SportKluby sportowe

Olimpia Osowa

Kamil Skroban

Założony w 1952 roku klub Olimpia Osowa to wielosekcyjny zespół, który swoją siedzibę ma w Gdańsku. Klub w ramach swojej działalności stawia przede wszystkim na unihokej. Kobiecy zespół w tej dyscyplinie to wielokrotny mistrz kraju. Olimpia Osowa to również sekcje młodzieżowe piłki nożnej czy lekkoatletyki. W ramach swojej działalności Olimpia Osowa organizuje wiele imprez i turniejów, które mają promować sport.

Historia klubu Olimpia Osowa

Stowarzyszenie Klub Sportowy Olimpia Osowa rozpoczęło swoją działalność w 1952 roku. Organizacja powstała w jednej z dzielnic Gdańska, aby rozwijać kulturę aktywności fizycznej. Z czasem Olimpia Osowa postawiła na rozwój w dwóch sekcjach sportowych – unihokej i piłka nożna. W przypadku pierwszej z dyscyplin Olimpia Osowa może pochwalić się sporymi sukcesami. Natomiast sekcja piłkarska skupia się na szkoleniu młodzieży, choć w przeszłości w ramach klubu funkcjonował zespół seniorów grający na poziomie gdańskiej klasy okręgowej.

W pewnym okresie Olimpia Osowa organizowała również bieg uliczny „Ląduj w Osowej”. To kolejna propozycja klubu, która miała promować dzielnicę i zachęcać mieszkańców do ruchu i aktywności.

Olimpia Osowa – Unihokej

Sekcja unihokeja to zdecydowanie najbardziej utytułowana drużyna w ramach klubu Olimpia Osowa. Seniorki Olimpii Osowa to czołowy zespół kobiecego unihokeja w kraju. Kilkanaście medali mistrzostw Polski, w tym większość złotych, to najlepsza recenzja dla wysokiego poziomu zespołu. Olimpia Osowa jest liderem pod względem drużynowych osiągnięć w kobiecej Ekstralidze unihokeja.

Do sezonu 2020/21 włącznie kobiecy zespół Olimpii Osowa mógł pochwalić się następującymi osiągnięciami wywalczonymi w Ekstralidze w unihokeju kobiet:

  1. miejsce (10x) – 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2013/14, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2018/19, 2019/2020
  2. miejsce (1x) – 2012/13
  3. miejsce (1x) – 2014/15, 2020/2021

Kobieca sekcja unihokeja Olimpii Osowa może pochwalić się także występami na arenie międzynarodowej. Z racji sporej konkurencji zespół postawił nawet na stworzenie drugiej drużyny, która również z powodzeniem radziła sobie w Ekstralidze.

Do sezonu 2020/21 włącznie kobiecy zespół Olimpii Osowa mógł pochwalić się następującymi osiągnięciami wywalczonymi w międzynarodowych rozgrywkach Puchar EuroFloorball:

  1. miejsce (2x) – 2011, 2014
  2. miejsce (1x) – 2012
  3. miejsce (1x) – 2013

Ponadto unihokej w ramach klubu Olimpia Osowa to także sekcja mężczyzn, którzy również mają na swoim koncie grę w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Olimpia Osowa nie zapomina też o najmłodszych. Unihokej to flagowa sekcja klubu, stąd na szkolenie postawiono duży nacisk.

Olimpia Osowa posiada zespoły: juniorów i juniorek, młodzików i młodziczek oraz dzieci – dla chłopców oraz dziewczynek. Sekcja unihokeja działa w klubie od 1996 roku.

Olimpia Osowa – Pozostałe działania

Klub Olimpia Osowa nie ogranicza się jedynie do unihokeja. W ramach stowarzyszenia prowadzone są liczne imprezy sportowe, organizowane są także kolejne sekcje.

Olimpia Osowa posiada młodzieżowe drużyny piłkarskie. W przeszłości w strukturach klubu był też zespół seniorów. Dzięki Brązowemu Certyfikatowi PZPN klubowa akademia gwarantuje wysoką jakość szkolenia. Sekcja piłkarska organizuje również turnieje dla młodych zawodników „Piłkarski Olimp”. Adepci, którzy uczęszczają na zajęcia do klubu, ponadto mogą rozwijać się w innych dyscyplinach takich jak lekkoatletyka czy unihokej.

Sekcja lekkoatletyczna również działa w ramach klubu Olimpia Osowa. W tym przypadku klub także stawia na szkolenie młodzieży w akademii. W swojej historii zawodnicy i zawodniczki reprezentujący drużynę Olimpia Osowa zdobywali medale m.in. na szczeblu miejskim czy wojewódzkim.

Kolejna działalność, która odbywa się w ramach zespołu Olimpia Osowa to treningi Nordic Walking. Klub organizował również biegi uliczne jak m.in. „Ląduj w Osowej”. Olimpia Osowa zaprasza także na treningi sekcji skate.

Celem statutowym klubu jest przede wszystkim organizacja imprez sportowych, promowanie aktywności i szkolenie młodzieży. Dodatkowo sukcesy w seniorskim sporcie osiąga unihokej, którego sekcja opisana została już wyżej.

5/5 - (1 głos)


Brak postów do wyświetlenia