ZwierzętaPsy

Rasy psów

Marta Majewska

Najpopularniejsze rasy psów – przewodnik

Popularność rasowych czworonogów nierzadko zmienia się z roku na rok. Czasami jest wynikiem jedynie przelotnej mody, innym razem – nowych trendów w świecie kynologicznym. Różne rasy psów zyskują także sławę jako bohaterowie seriali, filmów czy powieści. Choć wszystkie rasy psów z pewnością mają swoich zagorzałych wielbicieli, tylko niektóre mogą poszczycić się milionami fanów na całym świecie. Które czworonogi można spotkać niemal w każdym mieście? Jakie są najbardziej znane rasy psów?

Najpopularniejsze rasy psów domowych – top 10

1. Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie to bez wątpienia wszechstronne czworonogi. Psy tej rasy doskonale odnajdują się w roli stróży, przewodników osób niepełnosprawnych, ratowników czy tropicieli przestępców. Należą do zapalonych pracusiów, którzy ciągle potrzebują nowych wyzwań. Owczarki niemieckie mają w sobie ogromne pokłady energii, które muszą znaleźć ujście w trakcie ćwiczeń fizycznych i intelektualnych. Czworonogi tej rasy są niebywale inteligentne, przez co uczą się chętnie i szybko. Wyróżniają się także nieprzeciętnymi zdolnościami węchowymi. Są ponadto odważne, pewne siebie, wytrzymałe, spostrzegawcze i czujne, dlatego z pewnością w porę wykryją zagrożenie i dzielnie stawią mu czoło. Ze względu na zrównoważony temperament, lojalność i przywiązanie do człowieka są też cenione jako psy rodzinne. Owczarki niemieckie uchodzą również za jedne z najbardziej urodziwych czworonogów. Psy te są silnie zbudowane i muskularne. Odznaczają się prostokątną sylwetką, stojącymi, trójkątnymi uszami i umięśnionymi, równoległymi kończynami. Mają gęstą, prostą sierść, z obfitym podszerstkiem. Szata owczarków niemieckich, w zależności od odmiany czworonogów, może być krótka lub długa.

2. Border collie

Border collie

Żywiołowy temperament, pogoda ducha, zwinność, pracowitość i niesamowita inteligencja – to charakterystyczne cechy border collie. Na psiakach tej rasy z pewnością można zawsze polegać. Chętnie współpracują z człowiekiem i z radością wykonują różnorodne zadania. Są niezwykle wyczulone na nowe bodźce, dlatego nic nie umknie ich uwadze. Aktywne zwierzaki nie znoszą nudy i najlepiej czują się w pracy. Uwielbiają się uczyć i mierzyć z nowymi wyzwaniami. Z powodzeniem mogą pełnić funkcję przewodników osób niepełnosprawnych, ratowników czy psów tropiących. Ich prawdziwym przeznaczeniem jest praca z owcami. Aby rozładować ich energię i wykorzystać potencjał intelektualny, warto zaproponować im naukę sztuczek lub uprawianie psich sportów. Border collie potrzebują ogromnego zaangażowania ze strony właściciela. Potrafią jednak odwdzięczyć się za nie silnym przywiązaniem. Urokowi border collie trudno oprzeć się także z powodu ich rozkosznego wyglądu. To średniej wielkości, harmonijnie zbudowane czworonogi, wyróżniające się stojącymi lub częściowo załamanymi uszami, długim ogonem i gęstą szatą. Okrywa włosowa psów tej rasy może być półdługa lub krótka. Atutem półdługowłosych czworonogów jest zjawiskowa grzywa. Mimo dość mocnej budowy border collie są pełne naturalnego wdzięku.

3. Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Yorki przez wielu miłośników czworonogów uznawane są za prawdziwe piękności. Psy tej rasy mogą poszczycić się efektowną, długą, jedwabistą okrywą włosową w kolorze stalowo-złotym. Aby utrzymać ich szatę w nienagannym stanie, niezbędne są regularne zabiegi pielęgnacyjne. Mimo niewielkich rozmiarów i królewskiego wyglądu w yorkach drzemie charakter prawdziwych terierów. Czworonogi tej rasy nie najlepiej odnajdują się w roli psów salonowych. Yorki potrafią uparcie dążyć do celu. Są dosyć niezależne, pewne siebie i odważne, przez co mogą niekiedy wpaść w tarapaty. Mają silny instynkt posiadania, który niejednokrotnie skłania je do walki o zasoby. Zdarza się, że yorki zaciekle bronią swojego terytorium. Wymagają więc bardzo konsekwentnego szkolenia. Wobec ludzi są na ogół przyjazne, choć do obcych mogą podchodzić z pewną rezerwą. Przepadają natomiast za spędzaniem czasu w towarzystwie opiekuna. Lubią aktywność, choć ekstremalne rozrywki raczej im nie w głowie. Yorkshire terriery słyną też z wyjątkowej pasji łowieckiej. Ucieszą się zatem, jeśli będą mogły wykorzystać swój instynkt myśliwski podczas pogoni za piłeczką, wyszukiwania skarbów czy aportowania. Yorki mają duże zdolności adaptacyjne – dobrze znoszą zarówno miejskie, jak i wiejskie warunki.

4. Labrador retriever

Labrador retriever

Niewiele innych czworonogów może równać z labradorami pod względem ich niezwykłej miłości do ludzi. Psy tej rasy są nie tylko przyjacielskie, ale też bardzo łagodne, oddane i chętne do współpracy. Ich spokojne usposobienie, tolerancyjność, cierpliwość i wyrozumiałość sprawiają, że mogą być doskonałymi kompanami nawet dla najmłodszych. Labradory zaliczane są ponadto do najlepszych czworonożnych terapeutów, umiejących zarazić swoją radością życia. Psy tej rasy lubią aktywny wypoczynek. Do ich ukochanych zajęć należą jednak zadania angażujące zarówno ciało, jak i umysł. Labradory wyróżniają się bowiem nie tylko wspaniałym węchem, ale także świetną pamięcią. Potrafią zapamiętać przebieg zdarzeń i wskazać ich miejsce. Te umiejętności kiedyś były przez nie wykorzystywane głównie na polowaniach. Labradory uwielbiają aportować i rozwiązywać łamigłówki logiczne. Ze względu na wodoodporny podszerstek nie stronią też od kontaktu z wodą. Charakterystyczną cechą rasy jest porośnięty gęstą sierścią, gruby u nasady i stopniowo zwężający się ku końcowi, ogon. Uwagę zwraca również krótka, obfita i dość twarda w dotyku szata labradorów. Sierść psiaków ma zawsze jednolitą (czekoladową, czarną lub żółtą) barwę.

5. Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy

Sznaucery miniaturowe to niewielkie psiaki, niepozbawione jednak silnego charakteru. Psy tej rasy na co dzień są spontaniczne, żywiołowe, radosne i chętne do zabawy. Potrafią być nieco zadziorne, uparte i samodzielne, a czasami nawet gotowe rzucić wyzwanie sporo większym czworonogom. Sznaucery znane są też ze swojej hałaśliwości. Czworonogi tej rasy umieją doskonale wykorzystać swój urok osobisty. Nie mają problemu, by nakłonić ludzi do spełniania ich zachcianek. W kontaktach z ukochanym opiekunem bywają bardzo uczuciowe i wylewne. Wymagają łagodnego traktowania. Bardzo ważną rolę w opiece nad sznaucerami odgrywa odpowiednie szkolenie, które pozwoli nieco okiełznać ich niezależność. Silny instynkt terytorialny, połączony ze spostrzegawczością, sprawia, że sznaucery miniaturowe wspaniale czują się w roli stróży posesji. Są zapalonymi amatorami polowań, zwłaszcza na gryzonie. Nie przepadają za monotonnym spędzaniem czasu – aby dostarczyć im rozrywki, trzeba zwykle wykazać się niemałą kreatywnością. Sznaucery to również wyjątkowi eleganci, wyróżniający się kwadratową sylwetką i długą kufą. Niczyjej uwadze nie umknie z pewnością ich charakterystyczna broda. Szczególna jest też dwuwarstwowa sierść sznaucerów – z szorstkim włosem okrywowym i miękkim podszerstkiem.

6. Jack Russel terrier

Jack russel terrier

Jack Russel terriery to niewielkie psiaki, które na co dzień rozpiera energia. Czworonogi tej rasy uwielbiają aktywność w najróżniejszych formach. Nie ma co liczyć, że będą towarzyszami leniwego wypoczynku. Jack Russel terriery są wesołe, inteligentne, zwinne i bardzo sprawne fizycznie, dlatego chętnie uczą się sztuczek. Lubią, gdy w ich otoczeniu dużo się dzieje – są spostrzegawcze i czujne. Zwykle nie należą do lękliwych psiaków – potrafią dzielnie podjąć wyzwanie. Często dają się ponieść swojej ogromnej pasji łowieckiej i nie bacząc na nic wyruszyć w ekscytujący pościg. Gonitwy to jedne z ukochanych rozrywek tych psiaków. Jack Russel terriery, jak na prawdziwych myśliwych przystało, potrafią być też wyjątkowo wytrwałe i nieco uparte. Łatwo ulegają ekscytacji, a swoje emocje wyrażają intensywną wokalizacją. Są jednak wyjątkowo lojalnymi przyjaciółmi. Usposobienie Jack Russell terrierów wyraża się także w ich wyglądzie. Psy tej rasy mają bystre spojrzenie i radosny wyraz pyska. O drzemiącej w nich sile świadczą mocne kończyny i szczęki. Ciało Jack Russell terrierów jest wydłużone i wpisuje się w prostokąt. Psiaki te mogą mieć szorstką, gładką lub drutowatą sierść. Dominującym kolorem w umaszczeniu czworonogów jest biały. Charakterystyczną cechą Jack Russell terrierów są czarne, czarnopodpalane lub brązowe łatki.

7. Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski

Berneńczyki to pozornie silne i mocno zbudowane czworonogi, które noszą w sobie jednak ogromne pokłady łagodności i uczuciowości. Psy te łakną kontaktu ze swoim opiekunem. Berneńczyki bardzo przywiązują się do człowieka i źle znoszą okresy rozłąki. Swojemu właścicielowi nigdy nie szczędzą czułości. Do szczęśliwego życia potrzebują sporo przestrzeni. Choć nie są amatorami sportów wyczynowych, chętnie potowarzyszą swoim opiekunom w trakcie długich pieszych wędrówek. Dzięki swojej spostrzegawczości bardzo dobrze wywiązują się z roli stróży. Nie należą jednak do psów szczekliwych. Berneńczyki, ze względu na dużą wytrzymałość, nie mają problemów z wykonaniem zadań wymagających dużej siły fizycznej (np. ciągnięciem sań). Nie można im też odmówić urody. Ciemnobrązowe oczy, trójkątne, zwisające uszy, krótkie, masywne kończyny i długi, gęsto owłosiony ogon to wyjątkowe cechy berneńczyków. Jeśli dodamy do tego jeszcze niepowtarzalną trójkolorową szatę mamy już pewność, że obok berneńskich psów pasterskich nie sposób przejść obojętnie.

8. West highland white terrier

West Highland White Terrier

Śnieżnobiałe west highland white terriery to czworonogi wzbudzające szczególny podziw. Psy tej rasy słyną z nienagannej prezencji. Westi to niewielkie czworonogi (28 cm), odznaczające się prostym, zwartym tułowiem, krótkimi, muskularnymi kończynami, małymi, stojącymi uszami i noszonym pionowo ogonem. Z nieskazitelnie białym futrem tych psiaków idealnie komponują się ich ciemne oczy i czarny nos. Mimo słodkiego wyglądu, west highland terriery nie są wcale typem czworonożnych maskotek do zagłaskania. To pewne siebie, żywiołowe i odważne teriery, które potrafią zarazić otoczenie radosnym podejściem do życia. Wobec ukochanego opiekuna są bardzo serdeczne. Obcych z reguły traktują z rezerwą. Westi to pojęte psiaki, które odpowiednio zmotywowane uczą się chętnie i szybko. Ich zręczność i figlarność warto wykorzystać do nauki sztuczek lub uprawiania niektórych sportów (np. dog dancing). Nie należy jednak zapominać, że westi, podobnie jak inne teriery, mają w naturze silnie zakorzeniony instynkt łowiecki. Mogą więc z wielkim upodobaniem polować na niewielkie zwierzaki. Z pewnością chętnie zaangażują się w zabawy imitujące polowanie. Westi bywają też nieco zaczepne wobec innych czworonogów. Wrodzona czujność, upór, spostrzegawczość i pewna nieufność wobec obcych sprawiają, że nierzadko doskonale sprawdzają się w roli stróży. O napotkanym zagrożeniu na pewno nie omieszkają głośno zawiadomić domowników.

9. Chihuahua

Chihuahua

Chihuahua to najlepszy przykład na to, że w małym ciele może drzemać ogromna siła. Psiaki tej rasy wyglądają raczej niepozornie, należą wszak do czworonożnych miniaturek. Ich sylwetka niemal wpisuje się w kwadrat. Nietypową cechą psiaków jest także głowa w kształcie jabłka. Chihuahua z dumą prezentują swój ogon, który noszą wysoko nad grzbietem. Psiaki tej rasy występują w dwóch odmianach – krótkowłosej i długowłosej. Małe rozmiary nie pozbawiły ich pewności siebie i odwagi. Czworonogi tej rasy nie czują się wcale bezbronne w potyczkach z dużo większymi zwierzakami. Często to one przejmują inicjatywę podczas interakcji z innymi psiakami, a nawet potrafią sobie je podporządkować. Chihuahua to ciekawskie, energiczne i otwarte na świat zwierzaki, które chętnie poznają swoje otoczenie. Najlepiej czują się w towarzystwie swojego opiekuna, którego darzą bezgraniczną miłością. Nie przepadają za samotnością, dlatego nierzadko zabiegają o uwagę właściciela. Chihuahua mają także zadatki na czworonożnych gwiazdorów. Zdarza się, że chcą, by świat kręcił się wokół nich. Nie należy lekceważyć inteligencji tych czworonogów. Chihuahua potrzebują starannego szkolenia, ścisłych zasad i interesujących rozrywek intelektualnych – w innym wypadku mogą przejąć całkowitą kontrolę w naszym domu.

10. Buldog angielski

Buldog angielski

Choć na pierwszy rzut oka buldogi angielskie sprawiają wrażenie twardych, świadomych swoich możliwości zwierzaków, w rzeczywistości psiaki tej rasy to prawdziwi wrażliwcy. Łagodne, spokojne, cierpliwe i tolerancyjne czworonogi w niczym nie przypominają psów bojowych, od których pochodzą. Na co dzień raczej unikają konfliktów. Uwielbiają natomiast radosne zabawy. Potrafią też nawiązać silną więź ze swoim opiekunem. Ze względu na dość dominujący charakter nie mają kłopotów z podporządkowaniem sobie domowników. Dysponują sporą siłą przekonywania, a na dodatek potrafią uparcie dążyć do celu. Wymagają więc konsekwentnego i bardzo przemyślanego szkolenia. Psy tej rasy są spostrzegawcze i czujne, ale nie mają w zwyczaju głośno komunikować swoich wrażeń. Umiarkowany temperament buldogów sprawia, że zazwyczaj nie potrzebują do szczęścia ekstremalnych ćwiczeń – wystarczą im codzienne spokojne przechadzki. Nie wymagają ogromnej przestrzeni, przez co mogą z powodzeniem żyć w mieście. Nie można jednak skazywać ich na nudę i samotność – w takich warunkach szybko tracą życiową radość. Buldogi umieją zaskarbić sobie sympatię również swoim przyjaznym wyglądem. Jako typowi przedstawiciele ras brachycefalicznych mają krótki, płaski pysk i okrągłe oczy. Do charakterystycznych cech buldogów należą ponadto: masywne kończyny, rozwinięta muskulatura, małe, cienkie uszy i gruby tułów.

W rankingu przedstawiono tylko wybrane popularne rasy psów domowych. Według różnych organizacji kynologicznych obecnie istnieje ponad 400-500 rodowodowych czworonogów. Lista ta nie jest jednak zamknięta. Wiele zwierzaków dopiero walczy o tytuł „rasowych”. Ciągle też powstają nowe rasy czworonogów. Do najpopularniejszych ras psów należą m.in.: jamniki, maltańczyki, chiny japońskie, cocker spaniele amerykańskie, owczarki staroangielskie, pekińczyki, pudle, boksery, samojedy, mopsy. Jeśli chcesz poznać jeszcze inne rasy, koniecznie zajrzyj do encyklopedii ras psów.

Wyjątkowe rasy psów domowych – wybierz idealnego pupila dla siebie

Gigantyczne, miniaturowe, kudłate, bezwłose, nieprzeciętnie piękne i niezwykle utalentowane – dowiedz się, jakie są rasy psów i poznaj prawdziwe czworonożne osobliwości. Może właśnie wśród nich znajdziesz swojego wymarzonego kompana?

Najmniejsze rasy psów

Pomerian
Pomerian

Najmniejsze rasy psów domowych potrafią skraść serce niemal każdemu psiarzowi. W parze z ich niewinnym wyglądem często idzie jednak ogromny temperament. Miniaturowe rasy psów, pod względem odwagi, energii i hartu ducha, zwykle nie ustępują większym krewnym. Za najmniejszego psiaka na świecie uznawany jest chihuahua. Czworonóg ten osiąga zazwyczaj jedynie 16-20 cm w kłębie, a jego waga nie przekracza 3 kg. Rasy psów miniaturowych reprezentują także m.in.: yorkshire terriery (wielkość: 22-25 cm, waga: 2,2-3,1 kg), pomeraniany (wielkość: 13-22 cm, waga: 1,9-3,5 kg), pudle toy (wielkość: 24-28 cm, waga: 3-4 kg) i papillony (wielkość: 20-28 cm, waga: 2-5 kg).

Małe rasy psów

Rasy małych psów słyną nie tylko z kompaktowych rozmiarów, ale także z nieprzeciętnej urody i olbrzymiej energii. Mimo niewielkich gabarytów potrafią zaskoczyć swoimi możliwościami. Większość przedstawicieli tej grupy łatwo adaptuje się do życia w mieście. Nie można jednak zapominać, że rasy małych psów często cechuje zamiłowanie do luksusu i spora wrażliwość psychiczna. Małe rasy psów w przeszłości nierzadko pełniły funkcję ulubieńców dworu królewskiego, dlatego na ogół uwielbiają być w centrum zainteresowania. Silnie przywiązują się do opiekuna i nie znoszą samotności. Jeśli marzy nam się malutki pupil, możemy zdecydować się np. na west highland white terriera ‎(wielkość: 26-30 cm, waga 7-10 kg), cavalier king charles spaniela, (wielkość: ‎ok. 35 cm, waga:‎ ‎5,4–8 kg), shih tzu (wielkość: 23-27 cm, waga: 4-8 kg), maltańczyka (wielkość: 20-25 cm, waga: 3-5 kg) czy pekińczyka (wielkość: 20-25 cm, waga: 3,2-5 kg).

Średnie rasy psów

Rasy psów średnich to duża i niezwykle zróżnicowana grupa. W jej obrębie znajdziemy psy pasterskie, myśliwskie i stróżujące. Średnie rasy psów domowych są wszechstronnie utalentowane, a ponadto bardzo pracowite, co sprawia, że bywają niezastąpionymi pomocnikami w wielu dziedzinach życia. Zrównoważony charakter i zamiłowanie do zabawy czynią z nich także wspaniałych domowych pupili. Średnie psiaki zwykle uwielbiają aktywność, dlatego na co dzień wymagają sporej dawki ruchu. Dla dobrego samopoczucia potrzebna jest im również większa przestrzeń. Doskonale odnajdą się zatem w domu z ogrodem. Przedstawicielami średnich ras psów są m.in. beagle (wielkość: ‎33-40 cm, waga: 10-15 kg), border collie (wielkość: 50-55 cm, waga: 12-20 kg), cocker spaniele amerykańskie (wysokość: 38-41 cm, waga: 12-16 kg), owczarki szkockie collie (wysokość: 51-61 cm, waga: 20-29 kg), gończe polskie (wysokość: 50-59 cm, waga: 20-26 kg).

Duże rasy psów

Zadziwiają siłą i wytrzymałością fizyczną. Umieją poradzić sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Kiedy trzeba, potrafią wcielić się w rolę obrońców i opiekunów rodziny. Z natury nie są jednak waleczne – wręcz przeciwnie – rasy dużych psów są zazwyczaj łagodne, serdeczne i bardzo uczuciowe. To właśnie w tej grupie można więc znaleźć najbardziej oddanych podopiecznych. Najpopularniejsze duże rasy psów to m.in. owczarek niemiecki (wielkość: 55-65 cm, waga: 34-43 kg), labrador retriever (wielkość: 55-62 cm, waga: 25-36 kg), golden retriever (wielkość: 51-61 cm, waga: 27-34 kg), berneński pies pasterski (wielkość: 58-70 cm, waga: 30-55 kg) czy chart szkocki (wielkość: 70-71 cm, waga: 35-45 kg).

Największe rasy psów

Mastif angielski
Mastif angielski

Prawdziwe giganty wśród czworonogów. Nieustraszeni wojownicy, czy raczej olbrzymy o gołębim sercu? Największe rasy psów budzą sprzeczne uczucia. Jedni cenią je za łagodność i wytrzymałość, inni z kolei widzą w nich niebezpiecznych agresorów. Trudno jednak nie zauważyć, że największe rasy psów doskonale wywiązują się z zadań, którym ciężko byłoby sprostać małym czworonogom. Polowanie, stróżowanie, obrona zwierząt gospodarskich – to aktywności, w których zwierzaki te nie mają sobie równych. Do największych czworonogów należą: dogi niemieckie (wielkość: 72-110 cm, waga: 45-90 kg), mastify angielskie (wielkość: 70-90 cm, waga: 75-120 kg), bernardyny (wielkość: 65-90 cm, waga: 55-100 kg), kangale (wielkość: 77-86 cm, waga: 50-70 kg), nowofundlandy (wielkość: 66-71 cm, waga: 45-80 kg).

Rasy psów z włosem

Wspaniała okrywa włosowa dodaje uroku wielu czworonogom. Właśnie dlatego długowłose psiaki z reguły królują we wszystkich konkursach piękności. Szata czworonogów może wyróżniać się jednak nie tylko nieprzeciętną długością, ale także szczególną strukturą. Sierść niektórych psiaków przypomina budową włos ludzki. Takie czworonogi są na ogół pozbawione podszerstka, przez co nie linieją w takim stopniu, jak zwierzaki obdarzone podwójną szatą. Rasy psów z włosami zamiast sierści to m.in. yorkshire terriery, australian silky terriery i maltańczyki. U tych psiaków włos jest długi, jedwabisty, delikatny i błyszczący. Specyficzną budowę ma też sierść coton de tulear. Zjawiskowa biała, miękka i puszysta okrywa włosowa tych psiaków jest podobna do bawełny. Za rasy psów z włosem uznaje się ponadto, odznaczające się wełnistą i kręconą sierścią, pudle i bichon frise.

Rasy psów krótkowłosych

Za rasy psów krótkowłosych uznawane są czworonogi, u których długość sierści nie przekracza 5 cm. Zwykło się uważać, że pielęgnacja zwierzaków obdarzonych krótką szatą nie przysparza trudności. Nie jest to jednak do końca prawda – wiele zależy bowiem od struktury włosa. U niektórych czworonogów (np. owczarków niemieckich, labrador retriverów) sierść jest niezwykle gęsta, ze względu na obfity podszerstek. Psy te linieją bardzo intensywnie i potrzebują regularnego wyczesywania. Czworonogi takie jak shar peri, doberman czy bokser mają z kolei dość twardą i szorstką w dotyku szatę, która nie wymaga pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Polskie rasy psów

Nasz kraj miał swój niezaprzeczalny wkład w historię kynologii. Polskie rasy psów domowych są naszą dumą narodową i stałym elementem kultury. Choć mają długą historię, prawdopodobnie nie moglibyśmy cieszyć się dzisiaj ich pięknem, gdyby nie wysiłki hodowców i kynologów. Psiaki te często zachwycają swoją urodą, zamiłowaniem do pracy i inteligencją. Do ras wywodzących się z Polski należą: chart polski, ogar polski, gończy polski, polski owczarek nizinny i owczarek podhalański. Czworonogi polskich ras to zwierzaki o szerokiej użytkowości. Polskie owczarki nizinne i owczarki podhalańskie to niezastąpieni przewodnicy i obrońcy owiec, natomiast charty polskie, gończe polskie i ogary polskie to wspaniałe psy myśliwskie.

Rasy psów dla dzieci

Towarzystwo zwierzaka może mieć dobroczynny wpływ na rozwój dziecka. Opieka nad pupilem uczy odpowiedzialności i empatii oraz dostarcza mnóstwa radości. Czworonożny kompan dla najmłodszych musi jednak wyróżniać się zrównoważonym charakterem, cierpliwością, łagodnością i wyrozumiałością. Rasy psów dla dzieci słyną z przyjaznego usposobienia oraz zamiłowania do zabawy. W roli przyjaciół dla maluchów na pewno dobrze sprawdzą się towarzyskie, przyjacielskie i energiczne golden retrievery oraz labrador retrievery. Troskliwą opieką z pewnością otoczą dzieci łagodne olbrzymy, czyli berneńczyki. U boku najmłodszych dobrze odnajdą się też wesołe i bezkonfliktowe cavalier king charles spaniele oraz uczuciowe i nieco flegmatyczne buldogi angielskie.

Rasy psów myśliwskich

Ogar polski
Ogar polski

Polowanie na zwierzynę to dla wielu czworonogów nie lada atrakcja. Rasy psów myśliwskich zostały wyodrębnione ze względu na olbrzymią pasję łowiecką i umiejętność pracy w łowisku. Czworonogi będące utalentowanymi myśliwymi wyróżniają się doskonałym węchem, zwinnością, wytrwałością i wytrzymałością. Są bardzo wyczulone na bodźce i potrafią szybko reagować. Psy myśliwskie, w zależności od ich zamiłowań łowieckich, dzieli się na: aportery, dzikarze, gończe, norowce, płochacze, posokowce, tropowce i wyżły. W polowaniach na dziki niezwykle chętnie uczestniczą np. jamniki krótkowłose. Pogoń za zwierzyną jest domeną ogarów polskich. Za znalezionym tropem na pewno podążą wyżły niemieckie krótkowłose. Pomoc w wypłaszaniu i przynoszeniu zwierzyny zaoferują golden retrievery i labrador retrievery.

Rasy psów pasterskich

Pierwotną funkcją wielu psiaków była ochrona zwierząt gospodarskich. Rasy psów pasterskich miały za zadanie pilnować i bronić stada przed atakiem drapieżników. Musiały wykazywać się więc dużą inteligencją, pracowitością, siłą fizyczną, odpowiedzialnością i pewną nieufnością wobec obcych. Cechy te pozostały w nich do dziś. Do psów pasterskich zaliczane są m.in. border collie, kuvasze, owczarki australijskie, owczarki szkockie czy welsh corgi pembroke.

Rasy psów agresywnych

Pitbulterier
Pitbulterier

Niektóre czworonogi, ze względu na tendencję do zachowań agresywnych, budzą w wielu osobach grozę. Nieraz można bowiem usłyszeć historie o pogryzieniach powodowanych przez niebezpieczne rasy psów domowych. Warto jednak pamiętać, że agresja nie jest stałą cechą, którą można przypisać konkretnym rasom. Każdy czworonóg, w wyniku silnego pobudzenia emocjonalnego, frustracji lub lęku, może zaatakować. Dlaczego więc to właśnie rasy psów agresywnych nierzadko powodują tak dotkliwe obrażenia? Wynika to przede wszystkim z ich siły, waleczności, wytrzymałości i rozwiniętego instynktu obronnego. W przeszłości cechy te wykorzystywane były podczas walk psów czy polowań na duże zwierzęta. Groźne rasy psów wykazują często poczucie odpowiedzialności za rodzinę i teren, na którym przebywają. Są też odporne na ból, nieustraszone i niezwykle uparte. Za najgroźniejsze rasy psów uznawane są m.in.: amerykańskie pitbulteriery, dogi argentyńskie, tosa inu, rottweilery, owczarki kaukaskie. Posiadanie ras wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Bez wątpienia nie nadają się one dla niedoświadczonych lub niekonsekwentnych opiekunów.

Najłagodniejsze rasy psów

Łagodne rasy psów rzadko sprawiają problemy wychowawcze. Można pozazdrościć im ich opanowania, równowagi wewnętrznej i spokoju ducha. Czworonogi te wydają się żyć w idealnej harmonii z otoczeniem. Są nieskore do gwałtownych zachowań i agresji. Dobrze dogadują się zarówno z ludźmi, jak i innymi czworonogami. Wolą ustąpić niż zaciekle walczyć o swoje. Spokojne rasy psów reprezentują m.in. przyjacielskie i ekstrawertyczne labrador retrievery i golden retrievery. Oazą spokoju są też prawdziwe pieszczochy, czyli cavalier king charles spaniele. Mimo dość groźnego oblicza, spore pokłady łagodności drzemią w nowofundlandach. Poszukiwaczami silnych wrażeń nie są ponadto cierpliwi psi flegmatycy, czyli buldogi angielskie.

Rasy psów obronnych

Budzą respekt swoimi pokaźnymi rozmiarami, alarmują, gdy tylko dostrzegą zagrożenie, a nawet dzielnie stają do walki z intruzami. Rasy psów obronnych to kandydaci na idealnych stróży. Czworonogi zaliczane do tej grupy są czujne, odważne, wytrzymałe, silne i nieufne wobec obcych. Wykazują też instynkt terytorialny. Wymagają starannego szkolenia – w innym wypadku mogą mieć nadmierną skłonność do agresji. Doskonałe predyspozycje do stróżowania mają duże czworonogi, takie jak: rottweilery, boksery, bulteriery, owczarki niemieckie i owczarki kaukaskie.

Najpiękniejsze rasy psów

Maltańczyk
Maltańczyk

Nie sposób oderwać od nich wzroku. Wspaniała szata, charakterystyczny błysk w oku, nietypowe umaszczenie, idealne proporcje sprawiają, że najładniejsze rasy psów zawsze znajdują się w centrum zainteresowania. Do grona czworonożnych piękności z pewnością można zaliczyć obdarzone lśniąco białą, długą sierścią maltańczyki. Eleganckie białe futro jest też cechą rozpoznawczą innych wyjątkowych czworonogów, czyli samojedów. Biel równie pięknie może prezentować się jednak z czernią, czego najlepszym przykładem są dalmatyńczyki. Za sprawą równomiernie rozłożonych czarnych plamek psiaki te są dobrze znane niemal wszystkim miłośnikom czworonogów. Niczyjej uwadze nie umkną na pewno siberian husky. Z powodu migdałowych, położonych lekko ukośnie, oczu, o brązowych, niebieskich lub różnokolorowych tęczówkach psy tej rasy czarują swoim spojrzeniem. Najpiękniejsze rasy psów niejednokrotnie zachwycają również swoją naturalnością, którą można uznać za kwintesencję psiego piękna. Przez wielu za najbardziej urodziwe uznawane są, wyróżniające są nieco wilczym obliczem, owczarki niemieckie lub wiecznie radosne, złociste bądź kremowe, golden retrievery.

Najdroższe rasy psów

Mastif tybetański
Mastif tybetański

Ich oryginalna uroda, niesamowita historia i specyficzne wymagania sprawiły, że obecnie osiągają zawrotne ceny. Najdroższe rasy psów to często bardzo wymagający, ale jednocześnie wyjątkowi pupile. Do ekskluzywnych psiaków z pewnością zalicza się mastif tybetański, za którego będziemy musieli zapłacić nawet 14 000 zł. Niewiele mniejsze będą koszty zakupu rosyjskiego toya (średnio 8500 zł) czy pomeraniana (średnio 8000 zł). Wysokie ceny osiągają też m.in. chow chowy (2000-4000 zł) i psy faraona (około 3500 zł).

Najmądrzejsze rasy psów

O bystrości psiego umysłu nieraz przekonał się każdy opiekun czworonoga. Niektóre zwierzaki to jednak prawdziwi prymusi. W mgnieniu oka łapią wszystkie komendy, zapamiętują kolejność zdarzeń i rozwiązują skomplikowane zagadki logiczne. Miarą psiej mądrości jest też zdolność zwierzaków do współpracy z człowiekiem. Najinteligentniejsze rasy psów potrafią doskonale komunikować się z ludźmi i korzystać z ich wskazówek. Dzięki temu mogą być niezastąpionymi pomocnikami w wielu dziedzinach życia. W rankingach psiej inteligencji nie od dziś królują border collie. Przedstawiciele tej rasy nie mają problemów, by zapamiętać i zrozumieć znaczenie nawet ponad 1000 słów. O ile pracowitość border collie nie jest dla nikogo tajemnicą, nie każdy wie, jak wielkim potencjałem intelektualnym mogą poszczycić się pudle. Czworonogi tej rasy są otwarte na wszelkie propozycje opiekuna i zawsze chętne do nauki. Należą do prawdziwych mistrzów w dziedzinie sztuczek i zadań zręcznościowych. Niebywałe zdolności węchowe to z kolei atut owczarków niemieckich. Psiaki tej rasy w pełni wywiązują się nawet z trudnych zadań, wymagających zarówno siły fizycznej, jak i sprawności umysłowej. Nie dają też się łatwo ponieść emocjom i zawsze zachowują zimną krew. Najmądrzejsze rasy psów potrafią z niezwykłą precyzją odczytywać ludzkie uczucia. Psiakiem, który doda nam otuchy w trudnych chwilach, a w czasie relaksu chętnie przyłączy się do zabawy, jest bez wątpienia golden retriever. Nie można odmówić mu świetnej pamięci i wspaniałego węchu. Do grona psich inteligentów zalicza się także doberman. Poddany odpowiedniemu szkoleniu może być wyjątkowo odpowiedzialnym stróżem.

Rasy psów do bloku

Nie wszystkie czworonogi potrzebują do szczęścia ogromnej przestrzeni. Niektóre psiaki, ze względu na spokojne usposobienie czy niewielkie gabaryty, nie mają szczególnych roszczeń terytorialnych i doskonale czują się nawet na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Rasy psów do mieszkania to często istni czworonożni arystokraci, którzy wolą wygodnie wylegiwać się na kanapie niż przemierzać kolejne kilometry. W roli typowych mieszczuchów dobrze sprawdzą się czworonogi zaliczane do ras ozdobnych i towarzystwa, np. maltańczyki, shiz tzu czy cavalier king charles spaniele. Do psiaków, które z powodzeniem możemy trzymać w bloku, należą także przedstawiciele ras brachycefalicznych, które z powodu specyficznej budowy pyska muszą nieco ograniczyć aktywność fizyczną. Idealnym pupilem do małego mieszkania może okazać się więc buldog angielski, pekińczyk czy mops.

Rzadkie rasy psów

Rzadkie rasy psów nie bez powodu budzą ogromne zainteresowanie. Nie wszyscy wiedzą o ich istnieniu, a naprawdę niewielu może cieszyć się na co dzień z ich towarzystwa. Niektóre z nich nigdy nie zdobyły wielkiej popularności ze względu na swoją nieufność, niezależność czy dzikość serca. Inne z powodu trudności hodowlanych lub wysokiej podatności na choroby znalazły się niemal na skraju wyginięcia. Do najrzadziej spotykanych czworonogów należą psiaki prastarych ras, które do dziś zachowały wiele cech swoich wilczych przodków. Unikatowymi czworonogami są m.in. telomiany (wyróżniające się zamiłowaniem do wspinaczki), psy z Karoliny (przypominające w zachowaniu dzikie psy dingo), czy śpiewające psy z Nowej Gwinei (słynące z nietypowej wokalizacji). Za dosyć niepospolite czworonogi trzeba też uznać fila brasileiro czy bedlington terriery. Choć psy te potrafią być wspaniałymi podopiecznymi, niekiedy bywają nieprzewidywalne i porywcze, przez co nie każdy jest w stanie je okiełznać.

Rasy psów dla alergików

Alergia nie musi wcale wykluczać realizacji marzeń o posiadaniu czworonożnego pupila. Co prawda nie istnieją zwierzaki, które byłyby całkowicie hipoalergiczne, jednak kontakt z niektórymi psiakami nie musi budzić poważnych obaw u osób uczulonych na sierść. Czworonogami, które wytwarzają niewiele alergenu Can f1, są labrador retrievery. Zwierzaki te gubią jednak bardzo dużo sierści, co może niwelować ich potencjalną „hipoalergiczność”. Rasy psów dla alergików wyodrębnione zostały ponadto na podstawie rodzaju sierści. Za bezpieczne dla osób uczulonych uznaje się psiaki nieposiadające podszerstka (np. maltańczyki, charciki włoskie), skąpo owłosione (np. grzywacze chińskie, nagie psy meksykańskie) i szorstkowłose (np. sznaucery miniaturowe).

Rasy psów dla alergików

5/5 - (1 głos)


Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj