Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Serial teatralny „5.0” Teatru Modrzejewskiej w Legnicy – transmisja online 

0

Entuzjastów teatru powinna zainteresować nowa propozycja Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – serial teatralny zatytułowany „5.0”. Internetowa transmisja na żywo prowadzona będzie ze Sceny Gadzickiego, a pierwszy odcinek wyemitowany zostanie już 19 grudnia.

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Zdjęcie: Aw58 / commons.wikimedia.org

5.0” – kto, gdzie i kiedy? 

Produkcja teatralna pt. „5.0” zaprojektowana została jako 5-odcinkowy serial, w którym w każdym odcinku poruszana będzie inna tematyka, pojawią się inni bohaterowie i inni aktorzy Teatru w Legnicy. Scenariusz przedstawienia wyszedł spod pióra wyjątkowo utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Magdy Drab (jest ona też aktorką Teatru w Legnicy i występuje w jednym z odcinków serialu). Spektakl został wyreżyserowany przez Piotra Ratajczaka, który jednocześnie opracował go od strony muzycznej. Za scenografię odpowiada Marcin Chlanda, za kostiumy Grupa Mixer, za ruch sceniczny Arkadiusz Buszko, a za współpracę dramaturgiczną Joanna Kowalska. Wystąpią: Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk – odcinek 1; Magda Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian – odcinek 2; Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Mateusz Krzyk, Paweł Wolak – odcinek 3; Joanna Gonschorek, Magda Skiba, Bartosz Bulanda, Paweł Palcat – odcinek 4; Magda Biegańska, Małgorzata Urbańska, Bogdan Grzeszczak – odcinek 5. 

Kolejne odcinku serialu zagrane zostaną w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, a transmisja online będzie realizowana w czasie bieżącym 19 grudnia 2020 r. – początek o godz. 19.00. Bilety uprawniające do oglądania transmisji kosztują 20 zł. Aby nabyć bilet, wystarczy wpłacić na konto bankowe Teatru w Legnicy odpowiednią kwotę, pamiętając o podaniu w tytule przelewu swojego adresu e-mail (w celu przesłania na niego kodu dostępu do transmisji spektaklu). Jeśli chcemy zobaczyć premierowy odcinek serialu teatralnego, powinniśmy się pospieszyć – liczba miejsc jest ograniczona. 

Serial – fantazja 

O czym jednak traktuje nowa produkcja przygotowana przez zespół teatralny z Legnicy? Twórcy przedstawienia opisują ją jako fantazję o niedalekiej przyszłości, która wywołana jest tym, co przeżywamy aktualnie. Obecna sytuacja, w której wszystko, co nas otacza zmienia się w oszałamiającym tempie, nic nie jest już pewne, bo za chwilę może się zmienić lub w ogóle zniknąć, rodzi ogólną niepewność co do jutra. Pojawiają się tu pytania o to, jak można w takich realiach cokolwiek planować albo o czymkolwiek marzyć. Serial teatralny drużyny z Legnicy jest więc fantazją na temat tego, jaki będzie świat za około 20 lat. „5.0” dotyka 5 głównych tematów, czyli: 

  • eksploracji przestrzeni pozaziemskiej oraz wrodzonej potrzeby ekspansji, 
  • polityki populacyjnej w sytuacji, gdy naturalne zasoby naszej planety radykalnie się zmniejszają, 
  • złej emocjonalności, której nie można zaakceptować w ramach obowiązujących norm, 
  • relacji ze sztuczną inteligencją  
  • dzieci – pytania o to, jakie będą, jakie będą w stosunku do nas, czy będą mogły marzyć. 

Jak zdradzają twórcy „5,0”, kluczem do takiego wyboru tematyki jest ludzka dłoń. To pierwszy podpis, piętno, jakie ludzie odciskają na Ziemi, ale też jedno z naszych kluczowych narzędzi służących do komunikowania się. 

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy 

Teatr w Legnicy nosi imię Heleny Modrzejewskiej od 1999 r., choć istnieje formalnie od 1977 r. Od 2009 r. placówka jest dolnośląską instytucją kultury samorządu wojewódzkiego współprowadzoną przez samorząd miasta Legnica.  

Instytucja wielokrotnie otrzymywała liczące się w świecie teatru nagrody, np. na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach czy Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Teatr z Legnicy bierze udział nie tylko w głównych przeglądach i festiwalach teatralnych w Polsce, ale też poza jej granicami. W spektaklach tworzonych w Teatrze często poruszane są tematy dotyczące Legnicy czy Dolnego Śląska, dzięki czemu pomagają one utrwalać lokalną tożsamość. Placówka znana jest też z przedstawień realizowanych poza teatralnymi deskami, np. w starym kinie czy nieużywanych halach fabrycznych, co jest realizacją idei „pokazywania prawdziwych historii w prawdziwych miejscach”. Z najbardziej znanych produkcji Teatru z Legnicy należy wymienić: Balladę o Zakaczawiu, Wschody i Zachody Miasta, Made in Poland, Otello, Łemko, III Furie czy Orkiestrę. W 2017 r. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj