Strona główna Aktualności Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności Rainer Honeck zagra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej
Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Rainer Honeck zagra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej

0

Ceniony skrzypek i dyrygent austriacki Rainer Honeck zagra w Katowicach z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. Podczas koncertu wykonane zostaną podniosłe utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Josepha Haydna i Michała Kleofasa Ogińskiego. Chociaż wydarzenie muzyczne w Katowicach odbędzie się 18 grudnia bez udziału publiczności, transmitowane będzie na żywo przez internet.  

Koncert w Katowicach

Rainer Honeck 

Rainer Honeck urodził się w 1961 r. w Austrii i jako siedmiolatek zaczął uczyć się gry na skrzypcach. Studia odbył w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki w Wiedniu, uczył się u Edith Bertschinger i prywatnie u Alfreda Staara. W tym czasie zdobył swoją pierwszą nagrodę „Jeunesse Musicale” w Wiedniu i otrzymał stypendium naukowe Fundacji Karla Böhma. Został też członkiem Wiener Staatsoper (Opery Wiedeńskiej) w 1981 r., a w 1984 r. jej koncertmistrzem. Również w 1981 r. został przyjęty do Wiener Philharmoniker (Filharmoników Wiedeńskich), czyli najważniejszej austriackiej orkiestry i jednej z najznakomitszych orkiestr świata. Jej koncertmistrzem został w 1992 r. 

Chociaż to praca z orkiestrą zajmuje centralne miejsce w życiu zawodowym i artystycznym Honecka, występuje on także jako solista, często koncertując nie tylko w Europie, ale też w Japonii i Ameryce. Występował w tej roli m.in. z Vienna Philharmonic, London Symphony, Pittsburgh Symphony Orchestra czy Symphony Orchestra of the Mariinsky Theatre, pod batutą takich sław jak np. Herbert Blomstedt, Siemion Bychkov, Adam Fischer, Daniele Gatti, Valery Gergiev, Daniel Harding, Manfred Honeck, Mariss Jansons, Riccardo Muti, Andres Oroczo Estrada, Kiryll Petrenko czy Michael Tilson Thomas. 

Muzyk brał udział w nagraniach m.in. „Szeherezady” Rimskiego Korsakowa razem z Filharmonikami Wiedeńskimi i Seiji Ozawą czy „Życia bohatera” Richarda Straussa pod batutą Christiana Thielemanna. Inne znamienite wykonania z jego udziałem, które zostały zrejestrowane to np. koncerty skrzypcowe Dvoraka i Mendelssohna wraz z Orkiestrą Filharmonii Czeskiej w Pradze czy komplet dzieł na skrzypce i fortepian Franciszka Schuberta. 

Warto też wspomnieć, że Honeck był założycielem i członkiem Wiener Virtuosen, liderem grupy Vienna String Soloists, natomiast od 2000 r. pełnił rolę prymariusza Ensemble Wien. Obecnie muzyk daje zarówno występy jako solista, jak i prowadzący orkiestry (Nagoya Philharmonic z Japonii, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Malmö ze Szwecji i inne). 

Rainer Honeck gra na oryginalnych skrzypcach Stradivariusa z 1714 r. – zostały mu one wypożyczone przez Narodowy Bank Austrii. 

Koncert Rainera Honecka w Katowicach 

Koncert będzie mieć miejsce w Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach, w Sali koncertowej im. Karola Stryji. W programie wydarzenia przewidziano wykonanie następujących utworów: Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, V Koncert skrzypcowy A- dur KV 219 oraz Symfonię C-dur KV 551 „Jowiszowa” Wolfganga Amadeusa Mozarta, a na zakończenie – Symfonię f-moll Hob I:49 „La Passione” Josepha Haydna. W V Koncercie skrzypcowym autorstwa Wolfganga Amadeusa Mozarta Rainer Honeck zagra partię solową na skrzypcach (wspomnianym wcześniej instrumencie Stradivariusa z 1714 r.). Natomiast w trakcie trwania całego koncertu Honeck będzie dyrygował grą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w Katowicach.  

Początek transmisji, która będzie dostępna na profilu facebookowym Filharmonii, zaplanowany jest na godz. 19.00 w piątek 18 grudnia 2020 r. Organizatorzy zapraszają do bezpłatnego uczestniczenia w wydarzeniu wszystkich miłośników muzyki.

Oceń post