Gry strategiczne

Ranking najlepszych gier strategicznych na Xbox One (2017/18):

1. Fallout Shelter – gra, która w 2017 roku odmieniła postrzeganie tytułów strategicznych jako nudne. Wystarczyło ubrać prosty produkt w jedną z dobrze prosperujących serii gier, aby otrzymać tytuł doskonały, jakim okazał się „Fallout Shelter”, który wśród graczy do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mało kto pamięta, że pierwotnie „Fallout Shelter” trafił na smartfony, lecz gdy gra przyjęła się bardzo ciepło, zaczęto ją wprowadzać również na inne platformy, aby była dostępna dla większości zainteresowanych graczy. „Fallout Shelter” oferuje nam prostą, lecz bardzo ciekawą w każdym etapie rozgrywki grę, polegającą na tworzeniu społeczności w podziemiach, która powinna się rozrastać do określonych wartości. Kiedy je osiągamy, dostajemy coraz to trudniejsze, bardziej czasochłonne i wymagające od nas logicznego myślenia zadania, które musimy spełniać. Gracze pokochali ten tytuł, także na platformie Xbox One!

2. Dungeons 3 – jedna z najlepszych gier strategicznych 2017 roku, przy czym sama nazwa powinna nam już troszkę o tej grze powiedzieć, albowiem jest to kontynuacja znanej serii, opieranej na znanym i mrocznym „Dungeon Kepper” z 1997 roku. Trzecia odsłona gry „Dungeons” ponownie daje pretekst do siedzenia przed konsolą po kilka godzin dziennie. Dzieje się tak, ponieważ dostajemy jeszcze bardziej dopracowany i zaawansowany tytuł strategiczny, dzięki któremu będziemy mogli pokazać jak bardzo zło potrafi namieszać w krainach dobra i przybytku! „Dungeons” jest nietypowym tytułem, ponieważ łamie zasadę walki dobra ze złem. Jest to gra, w której główną rolę odgrywa zło, które musi coraz bardziej rozprzestrzeniać się wokół i walczyć z rycerzami dobra, którzy z każdym etapem rozgrywki stawiają coraz to większy opór. Pomysłowość tej gry, dodając do tego ciekawą kampanię i bardzo dobry tryb rozgrywki multiplayer tworzy fantastyczną grę, która w istocie będzie towarzyszyć nam nie kilka tygodni, lecz nawet kilka długich miesięcy.

3. Halo Wars 2 – strategia, która na Xbox One musiała odnieść sukces, albowiem chodzi o tytuł gry, który jednoznacznie kojarzony jest właśnie z tą serią konsol. Nie było więc inaczej i tym razem, albowiem „Halo Wars 2” to gra, która została bardzo dobrze przyjęta w środowisku graczy. Akcja gry rozgrywana jest w roku 2559, czyli choć mowa o odległych czasach, to sama rozgrywka ma miejsce zaledwie 28 lat po wydarzeniach, które zakończyły pierwszą część rozgrywki. Sam jej zamysł oczywiście się nie zmienia, dlatego naszym zadaniem jest jak zwykle zbudowanie świetnej armii, która będzie w stanie ukazać dominację, jakiej jeszcze nikt do tej pory nie miał okazji zaserwować naszym wrogom. Jest to bez wątpienia bardzo wciągająca gra, lecz można się było tego spodziewać, bowiem twórcą gry jest studio odpowiedzialne za słynne „Age Of Empires 2”, czyli grę, która dla wielu z nas jest wspomnieniem z młodszych lat. Nic więc dziwnego, że „Halo Wars 2” jest tytułem tak świetnie dopracowanym pod każdym względem, gdy pieczę nad grą sprawuje studio z wielkimi zasługami w zakresie produkcji gier strategicznych.

4. Cities: Skylines – gra, która musiała pojawić się w naszym zestawieniu, albowiem chyba każdy miłośnik „strategii” poszukiwał gry pokroju „Cities” na konsolę Xbox One. Niestety, jest to jedyna gra tego gatunku, która jest godna uwagi w 2017 roku. „Cities: Skylines” daje nam możliwość zbudowania świetnie, średnio, lub kiepsko prosperującej metropolii. Od nas zależy, jakie losy będą dzielić jej mieszkańcy, dlatego podchodząc do budowy musimy wykazać się odpowiednim wyczuciem względem potrzeb, a także budżetu, który jak w każdym, nawet największym mieście, jest po prostu ograniczony. „Cities: Skylines” to gra w której gracz mierzy się z wieloma prawdziwymi problemami, które mają osoby zarządzające miastem, dlatego jest to gra, która pomimo swojej dziecinnej grafiki wymaga od nas sporego myślenia i poważnego podejścia do tematu. Co więcej, problemy naszych mieszkańców potrafią nas bardzo mocno wciągnąć, dlatego gra przyjęła się bardzo dobrze wśród graczy, oferując świetny symulator zarządzania wielkimi metropoliami.

5. Railway Empire – tematyka kolei przez wiele lat była pomijana przed wydawców gier, lecz nie oznacza to iż została ona całkowicie zapomniana. Wręcz przeciwnie, czego przykładem jest „Railway Empire”, który jest tytułem dostępnym właśnie na konsolę Xbox One. Gra „Railway Empire” to nic innego jak symulator kolei, który pozwoli nam rozkoszować się planowaniem i budowaniem mniej lub bardziej zaawansowanych tras, którymi będzie poruszać się nasza wirtualna kolej. Jest to gra, która wymaga od nas poświęcenia mnóstwa czasu, a także precyzji godnej mistrza, aby przeprowadzić najcięższą kolej przez najtrudniejsze odcinki tras. Jednak sam efekt końcowy w postaci przejazdu koleją przez trasę zaplanowaną przez siebie jest czymś bardzo przyjemnym. Co ważne, gra nie jest aż tak skomplikowana. Owszem, pewne etapy rozgrywek zatrzymają nas na trochę, lecz takie są uroki gier strategicznych, gdzie naszym zadaniem jest odpowiednio długie planowanie czegoś, co będzie tylko elementem kulminacyjnym w całej rozgrywce. „Railway Empire” to świetna strategia, którą można polecić nie tylko fanom kolei!

Gry strategiczne na konsolę Xbox.
Gry strategiczne nie są kategorią gier najczęściej wybieraną, jak i tą, która posiada najwięcej tytułów. Mimo wszystko, bez problemu znajdziemy perełki w postaci gier strategicznych, w które gra się bardzo przyjemnie i można dzięki nim spędzić wiele godzin przed telewizorem. Co prawda konsole nie są dedykowane strategom, ale sytuacja ciągle się zmienia, ponieważ nowoczesne strategie konsolowe są dostosowane już w takim stopniu, aby gra była dla gracza przyjemnością, nie męką.
gra strategicznaFani konsoli Xbox One/Xbox One X, a także gier strategicznych mogą odetchnąć z ulgą, albowiem po wielu naciskach graczy, Microsoft zadecydował, iż chwilę po starcie jego nowej konsoli, można będzie dokonać zakupu specjalnie przygotowanej klawiatury bezprzewodowej wraz z myszką.
Rok 2017 nie był obfity w wysyp gier strategicznych o wielkich tytułach, jednakże w 2018 roku możemy spodziewać się kilku gorących pozycji, które oczekiwane są zarówno na konsole, jak i na komputery stacjonarne. Mowa tu chociażby o grze „Tropico 6”, na którą czeka wielu graczy uwielbiających gry strategiczne. „Tropico 6” jest również ciekawostką w odniesieniu do konsoli Xbox One X, albowiem właśnie ta gra ma zostać podrasowana specjalnie na potrzeby nowej wersji konsoli, dzięki czemu możemy spodziewać się jeszcze lepszych efektów i jakości, która wynikać będzie z dynamiczniejszej i jeszcze bardziej szczegółowej rozgrywki.
Jak wygląda przyszłość gier strategicznych na konsolę Xbox One? Niestety najbardziej zagorzali fani muszą pogodzić się z faktem, że najlepsze tytuły, które przez swoje ogromne zaawansowanie nie są możliwe do całkowitego przekonwertowania na konsolę, nie będą pojawiać się w najbliższych latach. Wielu producentów jednak bardzo poważnie myśli o swoich planach wydawniczych również na konsolę Xbox One, dlatego nie będzie ona pomijana jeśli tylko będzie to możliwe, czego dowodem są tytuły które ukażą się w 2018 roku, takie jak: „Iron Harvest”, „Surviving Mars”, czy mocno oczekiwany przez graczy strategicznych „Jurassic World: Evolution”.