Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Transmisja live z recitalu fortepianowego Macieja Pabicha – Wieczory Lisztowskie w Oławie 

0

Centrum Sztuki w Oławie zaprasza na kolejne wydarzenie kulturalne, które będzie transmitowane na profilu facebookowym tej oławskiej instytucji. Tym razem nie lada gratka czeka na miłośników muzyki poważnej. 25 listopada koncert fortepianowy zagra Maciej Pabich, znakomity pianista. W ramach 1384 Wieczoru Lisztowskiego zaprezentuje on publiczności szczególny wybór polonezów polskich.

Recital fortepianowy  - Maciej Pabich

Recital fortepianowy w Oławie 

W swoim koncercie Maciej Pabich postawił sobie za cel przedstawienie słuchaczom wyjątkowego dla Polaków tańca, czyli poloneza polskiego, który uznawany jest za jeden z polskich tańców narodowych. Jego historyczna rola dla naszego narodu jest niezaprzeczalna – polonez pomagał w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej naszych rodaków w ciężkich czasach zaborów. Podczas 1384 Wieczoru Lisztowskiego w Oławie publiczność będzie miała okazję wysłuchać polonezów pisanych na fortepian w okresie XVIII w. – pocz. XX w. Szeroki wybór nie koncentruje się wyłącznie na najbardziej znanych kompozytorach polskich, takich jak Fryderyk Chopin czy Stanisław Moniuszko, ale obejmuje też dużo mniej znanych obecnie twórców (jednak takich, którzy kiedyś odnosili ogromne sukcesy na Starym Kontynencie). 

W programie koncertu znajdą się następujące kompozycje: 

  • Wincenty Ferdynand Lessel – Polonez B-dur 
  • Józef Elsner – Polonez B-dur 
  • Karol Kurpiński – Polonez g-moll 
  • Wacław Raszek – Polonez Es-dur 
  • Józef Nowakowski – Introdukcja i Polonez g-moll op. 11 
  • Stanisław Moniuszko – Polonez es-moll 
  • Antoni Kątski – Wielki Polonez B-dur op. 271 
  • Fryderyk Chopin – Polonez g-moll op. posth; Polonez As-dur op.53 

Słuchacze mogą też liczyć na komentarz i omówienie poszczególnych kompozycji oraz dodatkowe informacje, które przybliżą im życie i twórczość kompozytorów. Za prowadzenie koncertu odpowiadać będzie Juliusz Adamowski.

1384. Wieczór Lisztowski w Oławie odbędzie się 25 listopada (środa), rozpoczęcie zaplanowane jest na godz. 18.00. Transmisja live prowadzona będzie przez Centrum Sztuki w Oławie na Facebooku. Koncert organizowany jest przez Centrum Sztuki w Oławie przy współpracy z Towarzystwem im. Ferenca Liszta we Wrocławiu. 

Wieczory Lisztowskie to cykl koncertów organizowany od 1989 r. przez Towarzystwo im. F. Liszta we Wrocławiu. Ma on charakter popularyzatorski, dlatego obok prezentowanego repertuaru muzycznego w programie zawsze obecny jest też komentarz słowny. Dzięki temu słuchaczom przekazywana jest podstawowa wiedza muzyczna, co dodatkowo motywuje do pełnego odbioru koncertu i do kontynuowania obcowania z muzyką poważną. 

Wykonawca koncertu – Maciej Pabich 

Maciej Pabich jest profesorem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – wcześniej ukończył ją z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Andrzeja Tatarskiego (1997). Pianista prowadzi intensywną działalność artystyczną w Polsce, ale też poza nią, m.in. w Rosji, Francji i w Niemczech. Występował jako solista recitali, brał też udział w wielu koncertach symfonicznych i kameralnych. Na koncie ma też współpracę ze znanymi dyrygentami, przykładowo z Jerzym Salwarowskim, Jurijem Simonowem, Jerzym Maksymiukiem, Agnieszką Duczmal czy Bohdanem Jarmołowiczem. 

Maciej Pabich otrzymał też wiele nagród. Na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferenca Liszta we Wrocławiu (1999) uzyskał II nagrodę i liczne nagrody pozaregulaminowe dla najlepszego Polaka. Laureat Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1997) i IV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Ferenca Liszta we Wrocławiu. Ponadto otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania (1999) oraz „Medal Młodej Sztuki”, który przyznawany jest przez „Głos Wielkopolski”. 

Artysta zajmuje się też działalnością edukacyjną, a jego podopieczni odnoszą sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach. Pabich jest prowadzącym seminariów metodycznych oraz warsztatów przeznaczonych dla nauczycieli i uczniów szkół muzycznych. Ponadto muzyk wielokrotnie był wykładowcą mistrzowskich kursów pianistycznych oraz wchodził w skład jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj