Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Karol Szymanowski. Pieśni Kurpiowskie op.58 – Lange, Wijatkowski i Warsaw Impressione Orchestra

0

23 stycznia 2021 r. w Ostrołęce odbędzie się koncert zatytułowany „Karol Szymanowski. Pieśni Kurpiowskie op.58”. Bezpłatna transmisja internetowa z koncertu rozpocznie się o godz. 19.00. OCK w Ostrołęce zaprasza wszystkich melomanów przed ekrany! 

Koncert w Ostrołęce - transmisja online

Koncert w Ostrołęce – szczegóły 

Koncert pt. „Karol Szymanowski. Pieśni Kurpiowskie op.58″ w opracowaniu na sopran i orkiestrę symfoniczną wykonany zostanie przez znakomitą sopranistkę Milenę Lange oraz Warsaw Impressione Orchestra pod batutą Piotra Wijatkowskiego. Jako ciekawostkę dodajmy, że za konferansjerkę odpowiadać będzie Andrzej Krusiewicz, znany lektor radiowy i telewizyjny. Koncert zrealizowany zostanie w Kościele pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce, jednak ze względu na kontynuację obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, odbędzie się on bez udziału publiczności. Transmisja z koncertu dostępna jednak będzie na stronie internetowej Warsaw Impressione Orchestra w zakładce Fundusz Wsparcia Kultury, a także na kanale YouTube Orkiestry. Start koncertu w Ostrołęce o godz. 19:00, zakończenie około godz. 20.30 w dniu 23 stycznia 2021 r. 

Pieśni Kurpiowskie op.58 

Dzieło „Dwanaście pieśni kurpiowskich op. 58” stworzone przez Szymanowskiego na głos i fortepian w latach 1930 – 1932 to ostatni cykl wokalny wielkiego polskiego kompozytora. Inspiracją do jego powstania był zbiór ks. Władysława Skierkowskiego pt. „Puszcza kurpiowska w pieśni”. W oparciu o 12 melodii ludowych Szymanowski opracował miniatury liryczne na wirtuozowskim poziomie artystycznym. Nowe utwory zachowują oryginalny koloryt ludowy, specyficzną poetykę tekstów oraz gwarę kurpiowską. Kompozytor zatroszczył się także o to, by zachować piękno i prostotę linii melodycznych, które jednocześnie są bogato zdobione różnymi ornamentami i zwrotami rytmicznymi. Każda z pieśni rozpoczyna się od cytatu melodii pochodzącego ze zbioru Skierkowskiego. W dalszej części utworu Szymanowski modyfikuje pieśń, dokonuje rozmaitych rozwinięć i opracowań, takich jak zmiany rytmiczne, figuracje, transpozycje itp. Cykl stworzony przez Szymanowskiego jest przy tym bardzo ekspresyjny i udramatyzowany – jego styl bazuje na śpiewach ludowych, które są zarazem powściągliwe i skromne, a jednocześnie urzekają i do głębi wzruszają. 

„Dwanaście pieśni kurpiowskich op. 58” okazały się nie tylko wyjątkowo cenne pod względem artystycznym. Utwory te stały się też niesamowicie popularne i doczekały się niezliczonej liczby transkrypcji. Jedną z nich jest opracowanie na sopran i orkiestrę symfoniczną, które zagrane zostanie w Ostrołęce. 

Kto wystąpi w Ostrołęce? 

Sobotni koncert w Ostrołęce odbędzie się przy udziale wybitnych polskich artystów. Pieśni wyśpiewa Milena Lange, czyli sopranistka, która zasłużyła sobie na miano jednej z najlepszych młodych śpiewaczek w Polsce. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa śpiewu Anny Radziejewskiej) i laureatką rozmaitych konkursów wokalnych. Występowała już podczas wielu koncertów w prestiżowych filharmoniach i teatrach za granicą i w Polsce, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i orkiestrami. Jej szeroki repertuar obejmuje partie operowe, arie operetkowe, arie musicalowe, pieśni, utwory oratoryjno-kantatowe. Zagrała główną rolę (Artemisię) podczas światowej prapremiery opery „Il Trespolo TutoreAllessandra Stradelli (koncert pod batutą Maestro Andrea De Carlo). Sopranistce towarzyszyć będzie popularna Warsaw Impressione Orchestra, która świetnie wypada zarówno w składzie symfonicznym, jak i kameralnym. 

Dyrygować w Ostrołęce będzie Piotr Wijatkowski – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa dyrygentury prof. Henryka Czyża) i Hochschule für Musik und darstellende Kunst „Mozarteum” w Salzburgu (klasa Michaela Gielena). Wijatkowski może pochwalić się wieloma prawykonaniami na arenie polskiej i światowej, wydaniem 7 albumów, dyrygenturą podczas niezliczonych koncertów u boku najwybitniejszych solistów, licznymi nagraniami dla polskiej i zagranicznej telewizji i radia oraz komponowaniem muzyki teatralnej.  

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia