Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Trwa 18. Bydgoszcz Jazz Festival

0

Prestiżowy Bydgoszcz Jazz Festival to jedna z ważniejszych pozycji w kalendarzu miłośników muzyki jazzowej w Polsce. Tegoroczna, osiemnasta już edycja imprezy to przede wszystkim jazz polski w najlepszym wydaniu. Jednak już 4 listopada do Bydgoszczy zawitają też gwiazdy światowego kalibru – Mino Cinelu & Nils Petter Molvaer oraz Lucy Woodweard Quartet. Co jeszcze zobaczymy w ramach 18. Bydgoszcz Jazz Festivalu i co już zdążyło się wydarzyć? 

Bydgoszcz Jazz Festival

Za nami festiwalowe konfrontacje 

2 pierwsze dni festiwalu przebiegły w gorącej atmosferze. 20 października w Kinoteatrze ADRIA publiczność mogła zobaczyć konfrontację 2 amerykańskich gigantów jazzu w polskim wydaniu. Podczas koncertu nazwanego przez organizatora „W rytmie swingu – Sinatra kontra Presley” wystąpiły 2 zespoły. Piosenki wykonywane przez Franka Sinatrę w ich oryginalnych aranżacjach zaprezentowała 18 osobowa orkiestra Eljazz Big – Band z Bydgoszczy pod dyrekcją Józefa Eliasza (dyrektora artystycznego festiwalu). Następnie utwory Elvisa Presleya wykonała Orkiestra Symfoników Bydgoskich pod dyrekcją Marka Czekały.  

Drugiego festiwalowego dnia, 23 października, w Centrum Artystycznym Eljazz odbyła się prawdziwa muzyczna bitwa pomiędzy Katowicami a Bydgoszczą. Gości reprezentował Piotr Shmidt Electric Band, a gospodarzy – Eljazz Quintet. Chociaż oba zespoły dały z siebie wszystko, a muzyczne ekspresje sięgały zenitu, pojedynek zakończył się remisem – wygrał jak zawsze znakomity jazz i publiczność zgromadzona w Bydgoszczy. 

Przed nami Zaduszki Jazzowe i Światowe Koncerty Gwiazd 

Jednak 18. Bydgoszcz Jazz Festival dopiero się rozkręca. Już 1 listopada w Kinoteatrze ADRIA o godz. 19 odbędą się „Zaduszki Jazzowe”. Najpierw zobaczymy koncert „Polish Jazz”, czyli występ wybitnego jazzmana Zbigniewa Namysłowskiego, który zawita na bydgoski festiwal po raz pierwszy. Muzyk zagra ze swoim zespołem Zbigniew Namysłowski Quintet, w którym mulitinstrumantalista gra na saksofonie (alt, sopranino). W drugiej części koncertu pt. „Polskie Ikony Jazzu” wysłuchamy wspaniałej, kochanej przez polską publiczność Hanny Banaszak z zespołem. 

„Światowe Koncerty Gwiazd” to finałowy koncert 18. Bydgoszcz Jazz Festivalu, który odbędzie się 4 listopada w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wydarzenie rozpocznie o godz. 19 występ niezrównanego trębacza norweskiego Nilsa Pettera Molvaera, który zasłynął jako pionier nu jazzu (mieszanka jazzu i muzyki elektronicznej). Molvaer wystąpi w duecie z perkusjonalistą Mino Cinelu z Francji, który ma na koncie także występy z samym Milesem Davisem. Na zakończenie bydgoskiego festiwalu będziemy mogli posłuchać zjawiskowej wokalistki jazzowej Lucy Woodward Quartet z USA. Polska publiczność będzie miała taką okazję po raz pierwszy, ponieważ to premierowy występ w Polsce tej znanej na całym świecie piosenkarki (swoją zawrotną karierę zaczynała wykonując muzykę pop). 

Imprezy towarzyszące 

Bydgoszcz Jazz Festival to także imprezy towarzyszące, na które wstęp jest bezpłatny. 27 października w Centrum Artystycznym Eljazz odbył się wernisaż fotografii Kingi Eliasz pt. „Jazz Foto”. Natomiast na 6, 13, 20 i 27 października organizator zaplanował Jam Session, podczas których wystąpili Szymon Łukowski – saksofon, Michał Gozdek – fortepian, Antoni Olszewski – bas oraz Józef Eliasz – perkusja.

Informacje praktyczne 

Bilety można zakupić na stronie internetowej lub w siedzibie organizatora – Stowarzyszenia Jazzowego Eljazz. Bilety na „Światowe Koncerty Gwiazd” można także nabyć w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. 

W tym roku ze względu na panującą pandemię koronawirusa festiwal obowiązują specjalne obostrzenia wynikające z reżimu sanitarnego. M.in. widownia może być zapełniona tylko w 25%, dlatego aby Galę Otwarcia Bydgoszcz Jazz Festival mogli zobaczyć wszyscy chętni, organizatorzy udostępnili na swoim facebookowym profilu transmisję z wydarzenia na żywo. 

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia