Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

„Wewnętrzna Podróż” Anny Merskiej-Mitan – wystawa online 

0

W Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury od 11 grudnia prezentowana jest wystawa malarstwa Anny Merskiej-Mitan, ale obrazy można zobaczyć także online. Na cykl pt. „Wewnętrzna Podróż” składa się kilkadziesiąt abstrakcyjnych obrazów pełnych kolorów i przenikających się przestrzeni, które niesamowicie działają na wyobraźnię widza.  

Wystawa w Grójcu

Anna Merska-Mitan – BIO 

Autorka wystawy pt. „Wewnętrzna Podróż” posiada wykształcenie artystyczne, jest też wykwalifikowaną instruktorką arteterapii. W latach 2005 – 2010 studiowała na Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego, kończąc kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Z. Kamieńskiego, pisząc pracę zatytułowaną „Wybrani artyści związani z ziemią grójecką” (pod kierunkiem dr K. M. Łyszcza). Z kolei instruktorką arteterapii została dzięki ukończeniu instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego o specjalności „Arteterapia – Kultura przeciw Wykluczeniu”, który zrealizowany został przez Centrum „Łowicka” w Warszawie (2011-2013 r.). 

Anna Merska-Mitan ma już spory dorobek artystyczny i wystawiała swoje dzieła na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Najważniejsze wystawy indywidualne jej twórczości to: 

  • „Wewnętrzny Ogród”, Galeria ZeDeK, SCK Sochaczew (2020 r.) 
  •  „Ślady i Zapisy”, ADM & Monika Feliksiak & Anna Młyniec, wirtualna wystawa GOK, Grójec (2020 r.) 
  • „Relatywizm Barwny”, Pracownia PAADM, Grójec (2019 r.), 
  • „Wewnętrzna Przestrzeń”, Galeria GOK, Grójec (2017 r.), 
  • „Wewnętrzna Przestrzeń”, Kartonovnia, Warszawa (2016 r.), 
  • Sinergy’, ADM & Costin Brateanu, Casa ArtelorDirectia Judeteana pentru Cultura, Timisoara, Rumunia (2014 r.), 
  • „Wewnętrzna mapa”, Galeria STARA PROCHOWNIA, Warszawa (2013 r.), 
  • „Spotkanie na linii” ADM & Delia Chausheva & Ahmet Ozel, Galeria Bułgarskiego Instytutu Kultury, Warszawa (2012 r.), 
  • „Poszukiwania”, Klub Artystyczny GALERIA, GOK, Grójec (2009 r.), 
  • „Poszukiwania”, Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii (2009 r.). 

Liczba wystaw zbiorowych, w których brała udział młoda malarka, jest jeszcze więcej – należą do nich przykładowo wystawy organizowane w Warszawie (wielokrotnie), w Austrii, Egipcie, Japonii, Kosowie, Korei Południowej, Macedonii, Meksyku, Turcji czy na Słowacji. Wspomnieć należy też niemałą liczbę plenerów malarskich – w tym międzynarodowych plenerów – w jakich uczestniczyła Anna Merska-Mitan, m. in. w Albanii, Austrii, Grecji, Rumunii, Turcji, na Słowenii i Słowacji oraz w Polsce (np. w Grójcu, Poświętnym, Janowcu nad Wisłą). 

Artystka może też pochwalić się tym, że jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach na całym świecie – zarówno w zbiorach miejskich, jak i prywatnych galeriach. I tak, dzieła Anny Merskiej-Mitan są prezentowane w Parlamencie Tureckiej Republiki Cypru Północnego, w Centrum Kultury Gunsam w Korei Południowej, w Casa ArtelorDirectia Judeteana pentru Cultura Timis w Rumunii i wielu innych krajach Europy i świata. 

Anna Merska-Mitan jest również twórczynią okładek zbiorów aforyzmów o tytule „Kredą” i „Klejaki” Kazimierza Kochańskiego, a także okładki i ilustracji do książki pod tytułem „Kartkując” tego samego autora. Publikowała również w tureckim rh+artmagazine. 

Malarka jest właścicielką Pracowni Artystycznej PAADM w Grójcu, w której prowadzi warsztaty, zajęcia arteterapii, organizuje wystawy, prowadzi sklep plastyczny i oczywiście maluje. 

Wystawa Anny Merskiej-Mitan w Grójcu i w sieci 

Wystawa pt. „Wewnętrzna Podróż”, którą od kilku dni można zobaczyć w GOK w Grójcu składa się głównie z obrazów, które powstały w 2020 r. i pierwszy raz prezentowane są w tej miejscowości. Kilkanaście obrazów namalowanych zostało na płótnach i przeważa tu technika olejna, natomiast 40 prac wykonanych zostało na papierze i w tym przypadku artystka sięgała po melanż rozmaitych technik malarskich, ale też rysunkowych. 

Malarstwo Anny Merskiej-Mitan jest – mówiąc jej słowami – „szukaniem harmonii”, które realizuje ona na swoich obrazach poprzez tworzenie delikatnie „przenikających się przestrzeni pełnych kształtów, kolorów, wibracji i iluzji akustycznych”. Fantastyczne formy i żywe kolory są odzwierciedleniem podróży, jaką przebywa artystka w procesie twórczym i pokazują w efekcie bardzo osobisty świat artystki. 

Żeby zobaczyć wystawę pt. „Wewnętrzna Podróż” Anny Merskiej-Mitan wystarczy wejść do serwisu internetowego GOK w Grójcu i sprawdzić „Relacje” w kategorii „Aktualności” oraz odnaleźć wpis dotyczący wystawy. 

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia