Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Poznań Katharsis Festival 2020, czyli oczyszczenie przez muzykę 

0

Już jutro rozpocznie się kolejna edycja Poznań Katharsis Festival. Wydarzenie obejmuje 4 dni koncertów i potrwa do soboty 7 listopada. Jakie zespoły wystąpią w tym roku podczas poznańskiego festiwalu muzycznego, opisujemy poniżej.

Poznań Katharsis Festival 2020

Jacek Kowalski i Klub Świętego Ludwika 

Na inauguracyjnym koncercie 3 listopada zagra Jacek Kowalski i Klub Świętego Ludwika. Artyści wystąpią z premierowym programem zatytułowanym Niezbędnik Szuana. Pieśni wolnych Wandejczyków i Bretończyków”. Publiczność usłyszy piosenki śpiewane podczas zbrojnych wystąpień Francuzów skierowanych przeciwko rozlewowi krwi i bezprawiu, jakie przyniosła rewolucja francuska. Obok nich wykonane zostaną też utwory, które stworzone zostały wiele lat po zrywie Bretończyków i Szuanów, a były inspirowane tamtymi wydarzeniami. 

Kiedy? 03.11.2020 (wtorek), godz. 19.00 
Gdzie? Scena Wspólna (ul. Brandstaettera 1) 
Bilety: 25 zł 

Lúthien Consort 

W czwartek podczas Poznań Katharsis Festival wystąpi zespół Lúthien Consort z programem Corona Virginia Mariæ. Składają się na niego wybrane pieśni franciszkańskie, które pod koniec XV w. spisał w swoich podróżach po Włoszech brat Seweryn, a także inne tradycyjne utwory maryjne. Co może obecnie budzić szczególne zainteresowanie, niektóre z tych pieśni śpiewane były po to, by wezwać Maryję do ochronienia wiernych przed „morowym powietrzem”. Poza utworami z XV i XVI w., a także tymi, których historia sięga jeszcze średniowiecza, podczas koncertu usłyszymy również współczesne kompozycje napisane do dawnych tekstów. Śpiewom towarzyszyć będzie lutnia, viola da gamba, klawesyn, flety i instrumenty perkusyjne. 

Kiedy? 05.11.2020 (czwartek), godz. 20.00 
Gdzie? Kościół pw. św. Wojciecha 
Bilety: wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne jest posiadanie wejściówki, którą można odebrać w Centrum Informacji Kulturalnej w Poznaniu. 

Orkiestra Czasów Zarazy 

Piątkowy koncert Orkiestry Czasów Zarazy może być wyjątkowo interesujący ze względu na aktualne realia pandemii koronawirusa. Muzyka, jaką wykona zespół, stanowi bowiem rekonstrukcję polskiej muzyki z początku XVIII w., a więc z okresu, kiedy Polska nękana była epidemią dżumy oraz pustoszona była przez różne armie uczestniczące w Wojnie Północnej. Z drugiej strony ten czas to zaskakujący okres rozkwitu polskiej kultury muzycznej, kiedy to nasza rodzima muzyka biła rekordy popularności w całej Europie. Wiele melodii zostało spisanych przez podróżującego w tym czasie wraz z dworem króla polskiego Augusta II Mocnego kompozytora Georga Philippa Telemanna. Niemiecki wysłannik zachwycił się muzyką wykonywaną w gospodach i na dworach polskich – skrupulatnie notował zasłyszane tańce polskie, polonezy czy rozmaite improwizacje skrzypków i dudziarzy. Orkiestra Czasów Zarazy, opierając się na spuściźnie Telemanna, wspaniale odtwarza charakter i brzmienie muzyki tamtych czasów, wykorzystując instrumenty takie jak: dudy, fujarkę, flet prosty, skrzypce, skrzypce ludowe, wiolonczelę, nyckelharpę, puzon i regał. 

Kiedy? 06.11.2020 (piątek), godz. 19.00 
Gdzie? CK ZAMEK – Sala Wielka 
Bilety: 25 zł 

Jacek Hałas & Black Noise 

Ostatni koncert w ramach Poznań Katharsis Festival 2020 zatytułowany jest „PRZERAŹLIWE ECHO TRĄBY OSTATECZNEY abo siedem obrazów spomiędzy światów”. Projekt silnie odwołuje się do XVII-wiecznego poematu Klemensa Bolesławiusza, który mówi o 4 sprawach ostatecznych, czyli śmierci, sądzie, niebu i piekle. Jacek Hałas poszerza tę perspektywę o współczesne zagrożenia z obszaru ekologii i pandemii, koncentrując się na sytuacjach granicznych. Bazą dla prezentowanych utworów są pieśni o charakterze ludowym (obrzędowe, dziadowskie), a także legendy, podania czy domysły etnografów. Jackowi Hałasowi towarzyszyć będą reprezentanci młodego pokolenia twórców polskich: świetny perkusista jazzowy, Jakub Szwarc oraz Julia Hałas, która odpowiada za oprawę wizualną przedsięwzięcia. Dzięki temu przeszłość łączy się tu z przyszłością. „Black Noisestanowi mix tradycyjnego śpiewu i instrumentów wykorzystywanych w muzyce ludowej oraz nowoczesnego brzmienia perkusji i elektroniki. W warstwie wizualnej z kolei analogowe projekcje typu „ready-made” wykonywane na żywo spotykają się z matematycznymi grafami tworzonymi elektronicznie. 

Kiedy? 07.11.2020 (sobota), godz. 19.00 
Gdzie? Scena Wspólna (ul. Brandstaettera 1)  
Bilety: 25 zł 

Bilety można kupić online lub w CIK w Poznaniu. Videostreaming z koncertów udostępniony zostanie przez organizatora także na Facebooku.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia