TurystykaAtrakcje turystyczne

Atrakcje Zakopanego

Sandra Dalkowska

0

Zwiedzamy Zakopane. Atrakcje Zakopanego – co warto zobaczyć?

Zimowa stolica Polski, królestwo białego szaleństwa i kolebka góralskich tradycji – chyba nie trudno zgadnąć, o jakim miejscu mowa.  Zakopane, miasto znajdujące się u podnóża ojczystych Tatr – niezależnie od pory roku, najchętniej obierany kierunek przez turystów pragnących odpocząć w polskich górach. Co sprawia, że ta małopolska miejscowość wzbudza tak duże zainteresowanie podróżników z całego świata?

Zakopane
Zakopane nocą

To niesamowity klimat tego miejsca – cieszy oczy pięknymi, górskimi krajobrazami, rozpieszcza podniebienie smakiem ciepłego oscypka, wabi zapachem grzanego wina i rozpieszcza uszy dźwiękami góralskiej muzyki. Złośliwi uważają, że atrakcje Zakopanego są przereklamowane, jednak tysiące turystów rocznie nie może się mylić – tu po prostu trzeba przyjechać chociaż raz w życiu!

Do Zakopanego bez problemu dotrzesz zarówno latem, jak i zimą. Dzięki ogromnej popularności tego miasta, wielu przewoźników oferuje tanie przejazdy z najróżniejszych zakątków Polski. Jeżeli podróżujesz na własną rękę, uzbrój się w cierpliwość – korki w pobliżu Zakopanego mogą wyprowadzić Cię z równowagi. Osobom przebywającym za granicą najłatwiej będzie wykupić lot do Krakowa, po czym już stamtąd wybrać jedną z wielu opcji transportu do zimowej stolicy kraju.

Gdzie spać – noclegi w Zakopanem

Zdecydowałeś się na wyjazd, co dalej? Szykując się na pobyt w Zakopanem, warto z wyprzedzeniem zarezerwować noclegi – szczególnie w szczycie sezonu (majówka czy sylwester) znalezienie hotelu w dobrej cenie i atrakcyjnej lokacji może wyzwaniem, przy dobrej organizacji nie grozi Ci jednak bankructwo.

Niektórych może zaskoczyć, że pobyt w tej miejscowości można zorganizować w całkiem przystępnej cenie – hoteli, hosteli, kwater prywatnych i pensjonatów w Zakopanem jest mnóstwo. Jeżeli podróżujesz samochodem, możesz zdecydować się na tańszy nocleg w jednej z okolicznych miejscowości, np. Białym Dunajcu – taki wybór pozwoli Ci również poznać atrakcje w pobliżu Zakopanego.

Najciekawsze atrakcje – Zakopane i okolice

Kluczowe pytanie – jak spędzić czas odwiedzając Zakopane? Atrakcje dla dzieci, wyciągi narciarskie, pyszne lokalne jedzenie, komfortowe hotele SPA i ciesząca oczy, niesamowita natura – atrakcje Zakopanego są tak liczne, że  znajdzie się tu coś nawet dla najwybredniejszego turysty. Co warto więc zobaczyć i które miejsca należy zwiedzić?

Aby ułatwić Ci przygotowania do wyprawy, wymieniamy najciekawsze atrakcje Zakopanego oraz atrakcje w pobliżu Zakopanego.

Atrakcje Zakopanego dla aktywnych

Aktywni turyści nie lubią leniwego wylegiwania się w hotelu, kto z resztą może usiedzieć w miejscu, kiedy Podhale oferuje tak liczne, naturalne atrakcje? Zakopane i okolice to tereny idealne dla zdobywców gór, miłośników szusowania po stokach i długich spacerów.

Atrakcje dla miłośników białego szaleństwa – narty i snowboard

Wymieniając najlepsze atrakcje Zakopanego, niemożliwym jest pominąć liczne stoki narciarskie. Zakopane to niebo dla miłośników białego szaleństwa. Niezależnie od stopnia Twoich umiejętności, preferencji sportowych (snowboard czy narty) czy pory roku, nie ma lepszej bazy wypadowej dla fanów narciarstwa, niż Zakopane. Nawet jeżeli zima postanowiła się obrazić, brak śniegu nie zniszczy planów wyjazdowych – niektóre miejsca są sztucznie zaśnieżone.

Jedną z najpopularniejszych stacji narciarskich w Zakopanem i okolicach jest Polana Szymoszkowa. To jedyna stacja w Polsce, która oferuje turystom wyciąg z krzesełkami sześcioosobowymi, chroniący przed deszczem i śniegiem. Na terenie kompleksu działa szkółka narciarska dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz bary i karczmy serwujące regionalne przysmaki – kulinarne atrakcje Zakopanego.

Ogromnym atutem Polany Szymoszkowej jest niesamowity widok rozpościerający się na panoramę Tatr. Zależnie od sezonu, turyści mają możliwość wykupienia nawet dwutygodniowego karnetu, a dla najmłodszych przygotowane są duże zniżki cenowe.

Inną znaną i lubianą przez narciarzy lokacją jest Ośrodek Narciarsko Rekreacyjny Harenda, który oferuje turystom stoki o najróżniejszym poziomie trudności – znajdzie się coś dla osób wykonujących pierwsze „ślizgi” na nartach, jak i długie trasy o dużym nachyleniu dla bardziej doświadczonych sportowców. Stok jest sztucznie naśnieżany i naświetlony, tak więc niezależnie od temperatury i pogody możesz w najlepsze szaleć na nartach.

Kasprowy Wierch jest bez wątpienia najpopularniejszym i najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Zakopanem. Przez swoją popularność kolejki do wjazdu mogą być bardzo długie, dlatego w sezonie poleca się zakup biletu wcześniej przez internet.

Kasprowy Wierch zimą
Kasprowy Wierch zimą

Ponieważ cała powierzchnia stoku znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, żadna z tras nie jest sztucznie naśnieżana. Ze względu na wysokie położenie stacji, turyści mogą zachwycać się niesamowitymi, malowniczymi widokami – pamiętajcie jednak aby ciepło się ubrać, na szczycie jest dość zimo niezależnie od tego, czy odwiedzacie to miejsce zimą, czy latem. Narciarze do dyspozycji mają kilka tras, jednak żadna z nich nie należy do najłatwiejszych. Górna stacja położona jest 26 metrów poniżej samego wierzchołka góry – zjazd z niej może być ciekawym wyzwaniem dla doświadczonych sportowców o dużych umiejętnościach.

Jeżeli nie jesteś ogromnym fanem jazdy na nartach, ale od dzieciństwa obserwowałeś skoki narciarskie i sukcesy Adama Małysza, na pewno zainteresuje Cię skocznia Wielka Krokiew. Turyści mogą zobaczyć, jak niezwykłą drogę pokonują skoczkowie.

Wielka Krokiew w Zakopanem
Wielka Krokiew w Zakopanem

Pokonaj śnieżny labirynt

Pokonanie labiryntu może wydawać się dziecinnie łatwe – nic bardziej mylnego! To świetna atrakcja Zakopanego dla turystów, którzy lubią wyzwania i nie boją się długiego błądzenia po mroźnych korytarzach – to największa tego typu konstrukcja w Polsce i na świecie! Śnieżny labirynt znajduje się na terenie Zimowego Parku Rozrywki Snowlandia – ma on w swojej ofercie również liczne atrakcje dla dzieci. Labirynt w całości zbudowany jest śniegu i lodu, przez co zależnie od temperatury jest otwarty zimą.

Odważysz się na góralski ślizg?

To ogromna, sięgająca 5. piętra ośmiotorowa zjeżdżalnia. Choć oferta przeznaczona jest również dla dzieci, przed wejściem wymiękają nawet niektórzy dorośli – nic dziwnego, taka wysokość może niektórych paraliżować. Można zjeżdżać samemu lub w tandemie, a koszt zjazdu to jedyne 5 złotych. Jeżeli interesują Cię dostarczające wielu wrażeń atrakcje Zakopanego, odwiedź podczas swojego pobytu Góralski ślizg. Skok adrenaliny gwarantowany!

Zakopane – Atrakcje dla leniwych

Większość osób przyjeżdżających w góry planuje znaczną część urlopu spędzić jeżdżąc na nartach, jednak to nie wszystko, co do zaoferowania ma Zakopane. Atrakcje dla leniwych wcale nie muszą być nudne!

Przygoda w kinie 7D

Ktoś może zapytać: po co odwiedzać kino podczas wizyty w tak magicznym miejscu, jak Zakopane – atrakcje dla dzieci są tutaj liczne, większość z nich jednak obejmuje pobyt na świeżym powietrzu. Co jednak zrobić, jeżeli ulewa uniemożliwia zabawy na podwórku, lub cała rodzina chciałaby się zrelaksować po dniu pełnym wrażeń? Świetnym rozwiązaniem jest znajdujące się na ulicy Piłsudskiego 2 kino najnowszej generacji, które zagwarantuje wam unikalne doznania.

W przeciwieństwie do znanych i dość oklepanych już seansów 3D, emitowane są animacje, podczas których widz może poczuć się, jakby był uczestnikiem historii rozgrywanych na dużym ekranie. Jak to możliwe? Efekty specjalne, takie jak: smyranie po nogach, drapanie po plecach, zmiany zapachów czy temperatury, wykorzystywanie wody i pary oraz efektów dźwiękowych, to tylko kilka z różnych niespodzianek przygotowanych przez twórców seansów.

Poznaj zakopiańskie Krupówki

Krupówki to serce zakopanego, w szczytowym sezonie mogą niektórych przerażać i na pewno nie przypadną do gustu osobom, które nie lubią tłumów. Mimo wszystko warto się po nich przespacerować w poszukiwaniu ciekawych pamiątek, lokalnego rękodzieła i restauracji z tradycyjnymi góralskimi przysmakami. Nie można pominąć Krupówek, odwiedzając Zakopane! Atrakcje – dla leniwych, aktywnych czy dla dzieci – tego miasta często położone są w samym jego centrum, na Krupówkach. Krupówki to również punkt startowy wielu szlaków prowadzących w góry lub okolice Zakopanego.

Krupówki w Zakopanem
Krupówki w Zakopanem

Wizyta w domku do góry nogami

To bez wątpienia nietypowa atrakcja, która zaskoczy małych i dużych turystów. Wizyta w domku do góry nogami pozwala doświadczyć unikalnych wrażeń grawitacyjnych i puścić wodze wyobraźni. Dwupiętrowy dom nie dość, że stoi na dachu, to jeszcze jest przechylony pod pewnym kątem, przez co może płatać błędnikowi nieźle figle. Prócz schodów prowadzących na górę, całe wnętrze umeblowane jest na opak, a wyposażenie przyczepione jest do znajdującej się nad głowami turystów… podłogi. Wizyta w domku do góry nogami nie jest droga – 9zł za bilet dla dziecka do lat 12, powyżej 12 roku życia – 11zł. Nietypowa atrakcja znajduje się blisko Krupówek.

Relaks w Aquaparku i Termach

Chcesz odpocząć i zrelaksować się odwiedzając Zakopane? Atrakcje dla leniwych turystów mogą być jednocześnie świetnym miejscem do zabaw dla dzieci! Termy i aquaparki to popularne i chętnie odwiedzane atrakcje Zakopanego. Najróżniejsze baseny, zjeżdżalnie, fontanny oraz dostosowane do najmłodszych strefy zabaw na długie godziny zajmą twoje pociechy. Rodzice w tym czasie mogą korzystać z pozytywnych właściwości wód termalnych i relaksować się w ciepłych basenach.

Zwiedzaj atrakcje Zakopanego podczas kuligu

Kulig śnieżny to wspaniała rozrywka dla całej rodziny, pozwalająca zobaczyć najpiękniejsze atrakcje Zakopanego i najciekawsze punkty w okolicy miasta. Podczas przejażdżki turystom często towarzyszy tradycyjna, góralska muzyka, a po zakończeniu widokowej trasy można spróbować lokalnych specjałów i rozgrzać się ciepłymi napojami. Jeżeli podróżujesz z dziećmi, najmłodszych uczestników kuligu na pewno ucieszy możliwość podróży z konikami.

Kulturalne atrakcje Zakopanego

Jeżeli podczas wyjazdu nastawiasz się na relaks, poznawanie kultury i historii regionu, sprawdź lokalne muzea, galerie sztuki i inne kulturalne atrakcje w okolicach Zakopanego. Zwiedzanie możesz rozpocząć od spaceru po Krzeptówkach – dzielnicy Zakopanego, cechującej się ludową, tradycyjną zabudową.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Muzeum Stylu Zakopiańskiego
Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego.
Zdjęcie: Zbigniew Pietrzykowski / commons.wikimedia.org

Muzeum znajduje się w słynnej willi Koliba – budynku, który jest idealnym przykładem tradycyjnej, zakopiańskiej architektury. Wizyta w muzeum to wspaniała okazja na zapoznanie się z tradycyjnym stylem zakopiańskim, który ukształtował się w XIX wieku, kiedy do Zakopanego przyjechał Stanisław Witkiewicz. Obserwując pojawianie się nowych pensjonatów i próby architektów do wprowadzenia zagranicznych stylów, zaczął propagować budowanie i strojenie wnętrz zgodnie z podhalańskimi, góralskimi tradycjami.

Dziś w Zakopanem ciężko znaleźć miejsce, które wnętrze jest tak autentyczne, jak ekspozycja w chatach otwartych w ramach muzeum. Turyści mogą zobaczyć, jak w XIX wieku mieszkał zamożny podhalański chłop. Muzeum otwarte jest zarówno latem, jak i zimą.

Adres:
Kościeliska 18, Zakopane

Teatr Witkacego

Teatr Witkacego działa w Zakopanem od 1985 roku. Jednym z głównych założeń teatru jest odkrywanie i kultywowanie dziedzictwa kulturowego miasta Zakopane. Atrakcje turystyczne nie muszą ograniczać się do spacerów po Krupówkach czy wypraw w góry. Odwiedzając Podhale, warto poświęcić czas na zrozumienie kultury regionu – wizyta w teatrze jest na to świetnym sposobem. Budynek teatru to dawny Zakład Wodoleczniczy, który w połowie XX służył za miejsce spotkań elity artystycznej.

Adres:
Chramcówki 15, Zakopane

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego
Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego.
Zdjęcie: Staszek99 / commons.wikimedia.org

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego

To największe i najstarsze muzeum na terenie Zakopanego – zostało otwarte w 1889 roku. W dwupiętrowym budynku zaprojektowanym zgodnie z zasadami stylu zakopiańskiego, na parterze znajduje się stała ekspozycja ze zbiorami etnograficznymi Podhala, natomiast na piętrze umiejscowiona jest wystawa dotycząca pasterstwa, geologii i przyrody Tatr. Wizyta w Muzeum Tatrzańskim pozwoli Ci lepiej zrozumieć jak powstały i czym cechują się przyrodnicze atrakcje Zakopanego.

Adres:
Krupówki 10, Zakopane

Lista muzeów na Podhalu jest bardzo długa – atrakcje Zakopanego związane ze sztuką i kulturą są mocną stroną tego miasta. Jeżeli po wizycie w powyższych muzeach zaciekawiłeś się historią i tradycjami regionu możesz również odwiedzić Galerię Władysława Hermana, Muzeum Przyrodnicze T.P.N, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Karola Szymanowskiego czy Miejską  Galerię Sztuki Zamoyskiego.

Zakopane – atrakcje dla dzieci

Dzieci mają inne wymagania niż dorośli – podczas gdy niektórzy rodzice pragną jedynie leniwego relaksu na łonie natury, organizując wyjazd z pociechami, musisz znaleźć miejsce, w którym mali towarzysze podróży nie będą się nudzić. Na szczęście liczne atrakcje Zakopanego czynią to miasto idealnym punktem dla rodzin!

Szaleństwo na lodowisku

Łyżwiarstwo to świetny sport, a zarazem zabawa, w który może zaangażować się cała rodzina. Dla dzieci, które już opanowały jazdę na rolkach, będzie to znakomite rozwinięcie posiadanych umiejętności. Jazda na łyżwach uczy utrzymywać równowagę, ćwiczy koordynację ruchową i balans. Jeżeli nie potrafisz śmigać po lodzie, nie bój się spróbować! Dzieci na pewno ucieszą się ze współudziału rodziców w zabawie, a stawiając pierwsze kroki przy barierkach na pewno sobie poradzić. Jeżeli potrzebujesz lekcji, możesz poprosić o pomoc instruktora.

Wiele lodowisk oferuje możliwość wykupienia prywatnych lekcji lub zapisu dziecka na kilkudniowy kurs, obejmujący naukę najróżniejszych wariacji na lodzie. Pamiętaj, aby wybierając się na lodowisko ubrać dziecko odpowiednio do pogody, najlepiej sprawdzi się technika „na cebulkę”. Aby skorzystać z lodowiska nie musisz posiadać własnego sprzętu, zazwyczaj bez problemu już na miejscu wypożyczysz odpowiednie łyżwy – ponieważ but jest dość sztywny, nie zaleca się zabierać na łyżwy dzieci poniżej czwartego roku życia.

Lodowiska i podobne atrakcje – Zakopane i okolice:

– Centralny Ośrodek Sportu
– Lodowisko na Górnej Równi Krupowej
– Lodowisko przy Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych

Nauka w szkółce narciarskiej

Szkółki narciarsieWiększość turystów odwiedzających Zakopane i okolice zimą uwzględnia w planie wyjazdu jazdę po stokach. Wyjazd w góry to świetna okazja, aby zarazić dziecko własną pasją lub nauczyć go jazdy na nartach, czy snowboardzie i podziwiać, jak po paru lekcjach szaleje po białych stokach – radość na twarzy dziecka po pierwszych udanych zjazdach jest bezcenna.  W mieście i w pobliżu Zakopanego istnieje wiele szkół jazdy na nartach, w których wykwalifikowani instruktorzy nauczą twoje dziecko podstaw jazdy. Bezpieczeństwo twojej pociechy to podstawa – odpowiednio dobierz trasę, na której dziecko będzie stawiać swoje pierwsze „narciarskie kroki”– najlepiej sprawdzą się stoki o małym kącie nachylenia, łagodny zakończeniu, z trasami, które nie są zatłoczone. W okolicach Zakopanego jest wiele miejsc dopasowanych do potrzeb rodzin z dziećmi.

  • CENTRUM SZKOLEŃ NARCIARSKICH NOSAL ZAKOPANE

To idealny ośrodek dla rodzin z dziećmi, oferujący wiele tras idealnie dopasowanych do wymagań najmłodszych i początkujących narciarzy. Znajdzie się tutaj tak zwana „Ośla łączka”, czyli krótki, bardzo łatwy stok o niewielkim nachyleniu, idealny do nauki jazdy na nartach, oraz trzy proste trasy niebieskie o różnych długościach – od 220 do 250 metrów, wszystkie z wyciągami talerzykowymi.

W ramach Centrum Nosal działa szkoła narciarska „Strama”, oferująca program szkoleń przygotowany specjalnie dla najmłodszych. Maskotką szkółki narciarskiej jest „Miś Stramuś”, mali uczestnicy zajęć mogą zdobywać od niego odznaki za najróżniejsze osiągnięcia podczas kursów i konkursów. Dodatkowo na terenie ośrodka znajduje się klub Misia Stramusia, w którym pod opieką wykwalifikowanego personelu dziecko może uczestniczyć w ciekawych zabawach i animacjach.

  • STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA

Innym idealnym miejscem na rozpoczęcie przygody z nartami i snowboardem jest Polana Szymoszkowa w Zakopanem. Atrakcje dla dzieci na terenie centrum obejmują nie tylko zabawę na nartach, ale też pozwalają na szaleństwo w basenach geotermalnych. Podczas gdy dzieci bawią się pod okiem kadry szkółki, rodzice mogą w pełni oddać się sportowym szaleństwom. Na terenie stacji znajduje się przedszkole narciarsko-snowboardowe dla dzieci w wieku 4-12 lat, gdzie podzielone na odpowiednie grupowy wiekowe maluchy uczą się na specjalnie wydzielonym bezpiecznym terenie. Specjalnie dla dzieci funkcjonuje tak zwany „Magiczny dywan”, czyli wyciąg taśmowy, który ułatwia smykom wjazd na stok.

  • SZKOŁA NARCIARSKA HSKI ZAKOPANE

Szkoła HSki od przeszło czternastu lat prowadzi przeznaczony dla najmłodszych „Klub Pingwina”, który oferuje kilkudniowe kursy dla dzieci w najróżniejszym wieku – w grupie „Bambini” prowadzone są lekcje dla brzdąców powyżej 3 roku życia, kolejne dostosowują poziom zajęć do dzieci w wieku 4-5 lat, 6-12 lat i 12-17 lat. Zależnie od swoich potrzeb możesz zapisać dziecko na jednodniowe lekcje, tygodniowy kurs  lub zorganizowane obozy zimowe.

Plac zabaw na Dolinie Równi Krupowej

Uważasz, że wydasz majątek, odwiedzając z pociechami Zakopane? Atrakcje dla dzieci nie zawsze muszą kosztować dużo, niektóre z nich są darmowe. Idealnym przykładem jest plac zabaw na Dolinie Równi Krupowej. Otwarty w 2013 roku, wyróżnia się wyjątkową, drewnianą architekturą. Plac jest nowoczesny, bezpieczny i bogato wyposażony. W skład jego zabudowy wchodzą między innymi domki, mosty, kładki, stalowe zjeżdżalnie czy huśtawki, a cała powierzchnia wyłożona jest matą amortyzującą upadki. Podczas gdy twoje maluchy będą bawić się w najlepsze, ty możesz odpocząć na ławce i podziwiać piękny, górski pejzaż  – z placu rozpościera się widok na pobliskie szczyty. Plac warto odwiedzić, jeżeli spędzasz urlop w Zakopanem latem lub wiosną, zimą jest nieczynny.

Sale zabaw w Zakopanem

Jeżeli chcesz, aby Twoja pociecha podczas wyjazdu zintegrowała się z innymi dziećmi lub rozładowała pokłady energii w inny sposób, niż podczas szaleństw na białym puchu, sale zabaw są idealnym wyborem. To również świetne rozwiązanie, jeżeli rodzice chcą spędzić trochę czasu, samotnie odkrywając atrakcje Zakopanego, bez obaw o bezpieczeństwo dziecka – wykwalifikowany personel sali zabaw zaopiekuje się Twoim maluchem, angażując go we wspólne zabawy i animacje. W ramach działania klubów dziecięcych odbywa się wiele zajęć tanecznych, plastycznych, sportowych czy kulinarnych, pozwalając szkrabom rozwijać nowe pasje i zdolności kreatywne.

W Zakopanem od lat działa „Mini Club”, kraina beztroskiej zabawy i dziecięcej radochy. Prócz wielu zajęć i paneli edukacyjnych, dzieci mogą spędzić tu czas bawiąc się w basenach z kulkami, na zjeżdżalniach czy w labiryntach z przeszkodami. Sala zabaw pozwala na połączenie wyśmienitej zabawy z nauką. Podczas gdy maluch zajęty jest harcami z rówieśnikami, rodzice mogą odpocząć w klubowej kawiarni. Klub znajduje się na ulicy Krupówki 44.

Również na Krupówkach (numer 14a) znajduje się Park Janosika – ogromna sala zabaw, która bez wątpienia zapewni doskonałą zabawę Twoim pociechom. Na powierzchni 700m2 prócz tradycyjnych dziecięcych atrakcji znajduje się tor pontonowy, ciekawe tory przeszkód czy strefa dla maluszków, wypełniona miękkimi, bezpiecznymi zabawkami. Park Janosika oferuje również możliwość zorganizowania urodzin lub dziecięcej imprezy dla Twojej pociechy.

Wizyta w sali zabaw to dobry pomysł na spędzenie popołudnia, niezależnie od tego, czy odwiedzasz Zakopane zimą, czy latem. Ogromną zaletą jest położenie dziecięcych klubów – zazwyczaj znajdują się w centrum miasta, dzięki czemu, nawet jeżeli rodzice chcą zostawić dziecko pod opieką klubu, cały czas mogą znajdować się w bliskiej okolicy.

Psi zaprzęg

Alternatywą dla klasycznego kuligu jest psi zaprzęg, który zależnie od wybranego programu może być ciekawą rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Organizatorzy zabaw z psami oferują możliwość samodzielnej przejażdżki psim zaprzęgiem po wybranej trasie, bieg za ciągnącym turystę psem, konkursy uciągu sań czy najróżniejsze zabawy z psami, lub z wykorzystaniem zaprzęgu.

Podczas pobytu z dzieckiem świetnie sprawdzi się opcja dłuższej wyprawy. Poza przejażdżką z uroczymi Husky, w programie jest możliwość nauczenia się jak bezpiecznie zachowywać się w towarzystwie psów, oswojenia się z czworonożnymi pupilami i zrozumienia, kiedy i jak podchodzić do psa. Wisienką na torcie z wiedzy praktycznej, która w przyszłości może zapewnić bezpieczeństwo twojemu dziecku, jest ogrom informacji o historii i technikach psich zaprzęgów.

Naturalne atrakcje w pobliżu Zakopanego

Położone u podnóża Tatr, pośród wysokich szczytów polskich gór, Zakopane jest idealnym wyborem dla osób, które cenią bliskość natury. Nie bez przyczyny tylu artystów tworzy pieśni i poematy na temat górskiego krajobrazu, górskie pejzaże zachwycają na zdjęciach, na żywo prezentują się jeszcze lepiej! Do tego świeże, rześkie powietrze, śpiew ptaków, szum rwących potoków i drzew. Główne atrakcje w okolicach Zakopanego to właśnie pięknie szczyty Tatr i zdobiąca je flora i fauna.

Znudziły Cię miejskie atrakcje Zakopanego? Wyprawa w góry to idealny moment, aby odsapnąć od codziennego pędu, dotlenić się i rozruszać kości na łonie natury. Zależnie od pory roku, możesz odkrywać tatrzańskie szczyty i doliny spacerując, jeżdżąc na rowerze czy uprawiając wspinaczkę.  Nawet gdy szlaki pokryte są śniegiem, a mróz szczypie w nos, marsz po górskich trasach może przynieść mnóstwo radości i zachwycać oczy cudnymi pejzażami – zaletą zimowych wędrówek są spokojniejsze, mniej zatłoczone szlaki. Śnieżna sceneria w niczym nie ujmuje górom piękna – wręcz przeciwnie, nadaje im innego charakteru.

Droga po Ryglami
Widok z Drogi pod Reglami.
Zdjęcie: Zakopane2017 / commons.wikimedia.org

Zależnie od poziomu zaawansowania i możliwości fizycznych, masz do dyspozycji mnóstwo tras turystycznych, niekoniecznie prowadzących w wysokie góry. Idealnym szlakiem spacerowym jest ścieżka pod Reglami prowadząca wzdłuż granicy Zakopanego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. To  bardzo długa, prawie 17-kilometrowa trasa, którą przecina kilka szlaków turystycznych – rozpoczyna się na Kalatówkach i prowadzi aż do Doliny Chochołowskiej. Jeżeli dystans jest dla Ciebie zbyt długi, możesz przejść jedynie wybrany odcinek, po drodze mijając zachwycające naturalne atrakcje Zakopanego i okolic.

Odwiedzając Podhale, nie można odpuścić sobie wycieczki nad Morskie Oko.

Morskie oko, zwane kiedyś Białym Stawem lub Rybim Stawem, to największe jezioro w Tatrach – jego powierzchnia wynosi prawie 35 hektarów. To obowiązkowy punkt dla turysty chcącego zobaczyć najważniejsze atrakcje w okolicach Zakopanego. Położony na wysokości 1395 m n.p.m. akwen otulony jest przez najwyższe szczyty Tatr, tworzące nad taflą jeziora niesamowity pejzaż, zachwycający odwiedzających niezależnie od pory roku. Zarówno zima, jak i lato nad Morskim Okiem są na swój sposób magiczne. Z różnych brzegów Morskiego Oka można podziwiać między innymi Opalony Wierch oraz Miedziane, Rysy, Kopę Spadową, Kazalnicę, Wołowy Grzbiet, Mięguszowieckie Szczyty czy Siedem Granatów.

Morskie Oko
Morskie Oko

Morskie Oko znajduje się 25 km od Zakopanego – aby dotrzeć nad jeziora, można busem lub samochodem dojechać do Palenicy Białczańskiej, pozostałe 8 km turyści muszą przebyć pieszo. W drodze nad Morskie Oko będziecie mijać stary, piękny budynek schroniska – wybudowany w 1891 roku jest cieszącą oko atrakcją w pobliżu Zakopanego.

Jeżeli lubisz jazdę na rowerze, możesz nawet w trakcie krótkiego pobytu zobaczyć najciekawsze punkty w mieście i atrakcje w okolicach Zakopanego. Z centrum miasta startuje wiele tras o różnej długości i poziomie zaawansowania – niektóre z nich pozwolą poznać Ci pobliskie wsie, inne szaleć po górskich szlakach. Ciekawą, lecz dość trudną trasą, jest szlak Zakopane – Witów – Dzianisz – Zakopane. Przejechanie ponad 30 kilometrów może zająć Ci około 4 godziny, jednak przez całą drogę towarzyszą Ci malownicze widoki na Tatry i Zakopane. Jeżeli od jazdy po asfalcie wolisz przecinać leśne i polne drogi, możesz obrać trasę do Cyrhli, prowadzącą przez Harendę i Poronin.

Żądni wrażeń podróżnicy mogą spróbować zdobyć jeden z górskich szczytów. Najatrakcyjniejszym, a zarazem jednym z najniebezpieczniejszych, punktów Tatr jest Giewont. Śpiący Rycerz jest szczytem o wysokości 1894 metrów! Znajdujący się w Tatrach Zachodnich masyw składa się z Wielkiego Giewontu, Małego Giewontu i Długiego Giewontu – między masywami znajdują się liczne przełęcze, które czynią tę piękną górę tak niebezpieczną. Aby dotrzeć na szczyt, obierz trasę od południowej strony góry – do wyboru masz trzy szlaki. Wybierając się w wysokie góry bądź ostrożny i dbaj o swoje bezpieczeństwo. Zadbaj o to, aby odzież i obuwie były dostosowane do wspinaczki, a trakcie wędrówki bacznie obserwuj pogodę – jeżeli warunki atmosferyczne pogorszą się, jak najszybciej zejdź na dół.

Giewont
Giewont

Inny popularny szczyt to Gubałówka – znacznie niższy niż Giewont, a co za tym idzie dużo bezpieczniejszy. Nagrodą za dotarcie na wysokość 1126 metrów jest niesamowity widok na całą panoramę Polskich Tatr i części Słowackich. Aktywni turyści mogą dotrzeć na Gubałówkę drogą prowadzącą z Krupówek, opcją dla leniwych lub zmęczonych jest wjazd kolejną linową.

Obok Gubałówki i Giewontu, lubianym przez turystów szczytem jest Kasprowy Wierch – na wysokość 1987 metrów możesz wspiąć się pieszo, lub wjechać kolejką linową. Ogromna popularność góry sprawia, że w sezonie kolejki po zakup biletów są bardzo długie.

Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch

Ciekawe wioski i atrakcje w pobliżu Zakopanego

Jeżeli możesz pozwolić sobie na dłuższy urlop lub wydaje Ci się, że zobaczyłeś już wszystkie najważniejsze atrakcje Zakopanego, warto sprawdzić, co do zaoferowania mają okoliczne miasteczka i wsie. Niedaleko od zimowej stolicy Polski znajduje się gmina Kościelisko – słynna z góralskiej tradycji i pięknej, ludowej architektury. Inne popularne punkty w okolicy to Białka Tatrzańska, Murzasichle, Bukowina Tatrzańska czy Poronin. Na terenie większości z wsi znajdują się stoki narciarskie, ciekawe punkty turystyczne i malownicze szlaki, idealne do jazdy na rowerze i spacerów.

5/5 - (2 głosy)