Gry i konsoleGry

Gry sportowe

0
gra video

Gry sportowe kojarzą się zwykle z piłką nożną i wyścigami samochodowymi. Jednak gatunek sięga o wiele szerzej. Ich zadaniem jest jak najlepsze symulowanie prawdziwych dyscyplin, a gra często wymaga nad nas zręczności i umiejętności myślenia strategicznego. Gry sportowe dzielą się na dwa główne typy. Pierwszy polega na wcielaniu się w sportowca lub zarządzaniu całą drużyną i prowadzeniu jej do wygranej. Drugi pozwala nam na stanie się menadżerem drużyny i wtedy rolą gracza jej opracowanie jak najlepszej strategii na osiągnięcie sukcesu. Zasady gry zazwyczaj przypominają te w realnych sportach lub, w niektórych przypadkach, są wymyślane na nowo, zależnie od potrzeb produkcji.

Gra sportowa

Najlepsze gry sportowe wydane po 2015 roku

Poniższy ranking pomoże zapoznać się tytułami uważanymi za najlepsze gry sportowe. Żeby ukrócić dyskusje związane z wyborem kultowych tytułów, postanowiono skupić się tylko na tych, które wyszły po 2015 roku i osiągają rekordy w ilości aktywnych graczy.

 1. FIFA

Najlepszy symulator rozgrywek sportowych? Bez dwóch zdań pierwsze miejsce musi zająć seria FIFA. Piłka nożna jest tak mocno związana ze słowem sport, że większość ludzi nie wyobraża sobie bez niej życia. FIFA umożliwia przeniesienie się na sam środek boiska i całkowite zanurzenie się w rozgrywanej akcji. Sterowanie jest intuicyjnie, co pozwala na wyjątkowo szybkie wyprowadzanie manewrów. Dużym plusem jest stopniowe zwiększanie nacisku na taktykę z każdą kolejną wydawaną częścią serii. Najlepsze gry sportowe nie obyłyby się bez trybu wieloosobowego, tak też jest z FIFĄ. Dzięki specjalnym trybom, przed telewizorem lub monitorem możemy bawić się razem z przyjaciółmi. Samotny wieczór umilą zaś tryb kariery i tryb fabularny. Technicznie FIFA stoi na najwyższym poziomie. Piłka nożna jest symulowana z dużą dbałością o szczegóły, a każdy mecz można obserwować jak telewizyjną transmisję. Animacje są płynne i realistyczne, podobnie z teksturami i samymi stadionami. Poprzez moduł FIFA Ultimate Team zadbano też o ludzi lubiących dodatkowe emocje. Polega on na zbieraniu kart piłkarzy i zdobywaniu nimi kolejnych rang rozgrywki.

Gra dostępna na: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, PS3, Xbox 360.
Rok wydania: 2018

 1. PES

Pro Evolution Soccer jest największym konkurentem FIFY. Pomimo wielu podobieństw, fani zazwyczaj dzielą się pomiędzy te dwie najlepsze gry sportowe. W grze wprowadzono rewolucyjny system Real Touch+, sprawiający, że piłka jest lepiej kontrolowana przez zawodników – dzięki niemu gracz może podziwiać realistyczne podania czy drybling. W przeciwieństwie do pierwszej pozycji w rankingu, tempo PESa zostało odrobinę spowolnione, żeby dodać większego realizmu rozgrywkom. Oprócz zmian w kontroli zawodników i piłki, doświadczymy także nowych trybów sieciowych, w którym może brać udział aż 3 graczy jednocześnie. Odświeżona grafika sprawia, że piłka nożna wygląda lepiej niż kiedykolwiek. Znane gwiazdy sportu są idealnie odwzorowane, łącznie z posiadanymi przez nie tatuażami. Ponadto dech w piersiach zapierają ogromne stadiony, realistyczna murawa i oświetlenie meczy rozgrywających się wieczorową porą. Warto wiedzieć, że w PES 2018 rozwiązano dotychczasowy problem z jakością grafiki na PC. Pomimo większych możliwości sprzętowych jej wygląd nie powalał. Od 2018 pecetowcy również mogą w pełni cieszyć się doznaniami.

Gra dostępna na: PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360.
Rok wydania: 2017

 1. Football Manager

Czasami ma się wrażenie, że wszystkie gry sportowe są do siebie podobne. Football Manager przeczy tej idei. Ta produkcja stworzona z rozmachem pozwoli na wcielenie się w rolę menedżera klubu piłkarskiego i poprowadzenie go do zwycięstwa. Pod swoją opieką będziemy mieć terminarz treningów, taktykę rozgrywek, kierunek rozwoju piłkarzy czy pozyskiwanie nowych zawodników. Nawiązując do tego ostatniego, na uwadze należy też mieć finanse klubu, ponieważ złe zarządzanie budżetem nie pomoże mu się rozwinąć. Aby piłka nożna wyglądała realistycznie, twórcy dopracowali kwestie rozgrywania meczy. Mamy możliwość ułożenia planu zajęć piłkarzom, a rozwijane umiejętności podzielone są aż na 40 bloków tematycznych. Jak na zarządzenie drużyną, oprawę graficzną produkcji wykonano bardzo starannie. Gry sportowe często rezygnują z designu na rzecz funkcjonalności, co jest błędem. W tym przypadku sytuacja nie miała miejsca, wszystko jest dopracowane i dopięte na ostatni guzik. Interfejs jest czytelny i nie zaburza go nawet duża ilość tabeli i wykresów. Warto wiedzieć, że do gry dodawany jest uproszczony Football Manager Touch.

Gra dostępna na: PC.
Rok wydania: 2018

 1. Rocket League

Gry sportowe online również potrafią zaskoczyć innowacjami. Zastanawialiście się kiedykolwiek jak może wyglądać piłka nożna połączona z gokartami? Już nie musicie, oto Rocket League. Dwie bramki, jedna piłka i kilka samochodzików. Każda drużyna musi postarać się tak dotykać piłki, żeby ta wpadła do przeciwnej bramki. Ta gra sportowa potrafi w każdym obudzić dziecko i zarazić dobrym humorem. Bardziej wprawieni z pewnością szybko nauczą się wykonywać za pomocą samochodziku ciekawe akrobacje, które pozwolą na uderzenie piłki z jeszcze większą energią. Ponadto uderzając samochód przeciwnika, możemy sprawić, że przez chwilę nie będzie mógł się poruszać. Każdy samochodzik ma takie same parametry, a zmiany są tylko kosmetyczne i pozwalają na wyróżnienie się z tłumu. Ta samochodowa piłka nożna oprócz trybu multiplayer online, umożliwia ćwiczenie ze sztuczną inteligencją. Ciekawostką jest możliwość używania mutatorów. Są to modyfikacje pozwalające na całkowitą zmianę trybu rozgrywki. Na przykład poprzez zmianę grawitacji. Oprawa graficzna jest przyjemna dla oczu, a silnik gry dba o poprawną fizykę poruszania się pojazdów.

Gra dostępna na: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch.
Rok wydania: 2015

 1. Madden NFL

Najlepsze gry sportowe online to nie tylko piłka nożna. Futbol amerykański również podbija światowe rankingi. Madden opracowano z myślą o komputerach i konsolach nowej generacji. Jednak warto wiedzieć, że pierwsza część gry pojawiła się już w 1997 roku! Jak przystało na świetny symulator, ten oferuje nie tylko widowiskowe zmagania na boisku, ale również daje kontrolę nad zachowaniem zawodników, co zwiększa intensywność doznań podczas zabawy. Nowa mechanika pozwala wykonywać spektakularne zwroty z zachowaniem naturalności fizyki ruchów sportowca. Grą w Madden możemy cieszyć się ze znajomymi lub pojedynczo. Tryb kariery jest wymagający i zatrzyma nas na wiele wspaniałych godzin. Ponadto rozwój zawodników odbywa się bardzo przejrzyście. Grafika jest realistyczna, co zwiększa wrażenie immersji. Zadbano o każdy detal modeli i animacji zawodników. Smaczku grze nadaje profesjonalny komentarz sportowy na najwyższym poziomie. Jeśli szukamy czegoś zaskakującego, to nie wahajmy się ani chwili. Świetne oceny i ogromna liczba fanów, trzymających się serii już od pierwszego wydania, nie mogą się mylić.

Gra dostępna na: PC, PS4, Xbox One.
Rok wydania: 2018

 1. Pro Cycling Manager

Kolarstwo i najlepsze gry sportowe? To da się połączyć! Pro Cycling Manager jest grą stworzona z myślą o fanach dwóch kółek, którzy do tej pory byli pomijani przez wielkich developerów. W grze wcielamy się w jeden z kilku zespołów kolarskich i prowadzimy go przez cały sezon sportowy. Największym atutem gry jest posiadanie oficjalnej licencji, co pozwala nie tylko wykorzystywać autentyczne trasy, na jakich odbywały się zawody, ale też wizerunki największych gwiazd kolarstwa. Prowadzenie drużyny to nie tylko wyścigi, musimy ją jeszcze odpowiednio przygotować do sezonu. W tym celu mamy możliwość werbować kolejnych sportowców, zarządzać budżetem i załatwiać kolejne kontrakty. Ciekawą możliwością oferowaną przez Pro Cycling Manager, jest możliwość gry online i konkurowanie z innymi menadżerami. Ciekawym zabiegiem, o który zadbali twórcy, jest implementacja sztucznej inteligencji na wysokim poziomie, która dodaje realizmu podczas wyścigów. Ostatni etap rozgrywki to legendarny Tour de France, czyli najtrudniejszy test, w którym przekonamy się, czy dobrze zarządzaliśmy swoją drużyną.

Gra dostępna na: PC.
Rok wydania: 2018

 1. Out of the Park Baseball

Najpopularniejszy menadżer bejsbolowy na świecie. Najlepsze gry sportowe inspirują się kunsztem jego wykonania, do którego fani przywiązani są od 1999 roku. Mechanika gry od wielu lat zbytnio się nie zmienia. Zadaniem gracza jest dbanie sprawne funkcjonowanie klubu bejsbolowego. Trzymamy pieczę nad kontraktami zawodników, finansami, transferami pomiędzy klubami, taktykami meczy i treningami naszych podopiecznych. Out of the Park Baseball posiada licencje MLBPA i MLB.com, dzięki czemu na ekranie zobaczymy nazwiska prawdziwych zawodników i realne składy drużyn bejsbolowych. Sztuczna inteligencja jest na wysokim poziomie, co zapewnia intensywne doznania podczas prowadzenia drużyny. Ponadto każdy z napotkanych menadżerów ma inne podejście do strategii. Od strony technicznej nie ma się do czego przyczepić. Jak przystało na najlepsze gry sportowe, spotkamy się z teksturami wysokiej jakości, dużym przywiązaniem do szczegółów i naturalnie wyglądającym oświetleniem. Optymalizacja gry pozwala na płynne jej działanie na różnych komputerach. Dodatkową zachętą jest ogromna baza danych znajdująca się w grze, zawiera ona informacje o zawodnikach od 1919 roku! Ponadto do wyboru mamy dwa tryby, single oraz multiplayer.

Gra dostępna na: PC.
Rok wydania: 2018

 1. NBA

Najlepsze gry sportowe w rankingu należy dobierać ostrożnie, jednak w niektórych przypadkach nie trzeba się martwić o jakość. Tak właśnie jest z NBA, wysokiej klasy symulatorem koszykówki. Za wydaniem serii stoją ludzie odpowiedzialni między innymi za Borderlands, Bioshock i Sid Meier’s Civilization. Gra dokładnie odwzorowuje zmagania zawodowych sportowców i do wyboru mamy kilka trybów zabawy. W razie znudzenia się meczami ze sztuczną inteligencją, możemy skorzystać z możliwości rozgrywek online. Ciekawym zabiegiem jest danie graczowi możliwości stworzenia własnej drużyny, łącznie z zaprojektowaniem strojów i logo. Graficznie gra prezentuje się całkiem dobrze, choć pomiędzy kolejnymi częściami, wprowadza się tylko nieznaczne poprawki kosmetyczne. Dynamika sportu jest świetnie odwzorowana, co sprawia, że ktoś obserwujący grę z boku mógłby stwierdzić podobieństwo do telewizyjnej transmisji meczu. Jeśli lubimy realizm w sportowych produkcjach, to NBA nas nie zawiedzie. Gra jest ponadto dostępna na wiele platform, w tym mobilne, co pozwala cieszyć się meczem w każdych warunkach.

Gra dostępna na: PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PS3, iOS, Android.
Rok wydania: 2018

 1. EA Sports UFC

Są już piłka nożna, koszykówka, baseball i kolarstwo. Pora na sporty walki. Najbardziej wartościową pozycją na rynku gier jest EA Sports UFC. Zadaniem gracza jest toczenie pojedynków MMA pomiędzy zawodnikami. Walki są realistyczne i widowiskowe, a największa przyjemność sprawia wyprowadzanie finiszerów. Pula zawodników jest spora, a wśród topowych gwiazd ujrzymy również kobiety. Gra podzielona została na dwa tryby, kariera i KO Mode. W tym ostatnim możemy bez zbędnych przygotowań rzucić się w wir walki. Jeśli nie czujemy się na siłach, żeby rozpocząć potyczki, to możemy poćwiczyć na walkach treningowych. Gratką jest edytor zawodników, pozwalający na stworzenie własnego fightera i mierzenie się z innymi graczami w starciach online. Pod względem technicznym gra sportowa trzyma wysoki poziom. Zaawansowana fizyka gwarantuje realizm, a całość oprawiona została w grafikę nasyconą bogactwem szczegółów. Dodatkiem urozmaicającym tytuł jest możliwość zbierania kart z zawodnikami. Każda z nich reprezentuje konkretnego zawodnika, którego następnie wystawiamy do walki w ringu.

Gra dostępna na: Xbox One, PS4.
Rok wydania: 2018

 1. NBA Live

Ostatnie miejsce w rankingu przypada produkcji, która, podobnie jak poprzednie, często zostaje włożona pomiędzy najlepsze gry sportowe. Mowa o NBA Live, czyli świetnym symulatorze koszykówki od EA Sports. Tytuł wyjątkowo wiernie oddaje specyfikę sportu, pozwalając na ryzykowne zagrania, które wykonujemy poprzez różne kombinacje przycisków pada. Oprócz różnych combo zagrań, mamy możliwość dryblingu i pełnej kontroli nad ręką zawodnika – co nie jest często spotykane w grach sportowych. Z najwyższą starannością odwzorowano naturalne ruchy zawodników, a doskonała fizyka i sztuczna inteligencja na najwyższym poziomie sprawiają, że grając, czujemy się jak na prawdziwym meczu koszykówki. Główny trybem w NBA Live jest kariera. Tworzymy w niej własnego zawodnika i dbamy o jego awans w szeregach ligii. Jeśli nie chcemy pracować nad własnym stylem gry, to możemy wybrać gwiazdę koszykówki i szkolić się na jej podobieństwo. Zabawę urozmaicają liczne scenariusze dostępne podczas trybu kariery i możliwość zmierzenia się online z innymi fanami wirtualnej koszykówki.

Gra dostępna na: Xbox One, PS4.
Rok wydania: 2018

Darmowe gry sportowe

 1. Fishing Planet

Darmowe gry sportowe o tematyce wędkarskiej to dzisiaj rzadkość, jednak studio Fishing Planet LLC stanęło na wysokości zadania i stworzyło prawdziwe cudo. Gra pozwala poczuć spokojną atmosferę towarzyszącą długim posiedzeniom nad jeziorem, dzięki temu, że została stworzona przez wędkarzy. Do wybory mamy siedem łowisk, a każde z nich odwzorowane jest z najwyższą dbałością o detale. Fizyka wody i działanie przynęt są bardzo realistyczne, a sztuczna inteligencja ryb nie pozwoli nam łatwo ich złapać. Ponadto wszystko łączy się z warunkami atmosferycznymi otoczenia, które mają duży wpływ na łowiska. Nawet nasz sprzęt ulega zniszczeniu, warto o niego dbać!

 1. Dream League Soccer 2019

Piłka nożna musiała się jeszcze raz pojawić w zestawieniu. Tym razem wpadła pomiędzy darmowe gry sportowe. Dream League Soccer jest mobilna produkcją, jednak niczym na tym nie traci. Realistyczny gameplay wspomagany przez świetnie zaprojektowaną sztuczną inteligencję pozwoli nam poczuć się, jakbyśmy byli w środku meczu. Inne gry sportowe online powinny brać przykład z tego, jak dużo możliwości wirtualnej współpracy oferuje ten darmowy tytuł.

 1. Supraball

Piłka nożna w oprawie futurystycznej? Czemu nie. Darmowe gry sportowe to nie tylko realistyczne produkcje. Supraball oferuje wyśmienitą trójwymiarową zabawę, w której celem jest wrzucenie piłki do bramki przeciwnika. Pomogą nam w tym super moce, które możemy zgrabnie wykorzystać współpracując z innymi graczami. Zasady gry i sterowanie są bardzo proste do opanowania, jednak więcej czasu wymaga opracowanie strategii. Tylko właściwe podejście do przeciwnika da nam szansę na wygraną.

 1. Boxing Star

Niesamowita gra bokserska przeznaczona na smartfony. Inne darmowe gry sportowe nie zapewnią takich emocji, jak ta mała produkcja. Wszystko zawdzięczamy dynamicznej rozgrywce, która wzbogacona jest o dużą liczbę uników i kontrataków. Swoją postać możemy zrobić sami, a siłę zapewnią jej specjalne rękawice – każda z nich oferuje inne dodatkowe umiejętności. Z odrobiną sprytu i zręczności mamy szansę wygrywać starcia online i piąć się po drabinie wyników.

 1. Ball 3D Soccer Online

Ball 3D jest tytułem zamykającym nasz ranking i jednocześnie powodem, by zastanowić się, czy darmowe gry sportowe mogą być tak samo dobre jak płatne pozycje. Po kilku propozycjach, zapewne odpowiemy twierdząco. Tym razem piłka nożna została przedstawiona prosto i bez efektów specjalnych, jednak jej największą siłą jest możliwość wspólnej gry ze znajomymi i ciekawa fizyka otoczenia. Piłkę kontrolujemy w 100%, a każdy gol może zostać nagrodzony specjalną cieszynką.

Legendarne gry sportowe

Gry sportowe przeżywały liczne wzloty i upadki, jako gatunek, który zazwyczaj i tak kojarzony jest z piłką nożną, czyli grami FIFA i PES. Warto cofnąć się odrobinę w czasie i przypomnieć, że w Polsce sytuacja wyglądała trochę inaczej, a wszystko, przez… Deluxe Ski Jump. Niegdyś zainstalowane w każdym domu i wszystkich szkolnych pracowniach informatycznych. Cofając się jeszcze bardziej dotrzemy do kultowego Sensible Soccer. Gry początkowo wydawanej na Amigę i prawdopodobnie będącą jedną z pierwszych symulatorów zarządzania drużyną piłkarską, czyli gry menadżerskiej. Ostatnie wznowienie Sensible Soccer wydano na platformę Xbox 360 w 2007 roku. Gry sportowe, o których było głośno, to również: deskorolkowa seria Tony Hawk’s Pro Skater, Michael Jordan In Flight, SSX czy klon Sensible Soccer – TEAM.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia