Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Spektakl „Królowa Śniegu”, webinary i dokument – baśniowy tydzień online 

0

Teatr Nowy w Zabrzu przygotował dla młodszych i starszych widzów cały tydzień z baśnią „Królowa Śniegu”. W programie 4-odcinkowa wersja internetowa przedstawienia, 2 webinary ze specjalistami oraz premiera filmu dokumentalnego. Wszystko dostępne jest online i zupełnie bezpłatnie.

Królowa Śniegu - Teatr Nowy w ZabrzuSpektakl „Królowa Śniegu” online 

Pierwotnie „Królowa Śniegu” w reżyserii Macieja Podstawnego przygotowana została jako tradycyjny spektakl grany w teatrze, który miał premierę 3 października tego roku. Jednak jak się okazało, w tej postaci przedstawienie nie mogło być wystawiane długo – pandemia i związane z nią obostrzenia spowodowały przerwę w graniu spektaklu w sposób stacjonarny. W związku z tym zespół Teatru Nowego w Zabrzu pomyślał o tym, by udostępnić „Królową Śniegu” jako 4-odcinkowy serial teatralny w sieci – i to grany na żywo. W poniedziałek 14 grudnia widzowie zgromadzeni przed ekranami z dostępem do internetu mogli zobaczyć pierwszy odcinek pt. „Kopenhaga, czyli zaginął chłopiec”, a 15 grudnia odcinek drugi pt. „Szwecja, czyli pożegnanie z Babcią”. Dziś (16.12.) o godz. 18.00 wyemitowana zostanie na żywo część trzecia serialu zatytułowana „Laponia, czyli Rozbójniczka i Renifer”, a jutro (17.12.) o tej samej porze zobaczymy ostatni odcinek pt. „Biegun Północny, czyli zamek Królowej”.  

Dostęp do streamingu jest bezpłatny i otwarty dla każdego bez konieczności wcześniejszych zapisów czy logowania się – transmisja przeprowadzona zostanie na fanpage’u Teatru Nowego w Zabrzu. Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć 2 pierwsze odcinki, których transmisja na żywo już się odbyła, mogą to zrobić, wchodząc na kanał prowadzony przez Teatr na Youtube’ie – tam docelowo znajdą się wszystkie 4 odcinki serialu teatralnego. 

Webinary ze specjalistami od baśni 

W kolejnych dniach Teatr Nowy w Zabrzu także nie będzie próżnować – osoby chętne będą mogły uczestniczyć w webinarach związanych z tematyką baśni. W piątek 18 grudnia w godz. 18.00 – 20.00 przeprowadzony zostanie webinar pt. „Punkty styku. Andersen versus Kowalkowska i Podstawny”. Jest to propozycja skierowana do nauczycieli, których interesuje zagadnienie adaptowania baśni. Zajęcia mają charakter warsztatu i bazują na spektaklu „Królowa śniegu” – poprowadzi je Justyna Czarnota, pedagożka teatru oraz pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. 

Na kolejne spotkanie online zaprasza psycholog Maciej Jonek. Webinar zatytułowany jest „Baśń jako źródło wiedzy o świecie i początek rozmowy” i dedykowany jest dziadkom i rodzicom z dziećmi. W jego trakcie uczestnicy będą odczytywać spektakl „Królowa śniegu” i analizować, w jaki sposób opowiada on o emocjach, przyrodzie, cennych rzeczach i historiach z nimi związanych. Prowadzący podzieli się swoją wiedzą o nawigowaniu dzieci po rzeczywistości dorosłych oraz trosce, która nie tylko chroni, ale też nadaje sens życiu. Warsztat odbędzie się w sobotę 19 grudnia w godz. 17.00 – 17.30. 

Oba webinary są bezpłatne, ale żeby móc w nich uczestniczyć, należy zapisać się poprzez wysłanie e-maila na adres pjanicki@teatrzabrze.pl. Uwaga! Podczas spotkań obowiązuje limit miejsc. 

Dokument na temat spektaklu w Zabrzu

Przygotowany przez Teatr Nowy w Zabrzu tydzień z baśnią zakończy wyemitowanie w niedzielę 20 grudnia o godz. 12.00 premiery dokumentu dotyczącego prób do przedstawienia „Królowa Śniegu”. Film pt. „Królowa Śniegu. Na ostatniej prostej” to nie lada gratka dla wszystkich, których oczarował spektakl stworzony przez zabrzańską ekipę teatralną. Dzięki produkcji filmowej będziemy mogli zajrzeć za kulisy i zobaczyć, co działo się na ostatnim etapie przygotowań do premierowego wystawienia sztuki na deskach teatru w Zabrzu. Realizacja dokumentu – Paweł Janicki, opracowanie graficzne – Amadeusz Nosal.  

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia