KS Iskra Kielce S.A., występujący jako Industria Kielce, to bezsprzecznie jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłki ręcznej nie tylko na polskiej, ale i międzynarodowej arenie. Jakie były największe sukcesy tej drużyny i co powinien na jej temat wiedzieć każdy zagorzały kibic szczypiorniaka – wyjaśniamy poniżej.
Iskra Kielce – podstawowe informacje o klubie
Iskra Kielce to profesjonalny klub piłki ręcznej mężczyzn, którego siedziba znajduje się w stolicy województwa świętokrzyskiego, Kielcach. Oto najważniejsze informacje na jego temat:
Aktualna oficjalna nazwa klubu:
KS Iskra Kielce S.A. (Klub Sportowy Iskra Kielce Spółka Akcyjna)[1]
Aktualna nazwa drużyny:
Industria Kielce
Data założenia klubu:
1965 r. jako Iskra Kielce
Barwy klubowe:
żółto-biało-niebieskie
Maskotka klubu:
Dzik Kiełek
Obiekt sportowy klubu:
Hala Legionów przy ul. Leszka Drogosza 2 w Kielcach o pojemności około 4.200 osób.
Właściciel klubu:
Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A. W lipcu 2022 r. grupa stała się sponsorem tytularnym drużyny[2], a we wrześniu 2023 r. nabyła 100% akcji klubu[3].
Ewolucja nazw klubu:
Klub wielokrotnie zmieniał nazwy – często było to konsekwencją zmiany głównego sponsora:
- Iskra Kielce – od 1965 do 1973 r., od 1991 do 1994 r., od 1996 do 1998 r.
- Korona Kielce – od 1973 do 1991 r.
- Iskra/Ceresit Kielce – od 1994 do 1996 r.
- Iskra/Lider Market Kielce – od 1998 do 1999 r.
- Strzelec/Lider Market Kielce – od 2000 do 2000 r.
- Kolporter/Lider Market Kielce – od 2001 do 2002 r.
- Kolporter Kielce – od 2002 do 2002 r.
- Vive Kielce, a następnie: Vive Targi Kielce, Vive Tauron Kielce, PGE Vive Kielce, Łomża Vive Kielce – od 2002 do 2022 r.
- Łomża Industria Kielce, Industria Kielce, Barlinek Industria Kielce – od 2022 do 2023 r.[1].
W 2023 r. nowy właściciel klubu, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A. zdecydował, że oficjalna nazwa spółki brzmieć będzie KS Iskra Kielce S.A., co stanowiło powrót do historycznej nazwy. Natomiast nazwa marketingowa drużyny używana w rozgrywkach od sezonu 2023/2024 to Industria Kielce[3].
Iskra Kielce – jedyny taki klub piłki ręcznej
Kielecki klub piłki ręcznej ma już 60 lat, w trakcie których przebył długą drogę: od przyzakładowej amatorskiej drużyny szczypiorniaka do największej potęgi handballu w Polsce[4]. Jeśli chodzi o trofea zdobyte w kraju, Iskra Kielce jest zdecydowanym rekordzistą: drużyna zdobyła jak dotąd (stan na maj 2025 r.) 20 tytułów mistrza Polski oraz 18 Pucharów Polski[1]. To sprawia, że kielczanie nie mają sobie równych, jeśli chodzi o wyniki polskich zespołów męskich w grze w szczypiorniaka.
Iskra Kielce może też pochwalić się niemałymi osiągnięciami w skali międzynarodowej. W sezonie 2015/2016 wygrała Ligę Mistrzów EHF, czyli najbardziej prestiżowe klubowe rozgrywki w piłce ręcznej na kontynencie europejskim. Ponadto dwukrotnie wywalczyła srebrne i brązowe medale tej ligi oraz wielokrotnie plasowała się w jej ścisłej czołówce. Dodatkowo 2 razy zdobyła brązowy medal IHF Super Globe, czyli Klubowych Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej.
Wielkość Iskry Kielce budowali na przestrzeni dekad genialni trenerzy – z Bogdanem Wentą i Talantem Dujszebajewem na czele[1] – oraz wielu wybitnych zawodników, m.in. Karol Bielecki, Grzegorz Tkaczyk, Sławomir Szmal, Mariusz Jurasik, Krzysztof Lijewski czy Radosław Wasiak[5]. Ogromne znaczenie dla wyników drużyny mają też kibice żółto-biało-niebieskich, którzy słyną z tworzenia wyjątkowo gorącej atmosfery, zwłaszcza podczas najważniejszych spotkań (takich jak tzw. Święta Wojna z Orlen Wisłą Płock czy meczów Ligi Mistrzów). Ich żywiołowy doping „Iskra, Iskra, Iskiereczka, hej, hej, hej” mobilizuje zawodników do walki do ostatnich sekund, niejednokrotnie zmieniając wynik meczu[6].
Lista sukcesów Iskra Kielce
Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis kolejnych sukcesów kieleckiego klubu piłki ręcznej.
- 1968 – 1975 r.
Iskra Kielce szybko pnie się po ligowej hierarchii. Już po 3 latach istnienia (1968 r.) awansuje do wyższej klasy rozgrywek IV ligi, a w 1970 r. do III ligi centralnej. Już po roku zespół opuszcza III ligę (i to na zawsze), żeby w 1975 r. stać się pierwszą drużyną z Kielecczyzny, która występuje w Ekstraklasie.[7].
- 1980 r.
Drużyna z trenerem Edwardem Strząbałą odnosi pierwszy znaczący sukces: zajmuje trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski. Decydujące dla tego wyniku okazują się 2 ostatnie spotkania z Pogonią Zabrze. Najpierw kielczanie wygrywają 30:27, a następnie remisują 27:27. Bohaterem drugiego meczu jest Zbigniew Tłuczyński, który już po regulaminowym czasie gry zdobywa bramkę z bezpośredniego rzutu wolnego. Legendarny „Tłuku” zdobywa też tytuł króla strzelców Ekstraklasy (269 bramek w 36 meczach).
- 1985 r.
Pomimo, że w lidze Korona Kielce zajmuje dopiero 6. miejsce, udaje się jej po raz pierwszy zdobyć Puchar Polski. W finale rozgrywek kielczanie wygrywają wszystkie 3 spotkania: z Posnanią Poznań (24:18), z Gwardią Opole (21:19) i najtrudniejszy ze Śląskiem Wrocław (23:22).
- 1993 r.
Iskra Kielce po raz pierwszy zostaje Mistrzem Polski w sezonie 1992/1993. Zespół z Kielc jest pewny zwycięstwa już na 2 kolejki przed zakończeniem rozgrywek. W 26 rozegranych meczach triumfuje aż 21 razy, 2 razy remisuje i tylko 3 przegrywa, a jego wynik to łącznie 44 punkty. Przewaga nad innymi drużynami jest olbrzymia – wicemistrz, Petrochemia Płock, zdobywa w lidze aż 5 punktów mniej. Jednak spotkania z tym przeciwnikiem są szczególnie zacięte – m.in. dochodzi do brutalnego faulu na Zbigniewie Robercie, którego skutkiem jest poważne zwichnięcie barku. Barwny opis tego historycznego triumfu przeczytasz tutaj.
- 1994 r.
Sezon 1993/1994 przynosi Iskrze Kielce drugi z rzędu tytuł Mistrza Polski. W półfinale zespół pokonuje Śląsk Wrocław, a w finałowym starciu – Warszawiankę.
- 1995 r.
W kolejnym sezonie kielczanie muszą zadowolić się srebrnym medalem Mistrzostw Polski – po złoto tym razem sięga Petrochemia Płock. Żółto-biało-niebiescy zajmują też drugie miejsce w Pucharze Polski, ponownie tuż za Nafciarzami.
- 1996 r.
Iskra Kielce po raz trzeci sięga po złoto w Mistrzostwach Polski, wygrywając z Petrochemią Płock w finale fazy play-off (3:2).
- 1997 r.
Pomimo transferów, dzięki którym do kielczan dołączyło wielu świetnych zawodników (np. Mariusz Jurasik, Radosław Wasiak), klub zajmuje „dopiero” trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski.
- 1998 r.
Po czwarty tytuł Mistrza Polski Iskra Kielce sięga w Przemyślu, po dość gładko wygranych meczach z Czuwajem (33:23 oraz 34:29).
Polski klub dochodzi też do fazy ćwierćfinałowej w Pucharze EHF. Udaje się mu wtedy pokonać świetny zespół z Niemiec, THW Kiel, w czym największy udział mają Aleksander Czernysz i Radosław Wasiak. Jednak po meczu rewanżowym w Kilonii kielczanie odpadają z europejskich rozgrywek.
- 1999 r.
Kolejny raz najwyższą ligę piłki ręcznej wygrywa drużyna z Kielc.
- 2000 r.
Puchar Polski wraca w ręce kielczan po 15 latach. Do zespołu dołącza też młodziutki Karol Bielecki.
- 2001 r.
To trzeci brązowy medal Mistrzostw Polski dla klubu z Kielc. W spotkaniu o trzecie miejsce zespół wygrywa ze Śląskiem Wrocław (31:29). Za to Mariusz Jurasik („Józek”) otrzymuje tytuł Króla Strzelców – w 29 meczach udaje się mu strzelić 258 bramek.
- 2003 r.
Zmiany w zakresie zarządzania i sponsoringu klubu prowadzą do absolutnej dominacji klubu na polskiej arenie szczypiorniaka. Zespół występujący teraz jako KS VIVE Kielce z trenerem Aleksandrem Malinowskim wygrywa po raz pierwszy zarówno Mistrzostwo, jak i Puchar Polski. Za każdym razem w kluczowych spotkaniach kielczanie pokonują Wisłę Płock.
- 2004 r.
W kolejnym sezonie na rynku krajowym VIVE Kielce odnoszą tylko nieco gorsze wyniki: klub ponownie zdobywa Puchar Polski, a w lidze zajmuje drugie miejsce. Udaje się mu zakwalifikować do EHF Ligi Mistrzów, ale nie wychodzi z fazy grupowej.
- 2005 r.
Sezon 2004/2005 wypada słabiej – VIVE Kielce zdobywa brązowy medal w Mistrzostwach Polski. Niestety traci też świetnie zapowiadającego się Karola Bieleckiego, który przechodzi do SC Magdeburg i rozpoczyna karierę w Bundeslidze.
- 2006 r.
Cały sezon można zaliczyć do dość słabych w wykonaniu VIVE. Jedynym trofeum jest Puchar Polski, który kielczanie wydzierają Wiśle Płock.
- 2007 r.
Kolejny niezbyt udany sezon – VIVE zdobywają tylko trzecie miejsce w Ekstraklasie.
- 2008 r.
Następny brązowy medal polskiej ligi w kolekcji kieleckich szczypiornistów wygrany po walce z MMTS Kwidzyn. Sukcesem jest też wygrany turniej Limburgse Cup w Holandii.
- 2009 r.
Trenerem VIVE zostaje gwiazda polskiej i niemieckiej piłki ręcznej – Bogdan Wenta. Klub powtarza podwójny sukces z sezonu 2002/2003, wygrywając ligę i Puchar Polski.
- 2010 r.
VIVE zyskuje dużego sponsora i zmienia nazwę na Vive Targi Kielce. Ponownie sięga po Mistrzostwo Polski i Puchar Polski, co więcej po raz pierwszy awansuje do 1/8 finału EHF Ligi Mistrzów. Ogromnym sukcesem jest wygrana z HSV Hamburg, jednak ostatecznie kielczanie odpadają na tym etapie z rozgrywek.
Bogdan Wenta zostaje wyróżniony w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” jako najlepszy trener 2009 r. Z kolei Mariusz Jurasik wybrany zostaje przez „L’Equipe” do prestiżowego rankingu najlepszej siódemki świata.
- 2011 r.
Po raz kolejny VIVE wygrywa Puchar Polski, jednak tytuł mistrza musi oddać odwiecznemu rywalowi – Wiśle Płock. Do klubu dołączają w tym czasie takie legendy szczypiorniaka jak Mirza Dzomba, Uroš Zorman, Michał Jurecki.
- 2012 r.
Vive Targi Kielce znów zgarnia całą stawkę na scenie polskiej piłki ręcznej. Do zespołu powraca Karol Bielecki i dołącza Krzysztof Lijewski.
Kielecki klub dostaje się też do rozgrywek Ligi Mistrzów, gdzie niestety znajdują się w tzw. grupie śmierci. Pomimo tego udaje się im przejść do 1/8 finału. Tam jednak przegrywają z Cimos Koper ze Słowenii.
- 2013 r.
Po raz kolejny Vive Targi Kielce zdobywają dublet najważniejszych trofeów w polskiej piłce ręcznej. Jest to już dziesiąty Puchar Polski i dziesiąty tytuł Mistrza Polski dla tej drużyny.
Największym sukcesem jest jednak historyczny awans klubu do Final4 Ligi Mistrzów. Kielczanie wygrywają w 1/8 finału rozgrywek z węgierskim Pick Szeged, a w 1/4 z Metalurgiem Skopje. Mimo nerwowej atmosfery to drużyna z Kielc okazuje się być lepsza w obu starciach. W półfinale Vive Kielce przegrywają jednak z FC Barcelona Intersport wynikiem 23:28. Natomiast w meczu o brąz polskiemu zespołowi udaje się pokonać THW Kiel, czyli ubiegłorocznego triumfatora Ligi Mistrzów. Trzecie miejsce w Lidze Mistrzów to ogromny sukces kielczan. Na pochwałę zasługują również ich fani, którzy licznie stawili się w niemieckiej Kolonii i uznani zostali za najlepszych kibiców w Europie.
Drużyna zyskuje niesamowitą popularność: w 79. Plebiscycie Przeglądu Sportowego wybrana zostaje jako „Drużyna roku”. Bogdan Wenta natomiast otrzymuje tytuł „Trenera Roku” w Lidze Mistrzów.
- 2014 r.
Kiedy Bogdan Wenta rezygnuje z posady trenera, na jego miejsce przychodzi Talant Dujshebaev. Puchar Polski i Mistrzostwo Polski ponownie zgarnia Vive Targi Kielce.
W Lidze Mistrzów kielczanie dochodzą do 1/8 finału.
- 2015 r.
Ponowny dublet na arenie krajowej. Szczególnie ciekawy jest finał Pucharu Polski, podczas którego Karol Bielecki w 2 spotkaniach strzela łącznie 17 bramek (przeciwko Górnikowi Zabrze i Orlenie Wiśle Płock).
Drugi raz w historii klubu awansuje on do Final4 Ligi Mistrzów. W półfinale przegrywa jak 2 lata wcześniej z drużyną z Barcelony (33:28), a w meczu o brąz wygrywa znów z THW Kiel.
- 2016 r.
W finale zarówno Mistrzostw Polski, jak i Pucharu Polski klub z Kielc pokonuje Orlen Wisłę Płock.
Po raz trzeci bierze też udział w rywalizacji Ligi Mistrzostw. W półfinale żółto-biało-niebiescy pokonują PSG (28:26). Finał jest wybitnie emocjonujący – na 15 minut przed końcem meczu kielczanie mają do Telekom Veszprem stratę aż 9 bramek. Remis w regulaminowym czasie gry daje jednak strzał Krzysztofa Lijewskiego, a ostatecznie mecz kończy się wynikiem po rzutach karnych 39:38. VIVE Tauron Kielce jako pierwszy zespół z Polski sięga po złoto w Lidze Mistrzów.
Jednocześnie kielecki zespół wywalczył brąz w IHF Super Globe w Katarze (klubowe mistrzostwa świata). W meczu o trzecie miejsce pokonał drużynę gospodarza turnieju, Al-Sadd SC (25:36).
- 2017 r.
VIVE czternasty raz zostają numerem jeden Ekstraklasy i szósty raz z rzędu kompletują dublet najważniejszych zawodów w Polsce. W obu finałowe starcia rozgrywają z Orlenem Wisłą Płock.
- 2018 r.
Piętnaste zwycięstwo w lidze (wyrównanie rekordu Śląska Wrocław) i piętnasty Puchar Polski trafia na konto kielczan.
- 2019 r.
Szesnaste zwycięstwo w Mistrzostwach Polski PGE VIVE Kielce. Choć sezon był arcytrudny, w finale kielczanie remisują na wyjeździe (26:26) i wyraźnie wygrywają u siebie z Orlen Wisłą Płock (32:25). Do klubu trafia też szesnasty Puchar Polski.
Drużyna z Kielc dochodzi do etapu EHF Final 4, znajdując się w gronie 4 najlepszych zespołów europejskich.
Ewenementem jest 100 wygrany z rzędu mecz w Ekstraklasie kielczan (19 marca). Serię 103 wygranych kończy przegrana z Gwardią Opole (31:32).
- 2020 r.
Rozgrywki Ekstraklasy zostają zakończone przed czasem z powodu pandemii COVID-19. Rozegrane do tego czasu spotkania dają tytuł Mistrza Polski PGE VIVE Kielce. Arkadiusz Moryto otrzymuje tytuł Króla Strzelców ligi (po raz trzeci z rzędu).
Puchar Polski zostaje odwołany, podobnie jak faza 1/8 i 1/4 Ligi Mistrzów, co wyklucza kielecki klub z dalszej rywalizacji (gdyż zajmowali trzecią pozycję w grupie).
- 2021 r.
Mistrzostwo Polski zespół gwarantuje sobie kolejkę przed końcem rozgrywek, zwyciężając ze SPR Stalą Mielec 33:24. Wygrywa też Puchar Polski, pokonując w finałowym spotkaniu Grupę Azoty Tarnów 42:20.
- 2022 r.
Zwycięstwo w najwyższej polskiej lidze w sezonie 2021/2022 Łomża Vive Kielce przypieczętowała wygraną z Orlen Wisłą Płock. Mecz był wyjątkowo zacięty i rozstrzygnął się dopiero w rzutach karnych (20:20, 5:3 w karnych). W Pucharze Polski kielecki klub zajmuje drugie miejsce – po złoto sięgnęli tym razem Nafciarze, wygrywając 27:34.
W Lidze Mistrzów kielczanie także radzili sobie świetnie. Historycznym sukcesem było pokonanie Barcelony na meczu wyjazdowym i powtórzenie tego wyczynu po tygodniu – jako gospodarze. Dopiero w finale EHF FINAL4 żółto-biało-niebiescy okazali się nieco słabsi od Barcy, przegrywając w serii rzutów karnych (32:32, 3:5 w karnych). Do Polski wrócili ze srebrnym medalem rozgrywek Ligi Mistrzów, a MVP turnieju wybrany został Artsem Karalek.
Po raz drugi w dziejach klubu zajął on też trzecie miejsce w IHF Super Globe w Arabii Saudyjskiej. Półfinał przyniósł porażkę w konfrontacji z Barceloną (28:39), a brąz zapewniła wygrana nad egipskim Al-Ahly (35:26).
- 2023 r.
Sezon 2022/2023 przyniósł dwunaste z rzędu i dwudzieste w ogóle Mistrzostwo Polski – w decydującym meczu kielczanie pokonali Orlen Wisłę Płock 27:24[8]. Z kolei w Pucharze Polski ustąpili płocczanom, zajmując drugie miejsce[9].
Barlinek Industria Kielce zdobył też srebro Ligi Mistrzów, przegrywając w wielkim finale z SC Magdeburg (po dogrywce 29:30)[10].
- 2024 r.
W sezonie 2023/2024 Industrii Kielce po wieloletniej hegemonii nie udało się obronić mistrzostwa Polski. W finałowej serii Orlen Wisła Płock wygrała oba spotkania, a kielczanie musieli zadowolić się tytułem wicemistrza Polski[11].
- 2025 r.
W trwającym sezonie Industria Kielce odzyskała po 4 latach Puchar Polski – to już osiemnaste trofeum Pucharu Polski w historii klubu. Drużyna z Kielc pokonała w finale turnieju Orlen Wisłę Płock (27:24)[12].
W Lidze Mistrzów EHF kielczanie dotarli do 1/8 finału, ale odpadli w dwumeczu z Füchse Berlin (przegrana w dwumeczu 64:70)[13].
Przypisy:
- Wikipedia, Vive Kielce. Dostępne na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Vive_Kielce [dostęp: 2025-05-19].[↩][↩][↩][↩]
- Witryna ŚGP INDUSTRIA S.A., Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria sponsorem tytularnym drużyny Mistrzów Polski w piłce ręcznej! Dostępne na: https://industria.eu/swietokrzyska-grupa-przemyslowa-industria-sponsorem-tytularnym-druzyny-mistrzow-polski-w-pilce-recznej/ [dostęp: 2025-05-19].[↩]
- Witryna klubu Industria Kielce, ŚGP Industria nowym właścicielem klubu. Dostępne na: https://kielcehandball.pl/pl/13670/SGP-Industria-nowym-wlascicielem-klubu [dostęp: 2025-05-19].[↩][↩]
- Oficjalny serwis kibiców IskraKielce.pl, Historia. Dostępne na: https://iskrakielce.pl/historia/ [dostęp: 2025-05-19].[↩]
- Witryna klubu Industria Kielce, Galeria odcisków dłoni byłych zawodników oficjalnie otwarta! [ZDJĘCIA, WIDEO]. Dostępne na: https://kielcehandball.pl/pl/14286/Galeria-odciskow-dloni-bylych-zawodnikow-oficjalnie-otwarta-ZDJECIA-WIDEO [dostęp: 2025-05-19].[↩]
- Witryna Radia Kielce, Iskra, Iskra, Iskiereczka, hej, hej, hej – jak kibice dopingują swoich ulubieńców z trybun? Dostępne na: https://radiokielce.pl/219563/iskra-iskra-iskiereczka-hej-hej-hej-jak-kibice-dopinguja-swoich-137571/ [dostęp: 2025-05-19].[↩]
- Witryna klubu Industria Kielce, Osiągnięcia. Dostępne na: https://kielcehandball.pl/pl/osiagniecia/ [dostęp: 2025-05-19].[↩]
- Portal Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Barlinek Industria Kielce Mistrzem Polski 2023! Dostępne na: https://zprp.pl/archiwa/253332 [dostęp: 2025-05-19].[↩]
- Wikipedia, Puchar Polski w piłce ręcznej mężczyzn. Dostępne na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Puchar_Polski_w_piłce_ręcznej_mężczyzn [dostęp: 2025-05-19].[↩]
- Portal Eurosport.tvn.pl, Barlinek Industria Kielce przegrał z Magdeburgiem w finale Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych. Dostępne na: https://eurosport.tvn24.pl/pilka-reczna/liga-mistrzow/2022-2023/magdeburg-barlinek-industria-kielce-wynik-meczu-i-relacja-final-ligi-mistrzow-pilkarzy-recznych_sto9665680/story.shtml [dostęp: 2025-05-19].[↩]
- Portal Sport.pl, Orlen Wisła Płock nowym mistrzem Polski w piłce ręcznej! [ZAPIS RELACJI]. Dostępne na: https://www.sport.pl/reczna/14,64983,31006409.html [dostęp: 2025-05-19].[↩]
- Witryna klubu Industria Kielce, Industria Kielce zdobywa Orlen Puchar Polski! Dostępne na: https://kielcehandball.pl/pl/14530/Industria-Kielce-zdobywa-Orlen-Puchar-Polski [dostęp: 2025-05-19].[↩]
- Portal Eurosport.tvn.pl, Industria Kielce żegna się Ligi Mistrzów. Remis w rewanżu z Fuechse Berlin w 1/8 finału. Dostępne na: https://eurosport.tvn24.pl/pilka-reczna/liga-mistrzow/2024-2025/fuechse-berlin-industria-kielce-wynik-i-relacja-z-rewanzu_sto23169504/story.shtml [dostęp: 2025-05-19].[↩]