Włocławek po raz trzynasty organizuje Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego. Chociaż w tym roku z powodu pandemii COVID-19 od strony organizacyjnej wydarzenie będzie miało inny kształt, zainteresowanie powinno być znów duże. Ostatnia edycja imprezy potwierdziła ogromną popularność Konkursu oraz twórczości pozostawionej przez jego patrona.
![Popiersie Stanisława Zagajewskiego, patrona Konkursu Rzeźbiarskiego, w CK Browar "B" we Włocławku Popiersie Stanisława Zagajewskiego](https://www.wygranaonline.com/wp-content/uploads/2020/11/1024px-Włocławek-bust_of_Stanisław_Zagajewski.jpg)
Zdjęcie: Mariochom / commons.wikimedia.org
Twórczość Stanisława Zagajewskiego
Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego jest organizowany w celu promowania twórczości wielkiego rzeźbiarza, który mieszkał i tworzył we Włocławku przez blisko pół wieku. Stanisław Zagajewski był samoukiem, dla którego rzeźbienie w glinie stanowiło życiową pasję. Stworzył mnóstwo fascynujących rzeźb, w tym cykl ołtarzy. Inspiracją dla rzeźbiarza była przyroda, mity i baśnie. Sztuka Zagajewskiego zaliczana jest do nurtu „art brut”, sztuki prymitywnej i intuicyjnej. Jeszcze za życia jego prace były licznie wystawiane w kraju i za granicą. Aktualnie rzeźby artysty z Włocławka rozsiane są po kolekcjach prywatnych oraz muzeach znajdujących się na całym globie. Natomiast Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku może pochwalić się najpełniejszym zbiorem dzieł Zagajewskiego, który prezentowany jest w formie ekspozycji stałej. Śmierć artysty nastąpiła 4 kwietnia 2008 r., a jego grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku. Rok później zainaugurowany został Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego we Włocławku.
Konkurs Rzeźbiarski we Włocławku
Organizatorem Konkursu Rzeźbiarskiego jest Centrum Kultury „Browar B.” oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4 – 8) i młodzieży ze szkół średnich. Uczestnicy Konkursu tworzą samodzielnie rzeźby na miejscu lub je przesyłają, a dozwolonym materiałem jest tylko glina. Prace oceniane są przez specjalistyczne jury, które tworzą artyści plastycy i historycy sztuki. Na zakończenie wydarzenia organizowany jest wernisaż, podczas którego zostają także wręczone nagrody za najlepsze rzeźby.
Konkurs cieszy się rosnącą popularnością w całym kraju. Do XII edycji imprezy zgłosiło się bardzo dużo uczestników. Jak się okazało pobito rekord w kategorii prac nadesłanych – było ich aż 151 (niestety 31 z nich uległo zniszczeniu w czasie transportu). Rzeźby tworzone były przez dzieci i młodzież z najróżniejszych zakątków Polski, z dużych miast takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk, ale i małych miejscowości, np. Szczebrzeszyn, Rydułtowy czy Drezdenko. Organizatorzy są zgodni, że Konkurs spełnia swoją misję, czyli pomaga w promowaniu dziedziny sztuki jaką jest rzeźba oraz twórczości samego Stanisława Zagajewskiego. Jest to także świetny sposób na promocję miasta Włocławek.
Szczegóły dotyczące XIII Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego we Włocławku znajdują się w serwisie internetowym Centrum Kultury „Browar B.”. Na stronie zamieszczone są też niezbędne do zgłoszenia dokumenty. Dodatkowo, można tu pooglądać zdjęcia prac uczestników poprzedniej edycji Konkursu.