Strona główna Aktualności Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności Koncert Sylwestrowy 2020 Opery Nova w Bydgoszczy dostępny online 
Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Koncert Sylwestrowy 2020 Opery Nova w Bydgoszczy dostępny online 

0

Do końca ferii zimowych, czyli do 17 stycznia 2021 r. można obejrzeć Koncert Sylwestrowy 2020 w wykonaniu solistów i zespołów artystycznych Opery Nova w Bydgoszczy. Bezpłatny dostęp do nagrania znajduje się na kanale YouTube Opery Nova w Bydgoszczy oraz na platformie VOD Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. 

Koncert Sylwestrowy 2020

Program Koncertu Sylwestrowego 2020 

Chociaż w tym roku z powodu sytuacji pandemicznej Koncert Sylwestrowy przygotowany przez Operę Nova w Bydgoszczy musiał odbyć się bez udziału publiczności, twórcy nie poszli na łatwiznę i zapewnili widzom bogaty program wydarzenia. W ramach koncertu wykonano następujące utwory: 

 • Victor Young: W 80 dni dookoła świata,  
 • Leo Delibes: Duet Lakme i Malliki z opery „Lakme,
 • Henryk Warsz: Umówiłem się z nią na dziewiątą,  
 • Paweł Adamowicz/Marian Hemar: Upić się warto,  
 • Irwing Berlin: Dancing Cheek To Cheek,  
 • Ludomir Różycki: Walc Caton „To dawny mój znajomy”,  
 • Mariano Mores: El Firulete,  
 • Victor Young/Edward Heyman: When I Fall In Love,  
 • Luis Mariano: Le Mexico,  
 • Pietro Mascagni: Rycerskość wieśniacza/Brindisi,  
 • Zygmunt Wiehler/Jerzy Jurandot: Nie kochać w taką noc,  
 • Jerry Goldsmith: Nagi instynkt,  
 • Leon Boruński/Zenon Friedwald: A ja mam nogi,  
 • Harold Arlen: Get Happy z filmu „Summer Stock”. 

Jak widać wybór wykonanych utworów był jak zwykle przebogaty. Tak jak to było dotychczas, twórcy sięgnęli zarówno po fragmenty oper, operetek i musicali, jak i przeboje muzyki popularnej – i to ze świetnym efektem. 

Koncert Opery Nova z Bydgoszczy – realizacja i obsada 

Koncert Sylwestrowy 2020 reżyserował Sebastian Gonciarz, kierownikiem muzycznym i dyrygentem był Maciej Figas, a scenariusz napisał Szymon Jachimek. Scenografię spektaklu przygotował Mariusz Napierała, a choreografię baletu – Iwona Runowska. Opracowanie poszczególnych utworów przygotowali: Tomasz Filipczak, Bohdan Jarmołowicz, Dawid Lubowicz, Jakub Lubowicz, Tomek Szymuś, Przemysław Zych. Podczas koncertu mogliśmy zobaczyć solistów Opery Nova w Bydgoszczy, czyli Magdalenę Polkowską, Julię Pruszak, Dorotę Sobczak, Łukasza Golińskiego, Łukasza Jakubczaka, Nazarii Kachala, Bartłomieja Kłosa, Szymona Rona, Ryszarda Smędę, Krzysztofa Zimnego, Janusza Żaka i w ramach występu gościnnego: Małgorzatę Chruściel, Przemysława Zubowicz, Szymona Jachimka oraz Chór, Balet i Orkiestrę. W wydarzeniu uczestniczyli też gospodarze operowych „sylwestrów” z lat poprzednich. 

Również od strony technicznej rejestracja koncertu przygotowana została bez zarzutu. Do nagrania koncertu zaangażowanych zostało 16-stu realizatorów, oświetleniowcy oraz akustycy Opery Nova w Bydgoszczy. Użyto przy tym aż 6 kamer, kranu, a przy proscenium wykorzystana została zdalna jazda kamerowa.  

Operowe koncerty sylwestrowe w Bydgoszczy – to już tradycja 

Jak możemy przeczytać na stronie Opery Nova w Bydgoszczy, koncerty sylwestrowe w wydaniu Opery stały się już prawdziwymi widowiskami. Ich realizacja wymaga ogromnego wysiłku, angażując solistów i chór, orkiestrę, balet, a od strony realizacji: opracowania nowych układów choreograficznych, przygotowania nowych kostiumów, unikalnych zestawień scenografii, oprawy świetlnej i projekcji. Każda edycja koncertu wymaga zaangażowania około 250 osób, które bezpośrednio pracują nad produkcją. Koncerty sylwestrowe Opery Nova w Bydgoszczy zawierają przy tym zarówno elementy gali operowej, show scenicznego, utwory reprezentujące odmienne gatunki muzyczne i techniki wykonania. Takie przedstawienie wymaga żwawego tempa, błyskawicznych zmian dekoracji i kostiumów, a także musi kłaść duży nacisk na satyryczne występy osoby prowadzącej. Wszystko to przekłada się na ogromną popularność spektakli sylwestrowych przygotowywanych przez Operę z Bydgoszczy, która utrzymuje się już od kilkunastu lat.

Oceń post