Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

„Potwory letnie” Magdaleny Burdzyńskiej – zobacz w sieci 

0

XXIV Festiwal Komedii Talia w Tarnowie jest dostępny online do końca grudnia 2020 r. Jednym z wydarzeń towarzyszących imprezie jest wystawa „Potwory letnie” Magdaleny Burdzyńskiej. Relacja z wystawy pojawiła się na kanale YouTube Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. 

Wystawa ilustracji

O artystce z Tarnowa 

Magdalena Burdzyńska przyszła na świat w 1977 r. w Tarnowie. Ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom broniąc w pracowni prof. Adama Brinckena w 2002 r. Zajmuje się zarówno malarstwem, ilustrowaniem, jak i projektowaniem graficznym. Jednocześnie jest autorką wielu identyfikacji wizualnych, publikacji i aranżacji wystaw. Cechą charakterystyczną jej twórczości jest intensywna kolorystyka i duża kontrastowość, a także oszczędne formy i duży dynamizm przekazu. Obrazy i ilustracje tworzone przez Burdzyńską nie są oczywiste – zaskakuje tu ogromna ekspresja, symbolika i baśniowość połączona z realistycznym odtwarzaniem szczegółów. 

Na koncie Burdzyńskiej znajduje się już kilka znaczących nagród. Dwukrotnie zdobyła nagrodę w konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku (2016 i 2018): za projekt graficzny książki Tadeusza Różewicza i Adama Haławeja pt. „Śmietnik” oraz za ilustracje i projekt graficzny książki „Quarks, Elaphants & Pierogi: Poland in 100 Word”. Za opracowanie nowej identyfikacji Muzeum Fotografii w Krakowie Burdzyńska dostała w 2019 r. 2. nagrodę w 4. Przeglądzie Muzeum Widzialne. Jej obrazy można było wielokrotnie podziwiać na polskich i zagranicznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. 

Wystawa w Tarnowie 

Bohaterami obrazów pokazywanych na wystawie w Tarnowie są, zgodnie z tytułem, letnie potwory. Zobaczymy tu himalajskie Yeti, amerykańską Wielką Stopę, szkocką Nessie czy polską Czarną Łapę i różne inne dziwaczne istoty. Potwory malowane wyobraźnią artystki nie są jednak straszne, jak sama mówi, są to stworzenia dobre i nieśmiałe. Burdzyńska otwarcie opowiada, że w nie wierzy i darzy je miłością, więc malując je, robi to z czułością i sympatią.  

Tytuł wystawy ma swoje źródło w książce o charakterze paradokumentalnym pt. „Poczet potworów letnich”. Jednak w twórczości artystki odnaleźć można także mnóstwo inspiracji z rozmaitych stylistyk malarskich i aktualnych trendów w grafice. Bardzo często stosowane są tu też 2 kompozycje: amor vacui (duże, puste przestrzenie z jedynym elementem umieszczonym gdzieś na skraju) i horror vacui (obrazy wypełnione mnóstwem motywów, gdzie szczegół ginie przez natłok elementów). Wszystko to robi perfekcyjnie, swobodnie poruszając się w tradycyjnych, jak i w bardziej nowatorskich układach kompozycyjnych. 

Wystawa „Potwory letnie” Magdaleny Burdzyńskiej nie jest prezentowana po raz pierwszy. W marcu i kwietniu 2020 r. gościła w Galerii Satyrykon w Legnicy. Ekspozycja prezentowana aktualnie w Tarnowie jest okrojoną, ale w pełni reprezentatywną wersją pierwszej wystawy. 

Festiwal Komedii Talia w Tarnowie 

Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia odbywa się co roku w Tarnowie jesienią począwszy od 1995 r. Festiwal organizowany jest przez Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Wydarzenie ma formułę konkursu na najlepsze przedstawienie komediowe, w którym biorą udział teatry z całej Polski. Od 2009 r. zwycięski spektakl wybierany jest przez festiwalową publiczność w drodze głosowania (wcześniej nagrody przyznawane były przez jury festiwalu). Poza konkursem w ramach festiwalu w Tarnowie obywa się wiele imprez towarzyszących, w tym koncerty, pokazy spektakli niebiorących udziału w konkursie, przeglądy kabaretowe, wystawy itd. W dotychczasowej historii festiwalu tylko raz, w 2004 r. uzyskał on rangę festiwalu międzynarodowego. 

5/5 - (1 głos)

Brak postów do wyświetlenia