięku. Bazą dla tego przedsięwzięcia będzie muzyka grana przez orkiestrę, w tym utwory Ludwiga van Beethovena, Henryka Mikołaja Góreckiego, Edwarda Griega, Johanna Straussa i Modesta Musorgskiego. Koncerty odbędą się 25 i 26 listopada. 

Koncerty poza Filharmonią  – Wodzisław Śląski 

Trzeba przypomnieć, że Filharmonia Śląska znana jest z organizacji koncertów edukacyjnych także poza swoją siedzibą. Również na listopad zaplanowane są różne wydarzeń wyjazdowe. Świetnym przykładem jest cykl koncertów „Rodzinne spotkania z muzyką”, który 8 listopada rozpocznie się koncertem „Pojedynek na dźwięki” w Wodzisławiu Śląskim. Muzyczne spotkanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi (od 5 r.ż.) i polegać będzie na pojedynku trąbki i głosu. Cykl koncertów to jeden z owoców nawiązania oficjalnej współpracy pomiędzy WCK w Wodzisławiu Śląskim a Filharmonią Śląską w 2019 r. 

Terminy i bilety 

Akademia muzycznego smaku | Muzycznych podróży bez liku, 15.11.2020 r. godz. 11.30, sala koncertowa im. Karola Stryji, bilet rodzinny: 20 zł dorośli, 15 zł dzieci, 5 zł dzieci do 6 lat. 

Muzyczna Przedszkole | Muzyczna zabawa ze starociami, 16.11.2020 r., godz. 9.15, 10.30 i 11.45, Sala kameralna, bilet 9 zł. 

Kameralne spotkania z muzyką | Zespół Todo Art Trio, 17.11.2020, g. 9:30 i 11:00, Sala kameralna, bilet 9 zł. 

Światło i dźwięk | Młoda Filharmonia, 25.11.2020 r. godz. 9:30 i 12:00, 26.11.2020 r. godz. 11:00 i 17:00, Sala koncertowa im. Karola Stryji. 

Pojedynek na dźwięki | Rodzinne spotkania z muzyką, 08.11.2020, godz. 16:00, Wodzisławskie Centrum Kultury, Wodzisław Śląski, bilet 15 zł.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia