Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Koncert z utworami Zbigniewa Wodeckiego na żywo we Włodawie

0

 Zbigniew Wodecki był muzykiem wirtuozem i wybitnym wokalistą, którego w naszym kraju nie trzeba raczej przedstawiać. Twórczość artysty ma grono zagorzałych miłośników, a wśród nich są też muzycy, którzy już 18 kwietnia 2021 r. wykonają koncert zatytułowany Tribute to Zbigniew Wodecki”. Wydarzenie odbędzie się z udziałem publiczności zgromadzonej w WDK we Włodawie. 

Zbigniew Wodecki
Zbigniew Wodecki
Zdjęcie: Jarosław Kruk / commons.wikimedia.org

Twórczość Zbigniewa Wodeckiego 

Wokalista, skrzypek, kompozytor – to pierwsze określenia, jakie nasuwają się na myśl o Zbigniewie Wodeckim. Artysta był także aranżerem, grał na różnych instrumentach, występował jako prezenter w telewizji, gospodarz festiwali muzycznych czy jako aktor. Mając wykształcenie muzyczne w klasie skrzypiec, początkowo występował wyłącznie jako skrzypek – w zespołach Czarne Perły, Anawa, w grupie muzyków towarzyszących Ewie Demarczyk (także podczas koncertów zagranicznych), występując w Piwnicy pod Baranami, a także w Orkiestrze Symfonicznej PRiTV prowadzonej przez Zbigniewa Górnego oraz w Krakowskiej Orkiestrze Kameralnej.  

Większość osób kojarzy jednak Wodeckiego przede wszystkim jako piosenkarza, który wykonywał takie przeboje jak „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Z Tobą chcę oglądać świat” czy „Lubię wracać”. Jego utwory cechuje niezwykła melodyjność i duża liczba instrumentów symfonicznych, którym często towarzyszą chóry. Obok nich powstały też dużo prostsze kawałki, które odniosły równie duży sukces, tj. „Chałupy Welcome To” i „Pszczółka Maja”. Tak naprawdę artysta nie ograniczał się bowiem do jednej stylistyki, czerpiąc z różnych muzycznych stylów, w tym jazzu. 

Zbigniew Wodecki nagrał między 1973 r. a 2015 r. 8 albumów studyjnych, dodatkowo 1 został wydany pośmiertnie w 2018 r.  – 2 płyty uzyskały status platynowych. Wydanych zostało też wiele singli i kompilacji, a artysta występował wielokrotnie razem z innymi muzykami, m.in. Ewą Demarczyk, Markiem Grechuta, Zdzisława Sośnicka, Ewą Bem, Krystyną Prońko, Ireną Santor, Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Andrzejem Rybińskim, Beatą Rybotycką czy Olgą Bończyk. Wodecki był wielokrotnie nagradzany na rozmaitych festiwalach i konkursach muzycznych (np. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu czy Nagroda Muzyczna „Fryderyk”). Uhonorowany też został licznymi odznaczeniami państwowymi. 

Koncert we Włodawie 

Koncert, który ma się odbyć za niecały miesiąc we Włodawie, nosi tytuł Tribute to Zbigniew Wodecki” i faktycznie stanowić ma hołd dla twórczości i osoby Zbigniewa Wodeckiego, który zmarł w maju 2017 r. Przed publicznością zgromadzoną w sali widowiskowej w WDK we Włodawie wystąpić ma zespół muzyczny, w skład którego wchodzi co najmniej dziesięciu instrumentalistów i wokalistów. Na program wydarzenia złożą się utwory skomponowane i wykonywane przez bohatera koncertu. Uczestnicy imprezy mogą się spodziewać tzw. evergreenów z repertuaru Wodeckiego, które już na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki popularnej. Obok nich zapowiadane jest jednak wykonanie także dużo mniej znanych kawałków, które choć są mniej popularne, to stanowią prawdziwe perełki rodzimej muzyki. Muzyczna podróż w czasie wystartuje z roku 1976 i skończy się na obecnych czasach. 

Wydarzenie „Tribute to Zbigniew Wodecki” odbędzie się 18 kwietnia 2021 r. – dokładna godzina rozpoczęcia koncertu zostanie wkrótce podana przez organizatora, którym jest WDK we Włodawie. Cena biletu wynosi 45 zł. Na koncert przewidziano 135 wejściówek, co wynika z procedur związanych z pandemią koronawirusa i obowiązującym reżimem sanitarnym. Bilety można kupić na miejscu – w sekretariacie WDK (informacje na ten temat dostępne są pod nr tel. 82 57 21 751). Możliwe jest też nabycie biletu online.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj