Gry i konsoleGry

Gry strategiczne

0

Fani gier wideo bardzo często dzielą się na konsolowców i pecetowców, w parze z tymi kategoriami idą również preferencje stylu rozgrywki. Ci pierwsi zazwyczaj wybierają gry akcji i japońskie produkcje RPG, drudzy stawiają na zabawę sieciową, strzelanki i strategie, czyli wszystko, co do precyzyjnego sterowania potrzebuje myszki i klawiatury. Gry strategiczne wymagają od gracza nie tylko odpowiedniego sprzętu, liczą się również stosowne umiejętności. Kluczowe będą: myślenie taktyczne, planowanie oraz podzielna uwaga. Dużym plusem gatunku są małe wymagania. W proste gry strategiczne przeglądarkowe zagramy nawet na telefonie, a niektóre z nich są również wydawane na Android i iOS.

gra strategiczna

Najlepsze gry strategiczne wydane po 2015 roku

Poniższy ranking prezentuje zestawienie, w którym znajdują się najlepsze gry strategiczne. Zdecydowaliśmy się umieścić w tym rankingu wyłącznie te gry strategiczne, które wydane zostały po 2015 roku. Najwyższa jakość wykonania, duża ilość trybów rozgrywki i ciekawe kampanie – to ich znak rozpoznawczy!

1. Sid Meier’s Civilization VI

Kultowa seria stworzona przez Sida Meiera w nowej odsłonie, jednak utrzymana w klasycznym stylu. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu poziomu trudności, tą grą strategiczną nacieszą się w równym stopniu poznający gatunek, jak i jego weterani. Gra zaliczana jest do najlepszych gier strategicznych na rynku! Znacznemu przyśpieszeniu uległ rozwój drzewek technologicznych. Każdemu poziomowi towarzyszą mini questy, których wypełnianie daje premie do prowadzonych badań. System zadań sprawił, że gracz może rozwinąć każde miasto tak samo szybko, niezależnie od jego umiejscowienia i od stylu rozgrywki.

Ponadto rewolucją jest możliwość łatwiejszego przemieszczania wojsk po mapie – do podstawowych jednostek można dołączyć wsparcie. To nie koniec zmian w mechanice; przywódcy zostali wzbogaceni o agendy, każda z nich ma inny wpływ na prowadzoną politykę i zapewnia unikalne cechy charakterystyczne postaci.
Grafika produkcji jest utrzymana w kreskówkowym i mocno kolorowym stylu, co niewątpliwie pozwoli jej na wolniejsze starzenie się. Warto zagrać i na własnej skórze przekonać się jak dobrze prowadzi się ulubioną cywilizację do zwycięstwa.

Gra dostępna na: PC i Nintendo Switch.
Rok wydania: 2016.

2. Cities: Skylines

Najlepsze gry strategiczne o profilu ekonomicznym cieszą się niesłabnącą popularnością od lat. Cities: Skylines jest tego idealnym przykładem. Od 2015 roku gra została wydana na 4 platformy, a jej zaplecze modowe stale się powiększa. Misją gracza jest stworzenie świetnie prosperującego miasta i jednoczesne dbanie o odpowiedni poziom zadowolenia wśród ludzi. Aby osiągnąć przychylność mieszkańców powinniśmy rozwijać komunikację miejską, przepustowość ulic, obiekty kulturalne, wprowadzać odpowiednie podatki… czyli robić wszystko, co ma wpływ na samopoczucie i wygodne, miejskie życie. Ponadto ważnym aspektem jest utrzymywanie odpowiednich stosunków handlowych z sąsiednimi miastami. Dzięki Cities: Skylines mamy okazję sprawdzić się w roli burmistrza i przekonać się, czy damy radę stworzyć dobrze prosperująca aglomerację od podstaw. Zmagania z niezadowolonym tłumem urozmaici nam cudowna grafika, która daje możliwość dostosowania wyświetlanego obrazu wedle preferencji gracza. Warto wiedzieć, że gra w roku premiery otrzymała tytuł jednej z najlepszych gier na PC wg PC Gamer UK.

Gra dostępna na: PC, Xbox One, PS4 i Nintendo Switch.
Rok wydania: 2015.

3. XCOM 2

Kolejny tytuł w rankingu, wyprodukowany przez słynne studio Sida Meiera. Jest również dowodem na to, że gry strategiczne, a dokładniej strategie turowe, mają się całkiem dobrze. Akcja toczy się dwadzieścia lat po wydarzeniach z XCOM i ponownie zmierzymy się z hordami obcych najeźdźców. Mechanika nie odbiega od pierwowzoru, a rozgrywkę podzielono na dwie fazy. W pierwszej dowodzimy bazą – naszym zadaniem jest jej rozwój oraz opracowywanie nowych rozwiązań technologicznych. Druga to turowa walka z obcymi.

Gracz ma możliwość dostosowania rozgrywki do swoich potrzeb; do wyboru jest pięć klas postaci, a każdą z nich możemy modyfikować za pomocą drzewek umiejętności. Żeby zminimalizować ryzyko nudy i powtarzalności misji, mapy za każdym razem generowane są losowo. XCOM 2 to nie tylko tryb dla jednej osoby, w każdej chwili mamy możliwość zaproszenia do walki znajomego. Są też rozgrywki rankingowe, których wygranie odpowiedniej ilości uplasuje nas na wysokim miejscu w tabeli wyników. Ukłonem w stronę fanów serii jest udostępnienie narzędzi moderskich – nie wszystkie gry strategiczne dają tak szerokie możliwości modyfikacji przez użytkownika.

Gra dostępna na: PC, PS4, Xbox One.
Rok wydania: 2016.

4. Total War: WARHAMMER

Każdy fan gier wojennych na pewno słyszał o uniwersum Warhammera. Total War łączy w sobie nie tylko wyśmienitą grę taktyczną i widowiskowe bitwy, ale również poczujemy w niej klimat figurkowej gry stworzonej przez Games Workshop. Ponadto tym, czym tytuł wybija się ponad inne gry strategiczne jest przedstawiony świat. Nie trzeba znać uniwersum, bardzo szybko zostaniemy w nie wciągnięci i z przyjemnością stworzymy własne bitwy w Warhammerowej „piaskownicy”.

Głównym zadaniem w grze jest zarządzanie własną ziemią i rozwijanie technologii poprzez handel, dyplomacje i podbój. Urozmaiceniem dla spokojnego gromadzenia zasobów jest korzystanie z specjalnych przystosowań każdej nacji. Inaczej dowodzi się armią wojowniczych orków niż sprytnymi nieumarłymi. Ponadto im częściej rzucamy się w wir walki, tym większą potęgą będziemy dysponować, a każda przegrana bitwa obniża status wojska. Ciekawostką jest możliwość korzystania ze specjalnych jednostek posiadających unikalne umiejętności. Silnik, na którym stworzono grę pozwala wycisnąć to, co najlepsze ze sprzętu. Okupione jest to wysokimi wymaganiami, jednak już po pierwszej walce zauważymy, że warto było zainwestować.

Gra dostępna na: PC
Rok wydania: 2016.

5. Into the Breach

Jedna z ciekawszych pozycji na liście, ponieważ Into the Breach jest grą niezależną, która bardzo szybko odniosła sukces na poziomie produkcji od dużych deweloperów, mimo, że trudnością mógł okazać się fakt, że dwuwymiarowe gry strategiczne są rzadziej wybierane przez graczy.

Fabuła zostanie szczególnie doceniona przez fanów dobrego science fiction; Ziemia zostaje zaatakowana przez ogromne owady, a rolą gracza jest poradzenie sobie z najeźdźcami przy pomocy wyspecjalizowanych robotów bojowych, tak zwanych mechów.
Pod względem mechaniki Into the Breach jest strategią turową z losowo generowanymi planszami. Aby wygrać z owadami musimy uzbroić swoje wojsko oraz wymyślić odpowiednią taktykę. Ciekawym dodatkiem są wyspecjalizowani piloci z unikalnymi umiejętnościami, szybko zyskamy przewagę, jeśli dobrze wykorzystamy ich talenty. Każda misja zaprojektowana została, jako zagadka logiczna, a poziom trudności jest wysoki, jednak nie zrażajmy się, sposobów na wygraną jest wiele. Ponadto zmagania urozmaica świetnie skomponowana ścieżka dźwiękowa. Into the Breach to gra strategiczna, która zostanie z nami na długo.

Gra dostępna na: PC, Nintendo Switch
Rok wydania: 2018.

6. Endless Legend

Tytuł będący przykładem na to, jak dobre gry strategiczne wychodzą na PC. Endless Legend jest oryginalnym połączeniem gatunku 4X z RPG. Zaczynamy, jako władca niewielkiego miasteczka i dążymy do tego, żeby przekształcić naszą siedzibę w wielkie imperium, którego bać się będą wszystkie okoliczne nacje. Warto dodać, że krainie, w której toczy się akcja grozi kataklizm, przez który lata temu prawie zanikło życie. Wraz z poznawaniem gry okazuje się, że królowanie wcale nie jest takie proste. Niezmiernie ważne jest zachowanie balansu pomiędzy szybkim rozwojem a szczęściem podwładnych. Walki toczą się turowo na trójwymiarowych mapach, ponadto do potyczek możemy wykorzystać ukształtowanie terenu.

Co ciekawe, możliwość posiadania pokojowo nastawionego królestwa jest rzadko spotykane w grach tego typu, a w Endless Legend mamy taką możliwość. Styl gry można więc modyfikować na wiele sposobów – od unikania potyczek, przez zbieranie anomalii i rozwój nauki, po agresywną ekspansję. Po ukończeniu fabuły mamy możliwość gry online, dzięki czemu zabawa z tytułem może potrwać wiele godzin.

Gra dostępna na: PC
Rok wydania: 2014.

7. Slay the Spire

Połączenie strategicznej karcianki i roguelike’a? Brzmi dziwnie, jednak twórcom Slay the Spire przyniosło sławę. Gra miała na koncie ponad milion sprzedanych egzemplarzy zanim wyszła z wczesnego dostępu! Zabawa polega na wspinaniu się na tytułową iglicę, jednak dotarcie na szczyt nie jest proste. Po drodze musimy pokonać zastępy potworów, a im wyżej, tym trudniejsze stają się potyczki. Na szczęście wraz z kolejnymi próbami nasz bohater ma do dyspozycji coraz więcej kombinacji i zdolności. Emocji dodaje fakt zastosowania w tytule mechaniki permadeath – po śmierci zabawę rozpoczynamy od zera, a dla dodatkowego utrudnienia przeciwnicy losowani są ponownie. Karty z atakami możemy wzbogacić o specjalne relikty, które dodatkowo zwiększają liczbę kombinacji i ilość zadawanych obrażeń.

Stylistyka gry jest utrzymana w kreskówkowych standardach, co pomaga wczuć się w wykreowany fantastyczny świat. Ponadto zastosowana grafika 2D pozwala na cieszenie się tytułem również na słabszych komputerach. Zagraj i sam spróbuj odkryć kombinacje ciosów, które pomogą przedrzeć się do bossa.

Gra dostępna na: PC, Nintendo Switch
Rok wydania: 2019.

8. Factorio

Kolejna niezależna produkcja w rankingu z sukcesem na koncie. Tym razem do czynienia mamy ze strategią ekonomiczną stworzoną w dość charakterystycznym stylu, bo pozornie uboga grafika 2D przywodzi na myśl kultowe gry retro. Deweloperzy przyciągnęli do siebie nie tylko ludzi tęskniących za starymi, wymagającymi tytułami, ale też młodszych graczy, szukających intelektualnego wyzwania. Factorio ma wszystko, co inne gry strategiczne mogłyby mieć. Misją gracza jest zbieranie surowców i budowanie fabryk na obcej, dopiero kolonizowanej planecie. Aby produkcja szła sprawnie, musimy zadbać o odpowiednie zaplecze technologiczne i odkrywanie nowych metod badawczych. Niezmiernie ważne jest też pilnowanie, żeby naszej fabryki nie zaatakowali wrogo nastawieni mieszkańcy planety. W tym celu możemy się zbroić (na przykład w miotacz ognia oraz rakiety) i stawiać mury. Do wyboru mamy dwa tryby: kampanię i wolną grę, do tego kontrolujemy poziom trudności. Nie zabrakło edytora map i możliwości modowania. Dzięki czemu mamy pewność, że Factorio będzie cieszyć nawet długie lata po zakupie.

Gra dostępna na: PC
Rok wydania: 2019.

9. RimWorld

Zarządzanie kosmiczną kolonią jest marzeniem wielu ludzi, dlatego kolejna gra w rankingu też uderza w realia science-fiction. RimWorld został stworzony przez doświadczoną ekipę, a jej projektant pracował wcześniej między innymi przy serii BioShock. Akcja gry toczy się w alternatywnej przyszłości. Ludzie zajęci są kolonizacją planet, jednak nie rozwinęli technologii na tyle, żeby szybko się między nimi przemieszczać. Podczas jednej z podróży prom kosmiczny rozbija się, a katastrofę przeżywa tylko garstka pasażerów. Gracz musi umiejętnie dowodzić rozbitkami i wykorzystywać ich wrodzone talenty. Z czasem nasza baza rozwija się i przekształca w kolonię.

Warto zwrócić uwagę na świetny balans pomiędzy zarządzaniem, a walką, na co gry strategiczne często sobie nie pozwalają. System potyczek wymaga od gracza przeanalizowania pozycji, wyposażenia, a nawet miejsc mogących posłużyć za kryjówki podczas bitwy. RimWorld od innych gier strategicznych wyróżnia system sztucznej inteligencji. Zależnie od postępów i decyzji gracza, historia zostaje na bieżąco generowana, dzięki czemu każda rozgrywka będzie w stanie nas czymś zaskoczyć.

Gra dostępna na: PC
Rok wydania: 2018.

10. Starcraft: Remastered

Pierwsze skojarzenie ze słowami najlepsze gry strategiczne? Z pewnością Starcraft! Zasłużył sobie na miano gry kultowej dzięki wspieraniu e-sportowej rywalizacji. Wznowiona edycja zachowuje wszystko, za co kochamy ten tytuł i podaje nam to w o wiele lepszej jakości. Rozdzielczość została dostosowana do monitorów 4K, odświeżono warstwę dźwiękową i poprawiono lokalizacje. Grę sieciową również podniesiono do dzisiejszych standardów, matchmaking nie nawala, a stan gry zapiszemy w chmurze. Mechanicznie prawie nic się nie zmieniło. Starcraft to dalej strategia czasu rzeczywistego z krwi i kości, w której liczy się dokładne planowanie akcji i refleks. Do wyboru mamy 3 rasy: Zergów, Terran i Protossów. Każda z nich ma swoje wady i zalety, jednak to Terran określa się jako dobrą frakcję na start – są uniwersalni i szybko przemieszczają się po mapie. Warto wiedzieć, że w oryginalnego Starcrafta zagramy za darmo, wystarczy tylko stworzyć konto na platformie Blizzarda: Battle.net i pobrać specjalną aplikację. Fanów fabularnej strony gier z pewnością ucieszy wiadomość, że tryb pojedynczego gracza zawiera aż trzy kampanie.

Gra dostępna na: PC
Rok wydania: 2017.

Gry strategiczne na wyłączność

Wielu producentów decyduje się na wydanie swojej gry wyłącznie na jedną platformę, na stałe lub tylko jakiś czas po jej premierze. Tych pierwszych jest zdecydowanie mniej, szczególnie wśród gier strategicznych. Najwięcej perełek znajdziemy na PC – w rankingu pojawiło się kilka takich tytułów. Jednak szukając dłużej trafimy również i na konsolowe gry strategiczne. Oto kilka przykładów:

Gry strategiczne na Xbox One:

Zgodnie z założeniami Microsoftu, PC i Xbox One mają dawać jak najwięcej sposobności do wspólnej gry cross-platformowej. Z tego powodu wszystkie gry strategiczne wydawane na Xbox One są również obecne na komputerach.

Gry strategiczne na PS4:

Jeśli chodzi o PlayStation, to gier strategicznych na wyłączność praktycznie nie doświadczymy. Kilka przypadkowych pozycji ma bardzo słabe oceny.
Wyjątkiem jest seria Patapon. Pierwotnie wychodząca na PSP, jednak wznowiona na PS4 pod tytułami Patapon Remastered i Patapon 2 Remastered. W grze dowodzimy plemieniem poszukującym nowego domu. Aby sprawnie przeprowadzać Patapony przez wrogie ziemie, musimy nie tylko wciskać przyciski do rytmu, ale również dobrze zarządzać armią i rozwijać obóz wojowniczych ludzików. Ścieżka dźwiękowa niesamowicie wpada w ucho, a tempo rośnie wraz z kolejnymi poziomami.

Gry strategiczne na Nintendo:

Nintendo znane jest ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do rozrywki i eksperymentowania z wykorzystaniem wszystkich możliwości swojego sprzętu. Dzięki takiemu podejściu, ich konsole są jedynymi, na które znajdziemy rozpoznawalne gry strategiczne na wyłączność.

Jako przykład można wymienić Fire Emblem. Dzięki sprytnemu połączeniu dwóch gatunków (jRPG i strategia), poznawanie historii i rozwój bohaterów co chwilę przerywają walki, które toczą się w systemie turowym.

Kolejną świetną pozycją wydawaną na Nintendo Switch jest Mario + Rabbids: Kingdom Battle. Kolorowa i wesoła taktyczna gra strategiczna. Tytuł jest wciągający i nie dajmy się zwieść pozorom, świetnie bawić się będą przy nim nie tylko dzieci. Zagadki środowiskowe często okazują się trudne, a toczone potyczki wymagają od gracza zmysłu strategicznego.

Gry strategiczne na PC:

PC jest platformą wręcz opływającą w gatunek i w niemal wszystkie najlepsze gry strategiczne zagramy tylko na PC. Wszystko dzięki szerokim możliwościom, jakie daje połączenie myszki i klawiatury. Gry strategiczne wymagają szybkich decyzji i precyzji w zarządzaniu jednostkami, niestety sterowanie gamepadem uniemożliwia dokładne zaznaczanie oddziałów, co niejednokrotnie psuje zabawę. Przykładami gier dostępnych tylko na PC są:

  • Total War: Warhammer II
  • Kozacy 3
  • SpellForce 3
  • Warcraft III: Reforged
  • Endless Space 2

Darmowe gry strategiczne

Gry nie zawsze muszą pochłaniać cały budżet przeznaczony na rozrywkę. Wiele z nich udostępnianych jest w systemie free to play z mikropłatnościami. Darmowe gry strategiczne często bywają przeglądarkowe, a ich największym atutem jest możliwość zabawy na każdym sprzęcie – od telefonu po komputer. Oto wybrane gry strategiczne za darmo, w które warto zagrać:

1. League of Legends

Znakomita gra strategiczna zgrabnie połączona z MOBA. Dwie drużyny biorą udział w epickiej bitwie i losy starcia zależą tylko od tego jak wyposażymy swoich bohaterów. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu kar i nagród. Za granie na korzyść społeczności i pomaganie innym dostajemy specjalne punkty. Współpracę ułatwia zaimplementowany chat głosowy. Tytuł posiada status e-sportowego i jest dostępny na PC.
Rok wydania: 2009.

2. Fallout Shelter

Mini produkcja z rekordową ilością pobrań na smartfony. Stopniowo pojawiała się na innych platformach, od smartfonu do PS4 i Switcha. Zadaniem gracza jest rozbudowa schronu przeciwatomowego poprzez tworzenie kolejnych pomieszczeń. Ponadto musimy zadbać o mieszkającą w zabudowie społeczność i jej powiększanie. Od czasu do czasu schron będzie wystawiany na ataki z zewnątrz, w tym celu dbamy o odpowiednie dozbrajanie podopiecznych.
Rok wydania: 2015.

3. Clash Royale

Darmowe gry strategiczne wychodzą też na Androida i iOSa, czego świetnym przykładem jest ten tytuł. Podczas zabawy wcielamy się w króla jednej z prowincji i bierzemy udział w bitwie. Trudność polega na strategicznym podejściu do zmagań. Nie wystarczy tylko posyłać jednostki, należy również wiedzieć, kiedy się bronić i gdzie postawić wieże strażnicze. Członkowie społeczności mogą łączyć się w klany, dzięki czemu zyskuje się wsparcie niejednokrotnie przeważające szalę zwycięstwa.
Rok wydania: 2016.

4. Elvenar

Gra strategiczna będąca duchowym spadkobiercą Plemion. Akcja tytułu toczy się w świecie fantasy, a gracz ma za zadanie zbudować największe miasto w całej krainie. W tym celu eksplorujemy otoczenie w poszukiwaniu odpowiednich materiałów, handlujemy z innymi użytkownikami i podbijamy kolejne ziemie poprzez wyzywanie na turowe pojedynki. Dla urozmaicenia rozgrywki na początku kampanii mamy do wyboru dwie rasy, elfów i ludzi. Dużym plusem są rozbudowane drzewka technologiczne, prawie każdy budynek da się kilkukrotnie ulepszyć. Dowód na to, że gry strategiczne przeglądarkowe nie umarły.
Rok wydania: 2015.

5. Duelyst

Gra multiplatformowa, stworzona przez dewelopera pracującego w przeszłości przy Ratchet & Clank oraz Diablo III. Duelyst to młoda produkcja, jednak bardzo szybko się rozwijająca i zapewniająca niewiarygodne doznania podczas gry. Głównym zadaniem gracza jest toczenie turowych pojedynków przygotowaną przez siebie drużyną. Wojowników rekrutujemy spośród kilkuset postaci różniących się zdolnościami, ponadto ich umiejętności możemy modyfikować za pomocą specjalnych artefaktów. Ogromna ilość modyfikacji pozwala na wypracowanie własnego stylu. Walki są dość krótkie i dynamiczne, więc ewentualne zmiany w drużynie możemy szybko nanosić.
Rok wydania: 2016.

Legendarne gry strategiczne

Wielu z nas kojarzy pierwsze gry komputerowe. O słynnych Spacewar! i Pong pisze się niemalże wszędzie, jednak co ze strategiami? Kiedy Rozpoczęła się moda na turowe potyczki i „gorące krzesła”? Za pierwsze stare gry strategiczne uważa się Defender of the Crown (1986) i Pirates! (1987). Ta druga stworzona była przez słynnego Sida Meiera, o którym już kilkukrotnie wspominaliśmy w tym artykule. Nieco później głośno było o SimCity Willa Wrighta, które rozkochało ludzi w gatunku strategicznych gier ekonomicznych. Po kilku latach rynek gier strategicznych powoli zaczął się stabilizować, a z mieszanki wyłaniał się obraz produktu idealnego. W 1992 gatunek wzbogacił się o RTS, czyli strategię czasu rzeczywistego – mowa o Diunie, grze wzorowanej na powieści o tym samym tytule. Później już poszło z górki i sławę na skalę światową odniosły tytuły takie jak: Age of Empires II, Warcraft, Civilization, Total War, Starcraft, Command & Conquer czy Heroes of Might and Magic. Najlepsze stare gry strategiczne odcisnęły piętno w umysłach twórców, które widać w produkcji do dziś. Pomimo wielu innowacji, część społeczności mocno trzyma się wytyczonych granic gatunku i stale wraca do jego złotej ery

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia