Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Ogłoszono XIII Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego

0

Włocławek po raz trzynasty organizuje Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego. Chociaż w tym roku z powodu pandemii COVID-19 od strony organizacyjnej wydarzenie będzie miało inny kształt, zainteresowanie powinno być znów duże. Ostatnia edycja imprezy potwierdziła ogromną popularność Konkursu oraz twórczości pozostawionej przez jego patrona. 

Popiersie Stanisława Zagajewskiego
Popiersie Stanisława Zagajewskiego
Zdjęcie: Mariochom / commons.wikimedia.org

Twórczość Stanisława Zagajewskiego 

Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego jest organizowany w celu promowania twórczości wielkiego rzeźbiarza, który mieszkał i tworzył we Włocławku przez blisko pół wieku. Stanisław Zagajewski był samoukiem, dla którego rzeźbienie w glinie stanowiło życiową pasję. Stworzył mnóstwo fascynujących rzeźb, w tym cykl ołtarzy. Inspiracją dla rzeźbiarza była przyroda, mity i baśnie. Sztuka Zagajewskiego zaliczana jest do nurtu „art brut, sztuki prymitywnej i intuicyjnej. Jeszcze za życia jego prace były licznie wystawiane w kraju i za granicą. Aktualnie rzeźby artysty z Włocławka rozsiane są po kolekcjach prywatnych oraz muzeach znajdujących się na całym globie. Natomiast Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku może pochwalić się najpełniejszym zbiorem dzieł Zagajewskiego, który prezentowany jest w formie ekspozycji stałej. Śmierć artysty nastąpiła 4 kwietnia 2008 r., a jego grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku. Rok później zainaugurowany został Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego we Włocławku. 

Konkurs Rzeźbiarski we Włocławku 

Organizatorem Konkursu Rzeźbiarskiego jest Centrum Kultury „Browar B.” oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4 – 8) i młodzieży ze szkół średnich. Uczestnicy Konkursu tworzą samodzielnie rzeźby na miejscu lub je przesyłają, a dozwolonym materiałem jest tylko glina. Prace oceniane są przez specjalistyczne jury, które tworzą artyści plastycy i historycy sztuki. Na zakończenie wydarzenia organizowany jest wernisaż, podczas którego zostają także wręczone nagrody za najlepsze rzeźby. 

Konkurs cieszy się rosnącą popularnością w całym kraju. Do XII edycji imprezy zgłosiło się bardzo dużo uczestników. Jak się okazało pobito rekord w kategorii prac nadesłanych – było ich aż 151 (niestety 31 z nich uległo zniszczeniu w czasie transportu). Rzeźby tworzone były przez dzieci i młodzież z najróżniejszych zakątków Polski, z dużych miast takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk, ale i małych miejscowości, np. Szczebrzeszyn, Rydułtowy czy Drezdenko. Organizatorzy są zgodni, że Konkurs spełnia swoją misję, czyli pomaga w promowaniu dziedziny sztuki jaką jest rzeźba oraz twórczości samego Stanisława Zagajewskiego. Jest to także świetny sposób na promocję miasta Włocławek. 

Szczegóły dotyczące XIII Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego we Włocławku znajdują się w serwisie internetowym Centrum Kultury „Browar B.”. Na stronie zamieszczone są też niezbędne do zgłoszenia dokumenty. Dodatkowo, można tu pooglądać zdjęcia prac uczestników poprzedniej edycji Konkursu.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia