Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Można już przesyłać zdjęcia na XII Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać człowieka” 

0

Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza do przesyłania prac fotograficznych na XII Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać człowieka”. Impreza o zasięgu krajowym jest otwarta dla wszystkich chętnych bez względu na stopień doświadczenia fotograficznego, a na najlepszych czekają nagrody i możliwość zaprezentowania swoich prac na wystawie pokonkursowej w Oświęcimiu. 

Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać człowieka”

Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać człowieka” w Oświęcimiu 

Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać człowieka” organizowane jest od 1999 r. w odstępach 2-letnich i jest imprezą nawiązującą do Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” w Oświęcimiu. Konkurs fotograficzny organizowany przez ośrodek kultury w Oświęcimiu nie jest ograniczony pod względem wieku uczestników czy tego, czy zajmują się fotografią profesjonalnie czy tylko amatorsko. Kluczowa jest tematyka zdjęć nadsyłanych na konkurs – muszą one dotyczyć aspektów egzystencji ludzkiej. Fotografie mogą przedstawiać człowieka jako istotę zdolną do miłości, radości, twórczości czy odnoszenia zwycięstw, ale mogą też mówić o człowieku cierpiącym, walczącym i przegrywającym. Ideą biennale jest bowiem kształtowanie postawy miłości i szacunku do człowieka, a także fotograficzna prezentacja tej tematyki. 

Biennale fotograficzne organizowane jest przez Oświęcimskie Centrum Kultury, a patronuje mu Związek Polskich Artystów Fotografików i Prezydenta Miasta Oświęcim. We wszystkich edycjach wydarzenia uczestniczyło łącznie 1139 autorów, którzy przygotowali na konkurs 5964 zdjęć. 

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” w Oświęcimiu 

Ponieważ Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać człowieka” jest niejako „dzieckiem” festiwalu filmowego organizowanego w Oświęcimiu już znacznie wcześniej, warto przybliżyć jego historię i idee. Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych Kochać człowieka” to wydarzenie kulturalne, które również jest organizowane przez Oświęcimskie Centrum Kultury. Ma ono zasięg międzynarodowy, a patronat nad nim objęła UNICA -Światowa Unia Kina Nieprofesjonalnego z afiliacją UNESCO. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 1985 r. i zorganizowana została w ramach obchodów rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau oraz miasta Oświęcim. Do 1994 r. festiwal miał zasięg ogólnopolski, natomiast od 1996 r. poszerzony został o konkurs międzynarodowy. 

Idee biennale fotografii zostały zaczerpnięte właśnie z Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych Kochać człowieka”. Odmienne są tylko środki artystycznego wyrazu, natomiast oba wydarzenia koncentrują się na przedstawianiu spraw bliskich człowiekowi i to w bardzo różnych aspektach jego funkcjonowania. Filmy konkursowe opowiadają rozmaite ludzkie historie, pokazują małe i wielkie dramaty, momenty szczęścia i radości. Nawet jeśli wzbudzają kontrowersje czy skrajne emocje, nie pozwalają widzowi zostać obojętnym. 

Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Kochać człowieka” – szczegóły konkursu 

Na konkurs swoje prace może przesłać każda fotografująca osoba. Jeden uczestnik biennale może zgłosić do 4 prac (zestawy wielozdjęciowe max. 10 zdjęć oceniane będą jako 1 praca). Technika wykonania zdjęć jest dowolna, autor powinien natomiast w jakiś sposób odnieść się do tematyki konkursu ujętej w haśle „Kochać człowieka”. Zalecany format zdjęć to 30×40 cm (minimalny to 18×24 cm). Fotografie należy opisać zgodnie z regulaminem konkursu i przesłać listownie na adres organizatora w Oświęcimiu, załączając kartę uczestnictwa. Dodatkowo konieczne jest przesłanie prac e-mailem lub na nośniku CD (300 DPI, minimum 1 MB, plik tiff, png albo jpg). Pozostałe szczegóły co do przesyłanych zdjęć i załączników można przeczytać w regulaminie konkursu na stronie internetowej Oświęcimskiego Centrum Kultury. Tam też znajduje się karta uczestnictwa do pobrania. Uwaga! Termin przesyłania prac konkursowych kończy się w dniu 28 lutego 2021 r.  

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia