Dom i rodzinaDzieckoModa i urodaModa

Materiały na ubranka dla dzieci

0

Jakie materiały będą najlepsze na odzież dziecięcą?

Odzież dziecięca jest szyta z różnych materiałów. Rosnąca świadomość w zakresie rozważnego dokonywania zakupów sprawiła jednak, że coraz częściej spoglądamy na metkę ze składem. Mimo to nie zawsze mamy pewność, czy znajdujące się w składzie ubranek materiały są bezpieczne dla naszych pociech. Stąd istotne stało się zwracanie uwagi na tkaniny, z których ubrania zostały wykonane. Poniższy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat zalecanych i niezalecanych materiałów dla dzieci. Przybliża rodzaje i właściwości materiałów. Wyjaśnia, czym są włókna naturalne i sztuczne. Artykuł stanowi niezbędny poradnik podczas dokonywania zakupów. Pomoże w wybraniu właściwych tkanin oraz wskaże te, których powinniśmy unikać, wybierając ubrania dla dzieci.

Wybór materiałów na ubranka dla dzieci – ich rola i stawiane wobec nich wymogi

Materiały na ubranka dla dzieciMateriały, z których wykonane są ubranka dla dzieci powinny spełnić kilka wymogów. Nie tylko mają zapewniać dziecku komfort podczas noszenia i nie podrażniać jego wrażliwej skóry. Ich zadaniem jest także ochrona przed chłodem i utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała, dlatego powinny odznaczać się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Latem z kolei materiały powinny zapewniać skórze odpowiedni przewiew i odprowadzać nadmiar wilgoci na zewnątrz, a także osłaniać skórę przed promieniowaniem słonecznym i gorącym powietrzem. Odzież uszyta z wysokiej jakości materiałów posłuży na dłuższy czas niż ta wykonana z tańszych surowców. Dlatego przy wyborze ubranek dziecięcych nie tylko liczy się modne wzornictwo i kwestie estetyczne, ale przede wszystkim rodzaj materiałów, ich jakość oraz wytrzymałość. Ważne również, aby materiały na ubranka dla dzieci posiadały certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Dzięki temu mamy pewność, że tkanina jest bezpieczna dla dzieci, antyalergiczna, nieuczulająca i naturalna. Włókna są wolne od szkodliwych dla zdrowia substancji, nie zawierają metali ciężkich, ani sztucznych barwników, a do uprawy roślin nie użyto pestycydów.

Zalecane materiały na ubrania dziecięce i ich charakterystyka

Głównym wymogiem stawianym podczas wyboru materiałów na odzież dziecięcą jest ich naturalność. Najlepiej sprawdzają się materiały tworzone z włókien naturalnych, które mają zdolność do przepuszczania powietrza. Dzięki temu, że są przewiewne, skóra dziecka się w nich nie poci. Naturalne materiały zapewniają również wysoki komfort noszenia, są delikatne nawet dla wrażliwej i skłonnej do alergii skóry. Z kolei zdolność naturalnych włókien do pochłaniania wilgoci sprawia, że doskonale sprawdzają się w upalne dni. Ponadto włókna naturalne są przyjazne dla środowiska i stanowią odnawialny surowiec.

Do naturalnych materiałów tworzonych z włókien roślinnych doskonale nadających się na ubranka dla dzieci zalicza się bawełnę i len. Z kolei z okrywy włosowej owiec, kóz i wielbłądów tworzy się przędzę wełnianą. Poniższy wykaz naturalnych materiałów przybliży ich właściwości, wady i zalety;

Bawełna

Bawełniane ubranka dla dzieciNie bez powodu bawełna jest najczęściej używanym materiałem do tworzenia ubrań dziecięcych. Tkanin bawełnianych używano już w czasach starożytnych. Niewątpliwą zaletą bawełny jest to, że szyte z niej ubranka dla dzieci są wyjątkowo miłe w dotyku, dlatego dziecko nosi je z dużą przyjemnością. Delikatna w dotyku tkanina bawełniana nie krępuje ruchów, nie obciera skóry dziecka i zachowuje miękkość nawet po wielu praniach. Bawełna słynie ze zdolności przeciwbakteryjnych i pochłaniających wilgoć. Jest lekka, a przy tym bardzo wytrzymała, zachowuje swój kształt i jest odporna na rozciąganie. Dzięki temu, że dobrze wchłania barwniki naturalne, dostępność wielobarwnych tkanin bawełnianych jest bardzo szeroka. Z kolei wybierając ubranka dla dzieci z bawełny organicznej, mamy pewność, że do ich produkcji nie użyto chemicznych środków. Do uprawy bawełny ekologicznej nie stosuje się również sztucznych nawozów oraz zużywa znacznie mniej wody, dzięki temu jest ona także bardziej przyjazna dla środowiska.

Len

Len jest coraz częściej stosowanym materiałem na ubranka dla dzieci. Jest przewiewny, dlatego doskonale nadaje się na letnie ubrania jak sukienki, spodenki, kurtki czy czapeczki. Ubrania lniane są wygodne i nie obcierają delikatnej skóry, dlatego z powodzeniem mogą je nosić nawet niemowlęta. Ponadto tkanina lniana ma właściwości antybakteryjne, nie elektryzuje się, a jej włókna odznaczają się dużą wytrzymałością. Dzięki temu ubrania dziecięce szyte z lnu posłużą przez bardzo długi czas.

Wełna

Wełna owiec, kóz, czy wielbłądów charakteryzuje się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi. Przędza wełniana jest miękka i doskonale nadaje się na zimowe ubranka dla dzieci. Jest ciepła, a przy tym pochłania nadmiar wilgoci, pozwalając skórze swobodnie oddychać. Należy dodać, że włókna wełniane bardzo dobrze łączą się z innymi włóknami, także sztucznymi. Dzięki temu ubrania są delikatniejsze w dotyku, nie gryzą i nadają się również na lżejszą odzież dziecięcą.

Niezalecane sztuczne materiały na odzież dziecięcą

Sztuczne materiały na ubranka dla dzieciWłókna syntetyczne kojarzone są z materiałami nieprzepuszczającymi powietrza, odznaczającymi się słabymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz powodującymi zwiększoną degradację środowiska naturalnego. Wytwarzane są najczęściej z nieodnawialnych surowców jak ropa naftowa. Coraz częściej również się spotykamy z włóknem poliestrowym produkowanym z plastikowych butelek PET. Do sztucznych materiałów zalicza się tkaniny poliestrowe, poliamidowe i akrylowe. Mimo to, że są znacznie bardziej wytrzymałe niż włókna naturalne, z pewnością nie są to odpowiednie materiały na ubranka dla dzieci. Mimo to producenci taniej odzieży dziecięcej często ich używają. Niestety sztuczne materiały posiadają wiele wad. Nie mają zdolności pochłaniania wilgoci. Sprawiają, że skóra szybciej się w nich poci. Z kolei niepoddane odpowiedniej obróbce zmiękczającej, nie zapewniają także przyjemności podczas użytkowania. Materiały syntetyczne mogą również uczulać bardziej wrażliwą skórę. Poniższe informacje dotyczące tkanin syntetycznych, pozwolą poznać ich najważniejsze cechy:

Poliester i poliamid

Syntetyczne włókna poliestrowe i poliamidowe w latach 50. i 70. XX w. wytwarzane były z ropy naftowej. Obecnie wdraża się bardziej ekologiczne dla środowiska rozwiązania. Do wytwarzania poliestru wykorzystuje się plastikowe butelki. Zarówno włókna poliestrowe, jak i włókna PET szybko schną i nie gniotą się. Do wad należy zaliczyć brak zdolności do przepuszczania powietrza, elektryzowanie się, a także topienie w wysokiej temperaturze. Popularny polar tworzony ze strzyżonego włókna poliestrowego z uwagi na dużą wrażliwość na wysoką temperaturę nie powinien być używany do tworzenia ubranek dla dzieci. Mimo że produkowane bluzy polarowe są lekkie, ciepłe i przyjemne w dotyku, to jednocześnie nie pozwalają skórze dziecka prawidłowo oddychać.

Akryl

Ma właściwości i chwyt podobny do wełny, jednak wytwarzany jest z syntetycznych włókien, dlatego odznacza się podobnymi właściwościami. Ubranka dla dzieci z akrylu jak sweterki, bluzy, skarpetki, czy czapki nie są przewiewne, nie pochłaniają wilgoci, łatwo się mechacą, mogą się także intensywnie kurczyć. Warto jednak dodać, że akryl jest często łączony z wełną i elastanem. Pod taką postacią włókno akrylowe zyskuje pozytywne cechy. Powstają z takiego połączenia materiały są ciepłe, przyjemne w dotyku i sprężyste, czyli mało podatne na zagniecenia.

Mniej zalecane materiały z włókien chemicznych pochodzenia roślinnego

Wiskoza jako materiał na ubrania dla dzieciNie wszystkich jednak materiałów wytwarzanych z włókien chemicznych należy unikać. Włókna celulozowe, czyli pochodzenia roślinnego takie jak wiskoza produkowana z celulozy drzew iglastych, a także coraz bardziej popularna wiskoza z bambusa zapewniają przyjemny komfort podczas noszenia, posiadają właściwości higroskopijne oraz umożliwiają skórze oddychanie. Więcej szczegółów dotyczących właściwości wiskozy znajduje się poniżej:

Wiskoza

Wytwarzana jest z celulozy drzew iglastych, rzadziej liściastych. Do jej produkcji stosuje się jednak silne środki chemiczne. W efekcie wiskoza jest miękkim i przyjemnym w dotyku materiałem, a wytwarzane z niej ubranka dla dzieci dość szybko się gniotą. Włókna wiskozowe są również wrażliwe na rozciąganie w stanie mokrym. Ponadto ubrania z wiskozy wymagają delikatnego prania i charakteryzują się słabą odpornością na pleśnie i roztocza.

Wiskoza bambusowa

Bambus jest surowcem odpornym na choroby, w związku z tym nie wymaga stosowania chemicznych środków uprawy roślin. Szybko rośnie, a jego uprawa jest stosunkowo tania. Duża popularność włókna bambusowego sprawiła, że wielu producentów zaczęło na dużą skalę produkować z niego ubranka dla dzieci. Niestety, o ile bambus jest naturalnym surowcem roślinnym, o tyle sam proces produkcji włókna bambusowego wymaga użycia silnych środków chemicznych. Stąd warto się zastanowić, czy aby na pewno jest to odpowiedni materiał na ubranka dla dzieci.

Mieszanki włókien naturalnych i sztucznych i ich właściwości

Mieszanki włókien naturalnych i sztucznych na ubrania dla dzieciCoraz więcej producentów ubranek dla dzieci wykorzystuje do produkcji mieszanki włókien. Dzięki dodatkowi syntetycznych przędz naturalne materiały zyskują większą wytrzymałość oraz nie gniotą się tak bardzo. Również dzięki dodatkowi elastanu są bardziej rozciągliwe i  lepiej układają się na ciele. Do takich mieszanek można zaliczyć bawełnę z poliestrem i elastanem, mieszankę bawełny z wiskozą, czy wełny z poliamidem. Z kolei dodatek bawełny lub wiskozy sprawia, że tkanina lniana jest bardziej przyjemna w dotyku i mniej podatna na powstawanie zagnieceń.

Kwestia wyboru odpowiednich materiałów na ubranka dla dzieci wiąże się z poznaniem właściwości zalecanych i niezalecanych tkanin. Istotne są nie tylko korzyści, ale i sposób produkcji materiałów. W trosce o bezpieczeństwo dzieci starajmy się jednak wybierać materiały wytwarzane z naturalnych włókien. Najlepiej, jeśli będą to materiały produkowane w sposób ekologiczny, posiadające stosowne certyfikaty i gwarantujące bezpieczeństwo dla dzieci. Dzięki temu mamy także pewność, że ich produkcja przebiega w sposób zrównoważony, nie naruszając nadmiernie środowiska naturalnego. Mamy nadzieje, że nasz poradnik dotyczący wyboru odpowiednich materiałów na odzież dziecięcą w prosty sposób wyjaśnił właściwości najpopularniejszych tkanin i niejednokrotnie przyda się podczas dokonywania zakupów.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia