Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Instytut Mikołowski ogłasza XXIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Rafała Wojaczka 

0

XXIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Rafała Wojaczka ogłoszony! Organizator wydarzenia, Instytut Mikołowski zaprasza wszystkich chętnych do przesyłania swoich niepublikowanych dotąd wierszy. Macie na to czas do 1 maja 2021 r. 

Jak wziąć udział w 29 edycji konkursu poetyckiego w Mikołowie? 

Rafał Wojaczek
Rafał Mikołaj Wojaczek (1945-1971) – polski poeta i prozaik, zaliczany do grona poetów wyklętych
Zdjęcie: Zbigniew Kresowaty / commons.wikimedia.org

W konkursie organizowanym od kilkudziesięciu lat w Mikołowie mogą wziąć poeci, którzy prześlą zestaw 3 wierszy własnego autorstwa. Należy wysłać je w 4 egzemplarzach, opatrzeć godłem, dołączyć kopertę, na której również zamieszczone zostanie takie same godło i wpisane zostaną: imię, nazwisko autora, jego adres i dane kontaktowe (numer telefonu oraz adres poczty e-mail). Uwaga! W konkursie biorą udział wyłącznie wiersze, które nie były nigdy publikowane. Osoby zgłaszające swój udział w konkursie muszą także dokonać wpłaty na konto bankowe Instytutu Mikołowskiego w kwocie 30 zł (za jeden konkursowy zestaw wierszy). Odcinek wpłaty trzeba dołączyć do zgłoszenia udziału w konkursie. Dane do przelewu znajdują się na stronie internetowej organizatora konkursu w Mikołowie. 

Pamiętajcie, że zgłoszenia można wysyłać do dnia 1 maja 2021 r. włącznie, przy czym liczy się data widniejąca na stemplu pocztowym. Komplet zgłoszeniowy trzeba wysłać na adres organizatora, tj: Instytut Mikołowski, ul. Konstytucji 3 Maja 18, 43 – 190 Mikołów. 

O przyznaniu miejsc i nagród w konkursie w Mikołowie zadecyduje jury złożone z cenionych poetów polskich. Do tej roli wybrani zostali tym razem Konrad Wojtyła, Paweł Lekszycki i Krzysztof Siwczyk. Ich werdykt ogłoszony zostanie 14 maja 2021 r. (godz. 17.00) w Instytucie Mikołowskim w Mikołowie. Jednocześnie wręczone zostaną nagrody. Pula nagród do podziału wynosi 1800 zł. 

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Rafała Wojaczka w Mikołowie 

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Rafała Wojaczka odbywa się w Mikołowie już od 1993 r. i organizowany jest przez Instytut Mikołowski. W ciągu tych wszystkich lat konkurs zyskał renomę i jest jednym z ważniejszych konkursów poezji w Polsce. W kolejnych edycjach jurorami byli uznani poeci, np. Marek Krystian Emanuel Baczewski (który notabene był zwycięzcą pierwszej edycji konkursu), Marta Podgórnik czy Rafał Gawin. Chociaż konkurs organizowany w Mikołowie nie przyciąga uczestników wysokimi nagrodami, jest prestiżowy i wygrana w nim ma w świecie polskiej poezji duże znaczenie.  

Konkursowi od 1999 r. towarzyszy Tydzień Maja Poetyckiego, w ramach którego przez cały tydzień organizowane są liczne spotkania autorskie z poetami, pisarzami i jurorami bieżącej odsłony konkursu. W tym wydarzeniu brało już udział wielu wybitnych osobistości z Polski np. Marcin Świetlicki, Leszek Szaruga, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Jacek Podsiadło, Bohdan Zadura, Józef Kurylak, Zdzisław Jaskuła oraz z Europy np. Tomasz Salamun (Słowenia, nominowany do Nagrody Nobla), Peter Sulej (Słowacja), Frank Norten (Niemcy) i Rod Mengham (Anglia). 

Postać Rafała Wojaczka nie znalazła się w nazwie konkursu oczywiście przypadkowo – poeta urodził się w Mikołowie, gdzie uczęszczał do pierwszych szkół. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, który jest inicjatorem i organizatorem wydarzenia, sporą część swojej działalności kulturotwórczej wiąże ze swoim patronem. Instytut w Mikołowie wydał dotychczas dwa zbiory wierszy Rafała Wojaczka: „Reszta krwi” (1999 r.) i „Nie te czasy. Utwory nieznane” (2016) oraz wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Śląskiego książkę o charakterze biograficznym pt. „Który jest. Rafał Wojaczek w oczach przyjaciół, krytyków i badaczy” (2001 r.) pod redakcją Romualda Cudaka i Macieja Meleckiego. 

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj