Jak zrobić dobre zdjęcie? Poradnik

Pasjonuje Cię fotografia? Chcesz robić profesjonalne zdjęcia, ale nie do końca wiesz od czego zależy efekt końcowy? Poznając kilka podstawowych zasad, jak i dowiadując się o sprawdzonych trikach, będziesz w stanie zrobić piękne zdjęcie za każdym razem.

Jak zrobić dobre zdjęcie? Poznaj podstawy!

Jak zrobić dobre zdjęcieZ fotografią spotykamy się obecnie na co dzień. Każdy ma przy sobie gorszego bądź lepszego smartfona wyposażonego w aparat, dlatego ma możliwość uwieczniania chwil w dowolnym momencie, bez konieczności noszenia ciężkich lustrzanek. Nic więc dziwnego, że wiele osób zaczęło na poważnie interesować się fotografią i dowiadywać, jak zrobić ładne zdjęcie. Najczęstszym problemem, z jakim borykają się początkujący fotografowie jest to, że ich zdjęcia nie wyglądają tak dobrze, jak te publikowane na Instagramie czy Facebooku przez innych użytkowników. Powodem może być albo złe kadrowanie, albo niewłaściwe oświetlenie przy wykonywaniu zdjęcia. Na szczęście, o tym jak zrobić ładne zdjęcie możesz znaleźć wiele poradników. Poznając kilka trików i wcielając je w życie podczas fotografowania, będziesz w stanie cieszyć się z dużo lepszych zdjęć.

Czy sprzęt ma znaczenie? Nie zawsze!

Nierozsądne jest rezygnowanie z pasji do fotografowania tylko dlatego, że nie masz odpowiedniego budżetu na zakup profesjonalnego sprzętu. Wiele osób mylnie uważa, że to od jakości sprzętu zależy efekt finalny, a mianowicie piękne, idealne zdjęcie. Obecnie wcale jednak nie potrzebujesz urządzenia fotograficznego za kilka tysięcy złotych, aby móc pochwalić się znakomitymi zdjęciami. Oczywiście, nie zaprzeczamy, że dobry aparat nie jest niezbędny, ale to nie wszystko. Nie mając podstawowej wiedzy i umiejętności, nawet najdroższą lustrzanką nie będziesz w stanie wykonać dobrych zdjęć.

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na zakup drogiego sprzętu, nie musisz rezygnować ze swojej pasji do fotografowania. Poznaj kilka trików, a przekonasz się, że piękne zdjęcie możesz wykonać nawet smartfonem.

Zawsze dbaj o czystość obiektywu

czystość obiektywuObiektywy bardzo szybko się brudzą i pozostają na nich odciski palców. Jeżeli Twoje zdjęcia wychodzą zamazane i autofokus ma problem z uchwyceniem ostrości to znak, że masz brudy obiektyw. Wystarczy wyczyścić go szmatką lub chusteczką, aby aparat znów wykonywał ostre zdjęcia bez większego wysiłku.

Zasady prawidłowego kadrowania

Zastanawiasz się, jak zrobić dobre zdjęcie? Podstawą jest właściwe kadrowanie. Bez niego każda klatka będzie mało atrakcyjna i po prostu nijaka. Na samym początku swojej przygody, zdecyduj się na kadrowanie centralne, czyli polegające na umieszczeniu na środku kadru obiektu, który jest dla Ciebie najbardziej interesujący. W osiągnięciu odpowiedniego efektu pomaga wyobrażenie sobie podziału zdjęcia trzema pionowymi i poziomymi liniami. To, co najważniejsze powinno znajdować się w punktach przecięcia. Pamiętaj jednocześnie, aby nie tworzyć zbyt szerokich kadrów.

Nie dobrze jest, gdy na zdjęciu znajduje się zbyt wiele dodatkowych elementów, poza tym najważniejszym. Obraz nie będzie wtedy spójny i jednocześnie „rozpraszacze” będą odciągały uwagę od tego, co na zdjęciu najważniejsze. Jeżeli więc fotografujesz kwiat, podejdź do niego na tyle blisko, aby wypełniał cały kadr.

Dobrze jest również zmieniać pozycję aparatu. Nie wszystkie widoku da się uwiecznić w poziomie. Niektóre obiekty lepiej wyglądają w pionowym kadrze.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz stawać się coraz lepszym fotografem, musisz ćwiczyć. Rób jak najwięcej zdjęć, ale wykorzystując do tego różne techniki. Fotografuj dany kard zarówno z dołu, jak i z góry. Ustawiaj się daleko, jak i blisko obiektu. Porównując efekty, sam zobaczysz, które zdjęcie jest lepsze.

Światło, czyli zarówno przyjaciel, jak i wróg fotografa

Swiatlo fotograficzneJeżeli planujesz wykonać konkretne zdjęcie, światło ma bardzo duże znaczenie. Pora dnia czy warunki pogodowe mogą zrujnować wszystkie Twoje plany. Czasem fotografowie mają pobudki nawet o 5 rano, aby uchwycić efekt, jaki sobie zamierzyli. Pamiętaj jednak, że w większości przypadków, dobre zdjęcie zrobisz przy każdym świetle.

Podstawą jest, aby nie robić zdjęć w południe, a w szczególności wtedy, gdy jest bezchmurne niebo. Na zdjęciu wyjdzie ono kompletnie białe, a zdjęcie nie będzie miało głębi. Lepiej w takiej sytuacji zdecydować się na sesję podczas zbliżającego się zachodu lub wschodu słońca. Niebo zawsze ma wtedy żywsze kolory. Pamiętać należy również, że bez intensywnego światła większość aparatów potrzebuje nawet kilkudziesięciu sekund, aby właściwie naświetlić zdjęcie.

Oczywiście możesz również wytworzyć właściwe światło przy użyciu blendy, która w skuteczny sposób odbija różne źródła światła. Co ciekawe, nie musisz kupować profesjonalnego sprzętu. Wystarczy wykorzystać kawałek styropianu czy koc termiczny.

Zwróć uwagę na kierunek światła!

Źródło światła zawsze powinno być za osobom fotografującą lub z boku, nigdy z przodu. Wtedy na pewno nie wykonasz żadnego dobrego ujęcia, ponieważ wszystkie zdjęcia będą prześwietlone. Dla osób początkujących, najlepszym źródłem światła jest to znajdujące się za nimi. Dopiero, gdy nabierzesz wprawy, możesz zacząć eksperymenty ze światłem bocznym.

Momenty tworzą najlepsze fotografie

Pamiętaj, aby nie stać się zakładnikiem parametrów technicznych. Nie zawsze mają one aż tak duże znaczenie. Nawet popełniając kilka błędów, możesz wykonać zdjęcie, które będzie robiło wrażenie. Jak to możliwe? Kluczem jest uchwycenie momentów, które po prostu zachwycają. Wystarczy wyczekać moment, gdy na przykład mewa siedząca na balustradzie molo popatrzy w stronę naszego aparatu, a może z tego powstać naprawdę przepiękne zdjęcie.

Filtrów używaj z głową

Obecnie bardzo popularne stało się korzystanie z filtrów zarówno podczas robienia zdjęć, jak i w momencie ich obróbki. Trzeba jednak do tego podchodzić z głową. Źle użyty filtr może popsuć najpiękniejsze ujęcie i będzie wyglądał tandetnie, dlatego takie udoskonalenia stosuj z umiarem i wyczuciem.

Jak zrobić ładne zdjęcie nocą?

Jak zrobić ładne zdjęcie nocąNocne zdjęcia są wyjątkowo trudne do wykonania. Częstym problemem są niewyraźne kadry, które po prostu wyglądają tak, jakby zdjęcie było rozmyte. Najczęściej zwykły aparat nie jest w stanie zagwarantować dostatecznego oświetlenia, nawet przy użyciu lampy błyskowej. Nie oznacza to, że sytuacja jest całkiem beznadziejna:

  • zadbaj o długi czas naświetlania zdjęcia – Twój aparat może potrzebować nawet kilku minut, aby zarejestrować w matrycy wszystkie niuanse potrzebne do wykonania ostrego zdjęcia,
  • najlepiej nocne zdjęcia robić ze statywu – zdjęcia będą dzięki temu wyraźne i pełne kolorów,
  • podnieś czułość ISO –parametr ten należy ustawić na wartość 1600, 3200 lub wyższą,
  • skorzystaj z dodatkowego oświetlenia, aby wykonać ostre, pełne kolorów zdjęcie.

Pamiętaj, aby przez zdjęcia nocne rozumieć te, wykonywane krótko po zmroku. Wtedy jeszcze niebo nie ma typowego czarnego koloru, a jest ciemnoniebieskie. Możesz uzyskać dzięki temu bardzo ciekawy efekt na fotografii.

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz!

Wszystkie przedstawione wyżej wskazówki pomogą wykonać dobrej jakości zdjęcia, ale bez ćwiczeń nie osiągniesz perfekcji. Rób zdjęcia w każdej możliwej sytuacji, jednocześnie pamiętając o podstawowych zasadach. Stosując je, staną się one Twoim nawykiem i w pewnym momencie nie myśląc nawet o nich, będziesz w stanie zrobić niesamowite zdjęcia.

W przypadku fotografowania tylko praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy pozwoli Ci na zrobienie pięknych zdjęć, które będą satysfakcjonujące.

Wiele dodatkowych informacji na temat technik i trików, o których należy pamiętać podczas rozpoczynania swojej przygody z fotografią znajdziesz również w poniższym filmie: