FinanseFinanse osobiste

Internetowy kantor

0

Żyjemy w dobie taniego i łatwego podróżowania, możliwości zagranicznych zakupów przez internet oraz załatwiania wszelkich formalności bez wychodzenia z domu. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie niezwykle popularny stał się internetowy kantor wymiany walut. Daje on możliwość przewalutowania pieniędzy przez internet, bez konieczności odwiedzania stacjonarnej placówki. Jakie są zalety takiego narzędzia? Jak działa kantor internetowy? Czy wymiana walut online jest bezpieczna? Wreszcie, jak wybrać najlepszy kantor online? Między innymi tego dowiesz się, zapoznając się z treścią poniższego artykułu.

Wymiana walut przez internet – jakie masz możliwości?

Internetowy kantorJeśli dopiero pierwszy raz masz zamiar skorzystać z internetowego kantoru, to zapewne zastanawiasz się, czym różni się wymiana walut online od tej w stacjonarnym kantorze, a więc – jak ta transakcja następuje bezgotówkowo. Na co dzień przyzwyczajeni jesteśmy do wszechobecnych w centrach miast, na dworcach czy lotniskach kantorów. Wymiana walut przebiega tam bardzo prosto – podchodzimy do okienka i prosimy kasjera o określoną kwotę w wybranym przez nas pieniądzu (o ile oczywiście dana placówka oferuje właśnie tę walutę). Cały proces przebiega bardzo szybko, a żeby ułatwić klientom podjęcie decyzji, często przed wejściem do danej placówki wyświetlone są aktualne kursy walut oraz ceny kupna i sprzedaży. Wiele takich kantorów oferuje negocjację cen, co jest ich niewątpliwym plusem. Choć takie kantory są stosunkowo łatwo dostępne – szczególnie w miejscach, w których przewija się wielu ludzi – to mają zasadnicze ograniczenie, jakim są godziny otwarcia poszczególnych placówek.

A jak to wygląda w internecie? Do wyboru masz dwie możliwości – kantor walutowy online oraz przewalutowanie w bankowości elektronicznej Twojego banku. Nie wszystkie instytucje oferują taką usługę – dlatego warto się temu wcześniej przyjrzeć. Coraz więcej banków oferuje jednak internetowy kantor w ramach swojej e-bankowości. Ich zaletą jest szybkość dokonywania transakcji. Warunkiem jest jednak posiadanie konta walutowego, na które trafią wspomniane środki. Jeśli posiadasz rachunek w złotówkach oraz konto w wybranej walucie, wymiana może nastąpić bardzo szybko. Jeśli jednak wymieniasz z ROR-u u konkurencji, cała operacja może się przedłużyć. Dodatkowo taki internetowy kantor walut oferowany w ramach bankowości internetowej lub mobilnej oferuje przydatne usługi. W zależności od banku mogą to być np. alerty dotyczące najkorzystniejszego kursu wybranej waluty czy wymiana środków w dany dzień miesiąca. Konkretna oferta zależy jednak od danej instytucji.

Wymiany walut można dokonywać również w samej stacjonarnej placówce banku. To możliwość dla osób, które nie mają dostępu do bankowości internetowej, a chcą dokonać przewalutowania. Wadą tego typu transakcji jest jednak wysoki spread. Pojęcie to oznacza różnicę między ceną kupna a ceną sprzedaży danej waluty. W bankach różnica ta jest bardzo duża – w ten sposób bowiem instytucje zarabiają na wymianie środków pieniężnych. Ze wszystkich możliwości – internetowego kantoru walutowego, stacjonarnego kantoru oraz wymianie w banku – to właśnie ta ostatnia jest najdroższa. Wystarczy spojrzeć np. na kurs euro – internetowy kantor zaoferuje na tym polu najkorzystniejsze warunki. Na drugim miejscu pod tym względem znajdzie się z kolei kantor stacjonarny. Warto też wspomnieć, że posiadanie rachunku w obcej walucie czy karty wielowalutowej może generować dodatkowe koszty, przez co za wymianę płacimy jeszcze więcej. Z drugiej strony to przydatne instrumenty m.in. gdy otrzymujemy regularną pensję np. w euro czy innych popularnych walutach innych niż złoty lub po prostu często wymieniamy walutę.

Najlepszy kantor internetowy – rodzaje i mechanizm działania

Kantor internetowy - rodzajeKantor wymiany walut online to usługa stosunkowo młoda, ale zachęcająca klientów przede wszystkim korzystną ofertą oraz niskim spreadem, a także wygodą i szybkością transakcji. Tani kantor internetowy to więc idealna alternatywa dla wymiany waluty w banku lub w stacjonarnym kantorze. 

Platformy te mogą działać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to „tradycyjny” kantor internetowy, działający podobnie jak te stacjonarne czy wymiana w banku. Przelewamy daną kwotę w złotówkach lub innej walucie, którą chcemy sprzedać, a następnie na nasze konto trafia suma po wymianie – analogicznie jak do wcześniej wspomnianych sposobów. Taki model zarabia na spreadzie, czyli wspomnianej wcześniej różnicy między kupnem a sprzedażą waluty. Inny sposób dziania kantoru online to giełda walut, inaczej zwana społecznościową platformą wymiany walut (peer to peer exchange). Polega ona na wymianie środków między samymi uczestnikami platformy. Każdy z nich wystawia ofertę kupna lub sprzedaży danej waluty, ustala także np. kurs dolara. Kantor internetowy w takiej postaci jest więc bardzo korzystną opcją – często daje możliwość negocjacji i zazwyczaj oferuje konkurencyjne warunki w porównaniu do innych metod wymiany walut online. W jaki sposób taka instytucja zarabia, skoro nie posiada placówek, pracowników, a ceny ustalają sami użytkownicy? Kantor walut internetowy pobiera prowizje od wymian pieniądza. Zazwyczaj jest ona zależna od samej kwoty i z reguły im jest ona wyższa, tym niższa prowizja. Aby mieć pewność, że wybierasz najtańszy kantor internetowy, skorzystaj z narzędzi jakimi są ranking czy porównywarka, gdzie zawarte są wszystkie popularne oferty tego typu platform.

Skoro kantor walut online nie obraca gotówką, jak ma to miejsce w placówce banku czy stacjonarnym kantorze, to jak następuje wymiana? Cała procedura zaczyna się od założenia konta w danym internetowym kantorze walutowym, który będzie Ci służył jako wirtualny portfel. Po podaniu wszystkich danych potrzebnych do jego założenia, przelewasz nań daną kwotę, aby móc dokonywać przewalutowania. Założenie konta w kantorze wymiany walut online jest proste i intuicyjne, a jego otwarcie wymaga spełnienia procedur bezpieczeństwa i weryfikacji użytkownika. Więcej o tym, jak poznać bezpieczny kantor internetowy, przeczytasz w dalszej części tekstu.

Kiedy już środki znajdą się w Twoim walutowym portfelu, możesz przeglądać oferty innych użytkowników oferujących sprzedaż i kupno w internetowym kantorze wymianie walut (w przypadku wspomnianej wcześniej giełdy) lub dokonywać przewalutowania w ramach samej platformy. Założenie konta w ramach kantoru online jest bezpłatne, a za jego pomocą możesz dokonywać wielu transakcji – np. wypłacać pieniądze do wirtualnego portfela, wymieniać środki z przelewem lub bez niego, kontrolować status transakcji czy dysponować dowodami kupna lub sprzedaży danej waluty. Wachlarz operacji uzależniony jest od danej usługi, jednak w większości są one łatwe i intuicyjne w obsłudze. Co więcej, to Ty ustalasz, kiedy dokonasz przewalutowania – samo przelanie środków do portfela w internetowym kantorze wymiany walut nie oznacza, że musisz je wymieniać już teraz. Platforma daje Ci możliwość śledzenia kursów, dzięki czemu możesz korzystać z niej w korzystnym dla Twojego budżetu momencie. Internetowy kantor walut to dostęp przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, bez wychodzenia z domu i konieczności przemieszczania się z gotówką. 

Internetowy kantor – kursy to nie wszystko. Czyli na co zwrócić uwagę przy wymianie walut online

Koszt wymiany walut w internecieKantory internetowe w dobie cyfrowego obrotu gotówką wyrastają jak grzyby po deszczu i zaciekle rywalizują o klientów, oferując im jak najkorzystniejsze warunki. Jak znaleźć najtańszy kantor internetowy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze platformy, na której wymienisz gotówkę? Czym charakteryzuje się najlepszy kantor internetowy oraz jak porównać oferty?

Istnieje najważniejszy czynnik, którym większość klientów kieruje się przy wyborze najatrakcyjniejszego internetowego kantoru – kursy walut. Każda tego typu platforma podaje, podobnie jak stacjonarne kantory, cenę, po której sprzedaje oraz po której kupuje daną walutę. Ta pierwsza zawsze będzie wyższa, bowiem to na różnicy między obiema wartościami zarabia kantor online. Kurs zależy oczywiście nie tylko od samej instytucji obracającej gotówką – pierwszorzędne znaczenie ma sytuacja gospodarcza w kraju, z którego walutę chcemy sprzedać lub kupić. 

Dobry kantor internetowy to więc taki, który oferuje jak najniższe ceny, minimalizując spread. To przekłada się na Twoją oszczędność. Oczywiście ważny jest też zakres walut, jakimi operuje dana platforma. Większość skupia się na najpopularniejszych, dlatego najłatwiej sprawdzisz na nich np. cenę euro, dolara, funta brytyjskiego czy kurs franka. Kantor internetowy w bardziej zaawansowanej odsłonie oferuje większy wybór, również rzadkich walut. Jeśli więc np. podróżujesz do krajów spoza strefy euro i potrzebne Ci są np. korony norweskie, szwedzkie czy czeskie, sprawdź dysponujący dużą różnorodnością walut kantor internetowy. Kursy tych i innych walut będą tam z pewnością niższe niż w przypadku stacjonarnych placówek czy banków. Dobry kantor internetowy to więc taki, gdzie masz duży wybór – im więcej dostępnych walut, tym lepiej.

Zaoszczędzić na wymianie możesz nie tylko wybierając najniższe kursy walut. Internetowy kantor może bowiem wymagać prowizji za dane operacje. Najczęściej ma to miejsce w przypadku giełd walut, gdzie zasady ustalają użytkownicy. Instytucja może pobierać dodatkowe opłaty, zależne np. od wysokości czy częstotliwości wykonywania transakcji. Nierzadkie są też stałe prowizje za prowadzenie konta w internetowym kantorze walutowym, choć samo założenie wirtualnego portfela jest zazwyczaj darmowe. Ważne są także limity kwot, jakie możemy wpłacić w ramach internetowego kantoru wymiany walut. Zanim więc go wybierzesz, upewnij się zatem nie tylko co do rodzaju waluty, lecz także tego, czy wymieniana przez Ciebie suma sprosta wymaganiom instytucji.

Co jeszcze trzeba sprawdzić przed skorzystaniem z oferty kantoru online? Kurs to nie tylko cena kupna i sprzedaży danej waluty, lecz także częstotliwość jego aktualizacji. Najlepszy kantor internetowy to taki, który oferuje ją jak najczęściej. Dlatego warto znaleźć taki, który opiera się na wartościach rynku Forex – tam kursy mogą aktualizować się nawet co kilkanaście sekund. Kwestia ta może nie wydawać się znacząca, kiedy szukasz online kantoru, by wymienić niewielkie kwoty, jednak ma dużą wartość w przypadku transakcji na wyższe sumy – przekłada się to bowiem na Twój zysk i oszczędności. Istotna kwestia to również banki współpracujące z daną platformą. W tym przypadku najtańszy kantor internetowy to taki mający umowę z instytucją, w której posiadasz konto osobiste. Niektóre kantory mogą bowiem naliczać dodatkowe prowizje za przelewy do przedstawiciela konkurencji. Oszczędzasz w ten sposób również czas – przelewy wewnętrzne są bowiem wykonywane o wiele szybciej niż do obcego banku.

Karta wielowalutowa w prezencieDodatkowo niektóre kantory internetowe oferują nawet dołączoną kartę wielowalutową, za pomocą której można swobodnie płacić oraz korzystać z bankomatów. Najczęściej to opcja dostępna w przypadku platform prowadzonych przez banki, jednak nie musi to być regułą – niektórzy duzi gracze na rynku kantorów online również coraz częściej wprowadzają takie rozwiązania. Warto jednak pamiętać o limicie transakcji bezgotówkowych czy liczbie bezpłatnych wyciągów z bankomatów – często bowiem mogą tu występować pewne ograniczenia. 

Sposobem na tani kantor internetowy jest założenie wirtualnego portfela podczas promocji. Ograniczone czasowo akcje są dla instytucji sposobem na zdobycie większej liczby klientów, np. poprzez obniżenie kosztów pierwszych transakcji czy eliminacja spreadu. Jak więc widzisz, wiele czynników ma znaczenie przy wyborze kantoru internetowego. Kursy grają tu pierwszorzędną rolę, warto jednak pamiętać o prowizjach i innych parametrach, które znacząco wpływają na koszty wykonywanych przez Ciebie operacji. Jeśli nie wiesz jeszcze, jaki kantor internetowy wybrać, skorzystaj z porównywarki lub rankingu tych produktów – o narzędziach tych wspomnimy jeszcze szerzej nieco później w artykule. Co najważniejsze – najlepszy kantor internetowy to platforma zapewniająca bezpieczeństwo środków korzystających z niego użytkowników. 

Po czym poznać bezpieczny kantor internetowy?

 

Czy kantory internetowe są bezpieczne

No właśnie – skąd możemy mieć pewność, że strona, z której korzystamy, jest bezpieczna, a przesłane przez nas pieniądze wrócą do nas w innej walucie? Bezpieczny kantor internetowy poznasz po certyfikacie Komisji Nadzoru Finansowego. Oznacza on, że zasady działania tego kantoru regulowane są przez właśnie tę instytucję, która ma pod sobą również banki. W przeciwieństwie do przedsiębiorstw, nad którymi nie czuwa KNF, taki kantor online ma prawo do prowadzenia rachunków płatniczych. To nic innego jak wspomniane wcześniej wirtualne portfele, na które wpłacamy wymienianą walutę. To zaś oznacza, że środki te nie stanowią majątku przedsiębiorstwa i w razie upadłości możemy ubiegać się o ich zwrot. Nadzór KNF oznacza, że wszystkie kantory internetowe oferowane przez banki są bezpieczne – działalność tych instytucji regulowana jest bowiem przez prawo bankowe. 

Na rynku funkcjonują też jednak kantory działające na nieco innej zasadzie. Nie podlegają one instytucji płatniczej, a więc wymiana odbywa się poprzez wysłanie środków, które chcemy wymienić na dane konto bankowe. Następnie na wskazany rachunek otrzymujemy kwotę w innej walucie. Zanim zdecydujemy się na transakcję, upewnijmy się, że mamy do czynienia z wiarygodnym kantorem internetowym. Opinie na temat danej platformy powinny pomóc rozwiać wątpliwości. Zapoznajmy się także z regulaminem świadczenia usług czy warunkami proponowanymi przez dany kantor online. Ranking tych produktów zazwyczaj zawiera rzetelne i zweryfikowane propozycje – warto więc szukać ofert za pomocą właśnie tego narzędzia.

Bezpieczne kantory internetoweCertyfikat KNF to nie jedyny znak, który wskazuje na bezpieczeństwo danego kantoru internetowego. Platformy te stosują również inne zabezpieczenia, mające na celu nie tylko ochronę środków, lecz także weryfikację korzystającego z nich użytkownika. Mowa więc tutaj nie tylko o zabezpieczeniach na samej stronie, które są podobne do tych stosowanych w bankowości internetowej, jak szyfrowanie danych (Extended Validation SSL). W zależności od kantoru internetowego, mogą to być np. kody SMS – użytkownik podaje swój numer telefonu, a w celu potwierdzenia tożsamości musi wprowadzić kilkucyfrowy kod na stronie platformy. Inny sposób weryfikacji, na który można napotkać przy zakładaniu konta w kantorze online, to potwierdzenie swojej tożsamości przelewem. Dostawca usług prosi o wykonanie transakcji na symboliczną kwotę, by sprawdzić, czy konto, na które później mają zostać przekazane środki, należy do osoby zakładającej profil.

Warto mieć te wszystkie wspomniane środki ostrożności na uwadze. Często klienci szukają najtańszego kantoru internetowego, nie patrząc na bezpieczeństwo transakcji. Pamiętaj, by również samemu maksymalnie zminimalizować ryzyko wymiany walut. Zanim dokonasz jakiegokolwiek przelewu, dokładnie przeczytaj regulamin danego kantoru online. Przelicznik, zgodnie z którym następuje wymiana, to jedno, warto upewnić się też co do prowizji i zasad działania instytucji.

Ze swojej strony, aby zminimalizować ryzyko związane z korzystaniem z internetowego kantoru, którego jeszcze nie znasz, zacznij wymianę od przelania minimalnej kwoty i na jej przykładzie sprawdź, czy transakcja przebiegła pomyślnie. W ten sposób nie tylko poznasz szybkość i jakość usług oferowanych przez dany kantor online, lecz także wyeliminujesz ryzyko ewentualnych strat, które wzrosłyby przy niepowodzeniu w wymianie wyższej sumy. 

Kantor internetowy – ranking, kalkulator i porównywarka

Najlepsze kantory internetoweAby pomóc sobie w wyborze najkorzystniejszej oferty internetowego kantoru, warto skorzystać z łatwo dostępnych, darmowych narzędzi. Są one proste i intuicyjne w obsłudze. Pierwsze z nich to ranking kantorów internetowych. Tworzą je portale, które zajmują się tematyką wymiany walut czy domowych finansów. W takim zestawieniu bierze się pod uwagę wszystkie wspomniane wcześniej czynniki ważne przy wyborze najlepszego kantoru internetowego. Ranking jest więc źródłem informacji nie tylko na temat kursów, lecz także liczby dostępnych walut, szybkości transakcji, wysokości prowizji czy form wpłaty na konto w danej platformie. Po rozwinięciu szczegółowego menu, zobaczymy więcej informacji co do danego kantoru internetowego. Ranking w wielu przypadkach pozwala także na założenie konta na platformie, umieszczając przydatne linki.

Kolejnym przydatnym narzędziem jest porównywarka kantorów internetowych. Działa ona podobnie do rankingu, nie należy jej jednak mylić. Instrument ten pozwala bowiem na samodzielne ustalenie warunków, na jakich chcesz wymienić walutę. Przede wszystkim sam precyzujesz, co kupujesz czy sprzedajesz oraz jaką kwotę masz zamiar przewalutować. W bardziej zaawansowanej odsłonie porównywarka pozwala np. ustalić formę wymiany (w kantorze czy w systemie giełdy walut) czy bank, w którym posiadasz rachunek. Po wybraniu właściwych opcji, narzędzie pokazuje, który internetowy kantor zaoferuje Ci najkorzystniejsze warunki. Możesz też zaznaczać poszczególne usługi i porównywać poszczególne parametry. Podobnie jak w przypadku rankingu, również porównywarka zawiera bardziej szczegółowe informacje co do danej usługi.

Ostatnie narzędzie służące do dokonywania rozeznania w sytuacji na rynku kantorów internetowych jest kalkulator walutowy. Działa on bardzo prosto. Wpisujesz kwotę, jaką posiadasz lub chcesz (wraz z ustaleniem waluty), a następnie wybierasz, na jaki pieniądz chcesz ją zamienić. Następnie kalkulator przelicza wartość transakcji w oparciu o aktualny kurs na danej parze walutowej. Narzędzie to znajdziesz m.in. na stronie konkretnego kantoru online. Kalkulator może też, dla ułatwienia, odsyłać do najpopularniejszych zestawień walutowych na podstawie najczęściej wymienianych środków, np. złoty-euro czy złoty-dolar. W przypadku tego narzędzia bardzo ważna jest częstotliwość aktualizacji kursów walut. Dlatego warto korzystać z niego na bieżąco, by mieć pewność, że moment, w którym wymieniamy pieniądze, będzie dla nas jak najkorzystniejszy. W kalkulatorze masz też dostęp do zaawansowanych wykresów, dzięki którym sprawdzisz, jak dana waluta zachowywała się w wybranym przez Ciebie okresie.

Mamy nadzieję, że wiesz już, czym kierować się przy wyborze internetowego kantoru. Opinie i porównania z innymi formami wymiany walut jednoznacznie wskazują, że jest to szybka, wygodna, a przede wszystkim – opłacalna metoda.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia