Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Marek Sibinský z „Base of greys” i  Ol’ga Moravcova z „SYNTEZĄ” – wystawy w Jastrzębiu-Zdroju 

0

Miejski Ośrodek Kultury – Galeria Sztuki Magazyn 22 w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza do obejrzenia 2 wystaw grafiki: Marka Sibinskiego pt. „Base of greysoraz Ol’gi Moravcovej pt. „SYNTEZA”. Obie udostępnione zostały wirtualnie – na Facebooku MOK-u w Jastrzębiu-Zdroju. 

Wystawy grafiki w Jastrzębiu-Zdroju

„SYNTEZA” Ol’gi Moravcovej 

Oľga Moravcová urodziła się w 1992 r. na Słowacji i ukończyła studia graficzne na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego (jej promotorem był dr hab. Marek Sibinský). Wcześniej ukończyła Liceum Sztuki Stosowanej w Kremnicy w klasie grawerowania powierzchniowego oraz plastycznego metali. Aktualnie realizuje studia doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W Ostrawie pełni funkcję asystenta na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego. 

Miejski Ośrodek Kultury Galeria Sztuki Magazyn 22 w Jastrzębiu-Zdroju przygotował wystawę grafiki Oľgi Moravcovej pod tytułem „SYNTEZA”. Jej otwarcie nastąpiło 6 listopada, jednak zwiedzać można ją było tylko przez 1 dzień, gdyż od 7 listopada Galeria w Jastrzębiu-Zdroju musiała zostać tymczasowo zamknięta (w związku z ogólnokrajowymi restrykcjami spowodowanymi pandemią). Jednak część wystawy przeniesiona została na teren przed budynkiem MOK w Jastrzębiu-Zdroju i jest dostępna dla widzów całodobowo. Tytuł wystawy wiele o niej mówi – prace artystki są bardzo syntetyczne, a cała „SYNTEZA” jest w efekcie bardzo prosta, choć jednocześnie bardzo ciekawa. Na wirtualny spacer zaprasza nas z kolei kurator wystawy i pracownik MOK w Jastrzębiu-Zdroju, Katarzyna Parylak. Film dostępny jest na Facebooku placówki. 

„Base of greys” Marka Sibinskiego 

Marek Sibinský urodził się w 1974 r. w Czechach. Najpierw studiował na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Ostrawskiego, na katedrze twórczości plastycznej, w pracowni wolnej i stosowanej grafiki prof. Eduarda Ovčáčka – absolwentem uczelni został w 1997 r. Następnie w 2006 r. skończył studium doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – filia w Cieszynie, Wydział Artystyczny, Instytut Sztuki. Od 2015 r. jest doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuk plastycznych, który to tytuł także uzyskał na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1998 r. rozpoczął pracę pedagoga na Uniwersytecie Ostrawskim, w Katedrze Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego. 

Artysta koncentruje się na grafice i malarstwie, sięgając też do eksperymentalnych podejść stosowanych w sztuce grafiki. Poszczególne tematy ujmuje w całych cyklach tematycznych. Szczególnie interesuje go problematyka komunikacji międzyludzkiej zapośredniczonej przez nowe media, dlatego często podejmuje próby zrozumienia i wyrażenia tego, co jest sensem przekazywanych współcześnie informacji, które każdego dnia oblegają nas z każdej strony, mówiąc o bardzo różnych rzeczach i na bardzo różnym poziomie jakości. W pracach tych wykorzystuje najnowsze technologie, takie jak technika sitodruku, druk cyfrowy oraz technikę eksperymentalną, która angażuje rozmaite formy nadruku. 

Wystawa pt. „Base of greys” Marka Sibinskiego miała być pierwotnie dostępna w Galerii Sztuki Magazyn 22 w Jastrzębiu-Zdroju dla wszystkich zwiedzających w sposób tradycyjny, jednak nie udało się jej dotychczas zaprezentować publiczności. W związku z tym Miejski Ośrodek Kultury zadbał o możliwość zobaczenia grafik czeskiego artysty w formie online. Od dziś możemy je zobaczyć na Facebooku instytucji z Jastrzębia-Zdroju, oprowadzi nas ponownie Katarzyna Parylak.

Inne projekty online MOK-u w Jastrzębiu-Zdroju 

Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju realizuje też inne przedsięwzięcia, których efekty prezentowane są za pośrednictwem internetu. W ramach projektu „Wirtualne spotkania z kulturą”, który realizowany był od 18 czerwca 2020 r. do 30 września 2020 r., powstało wiele filmów dotyczących następującej tematyki: lokalna historia, lokalne zwyczaje oraz obyczaje doroczne, artyści lokalni i ich twórczość oraz wystawy MOK w Jastrzębiu-Zdroju. Wśród nich znalazły się m.in. filmy: „Jastrzębie-Zdrój – Miasto od podstaw”, „Życie na śląskiej wsi na przełomie XIX i XX wieku” czy „Ku Wolności” w 40-stą rocznicę podpisania „Porozumienia Jastrzębskiego”. Produkcje są dostępne na kanale YouTube instytucji oraz na innych stronach i portalach w internecie. 

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia