Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Wielki Finał „Arlekinady 2020” w Inowrocławiu – transmisja na żywo 

0

Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych „Arlekinada” to doroczne święto amatorskich teatrów młodzieżowych. W tym roku finał imprezy miał się odbyć w dniach 23 – 24 marca, ale decyzją organizatorów został odwołany (na skutek pandemii koronawirusa). Mimo to w najbliższy poniedziałek odbędzie się Wielki Finał „Arlekinady 2020” w Inowrocławiu, a internauci będą mogli śledzić wydarzenie na żywo dzięki transmisji Kujawskiego Centrum Kultury.

Arlekinada 2020 w Inowrocławiu

Arlekinada 2020 

Tegoroczna, osiemnasta już edycja ogólnopolskiego festiwalu miała nieco „szczęścia w nieszczęściu”. Otóż na początku marca zgodnie z planem przeprowadzone zostały kwalifikacje, na które zgłosiło się 18 teatrów młodzieżowych z całej Polski. Na ich podstawie festiwalowe jury, w którym zasiedli Elżbieta Piniewska (dyrektorka artystyczna Arlekinady) i Jerzy Rochowiak (dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu) wybrało 9 finalistów. Nie udało się już jednak przeprowadzić samego finału imprezy, której termin przypadał pod koniec marca. Żeby mimo to sfinalizować rozpoczęty festiwal teatralny, jego organizatorzy w osobie Rafała Łaszkiewicza (dyrektora I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu), Tomasza Maliszewskiego (Zarządcy Kujawskiego Centrum Kultury w Inowrocławiu) oraz Elżbiety Piniewskiej zdecydowali o uznaniu wyników kwalifikacji z 3 marca 2020 r. za decydujące. Oznacza to, że zespoły teatralne, które miały zaprezentować swoje spektakle podczas finału festiwalu, otrzymały tytuł finalistów XVIII OFMFT „Arlekinada” w Inowrocławiu. 

Z przyjemnością przekazujemy informację, że finalistami tegorocznej „Arlekinady” są: 

  • Teatr WITRAŻ z MDK nr 4 w Bydgoszczy (spektakl „Za Ogrodzeniem” w reż. Wiolety Górskiej-Nowik), 
  • GRUPA POD WISZĄCYM KOTEM z VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie (spektakl „Remember me” w reż. Beaty Gendek-Barhoumi), 
  • ALICJA WOJNAROWSKA z MOK w Dębicy (monodram „Rzecz o Wojnie” w reż. Dominiki Migoń), 
  • Teatr RAMPA z I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie (spektakl „Pif, paf – jesteś trup” w reż. Jarosława Olejnika), 
  • Teatr PIĘĆ ZŁOTYCH z Powiatowego MDK w Lubartowie (spektakl „Szklarnia” w reż. Małgorzaty Adamczyk), 
  • Teatr AVIS z Nowosolskiego Domu Kultury (spektakl „Dziewczyna z chmury” w reż. Alicji Chyżak-Fitas), 
  • Teatr BEZ (pre)TEKSTU z I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (spektakl „Szkoda gadać” w reż. Wiesławy Wójcik i Anny Rozmianiec), 
  • Teatr EKSPOZYCJA z MDK nr 2 w Poznaniu (spektakl „W imię Ojców” w reż. Adama Brzezińskiego), 
  • Teatr NAMELESS z Centrum Kultury w Siechnicach (spektakl „Siostra” w reż. Pawła Wilamowskiego). 

Transmisja z Wielkiego Finału odbędzie się 23 listopada 2020 r., start o godz. 18.00 na kanale YouTube Kujawskiego Centrum Kultury w Inowrocławiu. Dodatkową atrakcją będą goście, którzy mieli wchodzić w skład jury: Aleksandra Konieczna, Łukasz Maciejewski i Jerzy Rochowiak. 

Garść informacji o festiwalu 

Festiwal Małych Form Teatralnych „Arlekinada” odbywa się raz do roku w Inowrocławiu w Teatrze Miejskim. Termin jest nieprzypadkowy, organizatorzy wybrali miesiąc marzec ze względu na Międzynarodowy Dzień Teatru, który przypada 27 marca. Festiwal dedykowany jest amatorskim zespołom teatralnym, w których występuje młodzież, a pomysłodawcą i inicjatorką wydarzenia jest Elżbieta Piniewska. Dyrektorka artystyczna festiwalu jest m.in. reżyserką teatralną, scenarzystką i nauczycielką w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.  

Festiwal „Arlekinada” po raz pierwszy miał miejsce w 2003 r., a jego najwcześniejsze edycje miały zasięg wojewódzki. Druga edycja festiwalu wprowadziła podział spektakli konkursowych na teatry gimnazjalne oraz grupy teatralne ze szkół ponadgimnazjalnych. Od trzeciej edycji imprezy ma ona charakter ogólnopolski. W skład jury „Arlekinady” wchodziło jak dotąd wiele cenionych postaci ze świata teatru i filmu: aktorki i aktorzy, m.in. Beata Kawka, Ewa Szykulska, Joanna Brodzik, Izabela Kuna, Maria Seweryn, Emilia Krakowska, Sonia Bohosiewicz, Rafał Mohr, Maciej Kowalewski i Piotr Grabowski, reżyser filmowy Tomasz Wasilewski, krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, teatrolog Wojciech Kajak, scenarzyści Dariusz Banek, Arkadiusz Borowik i Piotr Jachowicz, dramaturg i dyrektor WOAK w Toruniu – Jerzy Rochowiak i inni. Z kolei Jury Młodych, złożone m.in. z aktorów Inowrocławskiego Teatru Otwartego, przyznaje uczestnikom festiwalu własne nagrody. 

Festiwal organizuje Kujawskie Centrum Kultury oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Województwo Kujawsko-Pomorskie jest partnerem strategicznym wydarzenia. 

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj