TurystykaAtrakcje turystyczneDom i rodzinaDziecko

Energylandia

0

Energylandia w Zatorze – rozrywka na najwyższych obrotach!

Energylandia
Energylandia
Zdjęcie: Bumble Dee / stock.adobe.com

Energylandia w Zatorze to największy park rozrywki w Polsce. Jego obszar zajmuje aż 35 ha. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: Energylandia oferuje zarówno atrakcje dla rodzin z małymi dziećmi, jak i dla osób szukających dużej dawki adrenaliny. Zamierzasz odwiedzić Zator? Energylandia to obowiązkowy punkt programu! A jeżeli jeszcze nie planowałeś przyjazdu w te okolice – to zdecydowanie warto zacząć o tym myśleć!

Rodzinny park rozrywki Energylandia w Zatorze został otwarty 14 lipca 2014 roku. W ciągu zaledwie 6 lat podbił rynek miejsc rozrywkowych w Polsce. Nic dziwnego: znajdujące się tu obiekty spełniają najwyższe standardy jakości, a sympatyczna obsługa z chęcią udziela pomocy każdemu, kto pomocy potrzebuje.  

Energylandia – atrakcje dla dużych i małych

Ten ogromny park rozrywki to zdecydowanie najciekawsze miejsce, którym może pochwalić się Zator. Energylandia oferuje blisko 80 fascynujących atrakcji umieszczonych w pięciu strefach tematycznych. Strefy te to: Strefa ekstremalna, Big Milk Water Park, Strefa familijna, Bajkolandia oraz Smoczy Gród. Zobacz sam, jakie atrakcje znajdziesz w poszczególnych strefach!

Strefa ekstremalna

W strefie tej znajdują się najbardziej ekstremalne obiekty, które udostępnia gościom Energylandia. Zator słynie między innymi z Hyperion Mega Coastera. Jest to największy i najszybszy w swojej kategorii Roller Coaster w całej Europie. Najwyższy jego punkt znajduje się na poziomie 77 m. Od razu po osiągnięciu maksymalnego punktu kolejka zjeżdża z ogromną prędkością 142 km/h po zjeździe sięgającym 85% nachylenia. Po zakończeniu pierwszego spadku wjeżdża w tunel, który jeszcze bardziej potęguje doznania! Adrenalina sięga zenitu!

Jednak Hyperion to nie jedyna ekstremalna atrakcja, którą poleca Energylandia w Zatorze. Bardzo dużą popularnością cieszy się także Speed Water Coaster. Jest to największy i najszybszy wodny roller coaster na całym świecie! Stanowi spektakularne połączenie ślizgu wodnego i tradycyjnego roller coastera. Wagoniki są wznoszeni na wysokość aż 60 m, a następnie zjeżdżają w dół z prędkością 110 km/h. Oczywiście, przejażdżce towarzyszą strumienie wody, które schładzają rozgrzanych od emocji pasażerów kolejki. Zarówno Speed Water Coaster, jak i Hyperion Mega Coaster zostały udostępnione gościom w 2018 roku.

A co jeszcze oferuje w tej strefie Energylandia? Atrakcje szczególnie godne polecenia to zatrważająco wysokie wahadło Azec Swing oraz ramię Space Boostera, którego długość wynosi aż 40 m. Prędkość osiągana na tych obiektach dochodzi nawet do 100 km/h!

Roller Coaster - Mayan
Roller Coaster – Mayan
Zdjęcie: Tomasz Adam / commons.wikimedia.org

Fani dużej prędkości powinni także odbyć przejażdżkę na roller coasterze Mayan, sięgającym ponad 33 m oraz osiągającym prędkość 80 km/h. Przeciążenia na Mayanie sięgają prawie 5G, co oznacza, że każdy z pasażerów zostanie wciśnięty w fotel… i to nie tylko w przenośni! 

Kolejny roller coasterem, którym warto się przejechać, to Viking. Jest on mniejszy niż Mayan – najwyższy punkt wynosi „zaledwie” 13 m. Ale dodatkową atrakcją tej kolejki są obracające się wokół własnej osi wagoniki. Zawrót głowy – murowany! Ekstremalne doznania zapewni także 40-metrowa wieża zrzutu Tsunami Drop. Napędzana jest ona silnikiem o mocy aż 170 kW, dzięki czemu wyjątkowo szybko porusza się naprzemiennie w górę i w dół. 

Kolejnymi atrakcjami, które dla osób lubiących adrenalinę przygotowała Energylandia w Zatorze, są Apocalypto, Space Gun i Moya Formuła. Każda z nich wiąże się z dużą szybkością oraz wysokością. Dodatkowo Moya Formuła zaskakuje wyjątkowo szybkim przyspieszeniem: wagoniki rozpędzają się do 100 km/h w ciągu zaledwie 2 sekund!

Energylandia – strefa wodna Big Milk Water Park

Big Milk Water Park w Energylandii
Big Milk Water Park w Energylandii
Zdjęcie: Olivia / stock.adobe.com

Big Milk Water Park to nowoczesny park wodny, który został zbudowany na terenie kompleksu Energylandia. Zator nie dysponuje innym rozbudowanym parkiem wodnym na takim poziomie. Co więcej – w okręgu kilkuset kilometrów nie znajdziemy tak spektakularnych obiektów wodnych, jakie posiada Energylandia. Strefa wodna zajmuje tu obszar 1800 m2. Na tym rozległym terenie zbudowano trzy baseny z podgrzewaną wodą. Ich głębokość rośnie od 20 do 140 cm, więc każdy gość Water Parku – niezależnie od wzrostu – ma szansę na przyjemną kąpiel. Dodatkową atrakcją są plaże z rozstawionymi leżakami oraz bar z napojami. 

Jednak to nie wszystkie obiekty wodne, którymi dysponuje Energylandia. Park wodny obfituje także w zjeżdżalnie o różnych stopniach trudności. Zjeżdżalnie są dostępne w obszarze Tropical Fun, będącym częścią strefy Water Park. Dla osób ceniących silne doznania godna polecenia jest zjeżdżalnia z zapadnią Kamikadze oraz zjeżdżalnia w formie lejka Exotic Fun. Dzięki stromym zjazdom można tu uzyskać bardzo dużą prędkość. Zakręconą przygodę gwarantuje zjeżdżalnia Twister o długości zjazdu 100 m i wysokości 15 m. Ekscytującym odcinkiem zjazdu jest wielka komora w kształcie cebuli, w której każdemu zakręci się w głowie. 

Doskonałą zabawę zapewnia także Tropical Splash – zjeżdżalnia, która składa się aż z 6 torów. Można z niej zjechać równocześnie z grupą przyjaciół i wspólnie czerpać radość z tej przejażdżki. Niezapomniane wrażenia zapewni również 153-metrowa zjeżdżalnia Tiki Rider (o konstrukcji wysokiej na 15,5 m) oraz 111-metrowa Aloha (wysokość 9 m, zjazd na pontonach). 

Dla osób mniej ekstremalnych oraz dla rodzin z dziećmi przygotowano łagodniejsze zjazdy, które gwarantują w miarę spokojną „przejażdżkę”. Spokojną, ale zdecydowanie nie nudną! Czysta woda, piękne otoczenie i wspaniała obsługa sprawią, że nawet krótka zjeżdżalnia wodna zapewni świetną zabawę. Dodatkową atrakcją turystyczną są także pontony (jedno- i dwuosobowe). Korzystają z nich głównie ci goście, którzy chcą odbyć spływ urokliwą rzeką Adventure River. Jest to ta sama rzeka, w której kończą swój bieg trzy zjeżdżalnie: Aloha, Tiki Ride i Exotic Fun.

Oczywiście, park rozrywki Energylandia w Zatorze gwarantuje bezpieczeństwo przebywających w niej osób. Na terenie całego Big Milk Water Parku dozór sprawują wykwalifikowani ratownicy, którzy są przygotowani na natychmiastową reakcję w razie wystąpienia sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu gości. Punkty, w których przebywają ratownicy są dobrze oznakowane i widoczne dla odpoczywających wokół gości Energylandii.

Z pewnością zastanawiasz się, kiedy można skorzystać z atrakcji wodnych kompleksu Energylandia? Park wodny Big Milk Water Park jest czynny przy temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza, czyli głównie w sezonie letnim. Jeśli wybierzesz wiosnę lub jesień, aby odwiedzić Zator, Energylandia udostępni Ci inne atrakcje. Na te wodne będziesz musiał poczekać do lata…

Strefa familijna

Park rozrywki Energylandia w Zatorze przygotował także wiele atrakcji dla rodzin. Atrakcje te zostały włączone do specjalnie wyznaczonego sektora: Strefy familijnej. Znajdziemy tu różnego typu karuzele, dom strachów Monster House, czy też tor samochodowy MOYA Formuła Autodrom

Wiele rodzin z pewnością postanowi przejechać się kolejką górską. Strefa familijna oferuje kilka kolejek o różnym stopniu trudności. Dość łagodne są Mars oraz Frutti Loop. Przyjemne (i spokojne!) doznania zapewni także Kolejka Widokowa Samoloty, dzięki której można obejrzeć „z góry” tę część parku rozrywki Energylandia. Atrakcje dostępne głównie w sezonie letnim to Splash Battle (przejażdżka widokowa w specjalnych beczkach połączona z tryskaniem wodą z armatek), Atlantis (czyli spływ rwącą rzeką w kilkuosobowych pontonach), Viking Ride (przygoda na łodziach stylizowanych na dawne tratwy wikingów) oraz Swis Water Cups (spokojny spływ pełen pięknych widoków i bajecznych niespodzianek).

Jednak park rozrywki Energylandia proponuje osobom przebywającym w strefie familijnej nie tylko spokojne atrakcje. Część ze znajdujących się tutaj konstrukcji dostarcza gościom dużej dawki adrenaliny. Ze względu na to korzystanie z niektórych obiektów możliwe jest po osiągnięciu min. 140 cm wzrostu. Do najbardziej ekstremalnych rozrywek tej strefy parku należą:

 • Jungle Adventure – spływ dziką rzeką pełną szybkich nurtów, wirów oraz wodospadów;
 • Boomerang – rodzinny roller coaster, który charakteryzuje się licznymi zakrętami, wzniesieniami oraz szybkością (osiąga nawet 70 km/h);
 • Spill Water Anaconda – przejażdżka dwudziestoosobowymi łodziami po wodnej zjeżdżalni z prędkością dochodzącą do 55 km/h;
 • Toffifee Kopalnia Złota – szybki zjazd specjalnymi wagonikami w kształcie pnia drzewa po pokrytej wodą powierzchni;
 • RMF Dragon – „odwrócony” roller coaster, w którym wagoniki znajdują się pod szynami. Pasażerowie nie widzą więc pod swoimi nogami podłogi wagoników, tylko… znacznie oddaloną powierzchnię ziemi.

Po ekscytujących zjazdach i przejażdżkach warto odwiedzić Wioskę Szwajcarską, którą od 2017 roku może pochwalić się Energylandia. Zator przeobraża się w tym miejscu w urokliwe szwajcarskie miasteczko, pełne malowniczych ulic, budynków oraz dekoracji. Park rozrywki Energylandia proponuje także wizytę w Wiosce Wikingów. Jest to baśniowy obszar stylizowany na ogród wikingów. Podstawą do stworzenia tego terenu były skandynawskie podania i legendy. Goście odwiedzający Wioskę Wikingów będą mogli lepiej poznać kulturę i obyczaje tych dzielnych wojowników. Jest to szczególnie ciekawy obszar dla dzieci, które uwielbiają wcielać się w role walecznych Wikingów.

Energylandia – atrakcje dla dzieci w Bajkolandii

Atrakcje dla dzieci w Energylandii
Atrakcje dla dzieci w Bajkolandii

Energylandia w Zatorze przygotowana jest także na przyjęcie najmłodszych gości. W specjalnie wyznaczonej strefie Bajkolandia każde dziecko poczuje się cudownie (nawet raczkujące niemowlę)! Znajdują się tu przystosowane do potrzeb małych dzieci karuzele, autka, samoloty i inne atrakcje. Całość jest bajecznie kolorowa, wesoła i równocześnie bezpieczna. Maluchy mogą spotkać swoich ulubionych bohaterów z bajek. Mogą także wcielić się w rolę księżniczki, pilota, krasnala, czy też strażaka. Główne atrakcje, które przygotowane zostały w tej strefie, to: 

 • Śmiejżelki Energuś – największy rodzinny roller coaster w Polsce. Ma długość aż 335 m i wysokość 13 m. Może jechać z prędkością 55 km/h;
 • Farma Krasnali – to spokojna kolejka, objeżdżające farmę ze zwierzątkami. W trakcie tego zwiedzania dzieci siedzą w pojazdach poruszających się po specjalnych szynach;
 • Karuzela „Super Pompa” – to połączenie karuzeli oraz gry, w której osoba odbywająca przejażdżkę strzela z pompy wodnej do światełek imitujących ogień. Z powodu wciąż obracającej się karuzeli trafienie „ognia” może być nie lada wyzwaniem…;
 • Zjeżdżalnia Arctic Fun – umożliwia wspólną zabawę zarówno dzieci, jak i dorosłych;
 • Karuzela „Sissi” – klasyczna karuzela wiedeńska, w której dzieci siedzą na koniach i „jadą” na nich dookoła;
 • Łódki Wyspa Skarbów – spływ łódką po spokojnym wodnym torze;
 • Podniebne Statki – bajecznie kolorowa karuzela, z której zarówno dzieci, jak i rodzice mogą podziwiać okoliczne atrakcje z góry;
 • WRC Auto Zderzaki – czyli samochody, w których dzieciaki mogą samodzielnie poruszać się po torze. Nie zabraknie tu wymijania, okręcania się oraz zderzania. Jednym słowem – frajda na całego!

Wszystkie urządzenia dostępne w Bajkolandii są zaprojektowane specjalnie dla najmłodszych gości. W tej strefie rządzą kolory i uśmiech. Udana zabawa gwarantowana!

Smoczy Gród

Smoczy Gród to kolejna – piąta – strefa, którą dla swoich gości przygotowała Energylandia. Zator zdecydowanie powinien się chwalić tym niezwykłym miejscem! Mogłoby stanowić ono scenografię do filmu o smokach. Strefa ta „dopieszczona” jest mnogością budynków i dekoracyjnych elementów, stylizowanych na obiekty pochodzące wprost ze średniowiecza. Zobaczymy tu więc wąskie uliczki, zamki, a nawet pochodnie. Klimatu średniowiecznej scenerii dodaje materiał, z którego stworzono Smoczy Gród: kamień i drewno.

Największa znajdująca się w tej strefie atrakcja to roller coastser Zadra. Kolejka ta wznosi się na wysokość 63 m i pozwala na osiągnięcie prędkości 121 km/h. Wrażenie robi długość trasy: Zadra liczy aż 1316 m! Trasa pełna jest zakrętów i spadków, z których najbardziej stromy ma nachylenie 90 stopni! Jeśli zależy Ci na mocnej dawce adrenaliny, to koniecznie przejedź się Zadrą! Nie tylko jest szybka, ale także usytuowana w wyjątkowej „smoczej” scenerii.

Nieco spokojniejsza jest kolejka Frida. Jednak także i na niej czeka Cię duża dawka wrażeń. Osoby preferujące relaksujące przejażdżki (niekoniecznie szybkie) powinny zwiedzić Smoczy Gród w specjalnych wagonikach-smokach kolejki Dragon Adventure lub na Mini Roller Coaster Draken. Za to najmłodsi goście z pewnością spędzą niezapomniane chwile na ruszających się do góry i w dół smokach karuzeli Fuego.

Przemyślana infrastruktura

Infrastruktura Energylandii
Infrastruktura Energylandii
Zdjęcie: Olivia / stock.adobe.com

Energylandia w Zatorze to miejsce, w którym króluje ergonomia. Umiejscowienie poszczególnych atrakcji oraz budynków sanitarnych i gastronomicznych zostało dokładnie przemyślane i zaplanowane. Na gości czeka ogromny parking, na którym zmieści się nawet kilka tysięcy samochodów. Tuż przy wejściu znajduje się kilkadziesiąt kas, w których bez zbyt długiego oczekiwania możesz kupić bilety. Energylandia posiada także liczne alejki spacerowe, dostosowane do przemieszczania się z wózkiem. 

Energylandia – dojazd

Bardzo wygodna dla osób przyjezdnych jest lokalizacja parku rozrywki Energylandia. Kraków oraz Katowice znajdują się zaledwie 50 km od Zatoru. Tym samym to właśnie mieszkańcy tych miast są jednymi z najczęstszych gości w krainie Hyperiona.

Istnieje kilka sposobów, aby dotrzeć do kompleksu Energylandia. Dojazd prywatnym samochodem jest najczęściej wybieraną formą transportu. Osoby jadące autostradą A4 z Katowic powinny na węźle Balin skierować się na Oświęcim, a potem na Kraków i Wadowice drogą DW780 oraz DW781. Goście jadący A4 z Krakowa powinni na węźle Rudno jechać zgodnie ze znakami do Alwerni, a potem na Oświęcim drogą DW780 i DW781. Jeśli jesteś już w Zatorze, to na pewno bez problemu trafisz do parku rodzinnego Energylandia. Adres tego olbrzymiego kompleksu rozrywki to: al. 3 Maja 2, 32-640 Zator

W sezonie letnim można skorzystać z dedykowanego autobusu. Kursuje on na trasie Kraków – Energylandia (wyjazd z Krakowa w godzinach porannych) oraz Energylandia – Kraków (wyjazd z Energylandii w godzinach popołudniowych). Dodatkowe autobusy dowożące gości do Zatoru kursują z Opola (przez Strzelce Opolskie) oraz Wrocławia (przez Oławę, Brzeg, Opole i Strzelce Opolskie). Dokładne informacje o miejscach wyjazdu w Krakowie, Wrocławiu oraz Opolu znajdują się na stronie internetowej Energylandii. Osoby dojeżdżające z innych rejonów mogą najpierw dojechać pociągiem do wymienionych wyżej miast, a następnie przesiąść się do dedykowanego autobusu, jadącego prosto do Zatoru.

Energylandia – noclegi w okolicy

Będąc w Zatorze, masz możliwość skorzystać z bogatej bazy noclegowej. Powinieneś to zrobić zwłaszcza wtedy, jeśli planujesz kilkudniową zabawę w parku Energylandia. Hotel w pobliskim Oświęcimiu, pensjonat w Wadowicach, domki letniskowe w stylu Dzikiego Zachodu, czy też tipi – Ty decydujesz, gdzie chcesz odpocząć po pełnym emocji dniu w kompleksie Energylandia. Hotel może być, oczywiście, dobrym pomysłem. Jednak czy nie ciekawiej byłoby spędzić noc w namiocie wyglądającym jak indiański wigwam? Wioska indiańska Western Camp proponuje swoim gościom wyjątkowe pokoje stworzone w specjalnie przygotowanym namiocie. Wyposażenie może wydawać się minimalistyczne (łóżka, stół, krzesła), ale równocześnie luksusowe i wygodne. 

Alternatywę dla wioski indiańskiej stanowią wozy noclegowe Western Camp. Pokoje, które można tu wynająć, są stworzone w specjalnych wozach, stylizowanych na wozy cygańskiego taboru. W wozie znajdziemy łóżka oraz drewniany stół z krzesłami. Całość osłonięta jest specjalnym materiałem, który ochrania gości przed deszczem i daje poczucie prywatności. 

Zarówno w wiosce indiańskiej, jak i w wozach noclegowych Western Camp możesz kupić bilet upoważniający do wstępu do całego kompleksu Energylandia. Nocleg w tym miejscu będzie z pewnością rewelacyjną atrakcją, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

Kolejne kwatery warte polecenia to domki letniskowe Western Camp. Tutaj także masz możliwość zakupu biletu do parku Energylandia. Noclegi w domkach Western Camp pozwolą Ci się poczuć jak na Dzikim Zachodzie. Są to drewniane domki, które przypominają budynki znane nam z westernów. Możesz więc poczuć się jak Lucky Luke i równocześnie korzystać z klimatyzacji, telewizji satelitarnej, bezpłatnego wi-fi, czy też komfortowej łazienki.

Jeśli wolisz tradycyjne miejsca noclegowe, to sprawdź ofertę pensjonatów, hosteli i hoteli zlokalizowanych w bliskiej odległości od kompleksu Energylandia. Nocleg można także zarezerwować na polu namiotowym. Jest to najtańsza forma spędzenia nocy. Najbliżej głównych atrakcji znajduje się Pole namiotowe i camping Energylandia. Opinie o polu namiotowym i campingu są bardzo dobre, a doskonała lokalizacja sprawia, że co roku przyjeżdża tu wielu pasjonatów kolejek górskich i innych atrakcji, które proponuje Energylandia w Zatorze.

Park rozrywki Energylandia – bilety

Zastanawiasz się, jak sprawdzić ceny biletów do całego kompleksu Energylandia? Cennik znajduje się na stronie internetowej parku. Dobrze jest go sprawdzić przed przyjazdem do Zatoru. Dzięki temu można skorzystać z różnego typu zniżek i pakietów, które przygotowała dla swoich gości Energylandia. Bilety można kupić w formie elektronicznej lub bezpośrednio w kasie znajdującej się przy wejściu do parku.

Warto zwrócić uwagę na grupy uprzywilejowane, które ujęte są w cenniku parku Energylandia. Bilet rodzinny, niestety, się w nim nie znajduje. Ale duże zniżki przysługują między innymi:

 • dzieciom do 140 cm wzrostu,
 • osobom do 18 roku życia w dniu ich urodzin,
 • kobietom w ciąży,
 • seniorom,
 • osobom niepełnosprawnym,
 • młodej parze, która organizuje w parku sesję ślubną (warunek: młoda para musi być w stroju ślubnym).

Dla osób, które są zainteresowane zabawą dłuższą niż jeden dzień, przygotowano bilety 2-dniowe (korzystniejsze cenowo niż dwa bilety jednodniowe). Istnieje też możliwość zakupu całorocznego biletu wstępu do parku Energylandia. Bilet rodzinny nie znajduje się w cenniku, ale honorowana jest Karta Dużej Rodziny, dzięki której można uzyskać dodatkową zniżkę.

W cenie biletu goście mają wstęp na wszystkie atrakcje w całym kompleksie, niezależnie od wybranej w danej chwili strefy tematycznej. Nie ma przy tym żadnych limitów określających liczbę dopuszczalnych przejazdów. Jedyne występujące limity są związane ze wzrostem: na część kolejek górskich i zjeżdżalni wstęp mają osoby wyższe niż 140 cm.

Energylandia – godziny otwarcia

Energylandia w Zatorze czynna jest od kwietnia do października. Główne godziny otwarcia to 10:00 – 18:00. Jednak w okresie wakacyjnym kompleks czynny jest od godziny 10:00 do 20:00. Warto śledzić aktualne godziny otwarcia na stronie internetowej parku Energylandia (adres strony: www.energylandia.pl). Właściciele parku organizują niekiedy dodatkowe imprezy, które spowodują, że Energylandia będzie dłużej dostępna dla swoich gości (np. Halloween Night, kiedy to park czynny jest od godziny 10:00 do aż 22:00).

Energylandia: Zator czeka na amatorów bezpiecznego szaleństwa!

Kiedy odwiedzić Energylandię?
Energylandia
Zdjęcie: Tomasz Adam / commons.wikimedia.org

Zarówno sezon letni, jak i okres wiosenno-jesienny to doskonały czas, żeby odwiedzić park rozrywki Energylandia. Opinie o tym fantastycznym kompleksie rodzinnego wypoczynku są bardzo pozytywne. Goście doceniają dogodny dojazd do Zatoru, nowoczesne roller coastery, park wodny, piękną scenerię oraz niezwykły klimat, który panuje na terenie parku Energylandia. Noclegi w okolicznej wiosce indiańskiej lub w drewnianych domkach stylizowanych na budynki z dzikiego zachodu to dodatkowa atrakcja, z której korzysta wiele osób. Warto wybrać się tutaj na dłużej niż jeden dzień. Przyjedź i sprawdź sam, jakie atrakcje oferuje ten fantastyczny park rozrywki! Energylandia w Zatorze czeka na Ciebie! 

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia