ZwierzętaPsy

Cavalier king charles spaniel

Marta Majewska

Idealny pies rodzinny, który zachwyca wszystkich wyrazistym spojrzeniem i łagodnym usposobieniem. Cavalier king charles spaniel nie bez powodu ma pokaźne grono wielbicieli. Czym wyróżnia się na tle innych czworonogów? Jak się nim właściwie opiekować? 

Cavalier king charles spaniel – historia rasy

Cavalier king charles spanielCavalier king charles spaniel często bywa nazywany psim arystokratą. Tytuł ten jest ściśle związany z historią rasy. Pies cavalier king charles spaniel wywodzi się od francuskich i hiszpańskich płochaczy, które zajmowały stałe miejsce na europejskich dworach królewskich i szlacheckich. Towarzyszyły tam damom i często dysponowały szczególnymi przywilejami. Za panowania dynastii Stuartów mogły nawet wchodzić do budynków publicznych. Przodkowie cavalierów byli też chętnie uwieczniani na ówczesnych obrazach, m.in. Tycjana, Van Dycka, Reynoldsa, Gainsborougha. Wielkim miłośnikiem spanieli był król Karol II, na którego cześć otrzymały one nazwę „King Charles”. W XVIII w. hodowla tych psów cieszyła się dużą popularnością. Hodowano odmiany o różnym umaszczeniu. W XIX w. king charles spaniele zaczęto kojarzyć z czworonogami o spłaszczonej kufie. Doprowadziło to do utraty przez psiaki ich pierwotnego wyglądu. 

Na początku XX w. Amerykanin Roswell Eldridge postanowił odnaleźć spaniele, które zachowały dawne cechy. Wzorcowego przedstawiciela rasy miał wyłonić specjalny konkurs. Zwycięzcą okazał się psiak o imieniu Ann’s Son. Czworonóg stał się protoplastą nowej rasy – nazwanej cavalier king charles spaniel. Hodowla tych psiaków została zatwierdzona przez angielski Kennel Club w 1945 r. Do dziś mieszkańcy Wielkiej Brytanii słyną ze szczególnego zamiłowania do rasy. 

W Polsce pierwszy pies cavalier king charles spaniel, Inchmarlo Amon, pojawił się w 1979 r. Nie był on jednak wykorzystywany do celów reprodukcyjnych. Hodowlę cavalierów w naszym kraju zapoczątkowała Elżbieta Biały. Pierwsze szczenięta cavalierów przyszły na świat w 1981 r.

Cavalier king charles spaniel – wygląd

Cavalier king charles spaniel to mały, proporcjonalnie zbudowany piesek, o spłaszczonym pysku i majestatycznym spojrzeniu. Czworonogi tej rasy osiągają wielkość około 30-35 cm i wagę 5,4-8 kg. Są zgrabne i pełne naturalnej gracji. Charakterystyczną cechą cavalier king charles spanieli są duże, okrągłe, ciemne oczy, które dodają wyrazistości ich spojrzeniu. Cavaliery zachwycają również długą, jedwabistą szatą, wyróżniającą się naturalnym połyskiem. Sierść miejscami tworzy tzw. pióra. Gęsto porasta łapy i oklapnięte uszy psiaków. Cavalier king charles spaniele występują w różnych odmianach barwnych: blenheim, tricolor, black and tan i ruby. 

Cavalier king charles spaniel – usposobienie

Usposobienie psow rasy Cavalier king charlesPsia oaza łagodności – tak określany bywa cavalier king charles spaniel. Usposobienie czworonoga sprawia, że z łatwością zjednuje sobie przyjaciół zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Pies cavalier king charles spaniel jest z natury radosny, spokojny, towarzyski, uczuciowy i żywiołowy. Czworonóg ten lubi być w centrum zainteresowania. Chętnie przebywa w otoczeniu ludzi i podąża za swoimi właścicielami. Uwielbia pieszczoty i szalone zabawy, dzięki czemu jest dobrym kompanem dla starszych dzieci.

Cavalier king charles spaniel nosi w sobie duże pokłady wrażliwości. Silnie przywiązuje się do swoich właścicieli, źle znosi samotność i surowe traktowanie. Z tego względu jest szczególnie narażony na zaburzenia separacyjne. Cavalier king charles spaniel jest ciekawy świata i otwarty na kontakty społeczne. Zwykle nie wykazuje agresji wobec ludzi i innych czworonogów. Lubi poznawać nowe osoby, badać nieznane tereny i obiekty. Nie jest hałaśliwy, jeśli jednak ma dostęp do ogrodu może alarmować o pojawieniu się w okolicy obcych. Psiak tej rasy ma szerokie zdolności adaptacyjne – łatwo przystosowuje się do nowych miejsc i warunków. Jak na prawdziwego arystokratę przystało, szczególnie ceni sobie wygodę. 

Cavalier king charles spaniel – cena

Ile kosztuje cavalier king charles spaniel? Cena tego uroczego czworonoga waha się od 2000 do 4500 zł. Duży wpływ na nią ma renoma hodowli, z której pochodzi cavalier king charles spaniel. Szczeniak, po rodzicach championach, odnoszących sukcesy na europejskich czy międzynarodowych wystawach, może osiągnąć wysoką cenę. 

Cavalier king charles spaniel – szczeniak

Gdzie kupić szczeniaka rasy Cavalier king charlesSzczeniaka cavaliera najlepiej zakupić w renomowanej hodowli, polecanej przez innych wielbicieli czworonogów. Należy upewnić się, że hodowla cavalier king charles spaniela jest wolna od chorób genetycznych. Wyboru szczeniaka nie warto dokonywać w pośpiechu. Najlepiej wcześniej trochę poobserwować zachowania psiaków, by znaleźć idealnego kandydata na domowego pupila. Podczas obserwacji zwykle da się łatwo wychwycić indywidualne cechy czworonogów, takie jak: śmiałość, towarzyskość, aktywność. W razie wątpliwości hodowca z pewnością posłuży radą. Przy wyborze zwierzaka warto uwzględnić ewentualne aspiracje hodowlane. 

Młode cavaliery dość szybko przyzwyczają się do nowego otoczenia i nawiązują kontakty ze swoimi opiekunami. Jeśli cavalier king charles spaniel ma być towarzyszem dzieci, trzeba zadbać o jego socjalizację z maluchami. Warto też uczyć młodego pupila tolerowania dotyku i zabiegów pielęgnacyjnych (np. szczotkowania zębów, czesania sierści, oczyszczania oczu i okolic uszu). Istotną kwestią w wychowaniu cavaliera jest nauka niezależności, chroniąca przed problemami z lękiem separacyjnym w przyszłości. W treningu szczeniąt nadrzędną kwestią jest nauka przywoływania, która pomaga ograniczyć ucieczki ciekawskich zwierzaków. Pies, który ma być w przyszłości wystawiany, powinien być ponadto przyzwyczajany do przebywania w transporterze, podróżowania i zmian otoczenia. U młodego cavaliera warto wygaszać zachowania związane z pogonią za rowerzystami czy zbieraniem i zjadaniem śmieci – w innym wypadku mogą się szybko utrwalić. Do motywowania psiego malucha najlepiej używać smakołyków i pochwał. 

Cavalier king charles spaniel – hodowla i utrzymanie

Cavalier king charles spaniel potrzebuje systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą utrzymać jego szatę w nienagannym stanie. Przynajmniej raz w tygodniu należy dokładnie rozczesać sierść pupila za pomocą szczotki pudlówki, metalowego grzebienia oraz szczotki włosianej. Szczególną uwagę warto zwrócić na sierść w okolicach ogona, pach, pachwin i uszu, gdzie często tworzą się kołtuny. Po każdym spacerze trzeba dokładnie obejrzeć sierść podopiecznego i usunąć wczepione w nią gałązki czy listki. Kolejnym istotnym elementem pielęgnacji cavalier king charles spaniela są okresowe kąpiele. Do mycia sierści psiaka najlepiej używać szamponu dedykowanego czworonogom o długiej, jedwabistej szacie. Kosmetyki dla cavaliera powinny dodawać okrywie włosowej miękkości i blasku, ułatwiać rozczesywanie i zapobiegać elektryzowaniu się sierści. Warto też pamiętać o regularnym skracaniu włosów rosnących między opuszkami łapek czworonoga. 

Utrzymanie psa rasy szczeniak Cavalier king charlesW żywieniu cavalier king charles spaniela istotną rolę odgrywa dopasowanie wartości energetycznej posiłków do aktywności czworonoga. Ze względu na skłonność do nadwagi nie należy karmić psiaka ad libitum (do woli). Korzystne może być włączenie do diety czworonoga przekąsek wysokobłonnikowych, które hamują apetyt. Posiłki można serwować pupilowi w miskach spowalniających jedzenie lub akcesoriach interaktywnych. Dla cavaliera warto wybrać karmę łatwą w chwytaniu, skłaniającą do intensywnego żucia. W żywieniu psiaków tej rasy dobrze sprawdzą się formuły dentystyczne i dermatologiczne. W czasie posiłków należy chronić uszy cavaliera przed zabrudzeniem – przyda się więc specjalny rękaw, tzw. snoods. 

W jaki sposób spędzać czas z cavalier king charles spanielem? Psiak tej rasy ma silnie rozwinięty instynkt myśliwski. Jego największe zainteresowanie wzbudzają wszystkie zabawy imitujące naturalne zachowania łowieckie. Cavalier king charles spaniel z pewnością chętnie zaangażuje się w pogoń za piłeczką czy wyszukiwanie ukrytych przekąsek. Ucieszy się także z aktywności intelektualnej. Świetną formą zabawy dla cavaliera może być nauka sztuczek. Psiakowi należy koniecznie udostępnić zabawki do żucia i gryzienia, które wspomogą higienę uzębienia. 

Płaska miska dla Cavalier king charles spanielAby zwiększyć komfort życia cavalier king charles spaniela, należy zaopatrzyć się w specjalne akcesoria. Przydadzą się zwłaszcza płaskie miski (ułatwiające picie), legowiska z podpórkami (ograniczajcie chrapanie i ułatwiające oddychanie), przenośne miski na wodę (zapobiegające odwodnieniu w czasie letnich spacerów) oraz maty chłodzące (zapobiegające przegrzaniu w czasie upałów). 

Ze względu na spłaszczony pysk i związane z tym problemy z termoregulacją oraz oddychaniem cavalier king charles spaniel nie powinien raczej wyczynowo uprawiać sportów. Bez przeszkód można jednak zabrać go na tor agility czy poćwiczyć z nim dog dancing. Szczególną opieką warto otoczyć cavaliera latem. W upalne dni lepiej zrezygnować z maratonów i intensywnych ćwiczeń. 

Jeśli marzy nam się rozmnażanie naszego cavaliera, powinniśmy pamiętać o warunkach, jakie musi spełniać nasza hodowla. Cavalier king charles spaniel przeznaczony do rozrodu potrzebuje wyjątkowo troskliwej opieki. Wskazane jest zwiększenie częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych i kontroli weterynaryjnych. Ważne jest codzienne szczotkowanie szaty i kąpanie psiaka co 3 tygodnie. W przypadku suczek w okresie ciąży i laktacji konieczna jest odpowiednia dieta (wysokoenergetyczna i bogata w białko). Przed dopuszczeniem do rozrodu przyszli czworonożni rodzice powinni przejść badania w kierunku najczęstszych chorób genetycznych występujących u cavalierów. Uprawnienia hodowlane mogą uzyskać suczki, które ukończyły 18. miesiąc życia i psy, które ukończyły 15. miesiąc życia. O ich przyznaniu decydują wyniki na wystawach. 

Cavalier king charles spaniel – choroby

Jakie choroby spotykają psy rasy Cavalier king charlesCavalier king charles spaniel uznawany jest za wytrzymałego i długowiecznego psa. Przeciętnie przedstawiciele rasy dożywają 12-14 lat. Długość życia w dużej mierze zależy od warunków, w jakich żyje cavalier king charles spaniel. Choroby u cavalierów zwykle wynikają z ich specyficznej anatomii lub obciążeń genetycznych.

Cavalier king charles spaniele są szczególnie zagrożone chorobami serca. Częstą przypadłością czworonogów tej rasy jest niedomykalność zastawki dwudzielnej serca (MVD – Mitral Valve Disease). Powoduje ona cofanie się krwi z lewej komory do lewego przedsionka. Może to doprowadzić do niewydolności serca i obrzęku płuc. Niestety, choroba szybko postępuje.

Newralgicznym punktem cavalier king charles spanieli są oczy. Ze względu na płytkie osadzenia gałek ocznych są one szczególnie narażone na urazy i infekcje. U cavalierów często występują schorzenia okulistyczne, tj. dwurzędowość rzęs, niedrożność kanalików łzowych, dystrofia rogówki, dysplazja siatkówki, zaćma.

Do poważnych chorób notowanych u cavalier king charles spanieli należy: jamistość rdzenia

(syringomyelia) i epizodyczne upadanie (EFS). Symptomami obu chorób są zaburzenia neurologiczne, np. drgawki, problemy z równowagą, sztywność kończyn.

Cavaliery, podobnie jak inne psy ras brachycefalicznych, są podatne na kłopoty z zębami, udary cieplne i infekcje układu oddechowego. Mają też ograniczoną tolerancję na intensywny wysiłek. Ze względu na łakomstwo występuje u nich tendencja do nadmiernego przybierania na wadze. Cavaliery nierzadko cierpią również z powodu infekcji uszu. 

Regularne wizyty u weterynarzaBy uchronić cavalier king charles spaniela przed problemami zdrowotnymi, należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce zdrowotnej. Raz w roku każdy psiak powinien przejść badania kardiologiczne i okulistyczne, które pozwolą w porę wykryć poważne choroby. Cavalier king charles spaniel potrzebuje także szczególne pielęgnacji uzębienia. Warto codziennie szczotkować jego zęby i regularnie podawać mu specjalne gryzaki oczyszczające zęby. Nie można zapomnieć o przemywaniu uszu i okolic oczu psa preparatami pielęgnacyjnymi. Należy też kontrolować zawartość kalorii w diecie psa i w razie potrzeby wdrożyć dietę light. 

Cavalier king charles spaniel – opinie

Jak najczęściej postrzegany jest cavalier king charles spaniel? Opinie hodowców i właścicieli jasno wskazują, że to idealny pies rodzinny i miejski. Dla cavaliera nie ma dużego znaczenia metraż mieszkania – doskonale odnajduje się nawet w małym lokum w bloku. Nie musi mieć jednego opiekuna – łatwo integruje się z wszystkimi członkami rodziny. Ze względu na silne przywiązanie do ludzi może być jednak doskonałym towarzyszem dla osób samotnych i starszych. Cavalier king charles spaniel ma bezkonfliktową naturę, dlatego zwykle może mieszkać w domach, w których znajdują się koty czy inne psiaki. Uchodzi za psa łatwego w utrzymaniu. Opieką nad nim mogą zajmować się nawet osoby niedoświadczone, które wcześniej nie miały czworonogów. Z dotrzymaniem mu kroku nie będą miały problemów osoby preferujące spokojny wypoczynek i umiarkowaną aktywność fizyczną. 

Oceń post


Brak postów do wyświetlenia