SportInne

Jazda na wrotkach

0

Jazda na wrotkach wraca do łask. Zobacz, dlaczego warto i jak zacząć!

Daj się ponieść szaleństwu 8 kółek. Jazda na wrotkach wraca do łask! Jak nauczyć się jeździć na wrotkach? Czy wrotkarstwo jest popularne w Polsce? Jakie są rodzaje wrotek i które wybrać?

Jazda na wrotkach – historia

Jazda na wrotkachChoć jazda na wrotkach cieszyła się największą popularnością w latach 70-80, będąc nieodłączną towarzyszką kultury disco, to same wrotki zostały wynalezione dużo wcześniej. Ich stworzenie przypisuje się Johnowi Merlinowi, który w roku 1760 wjechał na skonstruowanym przez siebie wynalazku na bal przebierańców. Wrotki te miały jedną drewnianą szynę, na której przymocowane były metalowe kółka. Jak można się domyślić, daleko odbiegały od dzisiejszych standardów, a sam konstruktor nie panował zbyt dobrze nad swoim dziełem, co skończyło się rozbiciem największego lustra znajdującego się na sali. 

W roku 1863, ponad 100 lat po niefortunnej prezentacji Merlina, James Plimpton opatentował czterokołowe wrotki, które można uznać za protoplastów wrotek, jakie znamy obecnie. Jazda na wrotkach i jej popularność rosła, a same wrotki stawały się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Im więcej możliwości dawały, tym więcej osób chciało je mieć. W późniejszych latach zaczęły powstawać pierwsze wrotkarnie, a także rozwijać się kolejne wrotkowe i rolkowe dyscypliny sportowe. 

Jazda na wrotkach w Polsce

W Polsce nad sportami wrotkarskimi czuwa Polski Związek Sportów Wrotkarskich (PZSW), stworzony w 1993 roku w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dba  on o popularyzacje jazdy na wrotkach i rolkach, szkoli instruktorów, wystawia licencje zawodnicze i oczywiście powołuje kadrę narodową. W 2018-2019 dzięki dotacji Ministerstwu Sportu i Turystyki, PZSW wprowadził w życie program „Łączą nas wrotki”, który miał na celu popularyzację tego sportu i był skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży. 

Jazda na wrotkach znowu staje się popularna. Istnieje coraz więcej wrotkarni, a w sierpniu 2019 roku zostały rozegrane pierwsze od wielu lat zawody w jeździe figurowej na wrotkach. Ponadto w Polsce działa kilka drużyn kontrowersyjnego Roller Derby. Ten dość brutalny i bardzo widowiskowy sport rządzi się swoimi prawami i nie podlega pod Polski Związek Sportów Wrotkarskich. 

Samo wrotkarstwo skupia zarówno tych, którzy jeżdżą na wrotkach, jak i rolkarzy. Rolki cieszą się zdecydowanie większą popularnością. To także dla nich dedykowana jest większość oficjalnych dyscyplin sportowych.

Nauka jazdy na wrotkach – przygotowania

Nauka jazdy na wrotkachJazda na wrotkach, a zwłaszcza nauka jazdy na wrotkach wiąże się zazwyczaj ze startymi kolanami i łokciami. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, warto odpowiednio się do tego przygotować. Każdy początkujący wrotkarz, zanim przystąpi do nauki, powinien zaopatrzyć się w:

  • kask,
  • ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki.

Pozwoli to uniknąć wielu bolesnych obtarć podczas wywrotek, które zaliczy większość z nas. 

Jak nauczyć się jeździć na wrotkach?

Jazda na wrotkach daje mnóstwo przyjemności, ale nie jest wcale taka łatwa. Bez solidnych podstaw nie trudno o wypadek. Jak jeździć na wrotkach w sposób bezpieczny? Najlepiej zainwestować w lekcję z certyfikowanym instruktorem, który wrotkarstwo ma w jednym palcu. To on najlepiej nauczy Cię, jak zachować równowagę, jak bezpiecznie i skutecznie hamować i wielu innych przydatnych umiejętności. 

Jeżeli chcesz uczyć się samemu, warto poszukać tematycznych filmików na YouTube. Tam znajdziesz cenne wskazówki, jak zrobić to w najlepszy sposób. Do samej nauki wybieraj zawsze teren płaski, bez wzniesień. Pusty parking lub plac będzie zdecydowanie najlepszym miejscem do rozpoczęcia wrotkowej przygody. Pamiętaj, jazda na wrotkach może być niebezpieczna. Prędkość zwiększaj powoli proporcjonalnie do nabytych umiejętności. Zanim zaczniesz uczyć się wyszukanych trików, pamiętaj o podstawach. Nauka skutecznego hamowania jest jedną z nich.

Jazda na wrotkach czy na łyżworolkach?

Wrotki czy łyżworolkiWrotkarstwo to nie tylko wrotki, ale również łyżworolki. W przeciwieństwie do wrotek mają one kółka ustawione w jednej linii, przez co są szybsze i bardziej zwinne. Jazda na wrotkach jest łatwiejsza, choć niektórzy nie bez powodu twierdzą, że daje mniejsze możliwości niż jazda na łyżworolkach (rolkach). Większość sportów wrotkarskich również przeznaczona jest do jazdy na rolkach. Wrotki niosą jednak za sobą coś, czego łyżworolki nie mają – styl i kulturę retro. Charakterystyczne podkolanówki, kelnerki w barach drive-in  i szereg innych szczegółów to coś z czym nieodzownie kojarzy się jazda na wrotkach. 

Rodzaje wrotek

Na rynku znajdziemy wiele modeli wrotek. Wrotki dla dzieci, wrotki rekreacyjne, wrotki figurowe, a nawet wrotki regulowane czy wrotki na buty. Wszystko zależy od tego, czy zamierzasz jeździć po ulicy, czy może bardziej profesjonalnie.

Wrotki możemy podzielić na kilka kategorii: 

  • wrotki rekreacyjne: to one najlepiej nadają się do jazdy na zewnątrz. Mają wysoki, usztywniony but na obcasie, który doskonale stabilizuje kostkę. Zaopatrzone w duże i miękkie koła idealnie nadają się do jazdy na różnych powierzchniach,
  • wrotki sportowe posiadają but z płaską podeszwą i są przeznaczone do jazdy szybkiej i wymagającej skomplikowanych manewrów,
  • wrotki figurowe ze skórzanym wysokim butem dobrze stabilizują kostkę i posiadają twarde, nieduże kółka,
  • wrotki do Roller Derby z niskim, miękkim butem i szerokim stoperem (hamulcem) są dedykowane właśnie do tego sportu,
  • wrotki na skatepark przeznaczone są do jazdy po rampach. Posiadają twarde kółka i but na lekkim obcasie,
  • Wrotki retro stylizowane są natomiast na wrotki z dawnych lat. Nadają się głównie do jazdy rekreacyjnej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wrotek?

Przy wyborze wrotek powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Pozwoli to nam lepiej ocenić czy dany model spełni nasze wymagania. Są to:

Rodzaj buta

But miękki przeznaczony jest do jazdy sportowej, gdzie wykonujemy zwroty. Takie właśnie buty mają wrotki do Roller Derby, czy do jazdy tanecznej. Charakteryzują się on wygodą, ale niestety nie zapewniają dobrej stabilizacji kostki.

But twardy idealnie nadaje się do jazdy rekreacyjnej. Zapewniając stabilizacje nogi i kostki, ogranicza ryzyko kontuzji.

Twardość i wielkość kółek

Twarde i miękkie kółka we wrotkachKółka miękkie o twardości do 88A  dzięki swoim właściwościom zapewniają lepszą amortyzację drgań oraz dużą przyczepność.  Polecane są one do jazdy na zewnątrz i dla początkujących. Nauka jazdy na wrotkach o miękkich kółkach jest bezpieczniejsza, ponieważ nie osiągają one zbyt dużych prędkości toczenia. Wadą miękkich kółek jest ich szybkie zużywanie się.

Kółka twarde o twardości powyżej 88A przeznaczone są do szybszej jazdy, najlepiej na równych powierzchniach, jaka jest w skateparkach lub wrotkarniach. Charakteryzują się mniejszą przyczepnością i mniejszą amortyzacją drgań.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wielkość kółek. Jazda na wrotkach o mniejszych kółkach zapewnia większe bezpieczeństwo i większą stabilność. Im większe kółka, tym będziemy jechać szybciej, przez co nasze umiejętności powinny być również większe.

Niezależnie na jaki model się zdecydujemy, należy unikać zbyt tanich wrotek, których jakość wykonania zazwyczaj jest wątpliwa. Jak jeździć na wrotkach to tak, aby było to przyjemne i bezpieczne. Pamiętaj, że zwłaszcza jazda na wrotkach sportowych może być niebezpieczna.

Jazda na wrotkach – zalety

Jazda na wrotkach ma wiele zalet. Przede wszystkim działa prozdrowotnie, wyrabia kondycję, a także  odchudza, jednocześnie nie obciążając przy tym stawów. Świetnie kształtuje mięśnie ud, pośladków, ale też grzbietu i brzucha. Jazda na wrotkach poprawia również koordynację ruchową. 

Wrotkarstwo to nie tylko sposób na zdrowy i aktywny styl życia, to także możliwość dołączenia do wspaniałej społeczności, która kocha czar 8 kółek!  

5/5 - (1 głos)

Brak postów do wyświetlenia