TurystykaAtrakcje turystyczne

Atrakcje Ustki

0

Atrakcje turystyczne Ustki

Ustka to niewielka miejscowość uzdrowiskowa zlokalizowana tuż nad Bałtykiem. Jednak bliskość morza nie jest jedynym walorem, którym kusi turystów Ustka. Atrakcje turystyczne znajdujące się w tym urokliwym miasteczku spełnią wymagania nie tylko osób pragnących błogiego lenistwa na plaży, ale także tych, którzy cenią przede wszystkim aktywny wypoczynek. Zainteresowani historią z pewnością docenią klimatyczne uliczki, starodawne chaty rybackie oraz zabytkową latarnię morską. Z kolei osoby szukające kontaktu z naturą mogą spędzić długie godziny na spacerach po malowniczych wydmach. Sprawdźmy, jakie atrakcje turystyczne w Ustce cieszą się największym zainteresowaniem!

Plaża Wschodnia w Ustce
Plaża Wschodnia w Ustce
Zdjęcie: Maria Golinski / commons.wikimedia.org

Ustka znajduje się nad Morzem Bałtyckim, w zachodniej części Wybrzeża Słowińskiego. Powierzchnia Ustki wynosi nieco ponad 10 km2, a liczba mieszkańców – niespełna 15 000. Można powiedzieć, że to niewielkie miasteczko „przepełnione” jest naturą: blisko 50% powierzchni stanowią lasy, a 11% tereny rolnicze. Dodatkowa atrakcja turystyczna to ujście rzeki Słupi do Bałtyku, które już w XIV w. uznano za bardzo dobrą lokalizację do budowy portu.

Kilka słów o historii miasta

Pierwsze pisemne wzmianki o Ustce pochodzą z początków XIV w., a dokładniej z lat: 1310 i 1337. Wzmianki te odnosiły się do portu powstałego po obu stronach ujścia rzeki Słupi i nie zawierały nazwy miasta. Ciekawostką jest fakt, że początkowo statki morskie były „przepychane” wzdłuż rzeki aż do odległego o 18 km Słupska.

Na podstawie odnalezionych dokumentów historycznych z XVI w. można przypuszczać, że mieszkańcy tego regionu zajmowali się przede wszystkim połowami, przetwórstwem ryb oraz przeładunkami w porcie. Ważnym krokiem w rozwoju Ustki było uruchomienie stoczni w drugiej połowie XVIII w. Od roku 1648 miasto znajdowało się pod panowaniem pruskim, a w roku 1871 – przeszło pod zwierzchnictwo nowo powstałego Cesarstwa Niemieckiego.

W granicach Polski Ustka ponownie znalazła się dopiero po II wojnie światowej w 1945 roku. Początkowo używano równolegle kilku nazw miasta: Nowe Słupie, Nowy Słupsk, Słupioujście, Ujście, Uszcz, Postomin i Postomino. Od 1946 roku funkcjonuje nazwa Ustka.

Główne atrakcje turystyczne w Ustce

Czysty relaks – to właśnie z nim kojarzy się Ustka. Atrakcje turystyczne spotkać tu można dosłownie na każdym kroku. Największa atrakcja turystyczna to malownicza plaża, uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż polskiego wybrzeża. Co roku przyciąga ona tłumy wczasowiczów, marzących o słodkim lenistwie wśród szumu fal. W mieście znajdują się dwa główne kąpieliska: Ustka Wschód i Ustka Zachód. Ze względu na swoją lokalizację większą popularnością cieszy się pierwsze z nich (znajduje się ono po wschodniej stronie portu tuż przy centrum miasta). Kilkakrotnie plaża Ustki zajmowała czołowe miejsca w rankingu najpiękniejszych plaż Polski. 

Malownicze plaże w Ustce
Malownicze plaże w Ustce

Jednak pokryta złotym piaskiem plaża nie jest jedynym bogactwem turystycznym, które proponuje swoim gościom Ustka. Atrakcje w Ustce, na które także warto zwrócić uwagę podczas pobytu w tym pięknym kurorcie, to między innymi latarnia morska, port, obrotowa kładka, Promenada Nadmorska, Stara Osada Rybacka, Bunkry Blüchera, magazyn spirytusu, Villa Red, tężnia solankowa, czy też Kino Delfin. Przyjrzyjmy się nieco bliżej każdemu z tych obiektów.

Ustka – atrakcje turystyczne w pigułce

Latarnia morska w Ustce

Latarnia morska w Ustce
Latarnia morska

Zacznijmy od latarni morskiej, która od wielu lat pomaga żeglarzom wpłynąć do portu. Jest to jedna z siedemnastu latarni morskich znajdujących się na polskim wybrzeżu. Wieża latarni stworzona została na planie ośmiokąta i ozdobiona dekoracyjnymi gzymsami. Latarnię zbudowano w 1982 roku. Jej wysokość to 19,50 m, a zasięg wysyłanego światła wynosi aż 18 mil morskich (czyli 33,336 kilometrów). W 1993 roku latarnia morska w Ustce została wpisana do rejestru zabytków. Warto pokonać schody prowadzące na szczyt wieży, aby nacieszyć oko pięknym widokiem na morze oraz panoramę Ustki.  

Port

Kolejny obowiązkowy punkt odwiedzin to port. Powstawał on etapami od początku XIV w. (wtedy to zaczęto budować pierwsze falochrony). Do XVI w. jednostki wpływające do portu były przeciągane po rzece do oddalonego o 18 km Słupska. Obecnie port w Ustce obsługuje przede wszystkim statki rybackie, turystyczne oraz jachty żaglowe. Statek wpływający do portu nie może być dłuższy niż 60 m i szerszy niż 12 m. Dla chętnych organizowane są wycieczki po Morzu Bałtyckim statkami stylizowanymi na pirackie galeony. Amatorzy dobrego jedzenia powinni odwiedzić jedną z wielu znajdujących się tu tawern i smażalni ryb.

Obrotowa kładka

Najważniejsza atrakcja turystyczna portu to obrotowa kładka, która łączy oba brzegi Słupi. Od 2013 roku reguluje ona ruch w porcie. Gdy jest otwarta (zazwyczaj o pełnej godzinie), służy jako przejście dla pieszych. Zamknięcie kładki umożliwia statkom wpłynięcie do portu. W nocy kładka jest pięknie oświetlona, przez co przyciąga szczególną uwagę wczasowiczów.

Promenada Nadmorska

Promenada Nadmorska w Ustce
Promenada Nadmorska

Po obejrzeniu kładki można wybrać się na spacer Promenadą Nadmorską. Jest to dwukilometrowy trakt pieszy stworzony w 1875 roku. Obecnie Promenada jest odnowiona i stanowi idealne miejsce do relaksu. Można nią odbyć przyjemny spacer, wycieczkę rowerową lub po prostu posiedzieć na jednej z licznych ławek ustawionych wzdłuż Promenady. Bardzo rozwinięte jest zaplecze gastronomiczne: tuż przy Promenadzie znajdziemy wiele lodziarni, sklepów, barów, restauracji oraz smażalni ryb.

Stara Osada Rybacka

Zdecydowanie warta obejrzenia jest Stara Osada Rybacka, znajdująca się w obrębie ul. Czerwonych Kosynierów i ul. Marynarki Polskiej. Pierwsze chaty rybackie budowano tu już w XI w. Sceneria wokół nich była zupełnie inna niż w dzisiejszych czasach: chaty budowano wśród wydm.  Do dzisiaj zachowało się tylko kilka chat. Mimo to te charakterystyczne domy w brązowo-białą kratę są uznawane przez przyjezdnych za najciekawsze atrakcje turystyczne. Ustka nie byłaby bez nich tak atrakcyjnym miastem, jak jest obecnie.

Bunkry Blüchera

W niedalekiej odległości od portu umiejscowione są tzw. Bunkry Blüchera. Jest to kompleks niemieckich  fortyfikacji wojennych z lat 30-tych XX w. W Bunkrach znajduje się muzeum z czasów II wojny światowej. Jest to bardzo ciekawe miejsce przede wszystkim dla osób zainteresowanych historią.

Skwer im. Jana Pawła II

Idąc ul. Marynarki Polskiej w stronę portu, dotrzemy do skweru im. Jana Pawła II. W latach 1357 – 1889 stał tu kościół pw. św. Mikołaja. Na jego wieży umieszczona była pochodnia, której światło przez długie lata wyznaczało drogę statkom. Okolica ta była w przeszłości zwana Kapitańskim Zaułkiem, gdyż w bliskiej odległości od kościoła swoje domy budowali głównie kapitanowie i szyprowie. Spacerując malowniczymi alejkami skweru natrafimy na makietę „Stara osada rybacka, dawny plac kościelny, przełom XVIII i XIX wieku”. Makieta ta obrazuje, jak wyglądała ta część Ustki w poprzednich stuleciach.

Villa Red

Willa Red w Ustce
Willa Red w Ustce
Zdjęcie: Zenobia Miszewska / commons.wikimedia.org

Obowiązkowa atrakcja turystyczna Ustki to także Villa Red, znajdująca się przy ul. Żeromskiego. Jest to willa w wilhelmińskim stylu istniejąca od 1886 roku. Nazwa pochodzi od materiału budowlanego, z którego powstała rezydencja: czerwonej cegły. Najprawdopodobniej ta piękna willa została wybudowana dla Ottona von Bismarcka. Obecnie Villa Red pełni funkcję obiektu hotelowego. Lokalizacja Villi Red jest wręcz doskonała: znajduje się ona zaledwie 35 m od plaży, 450 m od latarni morskiej oraz 750 m od Promenady Nadmorskiej.

Targ Rybny

Osoby lubiące samodzielnie przygotowywać posiłki powinny odwiedzić Targ Rybny, znajdujący się na zachodniej stronie portu, przy ul. Bohaterów Westerplatte 19. Targ Rybny niekoniecznie musi być określony jako największa atrakcja turystyczna dla wczasowiczów, ale z pewnością jest miejscem, w którym można kupić świeże ryby, poławiane przez lokalnych rybaków. Jest to dość nowoczesny targ, gdyż od 2018 roku można zamawiać znajdujące się tu ryby online, przy użyciu aplikacji mobilnej Fishmarket. 

Kino Delfin

Atrakcje w Ustce nie są związane tylko z tematyką morską. Osoby interesujące się filmem mogą znaleźć tutaj „własne” atrakcje. Ustka posiada bowiem jedno z najstarszych kin w Polsce – Kino Delfin. Powstało ono w 1936 roku. Przetrwało czasy II wojny światowej, choć wymagało gruntownego remontu. Po jego przeprowadzeniu Kino Delfin przez długie lata zapewniało rozrywkę zarówno mieszkańcom Ustki, jak i turystom. Odbywały się tu nie tylko seanse filmowe, ale także koncerty i imprezy okolicznościowe. Obecnie także istnieje możliwość obejrzenia filmu w Kinie Delfin. Dodatkowo warto zwiedzić budynek kina, obejrzeć zabytkowe projektory i odwiedzić znajdujący się tuż obok pub muzyczny. Kino Delfin zlokalizowane jest przy jednej z głównych ulic Ustki: ul. Marynarki Polskiej 82.

Magazyn spirytusu

Dla części wczasowiczów interesującym obiektem może się okazać magazyn spirytusu, znajdujący się przy ul. Bohaterów Westerplatte. Magazyn został zbudowany w 1886 roku. Mieścił aż 2,5 miliona litrów alkoholu. Spirytus był tu dostarczany z okolicznych gorzelni koleją, a następnie czekał na dalszy transport. Magazyn był wykorzystywany do przechowywania alkoholu do czasów II wojny światowej. Obecnie alkoholu już się w nim nie przechowuje.

Sztuka na ulicach Ustki

Zastanawiasz się, co jeszcze ma do zaoferowania Ustka? Atrakcje turystyczne nie kończą się jedynie na porcie i zabytkowych budynkach. Spacerując ulicami Ustki można natrafić chociażby na pomnik Usteckiej Syrenki, ławeczkę Ireny Kwiatkowskiej, pomnik Fryderyka Chopina, Umierającego Wojownika, Rybaka Mistrala, czy tez pomnik Ludziom Morza. Można także odszukać urzekające murale usteckie, czyli malowidła na murach. Poniżej zamieszczona została krótka informacja na temat każdej z tych atrakcji.

Pomnik Usteckiej Syrenki

Syrenka w Ustce
Syrenka w Ustce

Nie tylko Warszawa ma swoją Syrenkę. W Ustce Syrenka wpatruje się morze i czeka na łodzie rybackie wracające z połowów. Jest to najczęściej fotografowany pomnik w mieście. Podobno potarcie lewej piersi Syrenki gwarantuje szczęście i oznacza, że dana osoba z pewnością jeszcze do Ustki powróci. Pomnik usteckiej syrenki można podziwiać na falochronie wschodnim.

Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej

Wśród ławek ustawionych na Promenadzie Nadmorskiej znajduje się jedna wyjątkowa – Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej. Ten piękny pomnik powstał w 2012 roku z inicjatywy mieszkańców Ustki. Ta jedna z najbardziej znanych polskich aktorek siedzi na ławeczce, która wygląda jakby została uformowana ze zwoju taśmy filmowej. Chętni mogą usiąść obok pani Ireny i razem z nią podziwiać morze.

Pomnik Fryderyka Chopina

Przy Promenadzie Nadmorskiej umiejscowiony jest także pomnik innej znanej polskiej osobistości – Fryderyka Chopina. Pomnik istnieje od czasów obchodów Dni Morza w 1979 roku. Został podarowany Ustce przez ówczesnego ministra kultury i sztuki.

Pomnik Umierającego Wojownika

Pomnik Umierającego Wojownika
Pomnik Umierającego Wojownika
Zdjęcie: Antekbojar / commons.wikimedia.org

Kolejny pomnik wart obejrzenia stworzony został w celu upamiętnienia mieszkańców Ustki poległych w czasie I wojny światowej. Monument został odsłonięty w 1922 roku i przedstawia upadającego mężczyznę. Trzyma on tarczę, na której znajduje się ustecki herb. Pomnik umiejscowiony jest przy ul. Chopina 10a.

Pomnik Rybaka Mistrala

Przy ul. Kaszubskiej zobaczyć można pomnik Rybaka Mistrala. Rybak ma prawie 2 m wysokości, w prawej ręce trzyma dorsza. Przygody Mistrala zostały opisane w komiksie „Mistral. Opowieść o dzielnym rybaku z Ustki” (w cyklu „Legendy Bałtyckie”).

Pomnik Ludziom Morza

Nieopodal latarni morskiej znajduje się pomnik poświęcony Ludziom Morza. Przedstawia on matkę, która czeka na powrót syna z morskiej wyprawy. Wokół czekającej matki ustawiono kamienne tablice nawiązujące do tematyki portowej. Monument powstał w 2002 roku. Z okazji Święta Ustki i Wojska Polskiego (15 sierpnia) pod pomnikiem składa się kwiaty.

Usteckie murale

Piękną dekoracją miasta są także murale usteckie znajdujące się na kilku budynkach. Trzy z nich powstały w 2017 roku na podstawie drzeworytów pochodzącego z Japonii artysty Hokusai (ul. Zaruskiego 1a). W tym samym roku na budynku sąsiadującym z ratuszem (przy ul. Słowiańskiej 37) namalowano kolejny mural – morze wraz z wypisanym wierszem Czesława Miłosza pt. „Dar”. Murale znajdziemy także przy ul. Marynarki Polskiej: dwa z nich wykonało Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, a trzeci to projekt artysty Jacka Frąckiewicza. 

Warto także wspomnieć o mozaice znajdującej się na ścianie sanatorium „Radość”. Mozaika została zaprojektowana w latach 70-tych XX w. przez Irenę Zahorską. Wykonano ją z elementów ceramicznych, takich jak między innymi fragmenty kubków, talerzy, czy też dzbanków. Mozaika stanowi interesującą i pełną ekspresji kompozycję nawiązującą do tematyki morskiej.

Ustka i okolice – atrakcje turystyczne dla aktywnych

Osoby aktywne z pewnością zapytają, jaką bazę sportową oferuje Ustka. Atrakcje turystyczne dla osób lubiących ruch są liczne i bardzo różnorodne. Wczasowicze mogą zdecydować się między innymi na piesze wycieczki, jazdę na rowerze, jeździectwo, uprawianie sportów wodnych, czy też udział w grze miejskiej.

Podstawową aktywnością turystów wypoczywających w Ustce są spacery Promenadą Nadmorską. Istnieje także możliwość odbycia pieszej wędrówki jednym z kilkukilometrowych szlaków miejskich. Do wyboru turystów są Szlak Portowy, Szlak Dawnej Ustki, Szlak Uzdrowiskowy, Szlak Uroczysko oraz Szlak Buczyna nad Słupią. W Ustce wytyczono sześć ścieżek przyrodniczych:

  • „Ekosystem wodny” – możliwa do przejścia przez wczasowiczów w każdym wieku. Ma długość około kilometra i ciągnie się wzdłuż torów kolejowych aż do Stawu Upiorów. Podczas wędrówki można odpocząć na ławeczce i zapoznać się z ciekawostkami znajdującymi się na tablicach informacyjnych.
  • Pomnik przyrody Trójząb Neptuna
    Pomnik przyrody Trójząb Neptuna
    Zdjęcie: Grażyna Burak / commons.wikimedia.org

    „Promenada” – jest to trasa mieszana: turyści nią idący spacerują częściowo Promenadą Nadmorską, a częściowo przez lasy i wydmy. Ścieżka umożliwia poznanie czterech usteckich pomników przyrody. Są to: Trójząb Neptuna, czyli topola biała o wysokości 16 m i obwodzie pnia 270 cm, Promienie Heliosa, czyli buk zwyczajny mierzący 18 m wysokości i posiadający 315 cm w obwodzie, Zeus, czyli wysoki na 28 m jesion wyniosły (obwód pnia 316 cm) oraz Gwido, czyli klon jawor o wysokości 17 m i obwodzie pnia 298 cm.

  • „Z biegiem rzeki” – to ścieżka wzdłuż rzeki Słupi. Umożliwia ona turystom podziwianie pięknej przyrody rzecznej. Trasa na całej długości posiada utwardzoną nawierzchnię, nie powinno więc być problemu np. z prowadzeniem wózka).
  • „Morze i brzeg” – pierwsza część tej ścieżki przyrodniczej biegnie wzdłuż brzegu morza bezpośrednio plażą, a druga prowadzi przez nadmorskie lasy. Po drodze mijamy bunkry z czasów II wojny światowej. Trasa umożliwia kontakt z przyrodą w oddaleniu od zgiełku miasta.
  • „Rezerwat” – ta ścieżka pozwala podziwiać florę i faunę rezerwatu „Buczyna nad Słupią”. Prawie cała trasa prowadzi przez las. Wybierając ją, warto pamiętać o odpowiednim obuwiu – podczas spaceru możemy natrafić na podmokły teren.
  • „Uzdrowiskowy eter” – znaczna część ścieżki prowadzi przez las. Osoby wybierające tę trasę mają okazję zobaczyć także fragment odkrytej wydmy. 
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy

Zdecydowanie godny polecenia jest spacer po oddalonym o 36 km od Ustki Słowińskim Parku Narodowym, słynącym przede wszystkim z ruchomych wydm i mewy srebrzystej. Ten przepiękny Park Narodowy powstał 1 stycznia 1967 roku i do dzisiaj jest chętnie odwiedzany przez turystów. 

W ramach codziennego relaksu warto odbyć przejażdżkę rowerową. Kilka krótkich ścieżek rowerowych znajduje się w samym mieście. Dodatkowo można wybrać się na dłuższą (kilkudziesięciokilometrową) wyprawę rowerową wzdłuż linii brzegowej Morza Bałtyckiego lub do okolicznych miejscowości. 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się w Ustce jeździectwo. W najbliższej okolicy znajdziemy aż cztery stadniny: Żelazna Podkowa w Dolinie Charlotty, „Anka” w Przewłoce, Stajnia Sento w Duninówku oraz „Baza pod lasem” w Żelazie. Wczasowicze mogą tu korzystać zarówno z przejażdżek konnych, jak i brać udział w ciekawych imprezach tematycznych. A wszystko to w otoczeniu zapierającej dech w piersiach przyrody!

Jezioro Gowidlińskie
Jezioro Gowidlińskie
Zdjęcie: Gdaniec / commons.wikimedia.org

Wśród sportów wodnych popularne jest przede wszystkim żeglarstwo i kajakarstwo. Spływy kajakowe zaczynają się na jeziorze Gowidlińskim i wiodą przez malowniczy Park Krajobrazowy „Doliny Słupi”. Osoby, które pragną większej dawki adrenaliny, mogą wypożyczyć skuter wodny lub skorzystać z flyboardu. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także kitesurfing, windsurfing oraz… nurkowanie organizowane przez Bałtyckie Centrum Nurkowe „Podwodni Słupsk”. 

Ustka – atrakcje dla dzieci

A co z najmłodszymi wczasowiczami? Jakie możliwości spędzania czasu może im zaoferować Ustka? Atrakcje dla dzieci to przede wszystkim zabawa na pokrytej delikatnym piaskiem plaży, rejs statkiem pirackim, spotkanie z ustecką Syrenką, wejście na latarnię morską oraz spacer po Słowińskim Parku Narodowym. Najmłodsi mogą także aktywnie spędzić czas w Parku Linowym na Wydmie, zlokalizowanym w sosnowym lasku nieopodal plaży. 

Spacerując malowniczymi uliczkami, można równocześnie wziąć udział w ekscytującej grze turystycznej. Gracze pokonują wyznaczoną odgórnie trasę, wykonując przy tym szereg zadań. Opis trasy, zadania do wykonania oraz dodatkowo ciekawostki historyczne Ustki znajdują się na specjalnie przygotowanych kartach, które można odebrać w Centrum Informacji Turystycznej. Trasy są dwie: „Ustecki Wehikuł Czasu” oraz „Opowieści Małej Syrenki”. Pierwsza trasa skupia się na Starej Osadzie Rybackiej, a druga – nawiązuje do legend miejskich. Zdecydowanie warto przejść obie trasy!

Poszukiwanie skarbu - geocachingDzieci z zacięciem detektywistycznym powinny też wziąć udział w poszukiwaniu skarbów, czyli geocachingu. Zabawa polega na odnalezieniu dziesięciu skrzynek ze skarbami, ukrytych w różnych miejscach Ustki. „Skarbami” są tu najczęściej gadżety promocyjne. Aby stać się łowcą skarbów, należy zarejestrować się w wybranym serwisie geocachingowym. Następnie otrzymuje się wskazówki związane z miejscem ukrycia skrzynek. W trakcie zabawy należy korzystać z urządzenia posiadającego GPS, dlatego najmłodsi gracze podczas szukania skarbów mogą potrzebować pomocy rodziców.

Miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez dzieci jest Dolina Charlotty, zlokalizowana kilka kilometrów od Ustki. Znajduje się tu między innymi ZOO, Wodne Safari, Fokarium, Kraina Bajek, place zabaw oraz zbiornik wodny, po którym można pływać kajakami. Dolina Charlotty jest równie chętnie odwiedzana przez dorosłych, zwłaszcza przez panie zainteresowane zabiegami upiększającymi w tutejszym salonie SPA.

Warto też odwiedzić Muzeum Chleba przybliżające historię piekarnictwa i cukiernictwa. Zgromadzono tu ponad dwa tysiące różnego typu eksponatów, w tym niespełna stuletni automat do sprzedaży cukierków oraz zabytkową gofrownicę. Ciekawym miejscem dla dzieci jest również Muzeum Bursztynu, które umożliwia między innymi samodzielną obróbkę bryłek jantaru. Oba muzea są zlokalizowane przy ul. Marynarki Polskiej. 

Przy niesprzyjającej pogodzie można odwiedzić jedną z czterech pływalni znajdujących się w Hotelu Jantar, Hotelu Lubicz, Hotelu Royal Balic oraz w Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka. Atrakcje dla dzieci i dorosłych są więc zapewnione także w deszczowe dni!

Do Ustki w celach leczniczych!

Wymienione powyżej atrakcje w Ustce nie są jedynym powodem, dla którego to niewielkie miasteczko jest chętnie odwiedzane przez turystów. O liczbie przyjezdnych decyduje między innymi fakt, że Ustka jest kurortem nadmorskim. Możliwość odbycia tu kuracji leczniczej pojawiła się już w 1911 roku, a dokładniej: w chwili stworzenia zakładu balneologicznego. Obecnie w Ustce znajdują się cztery sanatoria: Sanatorium Perła, Sanatorium Promyk, Sanatorium Radość i Sanatorium Tęcza. Leczone są w nich przede wszystkim choroby reumatologiczne, ortopedyczno-urazowe, kardiologiczne, górnych i dolnych dróg oddechowych oraz endokrynologiczne. Kuracjuszy przyciąga zarówno sprzyjający klimat, jak i możliwość skorzystania z kąpieli leczniczych, akupunktury, masaży, elektroterapii, krioterapii, czy też światłolecznictwa. W czasie wolnym od zabiegów mieszkańcy sanatorium mogą odwiedzać liczne atrakcje w Ustce i okolicy.

Jednak nie tylko kuracjusze mają szansę na korzystanie z zabiegów leczniczych. Wczasowicze mogą odwiedzić znajdującą się w Parku Usteckich Stoczniowców tężnię  solankową. Pracuje ona w godzinach od 8:00 do 22:00. Wdychany podczas pobytu w tężni aerozol zawiera liczne mikroelementy. Według obliczeń specjalistów w trakcie godzinnej sesji w tężni solankowej organizm ludzki przyswaja taką ilość jodu jak przez trzy dni pobytu nad morzem.

Ustka i okolice: atrakcje dla każdego niezależnie od pory roku

Ustka port
Port w Ustce
Zdjęcie: Klapi / commons.wikimedia.org

Każdego lata tłumy turystów przybywają do Ustki ze względu na jej liczne atrakcje. Ustka i okolice są jednak rewelacyjnym miejsce odpoczynku przez cały rok. Warto odwiedzić ten nadmorski kurort także wiosną, jesienią oraz zimą i delektować się świeżym morskim powietrzem. Atrakcje w Ustce dostępne po zakończeniu sezonu letniego z pewnością umilą pobyt osób przyjezdnych niezależnie od pory roku.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia