TurystykaAtrakcje turystyczneZwierzętaInne

Oceanaria w Polsce i na świecie

0

Kochasz podwodny świat? Odwiedź oceanarium. Najlepsze oceanaria w Polsce i na świecie

Oceanarium, czyli akwarium morskie stanowi kompleks zbiorników wypełnionych wodą morską, w których hodowana jest fauna i flora charakterystyczna dla mórz i oceanów. Dzięki specyficznej budowie, pozwala na prezentację roślin i zwierząt wodnych. Przez lata oceanaria mocno ewoluowały. Powstało ich kilka odmian, m.in. delfinarium czy fokarium. Rozrywkową formą oceanarium jest morski park rozrywki.

Na terenie Polski działa niejedno oceanarium, dlatego miłośnicy zwierząt wodnych mają okazję podziwiać wiele gatunków na własne oczy. Jakie oceanaria w Polsce są najbardziej godne uwagi?

1. Afrykarium, czyli oceanarium w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu

Wrocławskie Afrykarium jest największym oceanarium w EuropieNazwa Afrykarium powstała z połączenia dwóch słów: Afryka i Akwarium. Jej pomysłodawcą jest Radosław Ratajczak, prezes ZOO we Wrocławiu. We wrocławskim Afrykarium prezentowane są różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym, które można naturalnie spotkać na wodach Czarnego Kontynentu.

Afrykarium we Wrocławiu działa od 26 października 2014 roku. Jest to jedyne takie oceanarium w Polsce, jak i na świecie, w którym zgromadzone są okazy charakterystyczne tylko dla jednego kontynentu. Gdy wymienia się oceanaria w Polsce, zawsze jako pierwsze pojawia się oceanarium wrocławskie. To świadczy o jego wyjątkowości.

Całe oceanarium składa się z 19 akwariów, basenów i zbiorników o łącznej powierzchni 4,6 tysięcy m2. Mieści się w nich 15 mln litrów wody, a całość oczyszczana jest przez aż 50 filtrów. Odwiedzając to największe oceanarium w Polsce, można podziwiać kilka tysięcy zwierząt i roślin morskich reprezentujących aż 100 gatunków.

Kompleks Afrykarium podzielony jest na:

  • Morze Czerwone – piękne, kolorowe ryby skupione wokół rafy koralowej.
  • Afryka Wschodnia – można obserwować m.in. hipopotamy nilowe, mrówniki czy endemiczne ryby z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich.
  • Kanał Mozambicki – jest to 18-metrowy przezroczysty tunel z akrylu, w którym żyją m.in. żółwie zielone.
  • Wybrzeże Szkieletów – do zobaczenia są tu m.in. kotiki afrykańskie.
  • Dżungla nad rzeką Kongo – zobaczyć można tu krokodyle i manaty.

2. Akwarium Gdyńskie – jedno z największych w Polsce

Chcesz odwiedzić największe oceanarium w Polsce, a przynajmniej jedno z największych? Akwarium Gdyńskie mieści się w modernistycznym budynku, który powstał w 1938 roku. Podziwiać można tu faunę i florę ze środowiska wodnego i wodno-lądowego.

W 7 salach tematycznych prezentowane są gatunki podzielone ze względu na regiony pochodzenia, jak i występowania. Organizowane są tu liczne wydarzenia specjalne, a także budowana jest społeczność miłośników zwierząt morskich. Prężnie działa Klub Młodego Odkrywcy Mórz, a także Klub Podróżnika.

3. Oceanarium na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach

Zdecydowanie, oceanarium znajdujące się w Międzyzdrojach jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce, ponieważ zastosowano w nim szereg multimedialnych rozwiązań mających na celu uatrakcyjnienie jego zwiedzania. Miejsce to spodoba się zarówno najmłodszym, jak i dorosłym fanom zwierząt morskich.

Oceanarium zajmuje powierzchnię 3000 m2 i ma aż 3 poziomy. Atrakcją jest 16-metrowy półtunel. W zbiornikach znajdujących się na terenie oceanarium zmieściło się 220 ton wody, a odwiedzający mają okazję podziwiać morskie stworzenia z najdalszych zakątków świata. Morskie królestwo wypełnione jest różnego rodzaju gatunkami ryb, m.in. płaszczkami, węgorzami, piraniami czy krewetkami symbiotycznymi.

4. Oceanika, czyli wodny kompleks w województwie świętokrzyskim

Oceanika to wielkoformatowe oceanarium, które znajduje się w Chrustkach koło Kielc. Stała ekspozycja prezentuje koralowce, rekiny i 13 biotopów z całego świata. Wszystko umieszczone jest w aż 300 000 litrach wody. Można tutaj podziwiać aż 500 gatunków stworzeń wodnych.

Oceanika jest podzielona na następujące strefy:

  • biotop Amazonii,
  • akwarium z piraniami,
  • biotop Malawi, w szczególności jeziora Niasa – występują m.in. endemiczne gatunki pyszczaków,
  • akwarium stylizowane na leśną rzekę – jest możliwość karmienia ryb,
  • rekinarium – obserwować można tu m.in. żarłacze,
  • biotop rafy koralowej,
  • biotop azjatycki – znajduje się w nim m.in. ryba Fugu.

5. Prehistoryczne Oceanarium w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym

Najlepsze i największe oceanaria w Polsce są różnorodne, dlatego wśród propozycji nie mogło zabraknąć Prehistorycznego Oceanarium, które jest częścią Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Można w nim zaobserwować, jak wyglądało kilka milionów lat temu podwodne życie. Stanowi prawdziwą gratkę dla fanów prehistorycznych stworzeń, ponieważ można tu zobaczyć na własne oczy wizualizacje różnych gatunków zwierząt morskich żyjących na Ziemi kilka tysięcy lat temu.

Jakie okazy zostały tu zaprezentowane? M.in. 20-metrowy Megalodon, rybopodobny Mozazaur, Liopleurodon, a także płetwojaszczur Plezjozaur.

Oceanarium w Zamościu

Do końca 2025 roku planowane jest wybudowanie oceanarium w Zamościu. Będzie to pierwsze oceanarium w południowo-wschodniej Polsce. Koszt wybudowania oceanarium w Zamościu ma wynieść 200 mln zł.

Światowe i europejskie oceanaria, o których musisz wiedzieć

Wiesz już, jakie oceanaria w Polsce możesz odwiedzić. Pora sprawdzić, jak wygląda oraz gdzie występuje największe oceanarium w Europie, jak i największe oceanarium na świecie.

Największe oceanarium na świecie to Hengqin Ocean Kingdom

Znajdujący się w Chinach ogromny park rozrywki, którego motywem przewodnim jest życie podwodnych stworzeń pobił aż 5 rekordów Guinnessa. Został okrzyknięty, jako:

  • największy park wodny,
  • największa podwodna kopuła do obserwacji ryb,
  • największe akwarium,
  • największa ściana akwarium,
  • największy panel akrylowy akwarium.

Oceanarium zostało podzielone na 7 stref prezentujących różne części oceanu. W znajdujących się tam zbiornikach wodny mieści się aż 48,75 mln litrów wody! Największą atrakcją tego miejsca jest rekin wielorybi, którego zwiedzający mogą obserwować przez szybę o wymiarach 39,5×8,3 m.

Oceanarium działa od 28 marca 2014 roku.

Największe oceanarium na świecie znajduje się w chińskim parku rozrywki

Jakie jest największe oceanarium w Europie? To na pewno Cię zaskoczy!

Przez bardzo długi czas, za największe oceanarium w Europie było uważane hiszpańskie L’Oceanogràfic. Otworzone w 2002 roku posiada 9 dwupoziomowych wież, w których zgromadzono aż 500 gatunków fauny i flory morskiej. Łącznie na terenie oceanarium występuje aż 45 tysięcy zwierząt. Atrakcją dla odwiedzających jest na pewno podwodna restauracja, jak i delfinarium.

Co ciekawe, w 2014 roku miano największego oceanarium w Europie zyskał polski budynek, a mianowicie wspomniane wcześniej wrocławskie Afrykarium, które ma 160 metrów długości i 54 metry szerokości. Można w nim podziwiać m.in. rafę koralową Morza Śródziemnego czy ryby jezior Malawi i Tanganiki.

To jednak jeszcze nie koniec. W 2018 roku w Gdańsku rozpoczęto prace nad Oceanarium Nautilus Gdańsk. Budynek ma zdetronizować zajmowaną przez Wrocław pozycję. Od końca 2022 roku to właśnie nadmorskie oceanarium ma być największym w Europie. Znajdować mają się tu rekiny i inne egzotyczne zwierzęta morskie, łącznie ponad 160 gatunków. Nowoczesny obiekt edukacyjno-rozrywkowy ma mieć powierzchnię 50 tysięcy m2.

4.2/5 - (13 głosów)